7 نکته مهم برای فروش بهتر محصولات و خدمات

7 نکته مهم برای فروش بهتر محصولات و خدمات

آنچه در این مقاله میخوانید

در دهه های اخیر به لطف توسعه ی اینترنت کسب و کارهای اینترنتی به طرز شگفت انگیزی گسترش پیدا کرده اند. گستردگی این کسب و کارها به گونه ای است که من و شما که تنها مصرف کننده هستیم نیز برای راه اندازی کسب و کار خود ترغیب می شویم و دلمان می خواهد شروع به کار کنیم. برای شروع به فعالیت در این زمینه لازم است بدانیم چه کارهایی را برای فروش محصولات و خدمات خود انجام دهیم. در این مقاله قصد داریم اطلاعات و نکاتی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

7 نکته مهم برای فروش محصولات و خدمات

در ادامه قصد داریم نکاتی را برای شما مطرح کنیم که برای بازاریابی بهتر و به حداکثر رساندن فروش محصولات و خدمات شما بسیار موثر خواهد بود. عمل به هر کدام از این نکات می تواند تاثیر قابل توجهی بر رونق کار شما داشته باشد پس از کنار آنها راحت نگذرید.

1. محصولی که عرضه می کنید دقیقا چیست؟

7 نکته مهم برای فروش بهتر محصولات و خدمات
محصول عرضه شده

کالا یا خدماتی که شما عرضه می کنید دقیقا چیست؟ نقش آن در بالا بردن سطح زندگی یا کار مصرف کننده ی شما چگونه است؟ در چه کاری به آنها کمک می کند؟

حقیقت این است که کالا یا خدمات ارائه شده توسط شما باید مطابق با نیاز مشتری باشد. قطعا فروش محصولی که مشتری به آن نیاز ندارد, زیاد نخواهد بود و فقط تعداد محدودی فروش دارد. پس نیاز سنجی کنید, مشتری هدف خود را شناسایی کنید و به این پرسش پاسخ دقیق و درست بدهید که این محصول یا خدمت چه نیازی از مشتری رفع خواهد کرد و چه تاثیری برای او به همراه خواهد داشت؟

2. برابری قیمت و کیفیت برای فروش محصولات و خدمات

آیا قیمت پیشنهادی شما, در بازار رقابتی امروز و براساس شرایط موجود, معقول, منصفانه و به اندازه‌ ی کافی سود آور است؟ قیمت گذاری مساله ی بسیار حساسی است زیرا تغییرات ناچیز در قیمت های شما, تغییرات عمده در نتیجه کارتان به همراه دارد.

اگر می خواهید هم چنان در کار تجارت بمانید چاره ای جز پایین نگه داشتن قیمت ها ندارید. بعضی شرکت ها با افزایش 10 درصدی قیمت کالاهای بسیار مرغوب خود شماری از مصرف کنندگان خود را از دست می دهند. اما در عوض سود کلانی به دست می آورند. شما نیز باید قیمت گذاری ساده, حجم قیمت گذاری, تخفیف دهی, متغیرهای قسمت میزان فروش, فروش جانبی و فروش زیر قیمت را در نظر داشته باشید. همواره قیمت های خود را بررسی کنید تا بتوانید جریان نهایی فروش و سودآوری را بسنجید.

3. ابزارهای بازاریابی محصولات و خدمات

7 نکته مهم برای فروش بهتر محصولات و خدمات
ابزارهای بازاریابی

 از چه راه هایی تبلیغات می کنید و محصول خود را در بازار به فروش می رسانید؟ آیا راه هایی وجود دارند که براساس آن بتوانید محصول یا خدمت خود را در بازارهای مختلف و به افراد گوناگون عرضه کنید؟

بیش از بیست راه مختلف برای فروش و بازاریابی یک محصول یا سرویس وجود دارد. بیشتر شرکت ها از یک یا دو شیوه استفاده می کنند و به سایر روش ها چندان توجه نمی کنند. گاهی اوقات شما می توانید با استفاده از شبکه های توزیعی یا تغییر شیوه ی بازاریابی, فروش خود را بالا ببرید.

پس گاهی اوقات ایجاد تغییرات جزئی در شیوه ی فروش نیز تاثیر شایانی در میزان فروش دارد.

 

مقاله ی پیشنهادی برای مطالعه ی بیشتر در مورد بازاریابی؛9 تکنیک بازاریابی برای رونق فروشگاه اینترنتی وردپرسی

 

4. مکان ارائه محصولات

شما محصولات و سرویس های خود را دقیقا کجا عرضه می کنید؟ آیا جاهای دیگر برای عرضه کالا یا خدمات خود دارید؟

بسیاری از شرکت ها غیر از فروش مستقیم و خرده فروشی, فروش اینترنتی را نیز در نظر گرفته اند و در فروشگاه های خرده فروشی خود خدمات آنلاین نیز ارائه می دهند.

برای ارائه ی خدمات و فروش به صورت آنلاین بهترین روش راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی است. موارد زیر نمونه هایی از مزایای داشتن یک فروشگاه اینترنتی و فروش آنلاین محصولات است؛

  • با افزایش فروشگاه های آنلاین و تمایل کاربران به دریافت خدمات به این شیوه, کلاهبرداران و سودجویان نیز مشغول فعالیت در این زمینه شده اند. لذا کاربران تنها به فروشگاه هایی اعتماد می کنند که دارای تاییدیه از مراکز معتبر باشد. داشتن یک وب سایت فروش آنلاین به مراتب معتبرتر از صفحه ی فروش در شبکه های اینترنتی است.
  • نداشتن محدودیت زمانی و مکانی برای شما و خریداران
  • امکان جذب مشتری در بازاری گسترده تر از محیط فیزیکی که فعالیت می کنید.
  • صرفه جویی در هزینه ها

 

5. موقعیت فعلی شما در بازار چگونه است؟

این مساله نیز برای موفق شدن در بازار کسب و کار اهمیت زیادی دارد. موقعیت کار شما و محصولات و خدمات ارائه شده توسط شرکتتان, در ذهن و قلب مصرف کنندگان به چه صورت است؟

افراد برای توضیح شرکت و اجناس فروخته شده از سوی شما از چه کلمات و عبارتی استفاده می کنند؟

خودتان را به جای خریدار قرار دهید, سعی کنید همان کلماتی را به کار ببرید که مصرف کنندگان کالاهای شما ذکر می کنند.

به خاطر داشته باشید اعتبار شما (یعنی طریقی که شما به مشتریان خود شناسانده شده اید) بزرگترین سرمایه ای است که در دست دارید. باید تصمیم بگیرید می خواهید مشتریان قبل و بعد از تجارت با شما در موردتان چه فکری داشته باشند؟

به یک مشتری به عنوان یک خریدار دائمی نگاه کنید. جنس, قیمت, کیفیت و نوع برخورد شما باید به گونه ای باشد که مشتری را دوباره تشویق به خرید کند یا حتی باعث شود او مشتریان دیگری را برای شما جذب کند.

6. ظاهر محصولات هر چه شیک تر بهتر

7 نکته مهم برای فروش بهتر محصولات و خدمات
ظاهر محصولات

شکل ظاهری بسته های محصولات شما چگونه است؟

آیا راهی برای تغییر نوع بسته بندی آن وجود دارد؟ تا ظاهر آن را جذاب تر کند و برای مشتری ایده ال مطلوب تر باشد؟

به یاد داشته باشید که برای مصرف کنندگان ظاهر بسیار اهمیت دارد. مگر آنکه قبلا از آن کالا استفاده کرده باشند و یا تعریف آن را از کسی شنیده باشند.

بنابراین تنها راهی که برای انتخاب کالا برای مشتری می ماند شیوه ی بسته بندی آن است. با بهبود وضعیت ظاهری محصول ارزش آن نیز بیشتر می شود و استفاده از آن برای مشتریان دلپذیرتر از دیگر کالاهای هم طراز, خواهد بود.

7. کارکنان خودتان را فراموش نکنید

این بخش ساده و مهم نیز با بازاریابی آمیخته شده است. چه کسی مسئول هر بخش از استراتژی بازاریابی شماست؟ آیا افراد شما محصولات و خدمات شرکت را با بهترین و کامل ترین شیوه به مردم ارائه می دهند؟

اعضای شرکت خود را راضی و خشنود نگه دارید. یک بازاریابی موفق بازاریابی است که اول از همه بتواند افراد و زیر دستان خود را راضی و خشنود نگه دارد. زیرا مشتریان با اولین نگاه متوجه خواهند شد که کارمندان آن کسب و کار آیا از کار و محصولات و مدیر خود راضی هستند یا خیر.

8. راحتی و آسایش در خرید

دقت کنید که برای فروش آنلاین نباید فرآیند خیلی پیچیده و سخت باشد. یعنی لازم است اطلاعات و فیلدهای غیر ضروری را حذف کنید تا مشتری در فرآیند خرید خسته نشود و به راحتی بتواند در عرض چند ثانیه خرید خود را به ثبت برساند و از طریق درگاه های پرداخت مبلغ را پرداخت کند.

ضمن اینکه امکاناتی از قبیل حمل و نقل رایگان, ارائه ی درگاه پرداخت های مختلف و امکان مرجوعی کالا می تواند حس اعتماد را در مشتری ایجاد و او را برای خرید مصمم تر کند.

 

در پایان

کدام یک از موارد گفته شده در این مقاله بهترین گزینه است؟ و میتواند تاثیرات زیادی در افزایش فروش داشته باشد؟ چه روش هایی دیگری را امتحان کرده اید و از نتیجه بخش بودن آن مطمئن هستید. با ما تجربه ها و پیشنهادهای خود را در میان بگذارید.

 

4.5/5 - (2 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.