راه اندازی کمپین در شبکه های اجتماعی (جلسه 27)

راه اندازی کمپین در شبکه های اجتماعی (جلسه 27)

آنچه در این مقاله میخوانید

با سلام خدمت شما همراهان گرامی. در این مقاله می خواهم شما را با راه اندازی کمپین در شبکه های اجتماعی آشنا کنم. اینکه  اهداف یک کمپین و شرایط راه اندازی آن چگونه باید باشد؟ و چطور میتوان یک کمپین موفق داشت؟ با من تا پایان این جلسه همراه باشید.

 

یادآوری: من چالش 40 روز محتوانویسی راه انداختم تا به تمام کسانی که دوست دارند محتوانویس شوند در این زمینه کمک کنم و نکات کلیدی را به آنها آموزش دهم. پس از این آموزش, افراد می توانند به صورت حرفه ای در این زمینه فعالیت کنند و به درآمد برسند. اگر سایر جلسات را مطالعه نکرده اید, می توانید از طریق آموزش رایگان محتوانویسی به آنها دسترسی داشته باشید.

کمپین چیست؟

راه اندازی کمپین

 

کمپین از یک نیاز و تلاش برای رسیدن به هدفی که آن نیاز را پوشش دهد شروع می‌شود. وقتی ثمره‌ی یک نیاز، هدف باشد حرکتی هدفمند آغاز می‌شود. که به طور کلی می‌توان این حرکت هدفمند را کمپین نامید.

کمپین در اصل حرکتی هدفمند برای پوشش یک نیاز است. کمپین‌ها بر اساس نیازهای مختلفی شکل می‌گیرند و انواع کمپین ها شامل کمپین مذهبی، کمپین سیاسی، کمپین اجتماعی، کمپین تبلیغاتی و … می باشند.

مهم ترین اهداف کمپین ها چیست؟

هر کدام از کمپین هایی که تا به حال راه اندازی شده اند دارای اهداف عمومی و اختصاصی بوده اند که در زیر به برخی از اهداف عمومی آنها اشاره می کنیم؛

  • معرفی بهتر و بیشتر برند و افزایش محبوبیت آن در میان مخاطبان
  •  معرفی محصول جدید
  • ارائه محتوا به‌ منظور شروع فعالیت‌های بازاریابی محتوایی مرتبط با افزایش مشتری‌های راغب
  • افزایش فروش محصولات حال حاضر شرکت‌ها
  • کمپین‌های تبلیغاتی‌ای که هدف از آن‌ها افزایش فروش، با پیشنهاد تخفیف‌های فصلی است

 

شرایط راه اندازی یک کمپین موفق

راه‌اندازی یک کمپین آنقدر هم که فکر می کنید کار سختی نیست. در ابتدا شرط آن تعیین یک شعار است تا چند نفر را با هدفی که دارد همراه کرده و اسم‌شان را به‌ عنوان حامیان و موافقان کمپین مطرح کند.

اما مسئله‌ی مهم اینجاست که این کمپین ها تا چه حد ماندگاری داشته باشند و موفق عمل کنند. برای این‌ که کمپین مورد نظر عنوان موفقیت را یدک بکشد باید موارد زیادی را در نظر بگیرید که در ادامه به برخی از این موارد اشاره می کنیم. البته اولویت این عوامل ممکن است با توجه به اهداف کمپین تغییر کند.

 

1. راه اندازی کمپین با هدف برقراری ارتباط با مخاطبان

برقراری ارتباط با مخاطبان نقش مهمی در تمامی اقداماتتان دارد. در بازار پر رقابت امروز باید در فکر راهی باشید تا توجه مخاطبانتان را به خودتان جلب کنید.

این روزها شبکه‌های اجتماعی کار را برای شما راحت کرده‌اند و می‌توانند حتی از دورترین نقاط کشور نیز برای‌ شما مشتری جذب کنند.

وقتی برای راه‌اندازی کمپین در شبکه‌های اجتماعی اقدام می‌کنید یعنی قرار است با مخاطبان‌ در دو سطح ارتباط بگیرید؛

  1. سطح اول و ساده تر این است که مخاطب شروع به فالو یا دنبال‌کردن‌ شما می‌کند، برای‌شما کامنت می‌گذارد یا پست‌هایتان را لایک می‌کند.
  2. اما در سطح دوم ارتباط عمیق‌تر می شود. یعنی مخاطب از طریق پست‌هایی که می گذارید حسی خاص و ارزشمند درمورد برندتان به دست می آورد.

2. کمپین منحصر به فرد و دسته اول ایجاد کنید

محتوای تازه و دسته اول, محتوایی است که در آن مطالب ارائه داده شده همیشه قابل استفاده و به نوعی، حلال مشکلات و نیازهای کاربران است.

برای انتشار این نوع محتوا، باید دقت بیشتری داشته باشید تا محتوایی تولید کنید که قابل توجه کاربران باشد و نیاز آنها را برطرف نماید.

امروزه محتوای بی کیفیت و بی ارزش به وفوور یافت می شود. در صورتی که بتوانید محتوایی تولید کنید که خواست مشتری را برطرف نماید, مطمئن باشید که او به عنوان مشتری و مخاطب دائمی و وفادار شما باقی خواهد ماند.

3. به کمپین‌ تان باور داشته باشید

مسئله‌ی مهم در ایجاد کمپین این است که باید قبل از هر چیز به‌ عنوان موسس کمپین که کار را آغاز می‌کنید به کاری که می خواهید انجام ‌دهید باور داشته باشید.

باید در ذهنتان ایمان داشته باشید که حتما به هدفتان می رسید و موفق خواهید شد. در این صورت قطعا مخاطبانتان هم به چنین کمپینی بیشتر اعتماد خواهند کرد. چرا که با دیدن ایمان کسی که موسس اصلی یک کمپین است، به موفقیت آن امید بیشتری خواهند داشت و همگام با این فرد قدم خواهند برداشت تا در نهایت به موفقیت برسند.

4. هدف مشخصی داشته باشید

هدف مشخص
هدف مشخص

نکته‌ی مهم این است تا زمانی که یک هدف و برنامه ای برای کمپین تعیین نکنید، راه‌اندازی کمپین کار بیهوده ای خواهد بود.

زمانی که نیازی در یک جامعه کوچک یا بزرگ احساس می‌شود، ضرورت تشکیل کمپین به وجود می‌آید. در سال‌های اخیر کمپین‌های بی‌دلیل زیادی شکل گرفته‌اند که به دلیل مشخص نبودن هدف‌شان شکست خورده‌اند و به جایی نرسیده‌اند.

بنابراین ضرورت شناسایی یک هدف درست و برنامه‌ریزی شده در موفقیت کمپین بسیار موثر است.

5. استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای ارتباط بهتر

امروزه ارتباطات حرف اصلی را می‌زند و شبکه‌های اجتماعی ابزار اصلی این ارتباطات هستند. به همین دلیل است که نباید از نقش این شبکه‌ها در معرفی کمپین‌ و در نهایت کمک به فراگیر شدن و موفقیت آن غافل شوید.

کمپین‌تان برای این‌که میان مردم شناخته شود نیاز به ابزارهای مختلف دارد. شبکه‌های اجتماعی ابزاری هستند که بیشتر از هر چیز دیگری میان مردم طرفدار دارند.

در صورتی که یک کمپین بتواند از این شبکه‌ها به‌ درستی استفاده کند, در زمانی بسیار کم به هدفش خواهد رسید. چو این شبکه‌ها مخاطبان زیادی از تمامی اقشار جامعه دارند و اینکه این روزها مردم زودتر از هر رسانه دیگری به سراغ این شبکه‌ها می‌روند.

همچنین اگر سلبریتی‌ها و افرادی که پایگاه ویژه‌ای در جامعه دارند از کمپین‌ها در شبکه های اجتماعی خود صحبت کنند، قطعا از کمپین‌ها استقبال بیشتری خواهد داشت.

6. از همان شروع کار به سراغ پول نروید

این‌ که شما به عنوان موسس یک کمپین در همان ابتدای کار از مخاطبانتان و کسانی که به کمپین می‌پیوندند پول بخواهید، قطعا تاثیر منفی در جذب مخاطبانتان خواهد داشت.

کسانی که به یک کمپین می‌پیوندند زمان می‌برد تا با اهداف آن آشنا شوند و به آن اطمینان کنند. بنابراین این‌ که از همان ابتدای کار از طرفداران‌ پول بخواهید نه‌تنها به نتیجه نخواهید رسید بلکه تاثیری منفی در نگاه مردم به این کمپین می گذارد.

پس بهتر است با یک برنامه‌ریزی درست و به مرور زمان اعتماد مخاطبان‌ را جلب کنید و در مرحله بعد اگر نیاز مالی پیدا کردید که با کمک طرفداران‌تان حل می‌شود، از آنها درخواست کمک کنید که البته همین درخواست کمک هم قوانین خاص خودش را دارد.

7. انتقال خبرهای درست و قابل اعتماد

مخاطبان شما قرار است برای رسیدن به یک هدف معین با شما همراه شوند و این همراهی در صورتی موفق خواهد بود که با آنها صادقانه رفتار کنید و اخبار درستی را به آن ها انتقال دهید.

کسانی که به یک کمپین می‌پیوندند به دنبال یک هدف معین هستند و در صورتی این هدف برای‌شان ارزشمند می‌شود که بدانند کسانی که آنها را به کمپین دعوت کرده اند صادقانه همه چیز را با آنها در میان می گذارند و هدف‌شان هیچ‌گونه سوءاستفاده از حضور آنها نیست و اصلی‌ترین راه برای این اعتماد دوطرفه صداقت شما در انتقال اخبار و هدف کمپین است.

8. شفاف سازی کارهایی که در کمپین انجام می دهید

اگر یک کمپین راه‌اندازی می‌کنید باید از همان ابتدا مخاطبان‌ را از جزئیات کارتان آگاه کنید و یا به اصطلاح شفاف سازی کامل داشته باشید و به آنها مانند خودتان نگاه کنید که حق دارند از تمامی جزئیات کار آگاه باشند.

برای شفاف‌بودن کارهایتان راه‌های مختلفی وجود دارد.

مثلا به عنوان یک موسس کمپین می‌توانید اعضای کمپین خود را کامل معرفی کرده و توضیح دهید که هر یک از آنها چه وظایفی را برعهده دارند. درعین‌ حال بسیار مهم است که انتخاب این افراد درست باشد.

راه دیگر این است که مرحله‌ به‌ مرحله و با جزئیات روند کار را برای مخاطبان‌ توضیح دهید و آنها را نیز درگیر این اقدامات کنید.

کمپین‌تان ممکن است از یک زمان به بعد درگیر مسائل مالی هم بشود. کار دیگر شفافیت مسائل مالی است که قطعا اعتماد مخاطبانتان را جلب می‌کند.

9. کمپین های چند بعدی

راه دیگر موفقیت کمپین این است که کمپین‌های چند بعدی ایجاد کنید و از ابزارهای مختلف برای جذب مشارکت استفاده کنید.

پس از شروع یک کمپین افراد مختلف با تفکرات و فرهنگ مختلف جذب کمپین شما خواهند شد. برای حفظ این افراد لازم است که چند بعدی رفتار کنید تا تمام این افراد به حمایت‌ از شما ادامه دهند.

10. کمپین تان را به طور مستمر ادامه دهید

امروزه تقریبا هر هفته شاهد راه‌اندازی کمپین های جدید در حوزه‌های مختلف هستید. اما نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که تنها راه اندازی کمپین کافی نیست.

بلکه پس از راه‌اندازی این کمپین‌ها باید مخاطبان زیادی را جذب کنید، برای کارتان تبلیغ کرده و اهداف‌تان را به خوبی معرفی کنید. از این مرحله کار اصلی کمپین‌ آغاز می‌شود و باید به این فکر کنید که چگونه به هدفی که تعیین کردید برسید.

این روند ممکن است خیلی طول بکشد. اما مسئله‌ی مهم این است در این مدت باید با جدیت مثل روز اول ایجاد کمپین کارتان را ادامه دهید و در این مرحله کسانی که به کمپین‌تان پیوسته‌اند را نیز همراه خودتان نگه دارید.

11. یک هشتگ جذاب و ماندنی انتخاب کنید

یک هشتگ جذاب و ماندنی
یک هشتگ جذاب و ماندنی

تمام کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی هشتگ مخصوص خودشان را دارند. این هشتگی که ایجاد می کنید باید در تمامی شبکه‌های اجتماعی‌ یکی باشد تا بتوانید وضعیت عملکرد کمپین‌ را در شبکه‌های اجتماعی مختلف راحت‌تر پیگیری کنید و هم مخاطبان‌تان راحت‌تر بتوانند در آن شرکت کنند.

ضمنا هشتگی انتخاب کنید که مخصوص خودتان باشد و حتما میان پست‌های تبلیغاتی و غیرتبلیغاتی‌ تعادل برقرار کنید.

انتشار پشت‌ سرهم پست‌های تبلیغاتی می‌تواند برای دنبال‌ کنندگان‌ آزاردهنده باشد. اما اگر بین پست‌های تبلیغاتی و غیرتبلیغاتی‌ تعادل مناسبی برقرار کنید آن‌ وقت مخاطبان حس بهتری نسبت به برندتان پیدا خواهند کرد و بیشتر به شرکت در کمپین‌های تبلیغاتی‌تان علاقه‌مند می‌شوند.

12. محتوایی تهیه کنید که خاص برند خودتان باشد

در راه اندازی کمپین می توانید پست‌هایی تهیه کنید که کمپین‌ را به بهترین نحو ممکن به برندتان پیوند بزند.

پست‌های شما باید خاص برند خودتان باشد. طوری که وقتی کسی پست‌تان را می‌بیند، بدون خواندن اسم بفهمد که این پست مال شماست. به‌ این‌ ترتیب عده‌ی بیشتری به دنبال‌کننده های شما اضافه خواهند شد.

 

مقاله پیشنهادی؛ چگونه یک محتوای تصویری خوب بسازیم؟

 

13. ارتباط همیشگی با مخاطب ها

زمانی را به پاسخ‌گویی سؤالات دنبال‌کننده ها اختصاص دهید و اصلا هم فرقی نمی‌کند که چند دنبال‌کننده دارید. حتی لازم است که کامنت‌های درخور توجه را لایک کنید و به بازخورد مخاطبها پاسخ دهید.

وقتی برای ارتباط با مخاطب ها وقت بگذارید، آن‌وقت مخاطب هم شیرینی این تجربه را هرگز فراموش نخواهد کرد و وفاداری‌ بیشتری به برند شما پیدا می‌کند.

14. از نرم افزارهای زمانبندی استفاده کنید

با استفاده از نرم‌افزارهای زمان‌بندی می‌توانید پست‌هایی را که برای کمپین‌ آماده‌ کردید در صف انتشار خودکار قرار دهید. این ابزارها به شما امکان می‌دهند پست‌های متنی، عکسی یا ویدئویی را همراه با هشتگ‌ها برای انتشار زمان‌بندی کنید.

برخی از این ابزارهای زمان‌بندی حتی اطلاعاتی همچون نحوه‌ی عملکرد پست‌ها را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند تا بدانید که کدام پست‌ خوب بوده و در کدام‌ باید اصلاحاتی ایجاد کنید.

15. از پخش ویدئوهای زنده

با پخش ویدئوهای زنده دنبال کننده ها می‌توانند از هر جایی که هستند پیام‌ شما را بشنوند. این قابلیت جدیدی است که برای کاربران شبکه‌های اجتماعی هیجان‌انگیز است.

با ویدئوهای پخش زنده می‌توانید دنبال‌کنندگان‌تان را از جدیدترین اخبار برند خود مطلع کنید یا مثلا با مهمانان ویژه ای مصاحبه‌ی زنده انجام دهید.

16. استفاده از قرعه کشی برای تقویت کمپین و جذب مخاطب

استفاده از قرعه کشی
استفاده از قرعه کشی

ارائه یک جایزه ارزشمند می تواند کمپین هشتگی راه اندازی شده را تقویت کند و تعاملی از طرف کاربران را ایجاد نماید. شما می توانید بر روی اینستاگرام یا توییتر قرعه کشی را انجام دهید و از دنبال کننده ها بخواهید برای شرکت در این قرعه کشی پست هایتان را لایک کنند یا به اشتراک بگذارند. انتخاب تصادفی برندگان از میان شرکت کننده ها بسیار مهم است.

برای اینکه مخاطبانتان مطمئن شوند برندگان به صورت تصادفی انتخاب می شوند از ابزارهای آنلاین متعدد و ویدیوهای زنده استفاده کنید تا به شما اعتماد کنند.

 

4.7/5 - (3 امتیاز)
  • برچسب ها:

1 نظر

  • این کمپین های فضای اینستاگرام معمولا تاریخ انقضا دارند. یعنی بعد از یک مدت کوتاه دیگه اقدامی نمیشه براشون. چه کار باید کرد که این اتفاق نیوفته؟

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.