اهمیت عنوان نویسی برای محتوا (جلسه 3)

اهمیت عنوان نویسی برای محتوا (جلسه 3)

آنچه در این مقاله میخوانید

در این جلسه می خواهم درباره عنوان نویسی که یکی از مهم ترین قسمت های مقاله است باشما عزیزان تجربیاتم را به اشتراک بگذارم. با من همراه باشید.

دلیلی که من را مجاب کرد تا نوشتن این سری مقالات را شروع کنم این است که نوشتن در دنیای مجازی برای کسانی که می خواهند نویسندگی را تازه آغاز کنند,  بستر بسیار خوبی هست. زیرا در دنیای مجازی شما راحت تر می توانید مخاطب نوشته های خود را پیدا کنید و با آنها در تعامل باشید.

فرقی نمی کند که اولین پست را در وب سایت خودتان قرار دهید یا در شبکه های اجتماعی تان بگذارید. مهم این است که شما نوشتن را شروع کنید و هر روز کارتان را بهتر کنید. در این راه امیدوارم که این چالش بتواند به شما کمک کند تا از این شغل لذت ببرید و آن را به طور حرفه ای دنبال کنید.

خیلی خب برای شروع مروری می کنم به مطالبی که در جلسات قبل گفتم. در قدم اول این چالش درباره شروع محتوا نویسی صحبت کردم. در قدم دوم گفتم سبک های نوشتاری در محتوا نویسی باید چگونه باشد. در قدم سوم هم درباره انتخاب کلمه کلیدی  صحبت کردم.

 

 

 

 

اهمیت عنوان نویسی برای هر محتوا

اهمیت عنوان نویسی برای محتوا
اهمیت عنوان نویسی برای محتوا

 

وقتی یک نویسنده قصد دارد مقاله ای را بنویسد باید بداند که افراد و خواننده ها از روی عنوان آن مطلب را قضاوت خواهند کرد. مثلا برای همه ما اتفاق افتاده است که برای خرید کتابی به کتاب فروشی رفته باشیم و در غرفه های کتاب با نگاه کردن به عنوان کتابی دیگر را بخریم.

در نگاه اول همه به عنوان کتاب و مقاله توجه می کنند. پس باید موضوعی را نوشت که اکثریت آن را بپذیرند یعنی مخاطب زیادی داشته باشد. چرا گفتم اکثریت ؟ به این دلیل که در دنیای ما نویسندگان این یک واقعیت است که قرار نیست همه از کتاب و مقاله ما خوششان بیاید. بلکه ممکن است هزاران نفر عنوان شما را ببیند اما آن را باز نکنند.

 

شما فقط 5 ثانیه فرصت دارید تا به مخاطب بگوید که مقاله‌ی شما ارزش خواندن دارد یا نه؟ با این جمله فکر کنم توانسته باشم اهمیت و ارزش یک عنوان را به شما منتقل کرده باشم.

 

واضح است که عنوان نویسی در وب سایت های مختلف, متفاوت است. یعنی شما در وب سایت های خبری باید از یک سبک خاص استفاده کنید و در وب سایتهای وبلاگی عنوان های دیگری.

عنوان نوشتن برای سایت های خبری بسیار تخصصی است و با دیگر سایت ها تفاوت زیادی دارد. ترجیح می دهم این موضوع را در مقاله ای دیگر به طور کامل توضیح دهم.

 

در ادامه یک قانون کلی و البته مفید را برای عنوان نویسی مطرح کرده ام, که امیدوارم برای شما مفید باشد و بتوانید برای عنوان نویسی مقالات خود از آن استفاده کنید.

 

6 قانون کلی عنوان نویسی

 

قانون اول

طول عنوان نه زیاد طولانی و نه زیاد کوتاه باشد. طوری بنویسید که با یک نگاه آن را به راحتی بتوان خواند.
قانون دوم

از کلمات و واژه های جدید و خلاقانه استفاده کنید. یک موضوع خلاق و موثر می تواند افراد زیادی را جذب مطلب شما کند.

قانون سوم

باید آنچه که در عنوان به مخاطب وعده داده اید را عملی کنید. یعنی همان چیزی را به مخاطب بگوید که در ابتدا و در موضوع شما وجود دارد.
قانون چهارم

از کلمات کلیدی حتما در عنوان هایتان استفاده کنید.

قانون پنجم

عنوان ها مانند آرم شرکت یا یک کارت ویزیت عمل می کنند. یعنی باید همانند آنها اطلاعات را در سریع ترین زمان ممکن و به صورت کامل در اختیار خواننده قرار دهند.
قانون ششم

از یک سبک پیروی کنید. اگر از ابتدا عنوان ها را با حس شوخ طبعی می نوشتید همان طور ادامه دهید. اگر با جدیت شروع کردید نیز به همین منوال ادامه دهید.

 

توصیه هایی برای عنوان نویسی

 

اهمیت عنوان نویسی برای محتوا
اهمیت عنوان نویسی برای محتوا

 

توصیه اول:  با تاکید کردن بر کلمات کلیدی در عنوان می توان آن را جذاب تر کرد. حال می تواند این کلمات مثبت باشد یا منفی.

توصیه دوم: از واژه های مانند چگونه, چقدر و … استفاده کنید.

توصیه سوم: از روش عناوین منفی استفاده کنید. به عنوان مثال  ( 5 نکته که نباید در ورزش کردن انجام داد).

توصیه چهارم:گاهی از راه های سوال کردن نوشتن را شروع کنید.

توصیه پنجم: از کلمه ” چرا ” هم استفاده کنید. مثلا  (چرا باید برای کاهش وزن آووکادو بخوریم؟)

توصیه ششم:احساسات مخاطبان را گاهی درگیر مطلبتان کنید.

توصیه هفتم: از کلمات و یا جملات متضاد استفاده کنید. ( چطوری با کار کم می توان درآمد زیادی داشت).

توصیه هشتم: از اعداد و ارقام هم غافل نشوید. آنها معجزه می کنند. ( 5 رفتاری که شما را به سوی موفقیت سوق می دهد).

توصیه نهم: از فرمول جداسازی استفاده کنید. گاهی مخاطبانتان را جدا کنید. ( 5 نکته برای بهبود موفقیت معلمان تازه کار).

توصیه دهم: گاهی حس کنجکاوی مخاطبان را قلقک دهید.

 

امیدوارم محتوایی که در این جلسه در اختیارتان گذاشتم توانسته باشد یک دید کلی در مورد نحوه ی انتخاب بهترین عنوان را در ذهن شما ایجاد کرده باشد. در جلسه های آینده با ما همراه باشید تا به یک محتوا نویس حرفه ای تبدیل شوید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

3 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.