۲۳ اشتباه در تولید محتوا که نباید آن را تکرار کرد

نوامبر 14, 2019

12 بازدید

با سلام خدمت شما دوستان عزیز

در این مقاله می خواهم درباره ی کارهایی که در تولید محتوا نباید انجام دهیم تا مخاطبین بیشتری نوشته های ما را بخوانند با شما صحبت کنم.در دنیای امروز دغدغه‌ی ما بیشتر از هر چیز دیگری محتواست.آدم ها در نوشتن و خواندن محتوا حوصله زیادی ندارند به هرسایتی سری میزنند و ذره ای از مطالبش را نخوانده از سایت خارج میشوند. اگر بتوانید اندکی آنها را با یک متن خوب آرام کنید،می توانم بگویم شما آدم موفقی در محتوا نویسی هستید.

یادآوری: من چالش چهل روز محتوا نویسی راه انداختم تا به تمام کسانی که دوست دارند محتوا نویسی را یادبگیرند در این راه آنها را همراهی کنم تا این حرفه را به راحتی آموزش ببیند و کسب در آمد کنند. مروری می کنیم به مطالب قبلی:

 

نکاتی که هر نویسنده محتوا باید بداند

تولید محتوا

۱٫ برای شروع تیتر غیرجذاب انتخاب نکنید

یک ایده اولیه برای عنوان پست خود انتخاب کنید اگر قبل از اینکه بنویسید. از عنوان مطلب خود آگاه باشید. می‌توانید روی موضوع و ارائه مطلبی که در تیتر عنوان شده تمرکز بیشتری داشته باشید. می توانید این مقاله اهمیت عنوان نویسی برای هر محتوا برای بهتر نوشتن عنوان هایتان مطالعه کنید.

۲٫اهداف خود را فراموش نکنید.

یکی از اولین موارد در چک لیست نوشتن این است که اهداف مهم محتوای خودتان در وبلاگ را بدانید.(برای مثال افزایش آگاهی از برند، دریافت اشتراک ایمیل، بهبود سئو و …

۳٫کلیدواژه را فراموش نکنید!

از ابزار پیشنهاد دهنده کلمات کلیدی برای شناسایی بهترین کلیدواژه برای نوشته هایتان استفاده کنید. کلیدواژه باید به طور شفاف موضوع را نشان دهد. و جزء کلیدواژه‌های مهم در صنعت شما به شمار برود. این کلیدواژه هم باید محبوب باشد و هم باید به قدری خاص باشد. که احتمال رتبه گرفتن برای آن را داشته باشید.تا مخاطب اگر نتوانست شما را پیدا کند از طریق کلید واژه شما را بیابد. مقاله پیشنهادی: راهنمای انتخاب بهترین کلمه کلیدی برای محتوا

۴٫خوانندگان اصلی تان را فراموش نکنید.

هیچ وقت خوانندگان اصلی تان را فراموش نکنید. ممکن است افرادی وجود داشته باشند که به طور اتفاقی مطالب شما را پیدا می کنند و می خوانند و برایشان مهم نباشد.ولی همیشه خوانندگان واقعی وجود دارند که محتوای شما را با دقت می خوانندو دنبال می کنند.

۵٫موقع نوشتن محتوا همیشه به این سه سوال در ذهن تان پاسخ دهید

خوانندگان دائمی شما چه کسانی هستند؟ چه چیزی دوست دارند بخوانند؟ و اینکه چگونه می توانید تجربه خواندنشان را لذت بخش تر و آسان تر کنید؟ پاسخ دادن به این سوالات به شما کمک می کند که به مخاطبانتان، محتوایی ارائه دهید که به دنبالش هستند.

مثال : اگر بخواهید درباره خلاصه ی یک کتاب پست بگذارید. باید این نکته را در نظر داشته باشید که مخاطبانتان هنوز کتاب را نخوانده اند. و می خواهند با خواندن خلاصه شما بفهمند که آیا آن کتاب ارزش خواندن دارد یا نه؟

حاشیه های کتاب را نمی خواهند. از سوی دیگر اگر نوشته ی  شما به جای اینکه خلاصه ای از کتاب را بگوید، بیشتر به بحث ها و تحلیل های تخصصی پیرامون کتاب بپردازد، پس احتمالاً خوانندگان شما تمایلی به خواندن آن پیدا نمی کنند.

۶٫موضوعات تکراری و حوصله سر بر انتخاب نکنید.

برای تولید محتوا همیشه باید گوش‌های تیزی داشته باشید.اطلاعات به روز داشته باشید و مباحثی که برای کاربران جذاب است را برای تولید محتوا انتخاب کنید. موضوعات روز ، رویدادهای هر صنعت، اخبار جالب وجذاب، آموزش های کاربردی و مواردی از این دست میتواند.

ترافیک خوبی برای سایت شما به ارمغان بیاورند. موضوع تکراری و پربازدید نیز میتواند در جذب بازدید موثر باشد اگر دیدگاه شما را در بطن خود داشته باشد.  جذب ترافیک بوسیله محتوای مفید و در ادامه افزایش زمان ماندگاری کاربران در سایت طراحی شده است.

میتواند بخوبی در بازاریابی محتوا برای شما مفید واقع شود. برای تولید محتوای خوب میبایست به‌اندازه کافی درگیر کسب‌وکار شوید. اگر گوش های تیزی داشته باشید از درودیوار محتوای ناب برای شما بیرون میریزد.

۷٫از زبان رسمی و گنگ استفاده نکنید.

با زبانی صحبت کنید که خواننده تان آن را بفهمد. فهم محتوا را برایشان آسان کنید. لازم نیست حتماً ازکلمات پیچیده و جملات طولانی استفاده کنید.که حتی خودتان هم عموماً از آن­ها استفاده نمی کنید.

چرا که باعث آسیب جدی به نوشته تان می شود و شما را خیلی ادبی و شاید متظاهر نشان دهد. گاهی بهتر است از اصطلاحات استفاده کنید. ولی توجه کنید که از اصطلاحات غیر ضروری خودداری کنید.

چرا که ممکن است برخی از خواننده های تان را به خاطر عدم درک صحیح اصطلاحاتتان از دست دهید. مثلابنویسید : آزمون ریاضی را پاسخ دهید. ننویسید :  پاسخ دادن به امتحان توپولوژی ( شاخه ای از ریاضیات ) یک نیاز اجباری است.

۸٫از افعال مجهول استفاده نکنید.

افعال مجهول را به کار نبرید. استفاده از فعل های معلوم سبب واضح تر شدن و آسان تر شدن محتوا و انتقال مستقیم مطلب به مخاطب می شود. افعال مجهول برای خوانندگان مجهول ساخته شده اند.

۹٫با طولانی کردن متن هایتان حوصله مخاطب را سر نبرید!

استفاده از جملات طولانی و لغات زیاد، محتوا را برای مخاطبانتان ناواضح می کند و دنبال کردن ادامه آن را سخت تر می کند.حوصله مخاطب را سر می برد و باعث می شود مخاطب از خواندن آن مطلب فراری شود و صفحه ی شما را ببندد.

۱۰٫محتواهای خیلی کوتاه نیز ننویسید

تا جای ممکن بنویسید و مطلب را پوشش دهید، برای داشتن تصویری بهتر باید گفت بیش از ۳۰۰ کلمه برای محتوایتان بنویسید.تا به جست و جوگرهای گوگل نشان دهید که یک منبع جامع هستید.

۱۱٫از جملات و عبارات بلند استفاده نکنید

یک پاراگراف می تواند به کوتاهی یک خط باشد، و ترجیحاً نباید بیش از ۳ الی ۴ جمله باشد. اگر می خواهید یک ایده را به آسانی برای کسی توضیح دهید، می بایست به اندازه ی کافی در مورد آن تحقیق کنید تا آن را به خوبی متوجه شوید. در این صورت است که می توانید آن را در جملات و عبارات کوتاه برای فرد دیگری توضیح دهید. محتوا را بلند برای خودتان بخوانید.

در هنگام خواندن در هر کجا به مشکل برخوردید بدانید که متن شما پر از لغات است و غیر طبیعی شده پس در آن بازنگری کنید و آن را ساده کنید و دوباره بنویسید.

“با بازدیدکنندگان وب سایت همانند افراد تحصیل کرده ای که به دنبال متن های سنگین و پیچیده و چالش برانگیزند، رفتار نکنید توصیه من به شما این است ساده و روان بنویسید.“

۱۲٫از واژه های گمراه کننده استفاده نکنید.

از واژه های گمراه کننده مانند : بسیار، ظاهراً، قطعاً، احتمالاً، اساساً، تا حدی، به طور تحت الفظی، ً در محتوای تان استفاده نکنید. استفاده از این کلمات شاید سبب محاوره ای شدن محتوای تان شود، اما استفاده بی جا از آن ها متن را ضعیف می کند.

۱۳٫فرهنگ لغت جدید ابداع نکنید

اینکه بخواهید از لغات بهتری به جای لغات رایج استفاده کنید.تا خوانندگان را تحت تاثیر قرار دهید اشتباه است، این کار نتیجه معکوس به همراه دارد. اگر فکر می کنید از لغتی زیاد استفاده کردید، استفاده از لغات متفاوت، ایده ی خوبی نیست.

به جای کلمه ( موز ) از ( میوه زرد رنگ دراز ) استفاده نکنید! اگر به دنبال لغت دیگری در فرهنگ واژگان هستید، مطمئن شوید که این انتخاب یک ضرورت است، و دقیقا بدانید لغت جدید چه معنایی می دهدبعد از آن استفاده کنید.

۱۴٫متن تان را بی ارزش نکنید!

وقتی متنی را می‌نویسید از جزئیات، حقایق، آمار، واقعیت‌های کلیدی، اخبار و اطلاعاتی استفاده کنید که برای بازدید کننده باارزش و مفید است و اطلاعات جدیدی را به مخاطب بدهد با این کار متن خودتان را باارزش می کنید.

۱۵٫از منابع نا معتبراستفاده نکنید خاص باشید.

همیشه به هنگام نوشتن محتواهایتان از منابع معتبر استفاده کنید تا محتوای معتبر بنویسید.و در منبع دهی نیز خاص باشید. نام منبع تحقیقاتی مورد نظر را بنویسید. مردم بیشتر تمایل دارند که محتواهای قابل اعتماد و مفید را به اشتراک بگذارند.

پس اگر از نقل قول یا اطلاعاتی استفاده می‌کنید که از سایت دیگری در وبلاگ خود استفاده کرده‌اید، با لینک زدن به منبع مربوطه آن را نشان دهید.

۱۶٫به چشم آوردن اطلاعات مهم را فراموش نکنید.

یکی از مهم‌ترین نکات در نوشتن های تان، استفاده از مشخصه‌هایی است که از نظر گذراندن متنتان را ساده‌تر می‌کند. اطلاعات مهم را درشت، یا در غیر این صورت به شکل هایلایت به چشم بیننده برسانید.

۱۷٫استفاده از تصاویر جذاب را فراموش نکنید.

محتوا

محتوای سایت شما باید دارای تصویر، ویدئو، پست‌های اجتماعی جاداده شده و… باشد. به این ترتیب جذابیت پست شما بیشتر شده و خواننده را درگیر می‌سازد. تصاویری که خیلی حجیم هستند سرعت بارگزاری سایت را کاهش می‌دهند. پس از تصاویر دارای حجم زیاد استفاده نکنید.

۱۸٫بیش از حد ایده ندهید!

اگر بخواهید هر ایده ای که داشتید را در یک متن بنویسید.آن نوشته گیج کننده، نامنظم و بی هدف می شود. یک ایده و نظر کلی برای هر پست در نظر بگیرید، و مطمئن شوید که هر نکته در پاراگراف مختص به خودش گفته شود.

هر زمان که یه ایده ی جدیدی به نظرتان رسید و آن ایده مربوط به پست فعلی نبود، آن را بر روی برگه کاغذ یا دفترچه یادداشت بنویسید. بعداً می توانید پست جداگانه ای برایش بنویسید. ولی توجه کنید که در حال حاضر باید ایده جدید را فراموش کنید و بر روی ایده اصلی پست تان تمرکز کنید.

۱۹٫از کپی کردن استقبال نکنید.

محتوای های کپی شده، هرگز به صفحه اول گوگل راه نخواهد یافت.پس محتوای خودتان را تولید کنید. علاوه بر آن، محتوای کپی باعث از بین رفتن اعتبار برند شما می‌شود. مطمئن باشید که مخاطب شما به راحتی متوجه می‌شود که محتوای کدام وبسایت کپی است وکدام کیفیت بالاتری دارد.

۲۰٫از ترجمه گوگل استفاده نکنید.

مقاله شما نباید ترجمه خود گوگل باشد. یعنی این که کپی کردن یک مقاله خارجی و ترجمه آن به وسیله گوگل و استفاده از آن در وبسایت، ارزشی ندارد. این یکی از راه‌هایی است که باعث می‌شود گوگل محتوای وبسایت شما را به عنوان کپی تشخیص دهد و در نظر بگیرد.

۲۱٫عمرمحتوایتان را کم نکنید.

وقت و انرژی و هزینه خود را صرف نوشتن محتوایی بکنید که تاریخ مصرف طولانی داشته باشد. موضوعات موقتی مانند شانس قهرمانی یکی از تیم‌ها در مسابقات لیگ برتر امسال، تنها برای یک دوره کوتاه بازدید خواهند داشت و پس از این مدت هیچ کس درباره آن جست و جو نخواهد کرد.پس پیشنهاد من به شما این است که محتواهایی را انتخاب کنید که همیشه به درد مخاطب بخورد.

۲۲٫اضافه کردن لینک به صفحات مرتبط داخلی

در این مرحله از چند لینک به سایر پست‌ها و صفحات منتشر شده تان اضافه کنید. و هایپر لینک‌های مرتبط را به سایر صفحات داخلی خود اضافه کنید تا بازدید کننده بیشتری داشته باشید.

چند لینک خارجی و سازگار نیز با وب‌سایت‌های باکیفیت دیگر ایجاد کنید.تا به پست خود اعتبار داده و منبع تان را نیز نشان دهید.

۲۳٫تنظیم لینک‌های خارجی برای باز شدن در صفحه جدید

لینک‌های خارجی موجود در صفحه خود را بررسی کنید و آنها را به گونه‌ای تنظیم کنید. که در پنجره جدید باز شوند، به این ترتیب حتی اگر خواننده روی لینک وب‌سایت دیگری کلیک کند همچنان در سایت شما حضور خواهد داشت.

مقاله پیشنهادی: لینک داخلی و خارجی چه تاثیری را در سایت ما دارد؟ مطالعه بفرمایید.

کلام آخر

برای تبدیل شدن به یک محتوا نویس خوب من به شما توصیه می کنم که نیازی نیست.در کلاس ها و کارگاه های این حرفه شرکت کنید. شما بیش از هرچیز نیاز دارید بنویسید. بنویسید و باز هم بنویسید.

نوشته ستون پایه و اساس هر نوع محتوایی است . همیشه کیفیت کارتان را مد نظر خود قرار دهید درگیر محل نوشتن نباشید. درگیر خود نوشتن باشید . کمی که به نوشتن بپردازید ، کلمات خود برای نوشته شدن در صف می ایستند. فقط لازم است مراقب باشید که بازی با کلمات شما رو از اصل نوشتن دور نکند. مسیر را با مطالعه منابعی که رشد واژگان و رشد خلاقیت را برای شما به ارمغان می آورد.

بپیمائید.از نظرات مثبت و منفی مخاطبانتان برای بهبود محتوای خود نهایت بهره را ببرید. و  خودتان اولین منتقد نوشته های خودتان باشید.

در نظر داشته باشید که یک محتوای خوب در قدم اول بایستی برای انسان ها نوشته شده باشد، نه برای ربات ها و موتورهای جستجو. اما در انتها برای موتور های جستجو بهینه شود.

 

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر و سفارش محتوا نیز با ما همراه باشید. تیم افق وب در زمینه های طراحی سایت و سئو سایت و همچنین تولید محتوا سخت مشغول به کار هست از متخصصین ما کمک بگیرید و در کسب و کار اینترنتی تان موفق شوید.

آتشگاه

97/6/11

آموزش تنها حرفه ای است که حرفه های دیگر را ایجاد می کند. من عاشق این حرفه هستم.

مطالب مفید برای شما

آموزش های پولی را از ایمیل خود دانلود کنید

ما هم مثل شما از اسپمر ها متنفریم، و به شما اطمینان میدیم که هر هفته یکی از بهترین آموزش های وردپرس رو خواهیم کرد نه بیشتر! در هر زمان هم میتونین به راحتی لغو اشتراک کنین

سوال یا نظری در مورد این مطلب دارید؟

خیلی خوشحال میشیم که نظرات تون رو برامون ارسال کنید، این به ما انگیزه میده که آموزش های بیشتری رو رایگان تولید کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *