با داستان نویسی در محتوا آشنا شوید (جلسه 22)

با داستان نویسی در محتوا آشنا شوید (جلسه 22)

آنچه در این مقاله میخوانید

چطور یک داستان جذاب بنویسیم؟ یکی از مهم ترین فاکتورهای تولید محتوا داستان نویسی است. یک محتوانویس باید بتواند به خوبی یک داستان روایت کند و عناصر آن را به جا و درست به کار ببرد تا تاثیر مثبتی روی خواننده داشته باشد. در این جلسه قصد دارم از داستان نویسی و تکنیک های مهم در آن برایتان صحبت کنم. با من تا پایان این جلسه همراه باشید.

 

یادآوری: من چالش 40 روز محتوانویسی راه انداختم تا به تمام کسانی که دوست دارند محتوانویس شوند در این زمینه کمک کنم و نکات کلیدی را به آنها آموزش دهم. پس از این آموزش, افراد می توانند به صورت حرفه ای در این زمینه فعالیت کنند و به درآمد برسند. اگر سایر جلسات را مطالعه نکرده اید, می توانید از طریق آموزش رایگان محتوانویسی به آنها دسترسی داشته باشید.

 

چگونه یک داستان جذاب بنویسیم؟

برای تبدیل شدن به یک داستان نویس محتوا لازم است نکاتی را که در ادامه مطرح می کنم به خوبی یاد بگیرید و در نوشته هایتان به کار ببرید.

نوشتن یک داستان جذاب
نوشتن یک داستان جذاب

در داستان نویسی حرفی برای گفتن داشته باشید

در قدم اول قبل از شروع به نوشتن داستان, بايد تكليفتان را با خودتان روشن کنید. کافی به سوال های زیر فکر کنید و جوابی برای آنها پیدا کنید؛

  • چه حرفي براي گفتن دارید؟ چه پیامی را می خواهید منتقل کنید و برای چه کسانی؟
  • آيا مي توانید چيزي را روايت كنید كه به درد ديگران بخورد؟
  • آيا از قدرت خلق و ايجاد یک داستان برخوردار هستید تا آنچه را كه در ذهن دارید به روي كاغذ بياورید؟
  • آيا آنقدر تجربه دارید كه بتوانید آنها را براي ديگران بنویسید؟

وقتي توانستید به اين سوال ها پاسخي پیدا کنید می توانم بگویم که آنگاه مي توانید شروع به نوشتن يك داستان کنید.

 

دایره واژگانتان را گسترش دهید

اگر می خواهید یک نوشته خوب داشته باشید و یک نویسنده حرفه ای باشید, از تعداد لغات بيشتري در نوشته تان استفاده كنید.

در نوشتن داستانتان بايد از لغات تكراري دوری کنید. یعنی براي تنوع و ايجاد تصويرهاي تازه از لغات بيشتر و حتی به جاي کلمات تکراری از مترادف ها و هم خانواده ها استفاده كنید.

به دست آوردن این مهارت تنها با مطالعه‌ی بیشتر میسر می شود. شما همواره بايد بخوانید و بخوانید. داستان، شعر، روزنامه و مجله و حتي ديدن فيلم و شنيدن موسيقي به افزايش محدوده دايره واژگاني شما كمك فراواني مي كند.

از تجربیات خود و دیگران استفاده کنید

اگر در داستان نویسی یک موقعيت را به خواننده نشان مي دهید. پس بايد يا خودتان اين موقعيت را تجربه كرده باشید و يا اينكه از تجربه ديگران براي شرح آن موقعيت استفاده کنید.

براي اين كار بايد به همه تجربه هايي كه از اول زندگی تان با آنها برخورد داشته اید, با ديد يك روايتگر دست به يادآوري بزنید و در كنار آن همواره با مردم و دنياي اطرافتان در تعامل باشید.

به نوع نگاه اطرافيان به موضوعات مختلف دقيق شوید. در مورد مسائل پيرامونتان مطالعه كنید و در نوشتن داستان هايي كه نياز به تصور دارند, خیالتان را آزاد کنید و بگذارید به هر جا که می خواهد برود.

اگر قصد نوشتن داستانی دارید که مربوط به قومي ديگر و يا جنسيتي ديگر است, بايد اطلاعات كاملي را پيرامون آن موضوع از راه های مختلف بدست بياورید.

اين اطلاعات مي تواند از راههايي مثل خواندن كتابها و جزوات مختلف يا گفتگو با آدم هايي كه بر موضوع داستان تسلط كافي دارند و در آن صاحب نظر و يا صاحب تجربه هستند به دست بیاید.

 

لحن مناسبی داشته باشید

براي داستان نویسی بايد از لحن مناسب فضاي داستانتان استفاده كنید. یعنی بايد طوري داستان را بنویسید كه اولا زبان روايتگر با موضوع داستان و صحنه و مكان ها همخواني داشته باشد. از طرفي انتخاب زبان روايت براي خواننده از پيچيدگي هاي گمراه كننده برخوردار نباشد.

در حقیقت در کنار توجه به هماهنگی لحن با فضای داستان, باید در نظر داشت که اگر داستان برای مخاطب عام نوشته می شود باید ساده و روان باشد. یعنی نباید از کلمات سنگین و غیر قابل هضم استفاده کرد. این نکته یکی از نقاط قوت اصلی نویسنده های این سبک به حساب می آید.

مقاله پیشنهادی:۸ اشتباه رایج صاحبان کسب و کار اینترنتی

از افعال و زمان مناسب استفاده کنید

از افعال و زمان مناسب استفاده کنید
از افعال و زمان مناسب استفاده کنید

 

در ابتدا بايد توجه كنید كه نوشته قرار است در چه زمان ها و چه مكان هايي رخ دهد. بر همين اساس بايد توجه كرد كه جملات داراي فعلهايي باشند كه روايتگر زمان مورد نظر شما باشند.

داستان بايد در زماني روايت شود كه شخصيت و يا شخصيت هاي داستان در آن حضور دارند. كما اينكه مي توان براي جذاب شدن داستان از زمان های گذشته و یا آینده نیز استفاده کرد.

اما بايد توجه داشته باشید كه افعال با زماني كه در حال روايت است همخواني نگارشي و مكاني نيز داشته باشد. تصوير سازي ها نيز بايد با نوع نمايش و مواجهه با مكان های داستان همخواني داشته باشد.

 

از راوی مناسب استفاده کنید

روايتگر يك داستان راوي آن است. شما بايد فكر كنید كه چه كسي قرار است داستانتان را روايت كند و بر اساس آن بايد از نوع نگارش مخصوص هم بهره ببرید.

اگر داستانتان را سوم شخص روايت مي كند باید تمام فضا سازي ها از ديد سوم شخص باشد. اما اگر اول شخص بيان كننده و پيش برنده داستان است بايد نوع تعاريف و تصوير سازي ها منطبق با ديد اول شخص باشد.

البته داستان هايي نيز وجود دارند كه هم توسط اول شخص و هم توسط سوم شخص روايت مي شوند كه اين به هنر شما در به كارگيري جملات و زمان سازي ها و مكان سازي ها و تصويرسازي ها برمي گردد.

در داستان نویسی شروعی جذاب داشته باشید

شروع داستان نویسی مهمترين بخش داستان است پس شروعی جذاب داشته باشید. بايد از تصويرسازي هاي بديع و روح نواز نیز براي شروع داستان استفاده كنيد.

شروع هر داستانی از عواملي است كه خواننده را به پيگيري داستان ترغيب مي كند. پس انرژي لازم را در ابتداي داستان به كار بگيريد تا خواننده را از همان ابتدا به داستانتان جذب كنيد.

 

گره و گره گشايي در داستان نویسی

خوانندگان داستانی را مي خوانند تا با چيزي آشنا شوند كه تاكنون نسبت به آن اطلاعي نداشته اند و يا اينكه داستاني را مي خوانند كه آن ها را وادار به فکر کردن کند.

ايجاد گره و گره گشايي به موقع در داستان، لذت خواندن را به خواننده القاء مي كند. البته بايد توجه داشته باشید كه گره ها و گره گشايي ها نيز در زمان مناسبی انجام شوند.

با توجه به آنچه گفتیم داستاني موفق است كه معماهايي را در ذهن خواننده ايجاد كند چون اين نكته باعث مي شود تا خواننده براي ادامه داستان حدس هايي بزند و برای ادامه دادن آن اشتیاق داشته باشد.

 

از تمام خلاقیت خود استفاده کنید

شما بايد تمام خلاقيتتان را براي ايجاز و خلاصه گويي مناسب و موفق به كار بگيرید. ايجاز به ضرب آهنگ حركتي داستان كمك مي كند البته بايد توجه داشت ضرب آهنگ داستان نه بايد تند باشد و نه كند. بلكه روند توالي اتفاق هاي داستان بايد از ضرب آهنگي مناسب برخوردار باشد نه اینکه خواننده را در ادامه خسته كند و نه اينكه آنچنان تند باشد كه خواننده اصلا متوجه رويدادها نشود.

 

در داستان نویسی پايانی جذاب داشته باشید

همانگونه كه شروع داستان مهم است، پايان آن نيز اهميت فوق العاده اي دارد. اينكه برخي اعتقاد دارند پايان داستان بايد خلاصه باشد درست نیست.

اين شما هستید كه بايد تصميم بگيرید پايان داستانتان را خلاصه و مفيد عرضه كنید و يا طولاني و با تصويرسازي هاي زياد.

 

چند نکته که برای داستان نویسی بهتر است بدانید

 

چند نکته
چند نکته

1. برای داستان نویسی چند کتاب تا به حال خوانده اید؟

برای این که بتوانید یک داستان کوتاه خوب بنویسید، ابتدا باید داستان های کوتاه‌ دیگران را بخوانید. این کار به شما کمک می کند که بیاموزید چگونه دیگر نویسنده‌ها بر خواننده تاثیر می‌گذارند؟

از شیوه‌ی آن ها به عنوان مبنای آفرینش شیوه و تاثیر گذاری خود استفاده کنید.

 

مقاله پیشنهادی : افراد زیادی دوست دارند محتوا نویس شوند اما موفق نمی شوند

 

2. برای داستان نویسی الهام بگیرید

برای نویسنده‌های حرفه‌ای و جا افتاده نیازی به الهام گرفتن نیست چون اندیشه هایشان به طور طبیعی جریان را پیدا می‌کند و آن‌ها فقط آن اندیشه‌ها را به کلمه‌هایی روی کاغذ تبدیل می‌کنند.

اما برای کسانی که تازه کار هستند مهم است که از چیزی الهام بگیرند. چون نه تنها این الهام به شما کمک می‌کند که اولین بند نوشته‌ی خودتان را شروع کنید بلکه به شما در ادامه‌ی کار تا پایان یاری می دهد. الهام گرفتن شما می‌تواند با یک شئ‌، شخص یا حتی رخدادی که نمی‌توانید از یاد ببرید, باشد.

3. صحنه‌ی داستانتان را طراحی کنید

برای این که نوشته‌ی شما با وقایع داستانی که از قبل در ذهن دارید هم راستا باشد، خوب است که به طور خلاصه صحنه‌های داستان‌ را روی کاغذ دیگری با دقت طرح ریزی کنید.

شخصیت‌های احتمالی داستان‌تان را بنویسید و رخدادهای اصلی را به ترتیب فهرست کنید. نباید تفصیل زیادی برای رخدادها بنویسید چون این فقط به عنوان یک طرح اولیه خام برای آن چیزی که داستان شما شبیه آن خواهد بود، است.

4. از راوی مناسب در داستانتان استفاده کنید

این که چه کسی داستانتان را روایت می‌کند و چه طور می‌گوید برای این که یک داستان کوتاه تاثیر گذار باشد بسیار حیاتی است. پس شما باید با دقت از قبل برای تفکیک نهایی زاویه‌ی دید مورد استفاده در داستان تان تصمیم بگیرید.

مطمئن شوید که این زاویه‌ی دید در تمام طول داستان شما ثابت است تا همخوانی آن برقرار بماند.

5. تعداد شخصیت هایتان را مناسب انتخاب کنید

برای یک داستان کوتاه، بهتر است سه شخصیت اصلی بیافرینید. اگر تعداد شخصیت های داستان شما زیاد باشد ممکن است خواننده گیج شود. چون هر شخصیت جدید بُعد جدیدی برای داستان مهیا می‌کند.

حرف‌های شخصیت‌هاتان را طوری بنویسید که با خصلت های آن ها تناسب داشته باشد.آنها را قابل قبول ولی مرموز بسازید تا داستانتان خواندنی تر باشد.

6. فضا سازی کنید

وقتی همه چیز را طراحی کردید، سریع اولین بند داستان را بنویسید. شخصیت های اصلی تان را معرفی کنید و فضا را به نمایش بگذارید.

فضا باید جایی باشد که درباره آن زیاد می دانید تا بتوانید تصویر لازم برای صحنه ای که به روشنی تشریح شده در اختیار خواننده بگذارید.

مقدمه ای جالب بنویسید تا خوانندگان را علاقمند کنید و آن ها را تشویق کنید که تا آخر آن را بخوانند. علاوه بر این مهم است که جزییات اصلی و بخش بزرگ‌تر جریان را عقب تر بیاورید تا مرموزتر جلوه کنید.

7. با داستان نویسی مناسب خواننده را جذب کنید

از دل مقدمه‌ رخدادهایی را بیرون بکشید که سرانجام مساله یا درگیری را برای شخصیت یا شخصیت‌ها می‌آفریند. پس از آن چیدمانی از سرنخ‌ها را گسترش دهید تا خواننده را علاقمند، کنجکاو و هاج و واج نگاه دارد. در ادامه داستان درگیری‌ها را تشدید کنید. این کار فقط خواننده‌ی شما را به شوق نمی‌آورد که بیش تر بخواند بلکه آن‌ها روی داستان شما متمرکز می شوند.

8. نشان بدهید، نگویید!!

شخصیت های داستان را باید از طریق گفته ها و اعمالشان به خواننده معرفی کنید. نه اینکه نویسنده با توضیحات زیاد سعی در توصیف شخصیت آنها داشته باشد.

9. افعال مناسب داشته باشید

تا جایی که می‌توانید سرزندگی بیشتری به داستان‌تان بدهید. برای این کار، فعل‌ها را به صورت معلوم در داستان‌تان استفاده کنید و از دیالوگ های مناسب استفاده کنید.

از دیالوگ فقط برای برجسته کردن شخصیت‌ها استفاده نکنید. در واقع از آن برای باز کردن هویت شخصیت برای خواننده استفاده کنید.

10. مرجعی مناسب داشته باشید

یک مرجع خوب و مناسب مانند فرهنگ نامه یا لغت نامه در آفرینش داستانی خوب، حیاتی است. می‌توانید از آن ها برای پیدا کردن کلمات و واژه هایی استفاده کنید که با متن شما همخوانی بیشتری دارند.

 

مرجعی مناسب داشته باشید
مرجعی مناسب داشته باشید

به جای استفاده از یک جمله یا پاراگراف بلند می‌توانید از یک یا چند کلمه مناسب برای آراستن چیزی که می‌خواهید بیان کنید استفاده کنید. اغلب اوقات یک واژه تاثیری بیشتر از یک پاراگراف کامل یا زبان گزاف دارد.

11. در داستان نویسی اطلاعات بیشتری کسب کنید

برای نوشتن داستان و طراحی شخصیت هایتان، داشتن اطلاعات کافی در مورد مکان ها، اقوام، آداب و رسوم، گویش ها، نوع معماری و حتی علوم انسانی به شما کمک خواهد کرد. رفتن به مسافرت و در ذهن سپردن مناظر طبیعی نیز گزینه مناسبی است.

12. پایان بندی جذاب

باز هم تکرار میکنم پایان بندی مناسب داشته باشید. برای پایان بندی خوب، به شما توصیه می کنم که به داستانتان کمی پیچ و خم اضافه کنید. پایان بندی تان را بی‌نظیر کنید و پایان بندی سرسری نداشته باشید.

سعی کنید پایان داستانتان رضایت بخش باشد اما خیلی قابل پیش بینی نباشد. به یاد داشته باشید که پایانی کوتاه اما دقیق و پویا داشته باشید تا خواننده با داستان تا انتها همراه بماند.

13. چندین بار داستانتان را ویرایش و بازخوانی کنید

بعد از آن که آخرین کلمه های داستان تان را هم تمام کردید، زمان شروع ویرایش است. این بار با دقت بیشتری آن را بررسی کنید و تمام اشتباهات را با توجه به ساختار جمله، کاربرد کلمه، قالب، نقطه گذاری، دیکته، هجی، دستور زبان و … اصلاح کنید.

کلمه ها، عبارت‌ها و حتی پاراگراف‌هایی که به نظر می رسد در عناصر اصلی داستان کمرنگ هستند را پاک کنید. بعد از این کارها بگذارید برای چند روز یا حتی چند هفته کناری بماند و بعد دوباره آن را ویرایش کنید.

در فرصت های مختلف داستان‌ را دوباره بخوانید. این کار به شما کمک می کند با تغییر قسمت های مختلف آن, بهترین و کامل ترین نوشته را داشته باشید.

14. در داستان نویسی دوستان خود را دعوت به نقد کنید

اجازه بدهید دوستانتان کار شما را بخوانند. ممکن است اشتباهاتی که از دید شما پوشیده مانده را تشخیص بدهند. مثلا بعضی از کلمه‌ها یا سطرها که شما خیلی دوست‌شان دارید، آن ها را سر در گم می‌کند. در این مورد باید برای تغییر یا حذف کامل آن تصمیم بگیرید.

 

دوستان خود را دعوت به نقد کنید
دوستان خود را دعوت به نقد کنید

 

اطلاعاتی که در این جلسه در اختیارتان قرار دادیم تنها در کنار تکرار و تمرین نوشتن می تواند شما را به یک داستان نویس تبدیل کند. پس بعد از مطالعه‌ی این جلسه شروع به نوشتن کنید و از نکاتی که گفته شد استفاده کنید.

 

4.5/5 - (2 امتیاز)
  • برچسب ها:

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.