10 تکنیک برای افزایش فالوور اینستاگرام (جلسه 28)

10 تکنیک برای افزایش فالوور اینستاگرام (جلسه 28)

آنچه در این مقاله میخوانید

چگونه یک محتوای جذاب بسازیم که باعث افزایش فالوور اینستاگرام شود؟ در این مقاله می خواهم شما را با راه های درست کردن یک محتوای اینستاگرامی و راهکارهایی که با استفاده از آن می توانید به بهتر شدن کسب و کارتان کمک کنید بپردازم. با من تا پایان همراه باشید.

 

یادآوری: من چالش 40 روز محتوانویسی راه انداختم تا به تمام کسانی که دوست دارند محتوانویس شوند در این زمینه کمک کنم و نکات کلیدی را به آنها آموزش دهم. پس از این آموزش, افراد می توانند به صورت حرفه ای در این زمینه فعالیت کنند و به درآمد برسند. اگر سایر جلسات را مطالعه نکرده اید, می توانید از طریق آموزش رایگان محتوانویسی به آنها دسترسی داشته باشید.

 

چند استراتژی محتوای اینستاگرامی که بهتر است بدانید

اینستاگرام در ابتدا یک شبکه اجتماعی ساده بود که کاربران می‌توانستند در آن عکس ارسال کنند و کپشن‌های کوتاه بنویسند. اما حالا به محلی تبدیل شده است که در حال حاضر مباحثه، ویدیو، استوری، گیف و بسیاری ویژگی‌های دیگر را شامل می‌شود.

به این ترتیب مشخص است که اینستاگرام به یک “هدایت کننده مهم کسب و کارهای کوچک به کسب و کارهای بزرگ” تبدیل شده است, بنابراین ساختن محتوای خوب بخشی از ماجراست.

اگر بخواهید برند شما مورد توجه قرار بگیرد، فالو شود و در نهایت شاهد افزایش درآمدتان از حضور در اینستاگرام باشید باید استراتژی بازاریابی محتوایی داشته باشید که مناسب با اینستاگرام باشد.

در ادامه چند مورد استراتژی محتوا در اینستاگرام را برای شما آورده ام که بهتر است آنها را به کار ببرید.

1. اعتماد مخاطبانتان را به دست آورید

تایید اجتماعی این روزها یک موفقیت بزرگ به حساب می آید. مصرف کننده ها به نظرها و انتقادهای مصرف کننده های دیگر بیشتر اعتماد می کنند تا تبلیغات برندها و یا توصیه های سلبریتی ها.

بنابراین اگر می‌توانید تصاویر یا ویدیوهایی از مشتریان راضی در حال استفاده از محصول یا خدمت‌تان را تهیه کنید و آن را با سایر مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. شما با این کار اعتماد مخاطبین هدف‌تان را به دست می آورید.

این استراتژی بازاریابی محتوا از سوی تمامی برندها و صنایع مختلف به کار گرفته می‌شود، خواه مبتنی بر محصول باشند مانند صنعت مد یا مبتنی بر مکان باشند مانند کافی شاپ یا مبتنی بر خدمات باشند مانند خطوط هوایی.

2. برای مخاطب ها داستان سرایی کنید

تصاویر و ویدیوها می‌توانند داستان‌ تعریف کنند. شما می‌توانید با مشخص کردن ویژگی‌های تیم‌تان به شخصیت پردازی برندتان بپردازید.

داستان آغاز به کار شرکت‌تان، فرآیند تولید محصولات یا متعهد شدن به انجام فعالیت‌های اجتماعی خوب به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی محتوا به کمک شما می‌آیند.

در پست هایی که می نویسید از داستان سرایی استفاده کنید, معمولا این پست ها، مخاطبین به مراتب بیشتری را جذب می کنند.

3. برای پست‌هایتان برنامه‌ ریزی داشته باشید

یکی از مواردی که هم برای اینستاگرام و هم برای مخاطب خوشایند و جذاب است، نظم در پست گذاری است.

توصیه من به شما این است که بر اساس قابلیت های اینستاگرام یا هر ابزار دیگری، بهترین زمان برای پست گذاری را انتخاب کنید و بر آن متعهد بمانید که در زمان مقرر پست مورد نظر را منتشر کنید.

برای آنکه بتوانید از زمان بهترین استفاده را داشته باشید و دقیقا در زمان مشخص شده پست خود را ارسال کنید از ابزارهای مخصوص به این کار استفاده نمایید.

4. از امکانات ویژه اینستاگرام برای فروش محصولات استفاده کنید

یکی از کارهای هوشمندانه بازاریابی محتوا در اینستاگرام افزودن قابلیت فروشگاه به پست ها است. به این معنی که مجبور نیستید فالورهایتان را برای خرید به وب سایت هدایت کنید.

خیلی راحت می توانید از این امکان استفاده کنید و محصولات خود را به فروش برسانید. به این صورت که دنبال کننده های شما از طریق همان پست و تنها با انتخاب تگ محصول مورد نظر می توانند خرید را انجام دهند.

برای جذب فالور جدید و حفظ فالورهای قدیمی لازم است تا هر کاری را که می توانید برای تعامل بیشتر آنها و راحتی در خریدشان انجام دهید. پس حتما از این ویژگی استفاده کنید تا تاثیر آن را ببینید.

5. استفاده از تیزرهای تبلیغاتی را فراموش نکنید

 

تبلیغات اینستاگرامی
تبلیغات اینستاگرامی

 

شما برای استفاده از این ایده در اینستاگرام چند گزینه پیش رو دارید. اول اینکه از قابلیت تبلیغات یا promote اینستاگرام استفاده کنید که در حال حاضر تعدادی شرکت در ایران نیز این خدمات را ارائه می دهند.

در این روش می توانید یک پست خود را با هدف گیری دقیق مخاطب در صفحه فید کاربران اینستاگرام به صورت تبلیغ نمایش دهید.

راه دوم استفاده از ویدیوهای تبلیغاتی به صورت تبلیغ در صفحه های پر طرفدار می باشد.

6. همکاری با اینفلوئنسرها

چه شخص اینفلوئنسر است؟ هر شخصی که فالوورهای زیادی داشته باشد و بتواند روی رفتار آنها تاثیر بگذارد، اینفلوئنسر نامیده می شود.

ممکن است اینفلوئنسرها شخص یا شرکت‌های دیگری باشند که مشارکت با آن‌ها یک استراتژی بسیار هوشمندانه به حساب می‌آید.

در این روش می توانید در ازای تبلیغاتی که اینفلوئنسر برای شما انجام می دهد مبلغی را به او بپردازید یا اینکه وارد یک توافق دوجانبه شوید و توافق کنید محصولات یا خدمات یکدیگر را ترویج کنید.

استفاده از این روش این روزها بسیار رایج است و کسب و کارهای بسیاری از آن استفاده می کنند.

 

برای مطالعه‌ی بیشتر در مورد اینفلوئنسرها پیشنهاد می کنم به  با اینفلوئنسر شدن کسب درآمد کنید (جلسه 19) نگاهی بیندازید.

 

7. همیشه پیشرفت های خود را رصد کنید

اگر بازدیدها، اشتراک گذاری‌ها و رشد صفحه‌ی خود را رصد نکنید و مدام زیر نظر نگیرید, متوجه نخواهید شد که چه نوع پست یا استراتژی بازاریابی محتوایی برای شما مفید بوده است. بنابراین به صورت دوره ای و منظم پیشرفت های صفحه خود را آنالیز کنید.

برخی داده‌های کلیدی که باید جمع آوری و تجزیه و تحلیل شوند عبارتند از؛

  1.  تجزیه و تحلیل پروفایل‌, تعداد فالوورها، تعداد اکانت‌هایی که پست یا وب‌سایت‌تان را دیده‌اند یا با شما تماس گرفته‌اند و نرخ کلیک هر پست و غیره
  2. مخاطبین‌تان – طبق جنسیت، سن، مکان، روزها و زمان
  3.  Impression و دسترسی به تصاویر، ویدیوها و استوری‌ها

8. مطمئن شوید بیوگرافی جذابی دارید

در معرفی خود باید کاملا خلاق و سرگرم کننده ظاهر شوید. اگر در استفاده از کلمات خبره هستید که یک قدم از بقیه جلوتر هستید.

اما اگر این‌ طور نیست و این توانایی را ندارید, بهترین راه این است که به بیوی رقبایتان نگاهی بیندازید و از آن ایده بگیرید و ببینید کدام‌ یک از آن‌ها بیشتر شما را به خود درگیر می‌کند، سپس سعی کنید آن سبک و سیاق را تقلید کنید!

یک بیوی جذاب داشته باشید
یک بیوی جذاب داشته باشید

تگ موقعیت مکانی را فراموش نکنید

با گنجاندن موقعیت مکانی کسب و کارت فیزیکی تان, هم می توانید مشتریان محلی را به خودتان جذب کنید و هم اعتماد افرادی که قصد خرید آنلاین از شما را دارند به دست می آورید.

سپس، می‌توانید آن موقعیت را در هر یک از پست‌ها یا استوری هایتان اضافه کنید. پس کمی جستجو کنید و استفاده از این گزینه را به عنوان بخشی از استراتژی محتوا در اینستاگرام به کار بگیرید.

9. سبک خودتان را در نوشتن داشته باشید

نخستین نکته‌ای که باید به خاطر بسپارید این است که هیچ باید و نباید قطعی در زمینه‌ی سبک نوشتن در تولید محتوا وجود ندارد.

هیچ‌کس نمی‌تواند به شما بگوید که این سبک حتماً درست است و آن سبک الزاماً اشتباه است.اگر هدف شما این است که فروش‌تان افزایش پیدا کند، هر سبکی که باعث این موضوع می شود، سبک مناسبی است. مهم نیست که دیگران بپسندند یا نه.

10. برای افزایش فالوور اینستاگرام خلاقیت به خرج دهید

اگر تمایل دارید که فالوئرهای شما زیاد شوند، هر نوع نوشتنی که فالوئرهای شما را افزایش دهد مناسب است. باز هم نظر دیگر تولید کنندگان محتوا مهم نیست.

اگر می‌خواهید موقعیت شما در موتورهای جستجو بهتر شود، هر سبکی که به این هدف کمک کرد، مناسب شماست.

سبک مناسبتان را باید به تدریج پیدا کنید. هیچ‌کس نمی‌تواند در نخستین مطلب وبلاگ خود یا در نخستین پست اینستاگرام خود یا در اولین مطلب کانال خود، سبک مناسب خود را پیدا و کشف کند. در واقع شما به تدریج با تولید محتوا و بازخورد گرفتن از دیگران می‌توانید به سبک مناسب‌تان نزدیک شوید و با بیشتر شدن تجربه هایتان سبک مناسب خودتان را پیدا کنید.

ایده هایی برای تولید محتوای اینستاگرامی جذاب

ایده های جذاب داشته باشید
ایده های جذاب داشته باشید

 

یکی از حرفه‌ای‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید، تهیه فهرست ایده‌های محتوا است تا همیشه آن را مرور کنید و بتوانید به کمک آن، موضوعی را برای تولید و انتشار پست انتخاب کنید.

فهرست ایده فقط مخصوص کسانی نیست که در نوشتن و تولید محتوا ضعف دارند یا ایده‌ای به ذهن‌شان نمی‌رسد. بسیاری از کسانی که به شکل حرفه‌ای در شبکه های اجتماعی فعالیت می‌کنند چنین فهرستی دارند و به کمک آن، محتوای اینستاگرامی خود را برنامه ریزی می‌کنند.

مثلاً با خود قرار بگذارید که از یک موضوع خاص، در طول هر ماه ۴ یا ۵ پست منتشر کنید. و موضوع دیگری را یک مرتبه در ماه مطرح کنید.

شاید هم تصمیم بگیرید شکل خاصی از محتوا را هر روز یا در روز مشخصی از هفته منتشر کنید. بنابراین، فهرست ایده برای هر کس به شکلی می‌تواند مفید باشد.

واضح است که چنین فهرستی برای شما مفید است چون به توسعه برند شخصی یا توسعه کسب و کار خود به کمک اینستاگرام فکر می‌کنید. اما اگر اکانت شما کاملاً شخصی است و مخاطب‌تان هم صرفاً دوستان نزدیک‌ شما هستند، قاعدتاً هر نوع محتوایی را به هر شکل در آن‌جا منتشر کنید، مناسب و قابلِ دفاع محسوب می‌شود.

پرسش‌هایی مرتبط با فضای اکانت‌تان مطرح کنید

استفاده از پرسش‌هایی که مخاطبان به آن جواب بدهند می‌تواند در موفقیت اکانت شما تاثیر زیادی داشته باشد. این نوع محتوا، هم باعث می‌شود که درگیری ذهنی مخاطب (Engagement) با اکانت شما افزایش پیدا کند و هم اینکه با توجه به تعامل با مخاطب، شانسِ پیشنهاد پست شما به دیگران افزایش یابد.

پیشنهاد من به شما این است که اگر سوالی مطرح می‌کنید، منطقی است که پاسخ خودتان را نیز مطرح کنید.

بسته به نوع سوال می‌توانید پاسخ‌ خودتان را هم‌زمان با طرح سوال بگویید یا اینکه پس از ثبت کامنت‌ها، پست دیگری را به پاسخ خودتان اختصاص دهید تا با این روش مخاطبان بهتر با شما ارتباط برقرار کنند.

از جمله‌های کوتاه و نقل قول استفاده کنید

نقل قول یا Quotation در میان انواع محتوا نشان داده است که در بسیاری از شبکه های اجتماعی شانس موفقیت بالایی دارد.

در اینستاگرام، توییتر، فیس بوک و Pinterest اکانت‌های متعددی را می‌بینید که صرفاً با گردآوری و نشر نقل قول از بزرگان و مشاهیر، مخاطبان فراوانی را جذب کرده و رشد کرده‌اند. پس جایی را هم برای نقل قول در فهرست گزینه‌های خود برای نشر محتوا در اینستاگرام در نظر بگیرید تا مخاطب بیشتری را جذب کنید.

از نقل قول ها استفاده کنید
از نقل قول ها استفاده کنید

سعی کنید از منبع جمله‌هایی که نشر یا بازنشر می‌کنید مطمئن شوید. اگر نمی‌دانید چه کسی آن جمله را گفته، حتماً در کپشن به این مسئله اشاره کنید و از مخاطبان هم بخواهید, در صورتی که گوینده را می‌شناسند به شما اطلاع دهند. همچنین با مراجعه به سایت‌های مرتبط با منبع جمله ها و حرف ها آشنا شوید.

  • همیشه آرشیوی از جمله‌ها و نقل قول‌ها را در یک دفترچه یادداشت یا نرم‌افزارهایی مثل وان و نوت خود داشته باشید.
  • اینکه به صورت تدریجی هم‌زمان با جستجو در وب یا مطالعه، جمله‌ها و نکات جالب و آموزنده را یادداشت و ثبت کنید بسیار کارآمد است. پیشنهاد می کنم به هر جایی سر بزنید و دنبال جمله‌های مناسب بگردید.
  • یک مرتبه در مورد سبک کلی پست‌های نقل قول تان تصمیم بگیرید و سعی کنید به آن وفادار بمانید.

از طریق محتوای اینستاگرامی کسب درآمد کنید

برای کسب درآمد از طریق محتوا روش هایی را به شما معرفی می کنم تا در این زمینه موفق تر عمل کنید.

1. فروش محتوا به صورت مستقیم

یکی از روش‌های رایج کسب درآمد از محتوا این است که محصول محتوا-محور‌ (Content-based Product) را به مشتریان بفروشید.

البته بعضی از تولیدکنندگان محتوا با هدف پیاده‌سازی استراتژی تمایز، فروش محصول محتوایی را با خدمات تکمیلی هم همراه می‌کنند. مثلاً عرضه‌کننده‌ی یک محتوای آموزشی، فضایی ایجاد می‌کند که خریداران محصول بتوانند پرسش‌ها و ابهام‌های خود را نیز مطرح کرده و پاسخ مناسب دریافت کنند.

2. فروش دسترسی به محتوا

 

محتوای اینستاگرامی
محتوای اینستاگرامی

 

بسیاری از سایت‌های خبری و مجموعه‌های آموزشی، برای دسترسی به محتوای خود از این روش استفاده می‌کنند. مزیت فروش دسترسی این است که می‌توان الگوهای مشترک‌شدن را روی آن تعریف کرد. اما در این روش شما باید آن‌قدر دقیق و تخصصی و متمایز کار کنید که در پایان هر بار اشتراک، مخاطب به تمدید اشتراک قانع شود.

خوب است بدانید همه‌ی تولیدکنندگان محتوا، از محتوای خود کسب درآمد نمی‌کنند بلکه بسیاری از آن‌ها، با محتوا مخاطب جمع کرده و سپس سود خود را به شکل غیر مستقیم از مجموعه مخاطبانی که گرد آورده‌اند کسب می‌کنند.

 

 

امیدوارم مطالبی که در این جلسه مطرح کردم بتواند اطلاعات شما را در این زمینه افزایش دهد. نظرها, سوالات, پیشنهادها و انتقادات خود را با ما در بخش دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.

4.6/5 - (5 امتیاز)
  • برچسب ها:

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.