تقویم محتوا چیست؟

ژانویه 22, 2020

37 بازدید

با سلام خدمت شما هراهان عزیز

در این مقاله میخواهم شما را با تقویم محتوا آشنا کنم که اصلا تقویم محتوانویسی چیست و چگونه باید آن را بسازیم چه ویژگی هایی دارد و اینکه به درد کسب و کار ما میخورد یا خیر برای جواب این سوال ها با ما همراه باشید.

تقویم محتوا چیست؟

 

تقویم محتوانویسی

تقویم محتوا یعنی برنامه ریزی تمام کارهایی که باید برای پیشبرد اهداف بازاریابی دیجیتالی انجام دهید،تا صدای برندتان را خوش نواتر از همیشه به گوش مخاطب برسانید.که این تقویم می تواند بصورت دستی در کاغذ نوشته و یا از طریق یک سری نرم افزارها تهیه شود.

چرا باید از تقویم محتوا استفاده کنیم؟

تقویم محتوا می‌تواند از چند جهت باعث پیشرفت فرایند استراتژی تولید محتوا شود. پیش از همه، این ابزار به شما زمان می‌دهد.تا درباره محتوایی که قصد نگارش آن را دارید،به درستی فکر کنید.

در واقع، تفاوت اصلی نویسندگان حرفه‌ای با سایرین، این است که نویسندگان معمولی شاید یک ساعت را تنها برای نوشتن یک پاراگراف صرف کنند.

چرا که کاملا نمی‌دانند قرار است درباره چه چیزی بنویسند. در حالی که نویسندگان حرفه‌ای اینطور نیستند و نسبت به موضوع تسلط دارند.
محتواهایتان را مدیریت کنید.

مدیریت چندین حساب کاربری شبکه  های اجتماعی می تواند خیلی بهم ریخته شود. این نوع بهم ریختگی، کارایی را از بین می برد و هیچوقت در زمان مقرر کار انجام نمی گیرد.

دانستن اینکه  چه زمانی ، چه محتوایی را به چه کسی می خواهیم بدهیم،باعث صرفه جویی در زمان شده و به شما اجازه می دهد به بقیه کارهایتان سر و سامان بدهید.

تقویم مناسبی برای کارهایتان انتخاب کنید.

برای برنامه ریزی کارهایتان در زمان مقرر،استفاده از تقویم ابزار مناسبی است.طراحی تقویم زمان بندی شده منجر می گردد.تا تمامی بهانه ها در مورد اینکه نمی دانید چه محتوایی، کی و توسط چه فردی در شبکه های منتشر کنید را از بین ببرد.

با تقویم مناسب محتوانویسی کاراییتان را افزایش دهید.

برنامه ریزی از طریق تقویم محتوایی و تولید محتوا بر اساس آن در شبکه های اجتماعی و… این امکان را برایتان فراهم می نماید تا با صرف کمترین مقدار زمان و انرژی، بیشترین کارها را بطور منظم  انجام بدهید.

مقاله پیشنهادی:اهمیت عنوان نویسی برای هر محتوا

روش های ایجاد تقویم محتوانویسی چیست؟

 

محتواهای قبلی خود را حسابرسی کنید.

اولین قدم برای ایجاد یک تقویم محتوا به عقب برگردید.تا مشکلات موجود در محتواهای قبلیتان را بررسی کنید،فرصت های مناسب را برجسته کنید و نوع محتوایی را که در گذشته به خوبی کار کرده اید را شناسایی کنید.

حسابرسی محتوای شما باید:

تقویم محتوانویسی

یک حسابرسی کامل سئو را اجرا کنید و هر گونه خطایی را پیدا کنید.به عنوان مثال، سایت ممکن است عناوین تکراری را ارائه دهد.که می تواند توانایی یک موتور جستجو را برای طبقه بندی و رتبه بندی صفحه تحت تاثیر قرار دهد.

محبوب ترین پست ها را شناسایی کنید. بررسی اینکه کدام محتوا به خوبی در یک ماه بازدید داشته، زمان ماندن در صفحه و میزان جست و جو انجام شود.روندی را که به طور پیوسته عملکرد بهتر را نشان می دهد مشخص کنید و آن ها را در استراتژی محتوایی آینده استفاده کنید.

اگر محتوایی به خوبی اجرا شده است،به روز رسانی یا بازنویسی آن را در نظر داشته باشید .مثالا، یک کلمه کلیدی قوی تر را برای بهینه سازی یا اصلاح مقاله برای ارزیابی بیشتر مخاطبان اصلی خود اختصاص دهید.

رقبای خود را شناسایی کنید و ایده بگیرید.

قدم بعدی، خودتان را با رقبا آشنا کنید. به سادگی با نگاه کردن به آنچه که رقبا انجام می دهند،شما یاد می گیرید که چه چیزی کار می کند، استراتژی های مختلف را شناسایی کرده و چگونگی روش کار آن ها را می آموزید و ایده های بهتری را به کار میبرید.

تجزیه و تحلیل قوی رقیب با در نظر گرفتن رقبای اصلی شما آغاز می شود. شما می خواهید بدانید که چه کسی برای توجه مخاطبان شما در رقابت است.
شما می توانید از ابزار الگوبرداری مخاطبین الکسا برای پیدا کردن سایت های دیگر که مخاطبان مورد نظر شما بازدید می کنند استفاده کنید.

بررسی کنید که چه کلمات کلیدی را برای رقبا انتخاب کرده اید، ممکن است فرصتی برای ایجاد یک کمپین بازاریابی طاقت فرسا ایجاد کنید و رد پای خود را در بخش موضوعی افزایش دهید.

پروفایل بک لینک یکی از رقیبان خود را بررسی کنید. به پروفایل بک لینک رقیب خود نگاه کنید تا لینک های جذاب آن ها را پیدا کنید.آیا آنها معمولا به محتوای همیشه سبز پیوسته اند؟

مخاطبان هدف از آن ها معمولا به صفحات مرتبط است؟ پیگیری های تحقیقاتی به شما این امکان را می دهد تا مخاطبین جدید خود را شناسایی کرده و همچنین فرصت هایی را برای ایجاد یک استراتژی بک لینک سازی قوی تر پیدا کنید.

مقاله پیشنهادی:با این روشها استاد تولید محتوای جذاب شوید

با تقویم محتوانویسی تیم محتوایتان را مدیریت کنید.

 

تقویم محتوا کمک می کند که منابع را تقسیم کنید و نقش ها و مسئولیت ها را ایجاد کنید.این به ویژه برای گروه های کوچک که منابع بسیار محدودی دارند بسیار مهم است.

اختصاص یک شخص برای مدیریت تقویم محتوا. حتی اگر چندین نفر به محتوای خود اضافه کنید، باید یک نفر را تعیین کنید که مطمئن شود همه چیز هماهنگ و در مسیر است. آن ها وظیفه دارند موارد زیر را انجام دهند:

· هشدار تیم به مهلت های آینده
· تعقیب محتوای دیرهنگام
· شناسایی زمانی که تغییرات باید انجام شود.
تعریف محتوای مخلوط و برنامه زمانی

محتوای خود را تعریف کنید. تعریف نوع محتوایی که استفاده می کنید باید بر اساس اهداف بازاریابی، منافع مخاطبان و منابع محتوایتان موجود باشد.
برای دریافت محتوای مناسب، ابتدا با یک چارچوب، مانند قانون ۲۰/۸۰، شروع کنید. قانون ۲۰/۸۰ بیان می کند که ۸۰ درصد محتوای شما باید آموزنده یا سرگرم کننده باشد.

در حالی که ۲۰ درصد باید به طور مستقیم کسب و کار شما را ارتقا ببخشد.در حالی که این امر در مورد تمام کسب و کارها اعمال نمی شود،موضوع خوبی برای شروع است.

یک برنامه زمانی را تنظیم کنید.کانال های توزیع، منابع انتشار و تولید،و حجم کاری که تیم شما می تواند به طور واقع بینانه حفظ کند،یک برنامه زمانی را تنظیم می کند.

ایجاد تبلیغ در تقویم محتوانویسی

تقویم محتوانویسی

حدودا هفتاد میلیون پست وبلاگ هر ماه در وردپرس به تنهایی زندگی می کنند.رقابت شدید به این معنی است که تیم هایی که برنامه ریزی محتوا را برنامه ریزی می کنند.

در ابتدا موفق تر از کسانی هستند که تجربیاتشان را به عنوان پس انداز در نظر می گیرند.با توجه به اینکه اکثر آیتم های موجود در تقویم شما به یک طرح تبلیغاتی نیاز دارند.با توزیع بر اساس آنچه که برای محتوای شما مهم است، مقابله کنید.

محتوای خود را برای انجام کار به خوبی در یک کانال توزیع خاص بنویسید.مثلا برای به دست آوردن رتبه بندی یک کلمه کلیدی خاص ممکن است بهینه سازی کنید یا افراد خاصی را معرفی کنید.

که در عوض به تبلیغ محتوای شما کمک کنند.اگر کانال های توزیع ارزشمند را شناسایی کرده اید از این رویکرد استفاده کنید.نام تجاری شما را در مقابل مخاطبان مرتبط و جذاب قرار می دهد.

 

هنگامی که نفوذ کنندگان پست خود را از طریق کانال های خود به اشتراک می گذارید،آن را معتبر می بینند، تقریبا مثل یک دوست یا همکار.

 

ویژگی‌های مهم تقویم محتوانویسی؟

· سازمان دهی محتوا تنها منجر به صرفه جویی در زمان نمی‌شود. هر چند که زمان به تنهایی می‌تواند پیشرفت خوبی به همراه داشته باشد. ویژگی‌های دیگری نیز هست که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

· در اولین قدم،با داشتن یک برنامه منظم می‌توانید در شرایط متفاوت بهتر تصمیم گیری کنید. که در رویدادها و شرایط غیر منتظره بسیار کارآمدتر باشید.
· در قدم دوم همکاری بین اعضای تیمتان را با وجود یک لیست منظم چندین برابر آسان‌تر کنید.چرا که همه چیز با نظم کامل بهتر می شود.

· در قدم بعدی محتوایی ایجاد کنید که وابسته به زمان محدودی نیستند. یعنی شما مخاطب در هر زمان به سراغشان می‌آید.این محتواها بهترین دوستان بازاریابان به حساب می‌آید.

و با کمک تقویم محتوا می‌توانید آسان‌تر به آن ها دسترسی داشته باشید و با انتشار یا اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی،استفاده چندباره و بهینه‌تری داشته باشید.

· در قدم بعدی در یک تقویم،پست‌ها بر اساس انواعی که خودتان مشخص می‌کنید قابل مرتب سازی هستند.که می‌تواند بر اساس هدف (مانند محتوای محصول محور، محتوای آموزشی یا…) یا دسته بندی مشخص شود.

و شما می‌توانید بازخورد هرکدام از محتوا‌ها را با توجه به فاکتورهایی مانند ماه، روز یا ساعات مختلف بررسی کنید و مشکلات و نقاط قوت خود را برای پست‌های آینده به کار ببرید.

· ویژگی دیگر تقویم محتوا،کمک برای نه گفتن به پروژه‌های غیر ضرورری است.در صورتی که یک فهرست مشخص از محتوا دارید،می‌توانید بهتر تصمیم گیری کنید که پروژه جدیدی را به فهرست خود اضافه کنید یا خیر.

با تقویم محتوانویسی سود بیشتری داشته باشید.

دیگر نگران نخواهید بود که چه محتوایی توسط چه کسی و درچه زمانی در شبکه های اجتماعی و… باید تولید و توزیع کنید.
از جمله مزایای استفاده از تقویم محتوایی در کسب و کار به شرح ذیل است :

· برنامه ریزی پست های وبلاگ
· برنامه ریزی زمان تولید و توزیع مطالب مانند کتاب های الکترونیکی، اینفوگرافیک و …
· یادداشت کردن رویدادهای مهم مثل مناسبت ها
· جمع آوری ایده هایی تولید محتوا
· مدیریت و برنامه ریزی پست شبکه های اجتماعی و …

مقاله پیشنهادی:چگونه با استفاده از زبان انگلیسی در محتوانویسی درآمد بهتری کسب کنیم؟

با ویژگی های یک تقویم محتوانویسی خوب آشنا شوید؟

تقویم محتوایی به شیوه های مختلفی برای هر فرد طراحی می شود.اما یک نظر کلی بین تمامی بازاریابان دیجیتالی وجود دارد که یک تقویم محتوایی خوب باید شامل:

· ذکر جزئیات در مورد اینکه چه کسی محتوا را تولید می کند.
· چه نوع محتوایی باید تولید شود.
· کجا باید این محتوا توزیع و منتشر گردد.
· چه انتظاری از تولید این محتوا دارید.
· نتایج حاصل از این محتوا را چگونه میتوان اندازه گیری کرد.

برای جلب توجه و اعتماد مخاطبتان باید زمان بگذارید و به نیازها و دغدغه های آنها فکر کنید. بعد با برنامه ریزی منظم به تولید محتوا بپردازید.
اگه میخواهید حضور شما در دنیای دیجیتال منجر به بهره وری شود.

باید برای وقت و انرژی که صرف می کنید برنامه ریزی کنید.و بدانید که بهترین برنامه ریزی را با تقویم محتوایی می توانید داشته باشید.

 

تقویم محتوانویسی

راهکارهای مناسب برای موفقیت در ایجاد تقویم محتوانویسی؟

اینکه شما محتوای خود را به صورت هفتگی، ماهانه و یا سه ماه یکبار برنامه‌ریزی کنید،بسته به اینکه صنعت یا سازمان شما چقدر سریع در حال حرکت است متفاوت است.چند کلید کلی برای موفقیت تقویم محتوا وجود داردکه به شرح زیر است:

بگذارید همه تقویم محتوای شما را ببینند،با اینکه هیچ کس نباید توانایی ویرایش یک تقویم محتوای حرفه‌ای را داشته باشد.حداقل همه باید بدانند که تقویم محتوا کجا قرار گرفته و به آن دسترسی داشته باشند.

به صورت پیوسته تکرار کنید یک تقویم محتوا یک سند زنده می باشد و با تغییر محتوای شما باید تغییر و رشد کند.هیچکس حق ندارد محتوای شما را تقویم‌بندی کند.

میلیون‌ها روش،و رویکرد در زمینه تقویم‌بندی محتوا وجود دارند.ما یک فرایند اثبات شده را به شما معرفی می کنیم.اما شما باید در صورت نیاز با رویکردها بازی کنید و عناصر را تغییر دهید. ما همیشه در حال تغییر و اصلاح روش‌هایمان هستیم. یک مخزن محتوا ایجاد کنید.

گرفتار ایده‌هایی که نمی‌توانید به سرعت آن‌ها را انجام دهید نباشید. و هیچگاه به این جمله بسنده نکنید که “نمی‌توانیم از پس آن بربیایم”، در عوض مخزنی برای ایده‌های محتوای خود ایجاد کنید و در صورت نیاز به آن سر بزنید.

پروین رستمی

1 سال عضو تیم افق وب

مطالب مفید برای شما

آموزش های پولی را از ایمیل خود دانلود کنید

ما هم مثل شما از اسپمر ها متنفریم، و به شما اطمینان میدیم که هر هفته یکی از بهترین آموزش های وردپرس رو خواهیم کرد نه بیشتر! در هر زمان هم میتونین به راحتی لغو اشتراک کنین

سوال یا نظری در مورد این مطلب دارید؟

خیلی خوشحال میشیم که نظرات تون رو برامون ارسال کنید، این به ما انگیزه میده که آموزش های بیشتری رو رایگان تولید کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *