محتوای همیشه سبز چه نوع محتوایی می باشد؟

محتوای همیشه سبز چه نوع محتوایی می باشد؟

آنچه در این مقاله میخوانید

حتما اصطلاح محتوای همیشه سبز را شنیده اید. این اصطلاح به محتوایی گفته میشود که تاریخ انقضا ندارد. به عبارتی محتوای همیشه سبز با گذشت زمان ارزش و اعتبار خود را از دست نمی دهد و از کیفیت آن کم نمی شود. این نوع از محتواها همیشه برای مخاطب تازگی دارند و جذابیت خاصی دارند. در ادامه ی این مقاله شما را با این نوع از محتوا بیشتر آشنا می کنیم و از مزایای آن خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

محتوا همیشه سبز(Evergreen Content)

محتوای همیشه سبز چه نوع محتوایی می باشد؟
محتوا همیشه سبز(Evergreen Content)

 

محتوای همیشه خوانندگان را به پیگیری پیوسته و خواندن آن وادار می کند و هیچ وقت تکراری نمی شود به طوری که مخاطب را کسل کند. محتوا همیشه سبز (Evergreen Content) برای سئو بسیار مهم و ضروری است زیرا در هر زمانی قادر به ایجاد ترافیک بالا برای وب سایت می باشد اما محتوا و مقالاتی که  به یک دوره ی زمانی خاصی محدود هستند بعد از گذشت آن زمان مشخص ارزش خود را از دست می دهند و دیگر مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

دلیل نامگذاری

تا اینجای مقاله حتما این سوال به ذهن تان رسیده که ” چرا محتوای همیشه سبز؟ ” .

درختان همیشه سبز که معمولا از نوع درختان سوزنی برگ می باشند, نمادی برای زندگی جاودان هستند. به همین دلیل از این درختان برای جشن هایی مانند کریسمس استفاده می کنند. نام ” محتوای همیشه سبز” بر گرفته از این درختان و به عنوان محتوایی ماندگار و پایدار انتخاب شده است.

چند مثال برای درک بهتر محتوای همیشه سبز

اگر اولین بار باشد که با این کلمه برخورد می کنید شاید برایتان کمی گیج کننده باشد. بگذارید با چند مثال این مفهوم را برای شما بهتر توضیح دهیم؛

نمونه های زیر نمی توانند محتوای همیشه سبز باشند. به نظرتان چرا؟

 • خبرهای مرتبط با آب و هوا و انتخابات ریاست جمهوری
 • گزارش هایی که با آمار و اعداد و رقم ها بیان میشوند مثل تصادف های جاده ای یا میزان جمعیت یک منطقه
 • اخبار ترافیکی که برای یک زمان خاص مثلا تعطیلات آخر هفته بیان میشود
 • مطالبی که بر مد روز تمرکز دارند مثلا یک شایعه در فضای مجازی و…

کلمات کلیدی استفاده شده در این مقالات و خبرها بعد از شش ماه دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند و مخاطبی نخواهند داشت پس نمی توانند محتوای همیشه سبز باشند و فقط محدود یه یک زمان خاص هستند.

 

موارد اصلی و مهم برای محتوای همیشه سبز

نکاتی که در ادامه به صورت لیست برای شما ارائه شده است چهار چوب هایی برای ایجاد یک محتوای همیشه سبز با عمر مفید طولانی است. با رعایت این حداقل ها میتوانید حداکثر استفاده و ورودی از محتوای همیشه سبزی که تولید کرده اید را داشته باشید؛

 1. ارائه ی آموزش های عمومی لازم
 2.  بررسی فهرست‌ها و بیان آنها
 3.  نکات طلایی و کلیدی
 4.  اطلاعات راهنما
 5.  استفاده از دائره‌المعارف‌های آنلاین و به روز: مانند ویکی‌پدیا و IMDB
 6.  بررسی کردن و ارزیابی نوع محصول و ویژگی ها
 7.  ویدیوها

این نکته را هم در نظر بگیرید که شما باید متناسب با موضوع وب سایتتان به انتخاب محتوای همیشه سبز بپردازید. برای مثال اگر یک وب سایت مرتبط با غذا را اداره می کنید, موضوع ” تاثیر غذاهای سالم بر زندگی روزمره ” می تواند یک محتوای همیشه سبز برای شما باشد. پس انتخاب موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است.

محتوای همیشه سبز چه نوع محتوایی می باشد؟
موارد اصلی و مهم

چه وب سایت هایی محتوای همیشه سبز تولید می کنند؟

وب سایت های بسیاری هستند که نود درصد محتوایشان همیشه سبز است. برای مثال ویکی پدیا. این سایت با تولید محتوای همیشه سبز در موضوعات مختلف رنک اول اکثر کلمات کلید است. نکته اینحاست که برای داشتن یک استراتژی تولید محتوای خوب لازم است تا در سایت خود ترکیبی از محتوای معمولی و محتوای همیشه سبز داشته باشید. قطعا محتوای همیشه سبز در مدت طولانی قادر به جذب بازدید کننده خواهد بود.

قفط محتوای همیشه سبز تولید کنیم؟

نکته ی مهم که خیلی باید به آن دقت کرد این است که در کنار محتوای همیشه سبز لازم است تا به صورت دوره ای و فصلی به تولید محتوای معمولی نیز پرداخت. محتوایی که نیاز روز مخاطب است و گاهی شامل اعداد و ارقام و آمارهای به روز است. شاید یک محتوای همیشه سبز کلید جذب مخاطب و بازدید کننده ی بیشتر در مدت زمان طولانی باشد اما آنچه در کنار این نوع از محتوا اهمیت دارد جذب مخاطب با توجه به نیازها و دغدغه های به روز (که همان مقالات فصلی هستند) می باشد.

عده ای معتقدند که تولید محتوای فصلی اتلاف وقت است و تمرکز باید بر روی تولید محتوای همیشه سبز باشد. اما باید گفت که نیاز کاربر و مخاطب هدف, در یک موضوع خاص خلاصه نمیشود و دارای تنوع بالایی است. با شناخت این نیازها متوجه خواهیم شد که هر کدام از این انواع محتوا در جایگاه خود دارای اهمیت هستند.

دلیل استفاده از محتوای همیشه سبز

سه دلیل اصلی و کلی برای به کارگیری مطالب همیشه سبز وجود دارد؛

1.  رنکینگ یا ترافیک بالاتر در موتورهای جستجوگر

ارزش محتوایی مطالب همیشه سبز دائمی است و از آن کاسته نمی شود، یعنی با استفاده از این محتوا می توان همیشه در کلمات کلیدی درج شده در این قبیل مقالات, رتبه ی خوبی در موتورهای جستجو دریافت کرد. همانطور که مطلع هستید دریافت رتبه ی خوب در صفحات جستجو برابر با بالا رفتن ترافیک سایت خواهد بود.

2. بازدهی بلندمدت در جذب مخاطبان سایت

محتوای همیشه سبز چه نوع محتوایی می باشد؟
بازدهی بلندمدت

این نوع مطالب و محتوا ، یک ترافیک مداوم و پیوسته و بلندمدت در طی زمان را برای سایت به همراه دارد و همچون مطالب دیگری که تولید می شوند نیست که برای 1 دوره زمانی خاص تولید و منتشر می شوند و خوانندگان را به سمت خود هدایت می کنند. پس با داشتن مطالب مفید همیشه سبز در وب سایت خود شما قادرید در مدت زمان طولانی هم با رعایت اصول کلید واژه های خاص, امتیاز تعداد کلیک بیشتر برای سایت خود دریافت را کنید.

3- جمع آوری اطلاعات مشتریان بالقوه

از ترافیک ایجاد شده حاصل از نوشتن این گونه مطالب در سایت می توانید عالی ترین و بهترین بازاریابی بر روی فروش محصول یا خدماتی که در سایت خود می دهید را داشته باشید. فقط کافی است برای خوانندگان سایت خود مطالب همیشه سبز بگذارید و در انتهای هر مطلب از آنها دعوت به عضو شدن در سایت کنید تا بتوانند لینکی از مطالب تازه درج شده در سایت را همیشه دریافت کنند.

تحقیقات به ما نشان داده که اگر شما قادر به دریافت اطلاعات ابتدایی مخاطب شوید و به او یک انگیزه بدهید می توانید با برقراری ارتباط موثر و تحویل دادن مطالب با کیفیت و باب میل و علاقه خوانندگان در دراز مدت خواننده را به مشتری همیشگی خود تبدیل کنید.

 

محتوای سبز یا محتوای همیشه سبز!!

دو مفهوم محتوای سبز و محتوای همیشه سبز تفاوت کوچکی با هم دارند. در واقع محتوای سبز مدت کمتری در مقابل محتوای همیشه سبز اعتبار دارد. این اعتبار مانند محتوای معمولی کوتاه و دوره ای نیست اما در مقایسه با محتوای همیشه سبز کمتر است.

برای مثال سایتی را در نظر بگیرید که با توجه به نظر مخاطبان 10 فیلم را به عنوان هیجان انگیزترین فیلم های تاریخ سینما معرفی می کند. خب این یک محتوای سبز است. پس از تولید فیلم های جدید ممکن است تغییراتی در این لیست ایجاد شود و فیلم های جدید جایگزین موردهای قبلی شوند, اما این تغییر در عرض شش ماه یا یک سال اتفاق نخواهد افتاد.

رضایت کاربر یا محتوای همیشه سبز؟!

محتوای همیشه سبز چه نوع محتوایی می باشد؟
رضایت کاربر یا محتوای همیشه سبز؟!

درست است که محتوای همیشه سبز به ما کمک می کند تا در مدت طولانی اعتبار سایت خود را بالا ببریم. اما رعایت این نکته ضروری است که نباید تمام انرژی را صرف تولید این نوع از محتوا کرد. زیرا در این صورت از نیاز به روز کاربران غافل خواهیم ماند.

نکته اینجاست که باید به اخبار و مقالات به روز نیز توجه کرد و با دقت به نیاز مخاطبان آنها را تولید کرد. در واقع این مقالات می توانند مخاطب جدید جذب کنند و آنها را به سمت محتوای سبز و همیشه سبز هدایت کنند.

در پایان

ما در این مقاله سعی کردیم هر آنچه از محتوای سبز باید بدانید را به ساده ترین شکل ممکن بیان کنیم. حالا نوبت شماست, با استفاده از این مطالب به محتوای وب سایت خود دستی بکشید و برای سبز شدن محتوایی که می توانند یک محتوای همیشه سبز بالقوه باشد تلاش کنید.

اگر شما نیز تا به حال به تولید محتوای همیشه سبز پرداختید و نکاتی را در این زمینه در نظر دارید با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

 

4.7/5 - (3 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.