12 مرحله برای راه اندازی یک مجله‌ی آنلاین

12 مرحله برای راه اندازی یک مجله‌ی آنلاین

آنچه در این مقاله میخوانید

در گذشته مجلات به صورت کاغذی در اختیار مخاطبان قرار میگرفت و مردم برای خرید آن باید به روزنامه فروشی ها مراجعه میکردند.پرطرفدارترین مجلات, مجلات مد و پوشاک بودند که معمولا جوان ها مخاطبان همیشگی آنها بودند.اما با ظهور اینترنت و گستردگی آن در دهه های اخیر به مرور این مجلات جای خود را به مجله‌ی آنلاین دادند.
مجلات آنلاین بسیار وسیع تر و گسترده تر از مجملات کاغذی قدیمی هستند زیرا محدودیت چاپ یا کاغذ برای آن ها وجود ندارد.

برای شمایی که قصد دارید یک مجله‌ی آنلاین راه اندازی کنید باید بگوییم که راه اندازی یک مجله در دنیای امروز از برخی لحاظ بسیار راحت و از برخی زوایای دیگر بسیار دشوار است و همه ی اینها به دلیل وجود اینترنت است.

همچنین اینترنت به هر شخص به صورت آنلاین این فرصت را می دهد تا محتوای با کیفیت بالا ایجاد کند و در اختیار کاربران قرار دهد.
وجود اینترنت سبب شده تا اطلاعات و آگاهی کاربران و مخاطبان مجلات بسیار بیشتر از گذشته باشد.

اینترنت این فرصت را به تمام افراد می دهد تا در بستر آنلاین فعالیت کنند و به تولید و انتشار انواع محتوای چند رسانه ای و با کیفیت بپردازند. همین موضوع سبب شده تا اطلاعات و آگاهی مخاطبان مجلات اینترنتی, بسیار بالا برود و ارائه ی مقاله برای آنها کاری دشوار باشد, در عین حال کاربران مجلات اینترنتی و آنلاین به نسبت مجلات کاغذی رشد چشمگیر تری دارند.

چگونه یک مجله‌ی آنلاین راه اندازی کنیم؟

12مرحله تا راه اندازی یک مجله ی آنلاین
مجله‌ی آنلاین

راه اندازی یک مجله‌ی آنلاین را به سه مرحله میتوان تقسیم کرد؛

مرحله‌ی اول؛ طوفان فکری

باید قبل از اقدام برای راه اندازی یک مجله‌ی آنلاین در مورد تمام زوایای آن خوب فکر کنید. موارد زیر را در این مرحله در نظر بگیرید و در صورت نیاز هر چیزی که به فکرتان می رسد را یادداشت کنید.

1. برنامه کاری خود را تدوین کنید

یک طرح تجاری تهیه کنید. یک طرح اولیه میتواند شامل اهداف شما, کارهایی که برای رسیدن به اهداف خود انجام خواهید داد و راه های دستیابی به اهداف باشد.

سوالات مهمی که باید در برنامه خود در نظر بگیرید:
  •  تمرکز مجله شما بر چه چیزی است؟
  •  چه موضوعاتی را پوشش خواهید داد ، و در چه حدی؟
  •  مخاطبان اصلی شما چه کسانی هستند؟ مهم است که مخاطبان شما “نیاز مستمر” به محتوای شما داشته باشند. به سبک زندگی مخاطبان خود بیندیشید و مسائل و ایده هایی را که برایشان مهم است را در نظر بگیرید.
  •  بودجه موضوع اولیه چگونه تأمین می شود؟ بسیاری از مجلات با فروش تبلیغات سود کسب می کنند ، اما در ابتدا جذب آگهی دشوار است. برخی پیشنهاد می کنند از سرمایه شخصی برای تأمین اعتبار استفاده شود. یا میتوانید به دنبال یک حامی مالی بگردید.

2. درباره چشم انداز خود تحقیق کنید

در حال حاضر تعداد زیادی مجله وجود دارد ، چه دیجیتال و چه چاپ شده. اکنون وقت آن است که شما به ارزیابی رقبای خود بپردازید.

با این ارزیابی ایده های بهتر و جدیدتری به ذهن شما میرسد و میتوانید با این ایده ها مجله ای متفاوت داشته باشید.

3. تیم خود را تشکیل دهید

یک مجله یک تلاش گروهی را می طلبد. قطعا انجام دادن تمام امور مربوط به مجله برای یک نفر کاری طاقت فرسا خواهد بود.
لذتا باید یک تیم خوب و متحد به وجود بیاورید تاب توانید در کمترین زمان بهترین نتیجه را داشته باشید.
در گروه شما باید افرادی با تخصص های زیر حضور داشه باشند؛

4.نویسندگان

هر مجله در وهله ی اول نیاز به محتوایی عالی دارد. بنابراین مطمئناً برای کار کردن به نویسندگانی خبره نیاز دارید.
متناسب با حجم مطالبی که ارائه خواهید داد باید یک یا چند نویسنده را در گروه خود داشته باشید.

5.سردبیر

هر متنی که قرار است در مجله ارائه شود باید به تایید نهایی سردبیر برسد.
سردبیر نوعی ویرایشگر است که ایراد های جزیی و نهایی مطالب را میگیرد و آنها را برای بارگذاری تایید میکند تا مشکلی به وجود نیاید.

6.مدیر فروش

اگر مجله شما از تبلیغات برخوردار باشد ، مدیر فروش ضروری است. تمام امور مربوط به تبلیغات وهزینه ها همه بر عهده ی مدیر فروش خواهد بود و در نهایت شما با خیالی راحت میتوانید به سایر امور بپردازید و تنها به دریافت گزارش های دوره ای از مدیر فروش بسنده کنید.

7.مدیر بازاریابی

همانطور که میدانید برای تامین هزینه ها نیاز دارید که به تبلیغ بپردازید. اما نمیتوانید در دفتر خود بنشینید و منتظر باشید تا با شما تماس بگیرند. با داشتن یک مدیر بازرگانی به راحتی میتوانید به بازاریابی تبلیغات بپردازید.

مرحله‌ی دوم؛ایجاد و همکاری

12مرحله تا راه اندازی یک مجله ی آنلاین
ایجاد و همکاری

پس از این که به خوبی به تمام زوایا فکر کردید وقت آن است که شروع به تولید محتوا و همکاری با تیم خود کنید.
شروع این مرحله میتواند شامل موارد زیر باشد؛

8.نوشتن

سرانجام ، وقت آن است که مقالاتی برای مجله خود بنویسید. موضوعات مقالات شما میتواند داستان یا غیر داستانی ، داستان کوتاه ، مقالات روزنامه نگاری ، بازبینی یا حتی ترکیبی از همه موارد بالا باشد. این مرحله شامل فرایند نوشتن ، از تصور تا مرحله و از تحقیق تا پیش نویس است.

9.ویرایش

غیرمعمول نیست که مقالات بیش از یک دور نیاز به تجدید نظر داشته باشند. همکاری نویسندگان و ویراستاران با هدف ارائه ی بهتر مقاله صورت میگیرد.

10.تصحیح

پس از نوشتن و ویرایش مقاله ، برای اطمینان از کیفیت و صحت ، به تصحیح دقیق نیاز است. هرگونه اشتباه تایپی یا خطایی که در روند نوشتن وجود داشته باشد در این مرحله حذف میشود.

11.طراحی گرافیکی

ملاکهای یک مجله‌ی آنلاین خوب با یک کتاب یا روزنامه متفاوت است.
طراح گرافیک شما به اندازه کار نویسندگی وسردبیری اهمیت دارد.
مهم است که گرافیک شما با مطالب شما مطابقت داشته باشد.

مرحله‌ی سوم؛توزیع

آخرین مرحله از ایجاد یک مجله‌ی آنلاین توزیع است.
شاید این کلمه بیشتر شما را به یاد مجلات کاغذی بیندازد. دقیقا همین طور است. در آخرین مرحله از فرآیند ایجاد یک مجله ی دیجیتالی شما باید به توزیع آن و یا بارگذاری آن در اینترنت بپردازید.

12حضور آنلاین خود را تثبیت کنید

شاید این مرحله بیش از هر مرحله دیگر در راه اندازی یک مجله آنلاین موفق, تاثیر گذار باشد. حضور آنلاین شما می تواند اشکال مختلفی داشته باشد ، از یک وب سایت گرفته تا یک وبلاگ تا کانال های شبکه های اجتماعی ، و شاید حتی همه موارد فوق. آنچه در اینجا مهم است ایجاد جامعه ای از افراد تشنه محتوای شما است.

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی  آیا قرار دادن تبلیغات در سایت مناسب است ؟ نگاهی بیندازید.

 

منابع: www.lucidpress.com

 www.lucidpress.com

3/5 - (2 امتیاز)
  • برچسب ها:

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.