استراتژی تولید محتوا

ژانویه 18, 2020

47 بازدید

با سلام خدمت ما همراهان گرامی

در این مقاله می خواهم شما را با تعریف استراتژی تولید محتوا که اصلا استراتژی تولید محتوا چیست و چرا هر شرکت یا مطلبی نیاز به استراتژی تولید محتوا دارد و روش های ایجاد یک استراتژی را برای شما توضیح دهم پس در ادامه با ما همراه باشید.

استراتژی تولید محتوا چیست؟

استراتژی تولید محتوا

استراتژی محتوا بخشی از برنامه بازاریابی است.اگر بخواهیم یک تعریف کوتاه داشته باشیم، باید بگوییم که استراتژی یعنی برنامه‌ریزی برای چگونگی خلق محتوا.

این برنامه ریزی بر خلاف تولید محتوای وب‌سایت وظیفه نویسنده یا شخص تولید کننده مطالب نیست؛ برای اینکه کاری نیست که یک نفر بتواند به خوبی انجام دهد.و به حداقل دو نفر نیاز دارد: تولید کننده محتوا و سئوکار.

اگر بخواهیم تعریف دقیق‌تری داشته باشیم،می گوییم:«استراتژی برنامه‌ای است برای چگونگی خلق محتوا که به اعضای بازاریابی شرکت دید سطح بالایی از مراحل کار به منظور نوشتن مطلب مناسب و باکیفیت را می‌دهد.»

چرا هر شرکتی به برنامه‌ ی استراتژی تولید محتوا نیاز دارد؟

برای جواب این سوال باید بگویم شما مسلماً به دنبال این هستید که محتوای تولیدی شما در هر موضوعی که هست بتواند بیشترین توجه را به سمت خود جذب کند.

و اینکه فقط مطلب بنویسید، هیچ فایده‌ای برایتان ندارد. با این کار فقط سایت خود را پر از محتوا در هر حوزه‌ای کرده‌اید.پس باید برنامه داشته باشید؛ برنامه برای اینکه بدانید که چه چیزی بنویسید.

چرا باید بنویسید، در کجا باید آن را نشر دهید، مطلبتان را برای چه مخاطبی باید بنویسید و … استراتژی محتوا یک ابزار خاص نیست که آن را نصب و از آن استفاده کنید.

پس خود شما باید اقدام به تدوین استراتژی محتوایی کنید؛ آن هم با یک تیم که شامل بازاریابان اینترنتی، سئوکار، نویسنده و غیره است.

این استراتژی یا همان برنامه به کسب‌وکارتان کمک خواهد کرد تا بتوانید در نهایت محتوای باکیفیت تولید کنید و با انتخاب کانال‌های مناسب توزیع، برندینگ خود را بهینه کنید.

چگونه یک استراتژی تولید محتوا تهیه کنیم؟

۱- با استراتژی تولید محتوا برای شروع سئوی قوی تری را ایجاد کنید.

محتوایی ایجاد کنید که مخاطبان شما بیشتر از هر چیزی آن را جستجو می‌کنند. از سؤالاتی که می‌خواهند جواب آنها را بدانند، از پرسش‌وپاسخ‌ها، بازدیدها و محتوای تولید شده توسط کاربر، برای یافتن کلمات کلیدی تان استفاده کنید.

کلمات کلیدی نیز بسیار مهم هستند. این رویکرد به شما اطمینان خواهد داد که محتوایتان با مخاطبان ارتباط مناسبی برقرار می‌کند. بنابراین اصول سئو را در محتوایتان رعایت کنید تا محتوای مناسب تری داشته باشید.

۲- با استراتژی تولید محتوا مضمون کاملی برای محتوایتان انتخاب کنید.

 

داشتن یک مضمون کامل برای حفظ تمام مخاطبان‌تان، بسیار مهم است و به شما کمک می‌کند برای همه کانال‌های ارتباطی محتوا ایجاد کنید.

این محتوا به مشتریان تان شرکت شما را به عنوان شرکتی نشان می‌دهد که افکاری تأثیرگذار دارد. وقتی شما یک مضمون دارید، محتوایتان می‌تواند همیشه قابل‌استفاده و تر و تازه باشد.

و شامل پرسش و پاسخ با مشتریان، شرکا، وبلاگ‌ها، وبینارها، اینفوگرافیک‌ها و نظایر آنها باشد. همه اینها به خوبی به عنوان یک استراتژی یکپارچه با هم هماهنگ می‌شوند.

۳- با استراتژی تولید محتوا لحن مناسب و همیشگی سبک خودتان را داشته باشید.

هر محتوایی را در هر موضوعی که تولید می‌کنید،آن را از نظر لحن بررسی کنید. معمولا هر برند لحن تعریف‌شده‌ای دارد که محتوایش را بر مبنای آن می‌نویسد.پس لحن مناسب خودتان را داشته باشید.

در این صورت هر کسی که بخواهد با محتوای شما ارتباط برقرار کند، سردرگم نخواهد شد و فهم آن برایش آسان خواهد بود.و مخاطبانتان با آن لحن شما را بهتر خواهند شناخت این لحن برای شرکت و برای فرهنگ شما بسیار اهمیت دارد.

مقاله پیشنهادی:چه کسی می گوید محتوای ویدیویی پول ساز نیست؟

۴- با استراتژی تولید محتوا اطلاعات و پاسخ‌های کامل و مناسبی را دراختیار مخاطبان تان بگذارید.

هدف محتوا این است که از مخاطب بخواهید عملی را انجام دهد.پس تمام اطلاعات ضروری را در اختیار بازدیدکنندگان‌محتوایتان قرار دهید تا مجبور نشوند در جاهای دیگر به دنبال آن بگردند.

از زبانی ساده که بازدیدکنندگان‌تان می‌فهمند استفاده کنید تا جزییات محتوا را به آسانی درک کنند. محتوایتان را طوری بنویسید که خوانندگان و بازدیدکنندگان‌تان پاسخ هر چه را که جستجو می‌کنند بیابند.

۵- با استراتژی تولید محتوا با تولید محتوایتان به مخاطب کمک کنید.

 

استراتژی تولید محتوا

تیمهای بازاریابی محتوا، اغلب عادت دارند بر ارائه اخبار جدید شرکت‌ها، ویژگی‌های محصولات آنها و یا یک تقویم محتوایی تمرکز کنند.

اما بازاریابی محتوایی خوب یک قاعده ساده دارد که: به مشتریان در مواجهه با چالش‌هایشان و تصمیم‌گیری‌های آنها برای خرید کمک کند. محتوایتان باید برای مخاطب مفید باشد و آن ها را کمک کند.

۶- با استراتژی تولید محتوا از مخاطبانتان خواسته های واضح و ساده داشته باشید.

باید به شما بگویم که اگر بیش از حد از خوانندگان‌تان بخواهید کاری انجام دهند،هیچ کاری نخواهند کرد. اگر هم چیزی از آنها نخواهید، فرصتی را که برای تشویق کاربران به انجام عمل دارید از دست خواهید داد.

پس به این فکر کنید که دوست دارید خوانندگان‌تان چه کاری انجام دهند و محتوایتان را با آن به عمل در ذهن‌تان طراحی کنید.

۷- با استراتژی تولید محتوا محتواتان را در دسترس کانال‌های ارتباطی قرار دهید.

هر محتوایی که ایجاد می‌کنید، باید طوری باشد که بیشترین امکان دسترسی به آن وجود داشته باشد.پس باید کاری کنید محتوایتان در همه کانال‌های ارتباطی در دسترس باشد.

حتی می‌توانید بعدا از این محتوای جدید دوباره در تقویم سالانه تان استفاده کنید،بنابراین نیازی نیست درباره آن موضوع خاص دوباره محتوا تولید کنید. به یاد داشته باشید بهترین محتوا، محتوایی است که تاریخ انقضا نداشته باشد.

۸- همیشه برای مخاطبانتان چالش‌ برانگیز باشید.

 

بسیاری از برندها محتوایشان را برای فهرستی از کلمات کلیدی یا رتبه‌بندی سایت‌شان می‌نویسند نه اینکه ارزش واقعی را به مخاطبان خود ارائه دهند.

پس از خودتان بپرسید: «چالش‌هایی که مشتریان من هر روز با آنها مواجه می‌شوند چیست؟» و سپس محتواهایی تهیه کنید که راه‌حل‌های خاصی را برای آن چالش‌ها ارائه بدهد.

این کار اعتماد مشتریان تان را جلب می کند و آنها شما را به جای یک فروشنده، به عنوان کسی در نظر خواهند  گرفت که در حرفه‌اش کمک فکری ارائه می‌دهد.

۹- محتوای جذاب و مناسب ایجاد کنید.

مخاطبان تان باید محتوای شما را بخواهند.پس برای جذاب بودن محتوایتان اول محتواهای عالی را بررسی کنید و آزمایش کنید کدام نوع محتوا هم از نظر ترافیک طبیعی و هم از نظر کانال‌های پولی بیشتر طرفدار دارد.

و سعی کنید بیشتر محتواهایتان را از آن نوع تولید کنید. محتوای میکرواینفلوئنسرها نیز همراه با داستان‌هایی از موفقیت مشتریان بسیار عالی کار می‌کند.

۱۰- ارزش‌های اصلی‌ محتوای تان را بشناسید.

شاید شما ارزش‌های اصلی محتوایتان را به مخاطبتان معرفی کرده باشید یا نکرده باشید. با این حال بسیار مهم است که در استراتژی محتوایتان همواره آنها را نمایش دهید.

این کار به مخاطبان شما کمک می‌کند تا بدانند چه چیزی برایتان اهمیت دارد و هدف‌تان از تولید این محتوا چیست. ارزش‌های اصلی برندتان را به محتوا بیفزایید.

۱۱- برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشید.

ایجاد یک تقویم محتوایی ضروری است، اما چطور باید تصمیم بگیرید چه چیزی باید در آن بنویسید و چه زمانی باید آن را منتشر کنید؟

یکی از بهترین روش‌ها برای این کار، برنامه‌ریزی چندبعدی محتوای تان است. باید تمام زوایای اصلی کسب‌وکارتان را بررسی کنید. سپس برای سال جاری برنامه‌ریزی کنید و هر دو هفته یک بار آن را تثبیت کنید.

۱۲- ویژگی‌های بصری مناسبی در محتوایتان ایجاد کنید.

شما باید ترکیبی از محتوا را با تصاویر و ویدئوهای جذاب در استراتژی محتوایی‌تان بگنجانید. البته ممکن است تهیه تصاویر مورد نیاز برای پشتیبانی از استراتژی محتوایتان، مشکل و پرهزینه باشد.

اما اصلا نگران‌کننده نیست، امروزه برندهای برتر با استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربر در سراسر وب، در حال پیشرفت هستند و به مخاطبانی دسترسی دارند که محتواهای تأثیرگذار تولید می‌کنند.

داستان‌سرایی تاثیرگذار را فراموش نکنید.

استراتژی تولید محتوا

داستان‌سرایی باید عنصر اصلی استراتژی محتوای‌تان باشد. در زندگی امروز سرعت حرف اول را می‌زند. بنابراین دستیابی به پاسخ سریع بسیار اهمیت دارد.

اما در بازاریابی هنگامی که پای افزایش ارتباط و تعامل مشتری با برند، جذب مشتری یا فروش به میان می‌آید، هیچ چیز قوی‌تر از به کار بردن اصول اساسی داستان‌سرایی برای شما مؤثر نیست.

داستان برندتان می‌تواند بیشتر و سریع‌تر از هر چیز در موفقیت استراتژی محتوایی و جذب مخاطبین شما مؤثر باشد.

مقاله پیشنهادی:چگونه به عنوان یک محتوا نویس یک مقاله حرفه ای بنویسم؟

چند عادت که هر تولید کننده ی محتوا برای استراتژی تولید محتوا بهتر است بداند؟

 

عادت اول : اولین کار این است که کاربران خود را بشناسید. در این بخش باید تعیین کنید که کاربران شما چه کسانی هستند؟ چه سنی دارند؟ بیشتر به دنبال چه پاسخی هستند؟

شغل بیشتر آن‌ها چیست؟ چه نوع لحنی باید برای آن‌ها به کار ببرید؟ هر اطلاعاتی که برای کاربران نیاز است باید نوشته شود. نکته مهم دیگر این که کاربران شما باید متناسب با سایت و مقاله تان باشند.

عادت دوم: کار بعدی این است که باید مشکلات کاربران در حوزه فعالیت خودتان را بنویسید. اینکه کاربران شما وقتی وارد صفحه سایتتان می‌شوند، دنبال پاسخ چه مطلبی هستند.

برای پیدا کردن پاسخ آن چند روش دارید: اول از همه تجربه خودتان در فروش یا عرضه خدماتتان، بررسی ابزارهای گوگل و اینکه چه کلماتی را جست‌وجو می‌کنند.

و تهیه پرسشنامه برای پرسیدن سؤالات تخصصی از کاربران برای رسیدن به مشکلات آن‌ها.در این جا ترکیبی از هر سه مورد بهتر است که استفاده شود.

عادت سوم: کار بعدی این است فهرستی از کلمات کلیدی اصلی و فرعی که کاربر را به سایت شما هدایت می‌کند، بنویسید.

این کلمات هم باید برای صفحه اصلی و هم برای تک تک دیگر صفحات شما باشد. در واقع شما با نوشتن مطلب برای هر صفحه باید چنین مراحلی را انجام دهید.

عادت چهارم: قرار نیست که به صورت تخصصی شبکه‌های اجتماعی تان را در این بخش مورد بررسی قرار دهید. شما قرار است که بر اساس موضوع اصلی مقاله یا محتوای تان در هر صفحه، شبکه‌های اجتماعی برای اشتراک گذاری را تعیین کنید.

در کنار هر اسم شبکه، موضوع، نوع محتوا و هشتگ و غیره را مشخص کنید. البته برای تعیین این‌ها باید به صورت تخصصی یک استراتژی دیگری تنظیم کنید.

عادت پنجم: در اینجا محتوای شما اگر خاص نباشد نمی‌تواند کاربران زیادی را به سمت خود جذب کند. برای همین باید سعی کنید تا برای مطالب خود موضوعات خاصی را در نظر بگیرید.

برای موفقیت در این کار باید سایت‌های رقیب تان را بررسی کنید تا بتوانید به موارد کمتر پرداخته شده، بپردازید. یک ستون برای مواردی خاص و مهم که می‌تواند مطلب شما را بین بقیه ممتاز کند،در نظر بگیرید.

عادت ششم: این را هم در نظر بگیرید که محتوای مقاله یا مطلب تان که قرار است در شبکه‌ها قرار بگیرد، باید در چه فرمتی باشد.

حتی می‌توانید انواع محتوا با موضوعات را برای یک متن بنویسید. متن، عکس، ویدئو، اینفوگرافیک از مهم‌ترین فرمت‌هایی هستند که در نوشتن محتوا به کار می‌روند.

عادت هفتم: قرار دادن محتوا یتان در سایت یا کانال باید برنامه ریزی داشته باشد. همین‌طوری نمی‌توان مطلب نوشت و بدون برنامه آن‌ها را بارگذاری کرد.

 

پس اول از همه تعیین کنید که هرچند روز یک بار قرار است که مطالب را در سایت یا شبکه‌های اجتماعی بارگذاری کنید.در ستون بعدی تاریخ انتشار مطلب را بنویسید.دقت کنید که آن تاریخ انتشار مطلب است، پس مقاله یا همان مطلب شما باید از چند روز قبل آماده باشد.

عادت هشتم:در این ستون ایده‌هایی که می‌توانید در ماه‌های بعد به آن بپردازید، بنویسید. این ایده ها لازم نیست که ناب باشد.

فقط شما باید موضوعاتی را تعیین کنید که با موارد قبلی ارتباط موضوعی داشته باشند. هر چه این ارتباط بیشتر باشد، مسلماً ساختار محتوای شما ناب‌تر خواهد بود.

استراتژی تولید محتوا

عادت نهم: هدف آخر شما از تعیین استراتژی محتوا این است که باید برنامه‌ای برای فعالیت های محتوایی تعیین کنید. مسلماً برنامه هرماه بر اساس نتیجه تغییر خواهد کرد.

برای تصمیم‌گیری بهتر،نتیجه فعالیت‌هایی که باعث بهتر شدن کیفیت کار محتوایی شما شده، در این بخش نوشته می‌شود. این بخش به شما در تعیین استراتژی محتوای بعدی کمک زیادی خواهد کرد.

موارد دیگر زیادی نیز هستند که در تدوین استراتژی محتوا کمک کننده شما خواهد بود. شما باید سختگیر باشید از اینکه تمامی اطلاعات به صورت دقیق نوشته شود و هم اینکه راحت بگیرید.

لازم نیست که حتماً از ابزارهای خاصی استفاده کنید.ممکن است که اوایل مجبور به تغییر چندباره محتوا شوید؛ اما نگران باشید. این مسئله برای همه اتفاق می‌افتد. مهم این است که برنامه شما در نهایت مطابق خط‌مشی شرکت شما تنظیم شود.

سخن آخر:مراحلی که به شما گفتم را گام به گام در تولید محتوا برای وب‌سایت‌تان پیاده کنید. اما به یاد داشته باشید.برای داشتن عملکرد بهتر باید تمام مراحل را به اندازه کافی تمرین کنید تا نتیجه ی بهتری کسب کنید با آرزوی موفقیت برای شما همراهان گرامی.

 

پروین رستمی

1 سال عضو تیم افق وب

مطالب مفید برای شما

آموزش های پولی را از ایمیل خود دانلود کنید

ما هم مثل شما از اسپمر ها متنفریم، و به شما اطمینان میدیم که هر هفته یکی از بهترین آموزش های وردپرس رو خواهیم کرد نه بیشتر! در هر زمان هم میتونین به راحتی لغو اشتراک کنین

سوال یا نظری در مورد این مطلب دارید؟

خیلی خوشحال میشیم که نظرات تون رو برامون ارسال کنید، این به ما انگیزه میده که آموزش های بیشتری رو رایگان تولید کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *