چگونه به عنوان یک محتوا نویس یک مقاله حرفه ای بنویسم؟

اکتبر 21, 2019

47 بازدید

با سلام خدمت دوستان عزیز

من تصمیم گرفتم طی چهل روز؛ محتوا نویسی را برای کسانی که دوست دارند این حرفه را یاد بگیرند به طور کامل توضیح بدهم. مطمئنا با خواندن این مقاله نگرش شما به محتوا نویسی تغییر خواهد کرد چرا که در چالش چهل روز محتوا نویسی درباره مراحل نویسندگی و رمز و رازهای آن صحبت می کنم و در آخر نکات کلیدی را می گویم که هر جایی یافت نمی شود با من همراه باشید با پنجمین روز از چالش چهل روز محتوا نویسی.

در مطالب قبلی گفتم که چگونه نوشتن شروع کنید و بعدش درباره سبک های نوشتاری صحبت کردم و درباره کلمه کلیدی و عنوان هم توضیحاتی را دادم. همه این موارد را باید قبل از نوشتن در نظر گرفت حال به مهم ترین بخش یک محتوا نویسی می ر سیم آن هم خود محتوا و مقاله ای که قرار است شما آن را نگارش کنید خواهم پرداخت.

 

 

موضوعاتی که در مقاله حرفه ای خواهم گفت عبارتند از:

  • تهیه پلن
  • انتخاب موضوع
  • مقدمه نویسی
  • نوشتن متن اصلی
  • نتیجه گیری
  • چند نکته درباره محتوا نویسی

چگونه یک مقاله حرفه ای بنویسم؟

اولین کار در محتوا نویسی تهیه پلن هست

در ابتدای کار تان سراغ نقشه مقاله تان بروید. شما باید یک نقشه کلی از چیزی که می خواهید بنویسید را طراحی کنید. بهترین منبعی که برای الگو گیری در طراحی پلن استراتژی محتوا کاربردیست پلن فرانسوی هاست.

پلن فرانسوی ها به صورت درختی است که تنه درخت دو شاخه دارد و هر شاخه دو شاخه دیگر. امتیاز این شیوه این است که دید کلی از مطلب بیرون می دهد و نمود ظاهری آن هویدا می شود. عیب آن این است که بعضا هدف قربانی شکل گرایی می شود. اجرای مو به موی این روش را توصیه نمی کنم ولی در کل رعایت این ساختار و یا کاری شبیه آن بهتر از نمونه ای آمریکای که با شماره گذاری با اعداد است مانند ۱-۱ و ۱-۲و ۱-۱-۱ و … است.

انتخاب موضوع برای محتوا نویسی

شما باید به عنوان یک محتوا نویس که می خواهد محتوای را بنویسید این موضوع را بدانید که درباره موضوعهایی بنویسید که راجب آنها اطلاعات دارید و یا اگر اطلاعاتی ندارید حتما قبلش چند مقاله در آن زمینه مطالعه کنید.

در انتخاب موضوع دقت کنید که حتما درباره آن قبلا کسی چیزی ننوشته باشد و یا اگر هم نوشته شده شما سبک خودتان را داشته باشید و با همان سبک توضیح دهید که چه می خواهید بگویید.

 

نوشتن مقدمه در محتوا نویسی

در مقدمه نویسی شما باید به طور کامل درباره عنوان و محتوای اصلی بتوانید توضیحاتی را بدهید و جوری بنویسید که مخاطب را جذب کند و تشویق کند که تا آخر مطلب آن را بخواند. توجه کنید که چند خط اول مقدمه نویسی بسیار مهم هستند یعنی شما در آن قسمت است که می توانید مخاطب را به دام بیندازید. در نهایت طوری را بنویسید که مخاطب با خواندن پاراگراف اول دوست داشته باشد که تمام نوشته شما را بخواند.

 

نوشتن متن اصلی در یک مقاله حرفه ای

اولین کاری که باید در نوشتن متن مقاله اصلی به آن توجه کرد این است که ساده بنویسید. طوری بنویس که روی خواننده تاثیر بگذارید و مخاطب کاملا متوجه بشود که شما چه چیزی را به آن خواهید گفت.

اما چگونه بنویس که روی مخاطب تاثیر بگذارد؟ از کلمات درست و اصیل استفاده کنید. واژه های ک همه افراد ان را دوست دارند و با شنیدن آن حس بهتری را دارند. کلماتی مانند: قدرت ؛ ثروت؛ شهرت؛ زیبایی و … اما زیاده روی نکنید؛ چرا که هر چیزی که در آن زیاده روی شود دل رو می زند و آدم را خسته می کند. با یک جمع بندی ساده تر می گوییم که چگونه می توان یک متن اصلی را نوشت.

۱٫محتوای شما باید دارای یک ساختار و چارچوب کلی باشد.
۲٫تمام قواعد فارسی در آن حتما باید رعایت شود.
۳٫تعداد کلمات نه خیلی زیاد نه خیلی کم باید باشد.
۴٫هدف و پلن خودتون را از نوشته حتما داشته باشید.
۵٫این سه اصل را در محتوا نویسی فراموش نکنید؛ سادگی؛ تسلط و اصالت یک نویسنده خوب شدن در این سه اصل نهفته شده است. وقتی یک نوشه ساده و قابل فهم نگارش شده می شود یعنی شخصی که آن را نوشه به آن موضوع تسلط کافی را دارا بوده است.

 

نتیجه گیری

در نتیجه گیری شما تمام آن چه را که درباره هر موضوعی را گفتید به طو خلاصه بازگو کنید. علاوه برآن پیشنهادی و یا راهکاری هم اگر دارید حتما در آن باید بنویسید و اگر یک متن تبلیغاتی می نویسید می توانید در نتیجه گیری تبیلغ کارتان را انجام دهید و شماره های تماس تان قرار دهید تا با شما تماس بگیرند. در کل در نتیجه گیری باید مختصر و مفید تمام اطلاعات را درج کنید تا کسانی که نمی توانند تمام محتوای شما را بخوانند قسمت نتیجه گیری را مطالعه کنند.

چند تا نکته که قبل از نوشتن مقاله باید بدانید

-خواندن مقاله افراد معروف

یک جمله قدیمی هست که می گوید. اگر می خواهید موفق باشید فقط کافی است کارهایی که افراد موفق انجام داده اند را تکرار کنید. برای اینکه مقاله نویسی را شروع کنید باید ابتدا مقالات بسیاری را در حیطه خودتان بخوانید.

-هرچه زودتر یک مقاله بد بنویسید.

منظور ما این است که نوشتن یک مقاله هر چند که ضعیف و بسیار ابتدایی باشد، از ننوشتن آن بهتر است. حتی می‌توانید همین امروز یک مقاله بنویسید.

-یک چارچوب مقاله درست کنید

اکثر مقالات ساختار استانداردی دارند. فقط کافی است ساختار یک مقاله را پیدا کنید و مطالب تان را در آن بنویسید.

-فعلا جزئیات را کنار بگذارید

نوشتن اولین مقاله جزئیات بسیار زیادی دارد. لازم نیست اولین مقاله شما کامل‌ترین مقاله باشد.

-شرکت در کارگاه‌ها

کارگاه مقاله نویسی خوب است اما… : شرکت در کارگاه‌ها یا دوره‌هایی که آموزش مقاله نویسی می‌دهند خوب است اما به یک شرط. اینکه اول مقاله نویسی را شروع کنید و اصول اصلی آن را یاد بگیرید. و سپس برای تکمیل دانش خود در آن‌ها شرکت کنید.

آتشگاه

1 سال عضو تیم افق وب

آموزش تنها حرفه ای است که حرفه های دیگر را ایجاد می کند. من عاشق این حرفه هستم.

مطالب مفید برای شما

آموزش های پولی را از ایمیل خود دانلود کنید

ما هم مثل شما از اسپمر ها متنفریم، و به شما اطمینان میدیم که هر هفته یکی از بهترین آموزش های وردپرس رو خواهیم کرد نه بیشتر! در هر زمان هم میتونین به راحتی لغو اشتراک کنین

سوال یا نظری در مورد این مطلب دارید؟

خیلی خوشحال میشیم که نظرات تون رو برامون ارسال کنید، این به ما انگیزه میده که آموزش های بیشتری رو رایگان تولید کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *