با این روشها حس خستگی در نوشتن را کمتر کنید

نوامبر 17, 2019

68 بازدید

با سلام خدمت شما دوستان عزیز

در این مقاله می خواهم دلایلی که حوصله نوشتن محتواهایمان را نداریم و از انجام دادن کار در طول روز خسته شده ایم را روشن کنم و درباره ی راهکار های آن با شما صحبت کنم. یکی از مشکلاتی که قدیم ها خیلی باآن دست و پنجه نرم می کردم این بود که باید یک متنی را در اسرع وقت می نوشتم و تحویل می دادم. بعضی وقتا تکلیف مدرسه بود و گاهی مقاله یا متن یک کنفرانس بود و تصمیم گرفتم این مطلب را با شما در میان بگذارم تا آخر این مقاله با ما همراه ما باشید.

یادآوری: من چالش چهل روز محتوا نویسی راه انداختم تا به تمام کسانی که دوست دارند محتوا نویسی را یادبگیرند در این راه آنها را همراهی کنم تا این حرفه را به راحتی آموزش ببیند و کسب در آمد کنند. در جلسه قبل گفتم که چه کارهای را نباید در محتوا نویسی انجام داد.

 

دلایل بی حوصلی نوشتن

حوصله نوشتن

اول باید ببینیم چرا حوصله نوشتن نداریم و نسبت به هر کدام از مشکلات یک راه حل جداگانه پیشنهاد بدهیم.در ادامه دلایل را با شما همراهان عزیز بررسی می کنیم.

چرا ایده ای برای نوشته هایمان نداریم؟

مساله اول زمانی پیش می آید که ایده ای برای شروعِ نوشتن نداریم یا اینکه نمی دانیم چه ساختاری باید برای نوشته مون درست کنیم. خب در این صورت باید موضوع را به ذهنمان بسپاریم و یک مدت زمان کوتاهی بلند شویم و قدم بزنیم و در همین حال به آن موضوع فکر کنیم.و هر ایده ای که به ذهنمان رسید را یادداشت کنیم. بعداز آن سر میزمان می رویم و تمام ایده هایی که یادداشت کردیم را دسته بندی می کنیم. می تواند براساس روندِ نوشتن باشد یا بر اساس موضوعات مختلف.

 

وقتی روی کارم تمرکز ندارم چیکار کنم؟

 

این مشکل خصوصا در زمان و عصر جدید بی داد می کند. برای رهایی از پراکندگی افکار می تونید به تکنیک زیر عمل کنید:

تکنیک شمارش معکوس:

شرایط این تکنیک این است که:

۱٫از شماره ۵۰ شروع می کنید و تا صفر می شمارید.

۲٫باید سرعت شمارش کم و ثابت باشد.

۳٫اگر در حین شمردن حواستان به کوچک ترین مساله ی دیگری غیر از شمارش اعداد رفت، باید از اول یعنی از ۵۰ شروع کنید.

۴٫اگر پس از رسیدنِ شمارش به شماره ی تمرکز شما سرجایش آمد که خیلی خوب واما اگر هنوز تمرکزتان نیامده این دفعه شمارش معکوس رو از شماره ی۱۰۰ شروع کنید.

حوصله نوشتن ندارم باید چیکار کنم؟

حوصله نوشتن نداشتن زمانی این مشکل زمانی پیش می آید که شما خسته اید ولی بالاسریِ شما از شما انجام کارتان را می خواهد. در این صورت چون خستگی یک مشکلی هست که نمیشود باآن کار را به پیش برد. می توانیم از یکی از این دو راه استفاده کنیم.

الف-خرید زمان: اگر در توانایی شما می باشد که از کسی که نوشته ای از شما می خواهد، فرصتی بخواهید که اصطلاحا به آن زمان خریدن گفته میشه.

ب-انگیزه: اگر بالاسریِ شما کوتاه نیامد در این صورت باید به خود انگیزه دهید و این کار را می توان با مرور جملات انگیزشی انجام داد. یکی از جملات انگیزشی بسیار مناسب و عالی در اینگونه شرایط عبارت است از این جمله:

امروز کارهایی می کنم که دیگران حاضر به انجام آن نیستند.

تا فردا کـارهـایی بکنم که دیگران قـادر به انجام آن نـیـستند.

علایق شما با کاری که می‌کنید همخوان است؟

اتفاق نادری نیست که کارمان با آنچه که انجام دادن آن برایمان جذاب است منطبق نباشد. اما ممکن است گاهی متوجه این ناهماهنگی نباشیم. خوب است به این فکر کنیم که چرا این شغل را انتخاب کرده‌ایم و در آن مشغول به کار شدیم

درآمد قابل‌توجهی داشت؟

گزینۀ دیگری جز آن کار نداشتیم؟

فقط احتیاج به محیط تازه‌ای داشتیم؟

اگر موارد بالا دلایل عمده ما برای انتخاب شغل فعلی‌مان بوده است، باید دربارۀ علاقه‌مان به این کار بازنگری کنیم.

 

از توانایی‌های‌تان به‌قدر کافی استفاده نمی‌کنید؟

هرکس نقاط قوت و استعدادی دارد. هرگاه توانایی‌های ما به‌تمامی در شغل‌مان به کار نیاید، ممکن است وظیفۀ محول‌شده اصلا چالش‌برانگیز به نظر نرسد. بدتر از همه، ممکن است در ارزشمندی‌ خود برای شرکت تردید کنیم  حوصله نوشتن  و به‌تدریج انگیزه کاری خود را از دست بدهیم.توصیه من به شما این است که از توانایی هایتان در کارتان استفاده کنید.

در هنگام کاراتلاف وقت زیادی دارید؟

داشتن زمان تنفس در محل کار ضروری است، اما وقت آزادِ بیش از اندازه دردسرزا است. وقتی زمان بطالت زیاد باشد، ذهن‌ به این شاخه و آن شاخه می‌پرد: به این فکر می‌کنیم که کجا غذا بخوریم و یا به مشکلات رابطه‌های‌مان یا حرفی که همسایه امروز زده است فکر می‌کنیم. هرچند ذهن مشغول می‌شود، اما دلیل پیدایش این افکار این است که حوصله‌مان سر رفته است.

هدف روشنی درکارتان ندارید؟

افرادی که به‌مدت طولانی در یک پُست مشغول‌اند، به‌آسانی احساس می‌کنند که راه را گم کرده‌اند.
به‌مرور، در مورد اینکه از شغل‌مان چه می‌خواهیم دچار سردرگمی می‌شویم. به روال تکراری روزها عادت می‌کنیم و کم‌کم شور و علاقۀ خود به کار را از دست می‌دهیم.پس هدفتان را از انجام کاری که در حال حاظر مشغول آن هستید مشخص کنید.آن موقع است که دیگر حوصله نوشتن نیز نداریم و باید از کار محتوا نویسی مان نیز خداحافظی کنیم.

 

قانون شگفت انگیز ۵دقیقه ای هنگام خستگی در محیط کار

قانون 5 دقیقه ای در هنگام حوصله نوشتن نداشتن

 

پنج دقیقه در هر ساعت راه رفتن یا حرکت از سلامت شما محافظت و روحیه‌تان را تقویت خواهد کرد. کسانی که بیش از حد در روز دریک جا می‌نشینند نسبت به “بیماری‌های مربوط به نشستن”، مانند دیابت، چاقی و تصلب شرایین آسیب‌پذیرتر می‌باشند.

با توجه یک مطالعه خوشبختانه، پنج دقیقه جنبش و جوش در هر ساعت در طول روز کاری می‌تواند “روحیه‌ی شما را بالا ببرد، با بی حالی مبارزه کند و درد گرسنگی را کاهش دهد. ” اگر چه در این مطالعه از نمونه کوچکی استفاده شده است، اما نتایج با بدنه در حال رشدی از تحقیقات که ورزش را با مزایای سلامت جسمی و روانی متعدد پیوند می‌دهند، سازگار بود.

برای کاری که پشت گوش می‌اندازید، از قانون پنج دقیقه استفاده کنید.حوصله نوشتن اگر شما تا به حال کاری را به تعویق انداخته باشید، است. می‌توانید این مشکل روانی را با قانون پنج دقیقه متوقف کنید، که در وبلاگی سرگرم کننده توسط دکتر Andrea Bonior توضیح داده شده است.

لب کلام: اگر کاری را که باید انجام دهید پوشت گوش می‌اندازید، به خودتان بگویید که روی آن کار می‌کنید، اما فقط برای پنج دقیقه. سپس، تایمر بگذارید و وقتی تایمر زنگ، کار را متوقف کنید. زمانی که آماده بودید دوباره این کار را تکرار کنید، اما این بار برای مدتی طولانی‌تر امتحان کنید.

آیا پنج دقیقه استراحت می تواند خلاقیت، بهره‌وری و روحیه را افزایش دهد؟

قانون پنج دقیقه می‌تواند به شما کمک کند تا هر کاری را شروع کنید. اما برخی از افراد نمی‌دانند چه موقع کاری را متوقف کنند، حتی زمانی که بازده کارشان نزولی است.
این شخصیت‌از افراد می‌توانند از تایمری که یک استراحت در هر ساعت (حداقل) را یادآوری می‌کند استفاده کنند. حتی برخی از کارشناسان مهارت‌های مطالعه توصیه می‌کنند که دانش آموزان یک الگوی مطالعه به مدت ۲۵ دقیقه و یک استراحت ۵ دقیقه‌ای، سپس یک ۲۵ دقیقه‌ی دیگر مطالعه و استراحت به مدت ۵ دقیقه و … داشته باشند. باید این واقعیت را قبول کرد که ذهن اکثر انسان ها نمی‌تواند بدون فشار دادن دکمه “ری‌فرش” به مدت زیادی روی کاری تمرکز کند.

یکی از فعالیت‌های پنج دقیقه‌ای را انتخاب کنید که برای سلامت جسمی و روانی شما خوب باشد وآن را برای پنج دقیقه در طول روز انجام دهید. تا زمانی که به نظر برسد که از آن سودی می‌برید. در صورت لزوم حتی برای یک عمر این کار را ادامه دهید.

چند توصیه برای اینکه با بی حوصلگی هنگام کار خدافظی کنید

در محل کارتان حرکت کنید.

سعی کنید به‌طور متناوب در محل کارتان قدم بزنید و به این وسیله به گردش بهتر جریان خون در بدنتان کمک کنید و مغزتان را بیدار نگه دارید. نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه بهانه خوبی برای حرکت کردن است.

همراه کردن یکی از همکاران یا دوستانتان نیز در این میان گزینه فوق العاده‌ای است، چرا که نوشیدن به همراه گپ زدن احساس خوشایندی به شما خواهد داد و انرژی شما را برای ادامه کار ۲چندان خواهد کرد و شادی بیشتری در کارتان دارید.

غذاهای پر انرژی بخورید

غذاهایی که ما قبل از رفتن به سر کار و طی یک روز کاری می‌خوریم دارای تاثیر چشمگیری بر سطح انرژی و توانمان در محل کار است. به‌طور کلی غذاهایی که نسبت متعادلی از پروتئین، کربوهیدرات‌ها و چربی را در خود دارند به ثابت ماندن میزان قند خون کمک کرده و جسم و روح ما را شاداب نگه می‌دارند. در این میان غذاهای چرب و سنگین به هیچ عنوان گزینه‌های خوبی به حساب نمی‌آیند، چرا که نه تنها انرژی مضاعفی به ما نمی‌دهند بلکه ما را کسل و شل می‌کنند.

قهوه و شکلات بخورید

برای بسیاری از کارمندان و حتی مدیران، ساعات بعد از ظهر ساعاتی کسالت‌بار و همراه با خستگی است، در حالی که با ترکیبی از قهوه و شکلات می‌توان این احساس منفی را از خود دور کرد، چرا که تحقیقات نشان داده که ورود کافئین و قند به خون باعث ایجاد و تقویت انرژی مضاعف در بدن شده و مغز را دوباره فعال می‌سازد و احساس طراوت و پر انرژی بودن صبحگاهی را به افراد باز می‌گرداند.

کارهای چالش‌برانگیز انجام دهید

یکی از بهترین راه‌ها برای فرار از احساس خستگی و کسالت کارهای چالش‌برانگیزی است که ذهن شما را قلقلک دهد و مغزتان را دوباره هوشیار و آماده سازد. برای این کار می‌توانید از دیگران هم کمک بگیرید مثلا از آنها بخواهید یکی از مشکلاتشان را با شما در میان بگذارند تا شما در حل آن به آنها کمک کنید. شما با این کار در عمل با یک تیر دو نشان زده‌اید: هم مشکل همکارتان را حل کرده و ارتباطات کاری‌تان با او را بهبود داده‌اید و هم ذهن‌تان را دوباره شاداب و آماده ساخته‌اید. این کار می تواند حوصله نوشتن شما دوبار برگرداند.

درسبک کارتان تنوع ایجاد کنید

کارهای تکراری و یکنواخت به مدت طولانی شما را خسته می‌کند. پس برای جلوگیری از این احساس آنها را پشت سر هم انجام ندهید. بلکه به جای این کار ما بین آنها به یکسری فعالیت‌های متفاوت و متنوع مانند قدم زدن در محل کار و انجام کارهای متفرقه‌ای که حس انجامشان را دارید بپردازید.
همیشه به یاد داشته باشید که تداوم پیدا کردن حالت خستگی می‌تواند پیامدهای منفی آن را چند برابر سازد پس به محض احساس خستگی و کم‌انرژی بودن، به کارتان تنوع ببخشید.
نگرانی‌ها را از خود دور کنید.

یکی از مهم‌ترین عوامل بروز خستگی در بسیاری از انسان ها در کار نگرانی‌هایی است که ذهن آنها را مشغول می‌کند. دیل کارنگی در این باره می‌گوید: «۹۹ درصد چیزهایی که مدیران نگران‌شان هستند هیچ‌گاه اتفاق نمی‌افتند.» پس هیچ‌گاه اجازه ندهید نگرانی‌ها و استرس‌های بی‌مورد شما را از پا درآورند.

کاری را انجام دهید که دوستش دارید و دوست داشته باشید کاری را که انجامش می‌دهید.افرادی که عاشق کارشان هستند بسیار پرانرژی‌تر از افرادی هستند که دل خوشی از کارشان ندارند.و از روی ناچاری آن را انجام می‌دهند. واقعیت غیرقابل انکار این است که زندگی ما کوتاه‌تر از آن است که صرف کارهایی شود که دوستشان نداریم و از آنها لذت نمی‌بریم؛

بنابراین حتی اگر شغل‌تان برای شما ایده‌آل و رویایی به نظر نمی‌رسد هم به دنبال جنبه‌های جذاب تر و دلپذیرتر در آن بگردید و آن را برای خود هیجان‌انگیز کنید. و مطمئن باشید به این وسیله کمتر احساس خستگی خواهید کرد.

برای مدتی کوتاه از انجام کارهای تکراری پرهیز کنید

اگر احساس خستگی و کسل بودن در محل کار به پدیده‌ای مزمن و آزاردهنده برای شما تبدیل شده بهتر است برای مدتی کوتاه مثلا سه روز انجام کارهای روزمره و یکنواخت‌تان را متوقف کرده و سعی کنید وظایف‌تان را با روش‌هایی متفاوت و مبتکرانه انجام دهید. این کار شما را از شر احساس دلزدگی و کسالت‌بار بودن ساعات کاری نجات می‌دهد.و اگر این روش جواب داد در کارتان به کار ببرید

مراتب خشک کاری را نادیده بگیرید

یکی از دلایل اصلی بروز خستگی و بی‌انگیزگی در بین افراد، وجود بوروکراسی‌های پیچیده، کاغذبازی‌های بیش از حد و سلسله مراتب خشک و رسمی سازمانی است که به افراد احساس یکنواختی و دلزدگی می‌دهد. پس بهتر است که به‌طور متناوب خارج از روابط رسمی و بوروکراتیک با سایر مدیران هم‌رده و زیردستان‌تان ارتباط برقرار کنید و از خستگی خود و آنها بکاهید

زمان‌های مناسب‌ را برای جلسات کاری انتخاب کنید

ساعات پایانی روزهای کاری به ویژه در روزهای پایانی هفته «بدترین زمان» برای برگزاری جلسات کاری محسوب می‌شوند. جلسات کاری به خودی خود خسته‌کننده و طاقت‌فرسا هستند چه برسد به اینکه در ساعات پایانی روز هم برگزار شوند.

پس جلسات کاری را به ساعات اولیه صبح و ترجیحا در روز‌های اول هفته منتقل کنید و چه بهتر که آن را با یک صبحانه کاری انرژی‌زا و سبک همراه سازید. در این صورت جلسات کاری از حالت عاملی کسالت‌بار و نامطلوب برای افراد به حالت همنشینی و لذت بردن از با هم بودن تبدیل می‌شود.

 

آتشگاه

1 سال عضو تیم افق وب

آموزش تنها حرفه ای است که حرفه های دیگر را ایجاد می کند. من عاشق این حرفه هستم.

مطالب مفید برای شما

آموزش های پولی را از ایمیل خود دانلود کنید

ما هم مثل شما از اسپمر ها متنفریم، و به شما اطمینان میدیم که هر هفته یکی از بهترین آموزش های وردپرس رو خواهیم کرد نه بیشتر! در هر زمان هم میتونین به راحتی لغو اشتراک کنین

سوال یا نظری در مورد این مطلب دارید؟

خیلی خوشحال میشیم که نظرات تون رو برامون ارسال کنید، این به ما انگیزه میده که آموزش های بیشتری رو رایگان تولید کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *