با اینفلوئنسر شدن کسب درآمد کنید (جلسه 19)

با اینفلوئنسر شدن کسب درآمد کنید (جلسه 19)

آنچه در این مقاله میخوانید

این جلسه را با یک سوال شروع می کنم اینفلوئنسر کیست؟ و چه قدر از مزایای اینفلوئنسر شدن اطلاع دارید؟ اینفلوئنسر فردی است که در شبکه های اجتماعی محبوبیت و فالورهای زیاد داشته و می‌تواند به عنوان تبلیغ دهنده یک برند یا کسب و کار فعالیت کند. به طور کلی هر فردی که بتواند از هر طریقی برای جذب کاری تاثیر گذار باشد, یک اینفلوئنسر به‌ حساب می‌آید.

 

یادآوری: من چالش 40 روز محتوانویسی راه انداختم تا به تمام کسانی که دوست دارند محتوانویس شوند در این زمینه کمک کنم و نکات کلیدی را به آنها آموزش دهم. پس از این آموزش, افراد می توانند به صورت حرفه ای در این زمینه فعالیت کنند و به درآمد برسند. اگر سایر جلسات را مطالعه نکرده اید, می توانید از طریق آموزش رایگان محتوانویسی به آنها دسترسی داشته باشید.

 

نگاهی متفاوت و جدید به اینفلوئنسرها

 

با رونق گرفتن شبکه‌های اجتماعی موضوع تبلیغ با کمک افراد تاثیرگذار دچار تغییراتی شد. در واقع  افراد غیر سلبریتی با کمک این شبکه‌های اجتماعی و انجام یک مهارت به صورت کاربردی به عنوان فردی محبوب و تاثیرگذار شناخته شدند.

به این افراد اینفلوئنسر مدل، اینفلوئنسر غذا، اینفلوئنسر سرگرمی، اینفلوئنسر سفر و اینفلوئنسر تکنولوژی و … گفته می‌شود. این افراد اگر تبلیغی را انجام دهند با توجه به تعداد زیاد دنبال کننده ای که دارند قطعا برای آن کسب و کار بازار خوبی فراهم می کنند.

 

اما سوالی که شاید در ذهن شما ایجاد شده باشد این است که چطور می توان یک اینفلوئنسر شد؟ من در ادامه نکاتی را در جواب این سوال خواهم گفت پس با من همراه باشید.

 

چطور اینفلوئنسر شویم؟

چطور اینفلوئنسر شویم ؟
چطور اینفلوئنسر شویم ؟

 

1. در زمینه مورد علاقه با توانایی هایتان فعالیت کنید

برای اینفلوئنسر شدن اولین کار انتخاب مسیری است که می‌توانیم در آن بدرخشیم. باید زمینه‌ای را انتخاب کنیم که دانش و علاقه زیادی نسبت به آن داریم.

اینکه کسی کاری را انجام می‌دهد و در آن زمینه موفق است، دلیل موجهی برای ورود شما در همان زمینه نیست. برای مثال، افرادی که پیج‌های ورزشی و تناسب اندام دارند. فالوئرهای بیشتری جذب می‌کنند. ولی این نمی‌تواند دلیل موجهی برای ورود شما به این زمینه باشد.

شما نمی‌توانید در شبکه‌های اجتماعی یک شخصیت دروغی ساختگی از خود بسازید. بنابراین در حوزه‌ای که در آن توانایی دارید و مشتاق هستید وارد شوید.

 

2. بیو مناسب داشته باشید

 

به محض اینکه علاقه و توانایی خود را پیدا کردید. باید اکانت اینستاگرام خود را به دقت تنظیم کنیم. اولین چیزی که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید نوشتن متنی در بیو است که سریعا مخاطب را به صفحه شما جذب کند. متن بیو باید جذاب باشد به گونه‌ای که مخاطب را به خود درگیر نماید.

 

3. داستان‌های خودتان را به اشتراک بگذارید

اگر فکر می‌کنید که تنها با انتشار پست‌های حاوی عکس می‌توانید به یک اینفلوئنسر تبدیل شوید سخت در اشتباهید. متنی که در ادامه در کپشن می‌نویسید، به اندازه عکسی که منتشر می‌کنید اهمیت دارد.

از این فرصت برای بیان داستان‌های خود و ارتباط با فالوئرها و جلب نظر آنان و تشویق آنها به تعامل با خود استفاده کنید. نکته مهم آنجاست که شرکت‌ها برای همکاری با اینفلوئنسرها به نرخ مشارکت توجه بیشتری دارند تا تعداد فالوئرها.

 

4. محتوای جذاب داشته باشید

 

این مورد یکی از موارد مهم دیگر اینفلوئنسر شدن است. در واقع نه تنها تصاویر جذاب باید تولید کنید, بلکه باید تم کلی صفحه خود را نیز مد نظر قرار دهید.

علاوه بر موارد گفته شده هر تصویرتان به تنهایی باید جذاب باشد، در نمای کلی تمام تصاویر در کنار هم نیز باید از جذابیت بصری برخوردار باشند.

 

5. به طور مداوم فعال باشید و پست منتشر کنید

 

یکی دیگر از موارد مهم برای اینفلوئنسر شدن انتشار دائمی محتواست. بیشتر اینفلوئنسرها روزانه، برخی از آنان چند بار در یک روز و تعداد کمی از آنان هفته‌ای چند پست منتشر می‌کنند.

تجربه ثابت کرده که افزایش تعداد دفعات انتشار محتوا موجب افزایش نرخ تعامل نیز خواهد شد. اما وقتی می‌خواهید جدول زمان‌بندی برای صفحه خود تعریف کنید باید به دقت مسائل را بررسی کنید. یعنی باید برنامه‌ای تعریف کنید که بتوانید در انجام آن پایبند بمانید. برنامه غیر واقعی که نتوانید آن را پیاده کنید، هیچ کمکی به شما نخواهد کرد.

 

6. هشتگ‌ سازی مناسب داشته باشید

 

هشتگ‌ها نیز از موارد مهم هستند چون موجب می‌شوند که محتوای ما به کاربران دیگر نیز نمایش داده شود. اینستاگرام اجازه نمی‌دهد که بیشتر از ۳۰ هشتگ برای یک پست استفاده کنید.

هشتگ‌ سازی مناسب
هشتگ‌ سازی مناسب

اما از چه هشتگ‌هایی بهتر است استفاده کنید؟ به یاد داشته باشد که هشتگ‌هایی با تعداد زیاد جستجو ممکن است کارایی لازم را برای شما نداشته باشند چرا که رقابت در میان تمام پست‌هایی که آن هشتگ را دارند دشوار است. پس به سراغ هشتگ‌هایی بروید که به تازگی محبوب شده‌اند، بدین ترتیب شانس خود را برای بیشتر دیده شدن افزایش می‌دهید.

 

7. اکانت تجاری بسازید

 

اگر قصد شما از دانستن این که چگونه اینفلوئنسر شوید؟ کسب درآمد است باید جدیت خود را برای حضور در این عرصه نشان دهید و هیچ چیز به اندازه یک اکانت تجاری نمی‌تواند جدیت شما را نشان دهد.

مهمترین مزیت یک اکانت تجاری دسترسی به گزارش‌های آماری هر پست است. به این صورت نه تنها به اطلاعات آماری دسترسی خواهید داشت. بلکه می‌توانید نرخ تعامل پست‌های خود را نیز ببینید و بررسی کنید که انتشار پست در چه روزها و چه ساعت‌هایی بیشترین نرخ مشارکت را به دنبال خواهد داشت.

 

8.استوری مناسب بسازید

 

بیش از ۲۵۰ میلیون کاربر اینستاگرام هر روز از استوری استفاده می‌کنند. این ابزار به یکی از قدرتمندترین روش‌ها برای جذب فالوئر تبدیل شده است.

حتی افرادی که فالوئر شما نیستند نیز می‌توانند شما را از طریق استوری در اینستاگرام پیدا کنند. اگر بیشتر از ۱۰۰۰۰ فالوئر دارید می‌توانید از ابزار “Swipe up” در استوری‌های خود استفاده کنید.

حتی می‌توانید افراد دیگر را در استوری خود تگ کنید. در واقع استوری نه تنها ابزاری کاربردی برای برقراری ارتباط است، بلکه میتواند موجب افزایش تعداد فالوئرها نیز بشود.

 

9. تعامل مناسب ایجاد کنید

 

یکی از موارد مهم دیگر شبکه‌های اجتماعی، افراد و نحوه تعامل با آنان است. نرخ مشارکت یکی از مهمترین ملاک ها برای اینفلوئنسر شدن است. وقتی کسی برای عکس‌های شما کامنت می‌گذارد, اگر به دنبال تعامل بیشتر و بهتر هستید, حتماً پاسخ وی را بدهید.

برای تعامل موثر تر باید؛

 •       در کپشن خود از call-to-action استفاده کنید.
 •       پست تان را زمانی که حدس می‌زنید بیشترین مخاطب را جذب می کنید منتشر کنید.
 •       از نظرسنجی در استوری‌های خود استفاده کنید.
 •      اکانت‌های مشابه را فالو کنید و با محتوایی که منتشر می‌کنند تعامل داشته باشید.

 

تعامل مناسب
تعامل مناسب

 

10. پیج های مرتبط با پیج خودتان را فالو کنید

تبدیل شدن به یک اینفلوئنسر دو مرحله مهم دارد؛

 

 1. مرحله اول افزایش تعداد فالوئرها از روش‌های ارگانیک و تشویق آنها به تعامل است.
 2. مرحله دوم پول درآوردن از این روش است.

 

پس اگر تعداد فالوئرهایتان به بیش از هزار نفر رسید، فعالیت خود را آغاز کنید. می‌توانید به برندهایی که فکر می‌کنید در زمینه مرتبط با شما فعالیت دارند, مخصوصاً آنهایی که تجربه کار با اینفلوئنسرها را دارند پیام بدهید. شاید در ابتدا کار آسانی نباشد اما نتیجه حاصل از این فعالیت‌ها شما را در ادامه متحیر می کند.

 

11. از خریدن فالور خودداری کنید

 

بدترین راه ممکن برای این که چگونه اینفلوئنسر شویم خریدن فالوئر است. اگر می‌خواهید اینفلوئنسری باشید که بتوانید از این راه کسب درآمد کنید. جذب فالوئر از راه‌های ارگانیک، بهترین گزینه است.

این راه آسان نیست و یک شبه نمی‌توانید تعداد فالوئر زیادی را به دست آورید. راه رسیدن به موفقیت هم راهی هموار و ساده نیست. اما فالوئرهای خریداری شده ممکن است به رشد ما صدمه بزنند چرا که تعامل لازم را با ما نخواهند داشت.

12. مخاطبان فعال خود را بشناسید

 

اولین کار این است که، شما باید مخاطبان هدف خود را بشناسید. بدانید آن ها چه کسانی هستند و تصمیم‌ها و رفتار خرید آن‌ها را بررسی و ارزیابی کنید. این تحلیل ها نشان می دهد که چگونه می‌توانید آن‌ها را تحت‌تاثیر قرار دهید.

 

13. اینفلوئنسرهای مناسب را بشناسید

ینفلوئنسرهای مناسب را بشناسید
اینفلوئنسرهای مناسب را بشناسید

 

در این مرحله باید بدانید مخاطبان هدف شما چه اینفلوئنسرهایی و در چه حوزه‌هایی را دنبال می‌کنند. این موضوع خیلی مهم است.

شما با پیدا کردن اینفلوئنسرهای مناسب که در راستای اهداف‌تان هستند میتوانید به طیف بزرگی از مخاطبان درست، دست پیدا کنید.

 

14. نظارت داشته باشید و خلاقیت را فراموش نکنید

 

اگر قصد دارید برای تبلیغ کسب و کار و یا محصولاتتان  از ایفلوئنسرها کمک بگیرید موارد زیر را حتما مد نظر داشته باشید؛

 • در طراحی پیامی که از طریق اینفلوئنسرها به مخاطبانتان منتقل میشود، خلاق باشید. اگر این پیام توسط اینفلوئنسرها تولید می‌شود روی آن نظارت موثر داشته باشید نه سختگیرانه.
 • به آن‌ها توضیح بدهید تا بدانند محتوای مورد نظر شما چیست؟ درباره چه موضوعاتی بنویسند؟ چطوری آن‌ها را به اشتراک بگذارند؟ چه سوالاتی از مخاطبان بپرسند؟ و در پاسخ به سوال مخاطبان چه بگویند؟
 • اینفلوئنسرها را از این موضوعات آگاه کنید اما دست آنها را برای تولید محتوای خلاقانه و زیبا باز بگذارید تا مخاطبین بیشتری را جذب کنید.

 

15. با اینفلوئنسر ها همکاری جذابی داشته باشید

 

در این مرحله با یک کمپین ساده شروع کنید. سعی کنید تا اینفلوئنسرها به شما اعتماد کنند و پس از همکاری اول و به دست آوردن نتیجه مطلوب، همکاری مداومی را با آن‌ها داشته باشید.

 

16. تاثیر اینفلوئنسرها را بررسی کنید

 

پس از اجرای مرحله‌ی قبل نتیجه این تبلیغات را بررسی کنید تا از تاثیر اینفلوئنسرها روی میزان شناخته شدن برند میان مخاطبانتان، میزان فروش تان و … آگاه شوید.

سعی کنید این رابطه‌ها را حفظ کنید و از اینکه آن‌ها چطور یک رویدادی را به طور نامحسوس تفسیر می‌کنند اطلاع پیدا کنید.

 

17. تأثیر اینفلوئنسرها بر مخاطبان را بدانید

 

اولین و مهم‌ترین مزیت بازاریابی اینفلوئنسرها، نرخ بازدهی آن است.مطالعات متعددی که در این زمینه صورت گرفته است و ثابت می‌کند که ایفلوئنسر مارکتینگ واقعاً تأثیر قابل‌توجهی بر تصمیم‌های مخاطبان دارد.

به‌عنوان‌ مثال، یکی از تحقیقاتی که “بازاریابی در شبکه‌ی اجتماعی توییتر ” را مورد بررسی قرار داده است، نشان می‌دهد که اگر توییت‌های یک برند، از زبان اینفلوئنسرها بیان شود، «قصد خرید» کاربران را به‌میزان ۵.۲ برابر افزایش می‌دهد. به‌علاوه، ۴۹ درصد از مردم در زمان تصمیم‌گیری برای خرید، به توصیه‌هایی تکیه می‌کنند که اینفلوئنسرها به اشتراک می گذارند.

 

18. به‌ تدریج اعتماد مخاطبان را جلب ‌کنید

 

افراد تاثیرگذار کسانی هستند که وفاداری هواداران خود را به‌دست آورده‌اند. این هواداران یا فالوئرها، عمیقاً به توصیه‌های شخصیت‌های محبوب خود بها می‌دهند و به‌گفته‌های آن‌ها اطمینان دارند.

بنابراین هنگامی‌ که اینفلوئنسری، محصول یک برند خاص را تحسین می‌کند، هواداران بلافاصله متوجه می‌شوند محصول یا برندی که به‌ تازگی وارد بازار شده است به‌کمک تحسین و تائید تأثیرگذاران، به اعتبار فوق‌العاده‌ای دست پیدا می‌کند. زیرا اینفلوئنسرهای خوب، صرفاً به‌خاطر پول محصولی را تبلیغ نمی‌کنند و هواداران نیز از این موضوع آگاه‌اند.

ایده‌ی اصلی این است که وقتی این قبیل اینفلوئنسرها محصول یا خدماتی را پیشنهاد می‌دهند، به‌احتمال بالا خودشان از آن استفاده کرده و رضایت داشته‌اند.

 

19. دسترسی به مخاطبین زیاد

 

بیشتر اینفلوئنسرها، صدها هزار فالوئر دارند. همان‌طور که گفتیم، مردم اینفلوئنسرها را به‌دلیل اشتیاق، دیدگاه‌ها، ایده‌ها و اصولی که به اشتراک می‌گذارند، دنبال می‌کنند.

مردم منتظر پست‌های جدید این افراد هستند و زمانی‌که پست جدیدی منتشر شود، هواداران سریعاً به تعامل با آن مشغول می‌شوند. (منظور از تعامل برای یک پست لایک، نظر دادن، بازنشر و… است).

واضح است که یک برند با همکاری اینفلوئنسرهای مرتبط، به نرخ بالایی از مخاطبان دسترسی پیدا می‌کند. چنانچه اینفلوئنسرها محتوای شما را به‌ اشتراک بگذارند مخاطبان بسیار زیادی این محتوا را مشاهده می‌کنند.

تصور کنید که هر یک از این مخاطبان، بار دیگر محتوای شما را بازنشر کنند. در‌این‌ صورت پیام شما به گروه بسیار بزرگ‌تری از مردم می‌رسد. در حقیقت اگر اینفلوئنسر مارکتینگ را از این فرآیند حذف کنیم، شما هرگز قادر نیستید با این مخاطبان زیاد رابطه برقرار کنید.

 

20. مخاطبان هدف را شکار کنید!

 

هنگامی‌که با اینفلوئنسرهای مرتبط بازار خود کار می‌کنید، می‌توانید اطمینان داشته باشید که پیام‌ برند شما، به مخاطبان مناسب‌تری که مخاطبان واقعی هدف شما هستند, ارسال می‌شود.

به همین دلیل برندهای پوشاک سعی می‌کنند با اینفلوئنسرهای مد و فشن همکاری کنند؛ یا برندهای آرایشی و بهداشتی، با متخصصان پوست و مو کار می‌کنند. شما از این طریق به مخاطبانی دسترسی خواهید داشت که به‌ احتمال بیشتری به محصولات شما علاقه‌مند هستند.

 

اینفلوئنسر مارکتینگ برای چه کسب‌و‌کار هایی مناسب است؟

 

 1. کسب و کارهایی که به دنبال تبلیغات بسیار زود بازده باشند.
 2. کسب و کارهایی که هزینه تبلیغات میلیونی داشته باشند.
 3. کسب و کارهایی که به دنبال معروف شدن محصول یا برندشان باشند.

 

در انتخاب اینفلوئنسر برای تبلیغ, باید به چه نکاتی توجه کرد؟

 

 • باید دید فرد تبلیغ کننده با چه اقشاری در ارتباط است؟ و آیا آن اقشار می توانند مشتری برند شما باشند یا خیر؟
 • باید دید فرد تبلیغ کننده بیشتر در چه زمینه هایی فعالیت می کند؟ در حوزه فان و تفریح یا زیبایی, فشن یا …
 • بسته به نوع پیج و فعالیت آن باید فرد تبلیغ دهنده را انتخاب کنید.
 • نحوه ساخت تبلیغ فرد چگونه است؟

 

خوشحال می شویم نظرها و پیشنهادهای خودتان را با ما در بخش دیدگاه ها در میان بگذارید. مطمئن باشید نظرهای شما را می خوانیم و آنها را در مقالات خود اعمال می کنیم.

 

4.7/5 - (3 امتیاز)

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.