چگونگی طراحی وب سایت ویژه سالمندان

چگونگی طراحی وب سایت ویژه سالمندان

آنچه در این مقاله میخوانید

چگونه میتوان وب سایت ویژه سالمندان طراحی کرد که قابل استفاده توسط آنها باشد؟ با افزایش استفاده از اینترنت و گسترش روزافزون این فضا, استفاده کنندگان و افرادی که برای هر کاری ابتدا در وب جستجو می کنند به طور فزاینده ای در حال افزایش است.

افرادی که برای مراقبت از سالمندان خود نیز به دنبال یک مرکز خوب میگردند ابتدا در وب سایت ها جستجو می کنند.

مشاغل بسیاری نیز با توجه به تغییر سلیقه کاربران در حال وفق دادن خود با شرایط جدید هستند. برای فعالیت هر چه بهتر لازم است که تمامی مشاغل یک وب سایت طراحی کنند. این طراحی وب سایت برای مشاغلی مانند خانه سالمندان و مراکز نگهداری از سالمندان نیز ضروری است.

تحقیقات نشان می دهد که بیشتر از 40 درصد ارائه دهندگان خدمات مراقبت سالمندان, از منابع وب به عنوان بهترین منبع برای بازاریابی نام برده اند.

در درجه اول مخاطب این وب سایت ها خانواده های سالمندان هستند اما لازم است تا این وب سایت ها برای استفاده ی سالمندان نیز بهینه شود تا رضایت آنها نیز در این زمینه جلب شود.

چگونگی طراحی وب سایت ویژه سالمندان
چگونگی طراحی وب سایت ویژه سالمندان

در ادامه ی این مقاله چند روش ساده را مطرح می کنیم تا وب سایت شما قابل استفاده توسط سالمندان نیز باشد و بتواند رضایت آنها را نیز جلب کند.

1 . اندازه قلم را افزایش دهید

سایتهایی که کاربران آنها افراد سالخورده هستند باید حداقل از فونت 12 استفاده کنند. درشت بودن فونت, استفاده کردن از فونت های ساده با خوانایی بالا از جمله نکاتی است که باید حتما لحاظ شود.

لازم است تا گزینه بزرگنمایی متن نیز در این قبیل سایت ها فعال شود تا در صورت نیاز کاربران سالمند بتوانند از آن استفاده کنند. افزایش اندازه متن در پیوندها نیز نه تنها برای افزایش خوانایی بلکه برای افزایش احتمال دریافت کلیک نیز مهم است.

2 . پرهیز از متن های طولانی

در مورد متن های طولانی و خسته کننده در مقالات مختلف نکاتی را مطرح کردیم. گفتیم که متن های طولانی, بدون عنوان و زیر عنوان نمی تواند مخاطب را جذب کند. این نکات را باید برای مخاطبان سالخورده چند برابر در نظر گرفت.

برای اینکه متنی جذاب داشته باشید لازم است متن ها را تا حداقل امکان کوتاه کنید. از عنوان ها و زیر عنوان ها, جدول, دسته بندی ها و … استفاده کنید. در متن ها لازم است تا از تصاویر مرتبط نیز استفاده کنید.

3 . دستورالعمل ها و پیام ها

چگونگی طراحی وب سایت ویژه سالمندان
پیام ها

اگر سایت شما شامل دستورالعمل های بیش از یک مرحله است ،لازم است این مراحل را به یک لیست شماره دار تبدیل کنید. دستورالعمل ها و مراحل انجام هر فرآیندی در سایت شما باید به ساده ترین و راحت ترین شکل ممکن باشد تا سالمندان بتوانند خود و بدون نیاز به کمک افراد دیگر آن را انجام دهند.

برای سالمندان در روز پیام های مفید و سلامتی را قرار دهید. این پیام ها میتواند شامل ورزش کردن, استراحت کردن و یا نوع خوراک آنها باشد. چیزهایی که به آن نیاز دارند و سوال هایی که به طور مشترک مطرح می کنند را در قالب پیام های کوتاه و تاثیر گذار در جای جای وب سایت قرار دهید.

4 . از اصطلاحات فنی و تخصصی و پیچیده خودداري كنيد

بسیاری از سالمندان با اصطلاحات امروزی و اصطلاحات فنی وب سایت ها آشنایی ندارند. بهتر است از به کار بردن آنها اجتناب کنید یا آن را به روشنی بیان کنید. اگر ضروری است از اصطلاحی استفاده کنید که احتمال میدهید معنی آن برای سالمندان سنگین است, خوب است کمی در مورد آن توضیح دهید.
از طرف دیگر برخی سالمندان بسیار مشتاق یادگیری هستند. مخصوصا اصطلاحات و عبارت هایی که نسل جوان به وفور از آن استفاده می کنند. خوب است برای جلب نظر این قبیل از سالمندان نیز در برخی موارد اصطلاحات امروزی را تعریف کنید .

5 . استفاده از لینک ها

سالمندانی که از یک سایت بازدید می کنند بیشتر از سایر افراد ممکن است خسته شوند و از بازدید صفحه ی مورد نظر منصرف شوند.

برای جلوگیری از این مورد لازم است تا از لینک دهی استفاده کنیم. لینک هایی که قرار داده میشود باید جذابیت لازم را داشته باشد. بهتر است لینک هایی که روی آنها کلیک نشده یک رنگ و در صورت کلیک شدن روی آن رنگ دیگری داشته باشند تا کاربران سالمند به راحتی متوجه شوند از کدام لینک بازدید کرده اند.

6 . از ترکیبات رنگی تاثیر گذار و رنگهای زنده استفاده کنید

چگونگی طراحی وب سایت ویژه سالمندان
رنگهای زنده

رنگ های کنتراست بالا ، مانند رنگ سیاه در پس زمینه سفید خوانایی را افزایش می دهد. همچنین باید از لایه بندی سایه های مختلف همان رنگ (به عنوان مثال خاکستری تیره روی خاکستری روشن) خودداری کنید.

استفاده از رنگ های زنده, شاد و المان های بصری میتواند تاثیر قابل توجهی در جذب کاربر سالمند داشته باشد. لذا قبل از طراحی و اقدام برای طراحی سایت ویژه ی این افراد خوب است که از سلایق و انتخاب های آن ها اطلاعاتی به دست آورید.

7 . عملکرد شنیداری در وب سایت ویژه سالمندان

برای تمامی بخش ها و مقالات خود عملکرد شنیداری قرار دهید. این عملکرد برای زمانی مفید است که کاربر سالمند شما دارای مشکل بینایی است و توانایی خواندن متون سایت را ندارد. در این صورت به راحتی از فایل شنیداری و پادکست آن استفاده می کند و در سایت شما باقی می ماند.
علاوه بر این, این ویژگی سبب میشود تا کابرانی که از خواندن متن خسته شده اند به جای ترک صفحه ی مورد نظر یا ترک سایت از این امکان استفاده کنند.

8 . دسترسی راحت

مقادیر زیاد پیمایش می تواند هر کاربری را خسته کند چه برسد به سالمندان که به مراتب از بقیه ی افراد کم حوصله تر هستند.
دسترسی راحت به تمامی امکانات سایت, جستجوی آسان, دسته بندی های کامل و… از جمله مواردی است که باید به طور ویژه برای این گروه طراحی شود.

9 . پیام های خطا برای وب سایت ویژه سالمندان را به حداقل برسانید

برای یک کاربر سالمند, صرف نوشتن اینکه خطایی رخ داده است کافی نیست. به جای اینکه فقط بیان شود خطایی رخ داده است یا ورودی نامعتبر است ، پیام ها باید به وضوح مشکل را بیان کنند تا کاربر متوجه مشکل مورد نظر شود و برای رفع آن اقدام کند.

10 . از تغییرات عمده در وب سایت ویژه سالمندان خودداری کنید

بسیاری از سالمندان دستورالعمل های استفاده از یک وب سایت مشخص را می نویسند. هرگونه تغییر در آن وب سایت ها ممکن است باعث ایجاد سردرگمی در آن ها شود.

اگرچه تغییر در طراحی سایت ضروری است ، طراحان باید قبل از انجام هرگونه تغییر شدید محتوایی ، تأثیرات ایجاد شده روی سالمندان را در نظر بگیرند. یادگیری دوباره ی کارکردن با محیط تغییر کرده ی سایت میتواند برای آنها زمانبر و در نهایت خسته کننده باشد.

امیدواریم این نکات بتواند شما را برای راه اندازی یک وب سایت مناسب برای سالمندان راهنمایی کرده باشد. ایده ها و نظرات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید تا در مقالات بعدی از آن استفاده کنیم.

 

منبع: www.homecarepulse.com

5/5 - (1 امتیاز)
  • برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.