سرانجام سبک نوشتاری را در محتوا نویسی یافتم می خواهم آن را فاش کنم

اکتبر 7, 2019

29 بازدید

سلام به خدمت دوستان عزیز

در اول کار یک یاداوری می کنم که ما در نوشته قبلی که گفتیم چطوری محتوا نویسی را شروع کنیم و چه کارهایی با قبل از آن انجام بدهیم که تا بتوانیم یک محتوا نویس حرفه ای شویم . در قسمت اول نوشته قبلی بیان کردم که هر نوشته ای دارای سبک های مختلفی هست که امروز می خواهم درباره همین موضوع باهاتون صحبت کنم .

 

 

اولین کار؛ انتخاب سبک نوشتاری در محتوا نویسی است که خود این سبک ها شامل چهار مدل می شود:

۱٫ سبک نوشتاری خبری
۲٫ سبک نوشتاری وبلاگی
۳٫ سبک نوشتاری شرکتی
۴٫ سبک نوشتاری فروشگاهی

اگر بخواهم درباره سبک نوشتاری در محتوا نویسی یک مثالی بزنم آن را می توان به یک بازی فوتبال تشبیه کرد. همه افرادی که در زمین بازی می کنند فوتبالیست نامیده می شوند؛ اما نقش ها و جایگاه هرکدام با یکدیگر متفاوت است. فردی که در خط حمله مشغول به کار می شود. فقط توانایی حمله را خواهد داشت و یا همین طور دروازه بان که باید همیشه در دوازه قرار گیرد.
محتوا نویسی نیز به همین صورت است هر نویسنده یک سبک نوشتاری را باید انتخاب کند و در آن باید خبره شود.

سبک های نوشتاری در محتوا نویسی

سبک نوشتاری خبری

 

۱٫ اولین قسمت عنوان نویسی هست : در این سبک عنوان باید ساده و جنجالی باشد.

سبک نوشتن در سایتهای خبری و یا روزنامه نگاری سبک جنجالی است. یک نویسنده خبری باید موضوع ها را ساده اما با یک عنوان دیوانه کننده بیان کند. یک نویسنده خبری در اصل با عنوان هاش زنده و اگر روزی خبری را بنویسد که مردم روی مطلب آن کلیک نکنند یعنی محتوا نویس باید کم کم از کار خود استعفا دهد.

۲٫ متن تان باید کوتاه و حتما دارای منبع باشد.

در نوشتن وب سایتهای خبری باید شما اطلاعاتتان دارای منابع موثق باشد. شما باید چند تا سوال قبل از نوشتن خبرتان از خودتان بپرسید به این صورت که چه اتفاقی افتاد؟ کجا؟ توسط چه کسی؟ کی؟ این ها سوالات کلیدی در نوشتن سبک ها خبری است.

۳٫ از هرم معکوس استفاده کنید.

در این سبک می توانید از هرم معکوس استفاده کنیم. یعنی خبرهای مهم و خلاصه ای از آن را در بالای نوشته تان قرار بدهید. مردم در حال حاضر دیگر حوصله خوندن مطالب طولانی را ندارند آن هم در وب سایت های خبری پس شما باید تمام اطلاعات را در نگاه اول به مخاطب نشان دهید.

۴٫ عینا خبر را باید بازگو کنید

شما به عنوان یک نویسنده خبری باید تمام آن چه که اتفاق افتاده است را بدون اضافه یا کم کردن مطلب آن را بازگو کنید. حتی اگر برخلاف نظر شما باشد. مردم در سایت های خبری دنبال حقایق و اتفاق های روز هستند و شما هم با ان را عینا بازگو کنید.

۵٫ جمله تان را با یک جمله مثبت ببندید

شما می توانید با نوشتن یک جمله مثبت از مخاطب خودتان تشکر کنید که تا انتهای مطلب شما را مطاله کرده؛ برای اینکه این موضوع را متوجه شوید به انتهای خبر گفتن مجری های تلویزیون و رادیو از این به بعد بیشتر توجه کنید.

 

سبک نوشتاری وبلاگی

 

امروزه با نرم افزاری مثل وردپرس هر کسی می تواند برای خود یک وب سایت وبلاگی و شخصی داشته باشد. اما نحوه نوشتن در وب سایت های وبلاگی کار هرکسی نیست و سبک نوشتن خود را دارد.

اگر وب سایتی وبلاگی برای خودتان نیست و می خواهید برای آن محتوایی را بگذارید باید بدانید که برای چه کسانی می خواهید بنویسید؟

 

۱٫ برای چه کسی می نویسید؟

اولین کار در نوشتن وب سایتهای وبلاگی تشخیص مخاطبان است. اگر ندانید که آنها چه می خواهند چه چیزهایی را دوست دارند یا چه چیزهایی را دوست ندارند؛ نمی توانید کسی را جذب نوشته خودتان کنید. پس این سوال را از خودتان بپرسید که من برای چه کسانی می نویسیم؟ اما اگر برای خودتان و وبلاگ شخصی خودتان می خواهید بنویسید به مورد ۶ ما رجوع کنید.

۲٫ متن وبلاگی باید برای خودتان باشد.

در ابتدای کار محتوا نویسی آن هم برای وبلاگ نویسی شاید کمی ذوق داشته باشید و سخت تلاش می کنید مطالب خودتان را می نویسید و به سختی روزانه یک مقاله را در سایت قرار می دهید اما بعد از مدتی می فهمید که این کار خیلی هم ساده نیست و پس از مدتی از سایت های دیگر کپی می کنید و در وبلاگ قرار می دهید اینجا یعنی شما متن وبلاگ تان هیچ ارزشی ندارد و از آن کار باید خداحافظی کنید.

اما از جایی برای نوشتن کمک گرفته اید حتما نقل قولی از آن سایت داشته باشید و از مطالبی که از آنجا برداشته اید تشکر کنید و اگر همه مانند من نوشته هایتان حاصل تجربیات خودتان است می توانید با یک داستان یا یک خط شعر آن را زیباتر کنید.

۳٫ می توانید نظراتتان را در وبلاگ قرار دهید

در سبک نوشتاری خبری محتوانویس باید عینا خبر را بازگو کند اما در وبلاگی این طور نیست شما می توانید براحتی درباره هرچیزی که دوست دارید نظر دهید و آن را تجزیه و تحلیل کنید.

۴٫ مهم ترین قسمت مطلب را در انتهای متن خود قرار دهید

برخلاف سبک نوشتاری خبری که باید از هرم معکوس استفاده می کردید در سبک نوشتاری وبلاگی باید طوری بنویسید که فردی که در وبلاگ شما قرار دارد انتهای مطلب به پاسخ خود برسد. مثلا شما می توانید با بازگو کردن داستانی فرد را کنجکاو کنید که تاآاخر داستان شمارا بخواند.

شما برای اینکه مخاطب جذب کنید که تا انتهای مطلب شما را همراهی کند می توانید این کارها را انجام دهید:

 • توضیح دهید که ایده خوبی را برای ارائه دارید
 • با مخاطب همدلی کنید
 • ایده تان را خلاصه وار بنویسید و اجازه دهید که مخاطب کمی به فکر فرو رود.

۵٫آخر متن را مدل ترمزی بنویسید

در مدل و سبک نوشتاری در سایت های خبری باید با یک جمله مثبت خبر را بست در وبلاگی نیز همین طور است اما با نوع و روش کمی غیر رسیمی تر موضوع را با یک پایان ساده تمام کنید. می توانید حتی با یک سوال نیز تمام کنید و با این روش مخاطب شما با اینکه نوشته شما را کاملا خوانده ؛ اما دوباره به فکر فرو می رود.

۶٫اگر وبلاگ خودتان را دارید هر طور که دوست دارید می توانید آن را آغاز کنید و آن را به پایان برسانید نیازی نیست زیاد سخت بگیرید درباره آن چه دوست دارید فقط بنویسید. در وبلاگ های که کاملا شخصی است هیچ نسخه ای را نمی توان برای آن پیچید.

 

سبک نوشتاری شرکتی

 

در این سبک کمی باید محتاط بود اعتبار یک شرکت یکی از مهم ترین مواردی است که یک محتوا نویسی که سبک نوشتاری شرکتی را انتخاب می کند باید آن را حتما بداند.

۱٫ هویت شرکت چیست؟

شما به عنوان نویسنده ای که سبک نوشتاری شرکتی را انتخاب کرده اید باید با توجه به کار و هویت شرکت مطالب را نگارش کنید.

۲٫ تخصص اولویت است

در سبک های نوشتاری شرکتی شما باید حتما درباره کار آن شرکت مطالعه داشته باشید اطلاعات کافی را درباره فعالیت و اهداف آن بدست بیاورید و جزیی از تیم باشید. یک شخص به تنهایی نمی تواند درباره همه چیز شرکت بنویسید بنابراین کار گروهی می شود و اولویت با کسانی است در آن رشته متخصص هستند.

۳٫ عنوان ها نیز باید تخصصی و کوتاه باشد

شما باید به عنوان یک محتوا نویس عنوان ها را کوتاه اما تخصصی بنویسید یعنی شخص بلافاصله بعد از دیدن عنوان شما بتواند کار شرکت شما را حدس بزند.

 

سبک نوشتاری فروشگاهی

 

کسی که برای فروشگاه های اینترنتی محتوا نویسی می کند باید طوری بنویسید که هم درباره محصول بنویسد و هم با مشتری ارتباط برقرار کند.

۱٫ اولین کار این است که محصولات شما چه تیپ شخصیت هایی را در برمی گیرد.

۲٫ در عنوان های فروشگاهی باید از کلمات اقناعی استفاده شود . کلمه های مانند: قابل توجه؛ درحال حاضر؛ شگفت انگیز؛ جادویی؛ سریع و..

۳٫ متن تان در این نوع سبک باید روان و سریع و آسان باشد. توضیحات اضافی اصلا در متن ننویسید.

۴٫ آخر متن باید درباره کسانی باشد که آن محصول را خریداری کرده اند و نظراتشان با شما به اشتراک گذاشته اند.

آتشگاه

1 سال عضو تیم افق وب

آموزش تنها حرفه ای است که حرفه های دیگر را ایجاد می کند. من عاشق این حرفه هستم.

مطالب مفید برای شما

آموزش های پولی را از ایمیل خود دانلود کنید

ما هم مثل شما از اسپمر ها متنفریم، و به شما اطمینان میدیم که هر هفته یکی از بهترین آموزش های وردپرس رو خواهیم کرد نه بیشتر! در هر زمان هم میتونین به راحتی لغو اشتراک کنین

سوال یا نظری در مورد این مطلب دارید؟

خیلی خوشحال میشیم که نظرات تون رو برامون ارسال کنید، این به ما انگیزه میده که آموزش های بیشتری رو رایگان تولید کنیم

2 دیدگاه “سرانجام سبک نوشتاری را در محتوا نویسی یافتم می خواهم آن را فاش کنم

 1. خدیجه صفی خانی گفت:

  با سلام
  بنده می خواستم اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه می تونم از طریق وب سایت کار محتوا نوبسی را شروع کنم ایا درامدی دارد و از کجا میتونم وب سایت درست کنم خواهشمندم راهنمایی بفر مایید و

  • سلام خدمت شما خانم صفی خانی

   در مورد محتوا نویسی خب طبیعتا ابتدا باید یک وبسایت برای خودتون راه اندازی کنین. در این مورد میتونین با ما تماس بگیرید همکاران من بیشتر شما رو راهنمایی میکنن. و برای کسب درآمد میتونین روی این شغل حساب کنین. آموزش های لازم ش رو که ببینین میتونین پروژه بگیرید و خودتون انجام بدید.

   آموزش های حضوری و غیر حضوری افق وب رو میتونین شرکت کنین و آخر آموزش بعد از اینکه کاملا یادگرفتید ما میتونیم بهتون پروژه بدیم و از این طریق کارتون رو شروع کنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *