با این روشها استاد تولید محتوای جذاب شوید (جلسه 13)

با این روشها استاد تولید محتوای جذاب شوید (جلسه 13)

آنچه در این مقاله میخوانید

در این مقاله می خواهم به شما بگویم چطور شروع به نوشتن محتوا کنید و راهکار های ایجاد انگیزه برای شروع محتوانویسی را آموزش دهم و در آخر شما را تبدیل به استاد تولید محتوای جذاب می کنم. اگر به نوشتن علاقه مند هستید با من تا پایان این جلسه همراه باشید.

 

یادآوری: من چالش چهل روز محتوا نویسی راه انداختم تا به تمام کسانی که دوست دارند محتوا نویسی را یاد بگیرند کمک کنم تا این حرفه را به راحتی آموزش ببینند و از آن کسب در آمد کنند. برای دسترسی به سایر مقالات این چالش می توانید به  آموزش رایگان محتوانویسی مراجعه کنید.

این چندمین شنبه ای است که می‌گذرد و هنوز شروع به نوشتن نکرده‌اید؟ پس کی اولین محتوای خودتان را می نویسید و منتشر میکنید ؟ نوشتن و تمرین زیاد روزانه محتوا نویسی برای کسی که می خواهد به عنوان یک فریلنسر یا کارشناس تولید محتوا کار کند یک کار ضروری به حساب می‌آید. اما هر روز بهانه‌ای برای به عقب انداختن و ننوشتن محتوا یا پست وبلاگ و … پیدا می‌کنید و این اصلا خوب نیست.

با این روشها استاد تولید محتوای جذاب شوید
با این روشها استاد تولید محتوای جذاب شوید

خیلی از ما به نویسندگی و تولید محتوای جذاب علاقه زیادی هم داریم و در رویاها و تخیلات مان همیشه خودمان را یک نویسنده مشهور و پولدار می بینیم که در یک ویلای ساحلی نشسته و در حالی یک روز رویایی را سپری کرده مشغول نوشتن آخرین نوشته هایش است.

اما زمانی که وقت نوشتن و پیاده سازی این رویا می شود کلا انگار دچار فلج نویسندگی می شویم و مغز و دست مان هنگ میکند و حتی یک کلمه هم نمی توانیم بنویسیم.

 

برای تبدیل شدن به استاد تولید محتوای جذاب چه باید کرد؟

تولید محتوای جذاب

1. انگیزه بهترین قوه حرکت

شاید باور نکنید ولی انگیزه نیروی محرکه‌ اصلی و موتور نویسندگی و تولید محتواست و مثل سوخت و بنزین, اگر نباشد هیچ حرکتی نمی تواند انجام داد. یعنی نیاز نیست شما یک استعداد خارق العاده در نویسندگی داشته باشید پس بگردید و ببینید انگیزه ی شما برای نوشتن چیست.

فقط کافی است که شما انگیزه لازم را برای نوشتن داشته باشید یا این انگیزه را ایجاد کنید و بعد ببینید چه طور هر روز حتی بدون داشتن ایده و یک موضوع خارق العاده بلافاصله بعد از اینکه از خواب بیدار می شوید، پشت میزتان می نشینید و شروع به کنار هم چیدن کلمات میکنید.

2. ایجاد انگیزه برای تولید محتوا

اما اگر همین حالا باک انگیزه‌ی ما برای نویسندگی و تولید محتوا خالی از هر نوع سوختی است چه کار باید بکنیم؟

هر روز مقالات انگیزشی و تخصصی در مورد نویسندگی و تولید محتوا بخوانید و هر جا نکته خوبی پیدا کردید فورا آن را یادداشت کنید. تا در زمانی که دچار بی انگیزگی می شوید و حس میکنید دیگر نمی توانید چیزی بنویسید از این تکنیک یا ترفند استفاده کنید و دوباره به نویسندگی و نوشتن برگردید.

برای شروع تولید محتوا قرار نیست منتظر باشید به شما الهام شود! برای ایجاد انگیزه من کتاب “کیمیاگر” و کتاب “سنگ فرش خیابان از طلاست” را معرفی میکنم که محتوای بی نظیری دارند.

یک نکته وجود دارد که اگر به آن گوش و عمل کنید قطعا در تولید محتوای جذاب و نویسندگی فوق ستاره می شوید. آن هم این است که؛ تمام افکار اشتباه که ساخته ذهن افراد اهمال کار و تنبل هست را همین جا دور بریزید و یک شروع جدید برای تولید محتوا داشته باشید.

نیازی نیست منتظر هیچ چیز خارجی باشید و تنها کاری که باید انجام دهید این است که عامل های انگیزاننده و سوخت های نویسندگی خودتان را بشناسید و بدون هیچ توقفی حتی در بدترین حالت و بدونی هیچ انگیزه ای فقط و فقط بنویسید حتی اگر در نهایت  محتوای شما خوب نشود و مجبور شوید آن را دور بریزید.

به تنها چیزی که باید فکر کنید نوشتن است همین. نه نوشتن بد و نه نوشتن خوب، نه نوشتن خلاقانه، نه نوشتن یک محتوای خارق العاده, نه نوشتن یک متن تبلیغاتی چند برابر کننده فروش و … فقط و فقط به نوشتن و کنار هم چیدن کلمات فکر کنید تا به مرور حرفه ای شوید.

3. بی علاقگی در نوشتن شاید عادی باشد!

شاید به اشتباه همه ما این طور فکر کنیم که نویسندگان و تولیدکنندگان محتوای مشهور و بزرگ دنیا همیشه برای نوشتن انگیزه داشتند.  همیشه بهترین متن ها و ایده ها به آنها الهام می شود. این هم جزو همان تصورات اشتباه و توهمات است که باید به عنوان یک نویسنده دور بریزید.

 

برای همه افراد در هر سطحی از نویسندگی و تولید محتوا ممکن است زمان هایی پیش بیاید که هیچ انگیزه ای برای نوشتن نداشته باشند.  حتی تمام افرادی که عاشقانه کار نوشتن و تولید محتوا را دوست دارند هم ممکن است زمان هایی برسد که کاملا نسبت به کارشان و نوشتن بی علاقه شوند.

پس از این موضوع نترسید و برای حل و فصل آن به دنبال راه حل باشید.

4. محرک هایی برای شروع محتوا نویسی

گاهی دیدن برنامه ی تلویزیونی می تواند به شروع تولید محتوای شما کمک کند!
اگر شما هم اهل دیدن سریال های تاثیر گذار یا شوهای تلویزیونی طنز و گپ و گفت های تلویزیونی تاثیر گذار هستید. قطعا می توانید در میانه دیدن این برنامه ها و سریال ها ایده و انگیزه زیادی برای نوشتن و تولید محتوا بگیرید. پس نیاز نیست همیشه منتظر الهام و یک نیروی ماورایی باشید. نیروی ماورایی درون خود شماست و فقط باید آن را تقویت کنید.

سری به محتواهای قبلی تان بزنید و از آنها ایده بگیرید.

قرار نیست برای موفق شدن تولید محتوای جذاب همیشه ایده هایی ناب و دست اولی و خلاقانه داشته باشیم. گاهی برگشت به گذشته و استفاده از ایده هایی که در گذشته در مورد آنها نوشته ایم اما آن جور که باید و شاید و با اطلاعاتی که در آن زمان داشتیم, نتوانستیم آنها را خوب از آب در بیاوریم می تواند به ما کمک کند در زمان هایی که مغزمان کاملا هنگ کرده است و هیچ ایده ای به ذهن مان نمی رسد محتواهای خوب بنویسیم.

بهترین کار این است, در زمان هایی که سوخت و انگیزه لازم برای نوشتن را ندارید. سری به نوشته های قدیمی و محتواهای قبلی بزنید, اشکالات خود را پیدا کنید, به کامنت ها و نظرات مثبت و منفی مخاطبتان سری بزنید و از این همین کامنت ها و نظرات مثبت و منفی انگیزه لازم را دریافت کنید.

با این روشها استاد تولید محتوای جذاب شوید
با این روشها استاد تولید محتوای جذاب شوید

5. آیا قضاوت مردم درباره ی نوشته هایتان خیلی مهم است؟

باور کنید که ما نویسنده ها و تولید کننده های محتوا بیشترین ترسی که داریم قضاوت منفی دیگران در مورد نوشته هایمان است و دائما می ترسیم یک حرف نادرست و اشتباهی از دهان مان بیرون بیاید و تا ابد اثر بد داشته باشد و با آن قضاوت شویم.  همین باعث فلج شدن نویسندگی و ترس از تولید محتوا می شود.

ولی اگر به قول “دیل کارنگی” :(باور کنیم مردم به یک سردرد کوچک خودشان خیلی بیشتر از مرگ من و شما اهمیت می دهند). قطعا استرس کمتری در زمان محتوا نویسی و قضاوت مردم خواهیم داشت.

6. برای شروع, مسیرهای کوچک انتخاب کنید نه هدف های بزرگ

همه ما در ذهن مان قطعا هدف های بزرگ و رویاهای دست نیافتنی داریم. مثلا دوست داریم هر چه زودتر یک کتاب چند هزار کلمه ای پرفروش بنویسیم و تبدیل به یک نویسنده میلیاردر شویم یا دوست داریم در عرض چند ماه یک سایت راه اندازی کنیم و با گذاشتن محتواهای عالی به مخاطب میلیونی و رنک و رتبه تک رقمی برسیم و…

بله… اینها اهداف بزرگ همه ماست. اما اگر همین هدف بزرگ را به قدم های کوچک روزانه که بعد از مدتی برای شما یک روتین روزانه می شود تقسیم کنید. مطمئن باشید که در کمترین زمان ممکن به آن هدف بزرگ هم می رسید.

مثلا در مورد تولید محتوا با خودتان قرار بگذارید که باید هر روز صبح موقع بلند شدن از خواب یا شب هنگام, موقع رفتن به رختخواب یا حتی در مترو  500 کلمه یا 1000 کلمه بنویسید.

7. فقط نوشته خودتان را با نوشته های قبلی خودتان مقایسه کنید!

تا به حال شده است که عکس امروز خودتان را در کنار عکس 10 سال یا حتی 5 سال قبل بگذارید و ببینید چه قدر تغییر کرده اید؟

من که همین چند وقت پیش این کار را کردم و فقط ساعت ها به تیپ خودم توی عکس قدیمی و ژستی که گرفته بودم میخندیدم.🤣

در مورد محتوا و متن هایی هم که می نویسیم دقیقا همین حالت برقرار است. یعنی هر روز که میگذرد باید محتوای خودتان را با یک هفته پیش، یک ماهه پیش یا یک سال پیش خودتان مقایسه کنید نه با تولید کنندگان محتوا یا نویسندگان دیگر. الگو گرفتن قطعا خوب است اما قرار نیست که دائما بنشینیم و خودمان را با بهترین و معروف ترین تولید کننده های محتوای دنیا مقایسه کنیم.

مهم ترین چیزی که به ما انگیزه می دهد این است که محتوایی که امروز می نویسیم نسبت به محتوایی که مثلا هفته قبل نوشته ایم هر چند کم ولی تغییرات مثبتی داشته باشد.

اگر نتوانید زندگی خودتان را مدیریت کنید، او شما را مدیریت میکند.

اصلا فکر نکنید خیلی قدرتمند هستید و می توانید در اوج داشتن یک زندگی شخصی پر از چالش و ناراحتی و ضعف در شغل و کارتان موفق باشید.
پس اگر گاهی اوقات حس میکنید برای تولید محتوای جذاب یا نوشتن انگیزه لازم را ندارید. سری به زندگی شخصی تان بزنید و ببینید همه چیز سر جای خودش هست یا نه! و  اگر یک مشکلی وجود دارد آن را حل کنید سپس برای نوشتن دوباره اقدام کنید.

8. بدترین اتفاقی که ممکن است برای نوشته هایتان بیفتد را تصور کنید!!

ممکن است یکباره به خودتان بیایید و ببینید شبانه روز در حال نوشتن و تولید محتوا هستید. اما نه تنها پولی در نمی آورید بلکه هر روز هم شکست می خورید و پروژه های تان را از دست می دهید و نا امیدتر از قبل می شوید.

خب فکر میکنم حتی تصور همچین روزهایی هم برای ما به حد کافی سخت هست. پس هر وقت که دچار بی انگیزگی و اهمال کاری برای نوشتن شدید و حس کردید که مغزتان کار نمیکند. یاد این نوع شکست ها در دنیای حرفه ای بیافتید و به خودتان تلنگر بزنید.

9. به سبک بچه ها تولید محتوا کنید

مشخصا بچه ها فقط کاری را انجام میدهند که برایشان سرگرم کننده باشد و زمانی که شروع به انجام آن کار میکنند اصلا هیچ چیز دیگری را نمی بینند و فقط لذت می برند.

اگر شغل تان تولید محتوا است همیشه اینطور نیست که بتوانید پروژه هایی را قبول کنید که در حوزه مورد علاقه تان باشد.  گاهی مجبور هستید در مورد بی ربط ترین موضوعات و سخت ترین چیزها هم بنویسید و این کار شماست.

اما  می توانید طوری برنامه ریزی کنید زمان هایی که انرژی و انگیزه کمتری دارید. حداقل در مورد موضوعاتی بنویسید که به آن علاقه دارید. در واقع زمانی که حس کنید برای سرگرمی می نویسید و نه از روی اجبار, قطعا نوشتن برایتان لذت بخش تر خواهد بود.

10. ساده و روان بنویسید

حرف زدن با یک دوست برای ما راحت تر است یا نوشتن یک نامه اداری به یک مقام رسمی؟

نیازی نیست به خودتان سخت بگیرید و سخت بنویسید تا تولید محتوای جذابی داشته باشید. با راه اندازی یک بازی ساده با کلمات هم خودتان را راحت کنید و هم باعث شوید مخاطبتان حس صمیمیت داشته باشد. قطعا خواندن و نوشتن یک متن ساده هم برای نویسنده و هم برای خواننده دلچسب تر است.

11. با تولید محتوا پول در بیاورید.

تولید محتوای جذاب
تولید محتوای جذاب

 

نمی دانید زمانی که اولین مقاله را می فروشید و پول می گیرید چه قدر دلنشین است. در واقع با فروش اولین نوشته انگیزه بیشتری برای ادامه مسیر تولید محتوا خواهید داشت.

در این صورت اصلا فرصت هنگ کردن مغز و بی انگیزگی به خودتان نمی دهید و مجبور هستید برای دریافت پول بیشتر, محتوای بیشتری تولید کنید و همین مساله باعث می شود بتوانید در هر شرایطی با انگیزه یا بدون انگیزه بنویسید.

12. در کار محتوا نویسی با خودتان قرار داد ببندید

پیشنهاد می کنیم با خودتان یک قرارداد نیمه رسمی ولی جدی بنویسید. هر چیزی که دوست دارید از طریق تولید محتوا و نوشتن به دست بیاورید را در متن قرارداد بنویسید. حتی تبصره و بندی هم اگر لازم است اضافه کنید و در نهایت هم خودتان پای قراردادتان را امضا کنید .

این تکنیک اتفاقا یکی از مواردی است که خیلی خوب هم جواب می دهد. زمانی که ما چیزهایی که می خواهیم به آنها برسیم و همین طور کارهایی که باید برای رسیدن به آن ها انجام دهیم را می نویسیم تعهد بیشتری نسبت به آنها حس می کنیم.

 

 

امیدوارم محتوای این جلسه و آنچه از تجربه ی خودم در اختیارتان قرار دادم توانسته باشد به ایجاد انگیزه در شما برای نوشتن کمک کرده باشد. همه ی تکنیک ها را امتحان کنید و تاثیر آن را برای من در بخش دیدگاه ها بنویسید. قطعا آنها را خواهم خواند و به آنها پاسخ می دهم.

 

4.7/5 - (3 امتیاز)

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.