جادوی رنگ ها در محتوا نویسی و تاثیر گذاری بیشتر بر مخاطبان

اکتبر 31, 2019

127 بازدید

با سلام خدمت دوستان عزیز

امروز می خواهم درباره رنگ ها در محتوا نویسی با شما عزیزان صحبت کنم. شما با استفاده از رنگها می توانید تاثیر زیادی را در مخاطبان خود بگذارید طبق تحقیقاتی که انجام شده است با استفاده از رنگها شما میتوانید یک محتوای فوق العاده بسازید.

چون مغز انسان دارای قدرت تبدیل رنگ به احساسات و حالات تعاملی است.در واقع رنگها محرک های ذهنی هستند که فراگیر را برای یادگیری موثرتر تشویق می کنند.

یاد آوری می کنم در جلسه قبلی گفتیم که ویدیو ها در محتوای سایت چه تاثیراتی را می تواند داشته باشد. می توانید به مقاله ای با نام چه کسی می گوید محتوای ویدیویی پول ساز نیست؟  مراجعه کنید.

رنگ ها در محتوا نویسی

رنگ ها در محتوا نویسی

در حقیقت، حدود ۸۵% از مردم، نوع رنگ را به هنگام خواندن مطالب اینترنتی، در الویت قرار میدهند. علاوه بر این،۴۲% مشتریان و خوانندگان مطالب محتواها انگیزه اصلی خود را، نوع رنگ و طراحی آن معرفی کرده اند.

بیش از ۵۲% آنها به دلیل رنگهای نامناسب، انگیزه ای برای بازگشت به بخش اصلی سایت ندارند. به نظر من از رنگهای قرمز، نارنجی، مشکی و آبی سلطنتی استفاده کنید چرا این رنگها بیشتر روی مخاطب اثر می گذارد. برای انگیزه دادن به خوانندگان بهتر هستند. از طرف دیگر، آبی فیروزه ای باید برای مشتریانی در طراحی سایت استفاده شود.

 

نکات کلیدی و استثنایی در به کار بردن رنگ ها در محتوا نویسی

 

۱٫در به کار بردن رنگها افراط نکنید

در طول دوره ی محتوانویسی سعی کنید فقط از دو یا سه رنگ به عنوان رنگ های اصلی استفاده کنید.
زیرا استفاده بیش از حد باعث می شود که طراحی کلی محتوای نوشته ی شما آشفته و پر هرج و مرج به نظر برسد. حتی ممکن است مانعی برای دستیابی به اطلاعات شود.کاربرد بیش از حد رنگ باعث می شود محتوای مطالب شما بهم ریخته و غیر حرفه ای به نظر برسد.

۲٫رنگ ها را طبق هدف و ایده در محتوای مطالبتان به کار ببرید

همیشه با یک هدف روشن و واضح از رنگ ها در طراحی محتوا استفاده کنید. اگر میخواهید محتوای جذاب و هیجان انگیز بسازیدبه رنگ های گرم مانند قرمز و نارنجی بیشتر نیاز دارید.

مزیت « رنگ ها » در تولید محتوا

 

  • از بین بردن استرس به شکلی باور نکردنی.

محققان زیادی روی این موضوع کار کرده اند و به ایننتیجه رسیده اند که فعالیت رنگ آمیزی در بخش آمیگدال مغز مون که در زمان های استرس و هیجان فعال میشود تاثیر می گذارد. (می دونم الان آمیگدال می گی کجای دلم بزارم ولی بهرحال گفتم که متن کمی علمی کنم که بگم ما هم بلدیم آره 🙂

  • رنگ هایک نوع ورزش هیجان انگیز مغزی

رنگ آمیزی برای یک تولید کننده محتوا باعث جرقه ذهنی و فعال کردن قسمت هایی از مغز که مسئول خلاقیت است میشود. به همین خاطر یک نوع ورزش ذهنی به حساب می آید. باکنار هم قرار گرفتن رنگها دو نیم کره مغز فعال تر می شود و شما می توانید داده های زیادی را به مخاطب انتقال دهید.

  • رنگ ها یک مدیتیشن عالی

یونگ روانشناس مشهور معتقد بود رنگ آمیزی برای یک فرد می تواند دقیقا همان اثری را داشته باشد که مراقبه و مدیتیشن و دعا روی فرد دارد. او این موضوع را روی بیماران زیادی امتحان کرد و نتایج مثبتی گرفت.

  • تغییر الگوهای تفکر منفی با رنگ ها.

رنگ آمیزی باعث تغییر الگوی تفکر منفی به سمت مثبت میشود. دکتر نوروپسیولوژیست (یبار دیگه اسم دکتره را بگو ) این طور توضیح می دهد که : رنگ آمیزی اثرات عجیب و غریبی روی سلولهای عصبی میگذارد و این تاثیرات در نهایت باعث تغییر ضربان قلب ، تغییر در امواج مغزی و… میشود.

  • اثرات خود تسکینی رنگ آمیزی.

شما می توانید با درست به کاربردن از رنگها در نوشته تان استرس افراد را کم کنید. یک تحقیق جالبی که در سال ۲۰۰۶ انجام شد و نشان داد که رنگها در درمان بیماری مانند سرطان نیز کاربردیهست و می توان از آنها برای درمان و کمک به بیماران استفاده کرد.

  • رنگ آمیزی و افزایش تمرکز در تولید محتوا

رنگ آمیزی یک ترفند عالی برای افزایش تمرکز برای تولید محتوا و یا هر کار دیگری است . این روزها با وجود مشغولیت های ذهنی مختلف و زندگی دیجیتال ، قطعا متمرکز شدن روی یک کار و یک موضوع خاص غیر ممکن است . اما رنگها به ما کمک میکند که با تمرکز بیشتری تولید محتوا کنیم.

  • از معنای روانشناسی رنگ، تا روانشناسی رنگ ها در محتوانویسی

ذهن انسان تاثیر بسیار زیادی در روانشناسی رنگ ها دارد. در حقیقت گرچه ما تمایل داریم رنگ ها را به عنوان یک ساختار مادی تجسم کنیم؛ اما تاثیر آنها یک امر روانشناسی می باشد.

تحقیقات نشان می دهد درک ما از رنگ ها بسیار بیشتر از آنچه که توسط چشم ما کنترل شود، توسط ذهن ما کنترل می شود. رابطه بین رنگ ها و ذهن انسان بسیار پیچیده است. نه تنها رنگ ها در ذهن درک می شوند، بلکه بر روان ما نیز تاثیر می گذارد.

کارشناسان ادعا می کنند که افراد به طور ناخود آگاه رنگ های خاصی را با پیام های خاص اجتماعی یا فرهنگی مرتبط می کنند. لذا می توان گفت که روانشناسی رنگ ها مطالب و محتوانویسی بیشتر یک فرآیند روانشناسی است.

در یک مطالعه که ژورنال تحقیقات تجاری انجام داده است نشان می دهد که ۱۵% مشتریان تمایل دارند بیشتر از فروشگاه هایی خریداری کنند که دارای رنگ آبی هستند تا فروشگاه هایی که دارای رنگ نارنجی هستند.

معنای رنگ ها در صفحات وب و محتوا نویسی

رنگ ها در محتوا نویسی

طبق تحقیقاتی که در غرب انجام شده، با در نظر گرفتن ویژگی های همگانی مردم جهان و فرهنگ غرب، رنگ های اصلی با ایده ها و احساسات زیر در ارتباط هستند. لذا سعی کنید حسی را که از هر رنگ ساطع می شود بدانید و در به این صورت از روانشناسی رنگ ها در محتواهای خودتان به بهترین نحو استفاده کنید.

رنگ سبز در محتوانویسی

رنگ سبز نشان دهنده ثروت ، سلامت ، آرامش خاطر، امید ، تازگی و اطمینان و طبیعت است. این رنگ راحتترین رنگ برای پردازش چشم است. اثری آرامبخش به روی چشم میگذارد. البته فراموش نشود که این رنگ پیوند عجیبی با پول دارد. اگر از این رنگ در محتواهایتان بهره بگیرید، میتوانید مخاطبان بیشتری را برای خواندن نوشته هایتان ترغیب کنید. همواره به یاد داشته باشید که رنگ سبز منجر به تقویت کسب و درآمد میگردد.

همچنین در صورتی که انتخاب های بسیاری برای بازاریابان جهت تشویق مشتریان به خرید وجود دارد اما آنها ترجیح میدهند از رنگ سبز به عنوان رنگ پس زمینه بخش فروش استفاده کنند ضمن اینکه رنگ سبز دومین رنگ مورد علاقه در بین خانم ها و آقایان است.

رنگ زرد در محتوانویسی

رنگ زرد نشان دهنده نیروی جوانی، خوش بینی ، سرخوشی، حس کنجکاوی، مثبت بودن ، شادی ،لذت و گرمی را به همراه دارد.
عموما از رنگ زرد برای جلب توجه استفاده میشود مثلا در طراحی لوگو. پردازش رنگ زرد به چشم فشار بیشتری می آورد و به همین دلیل بهتر است که برای نوشتن محتواهایتان از این رنگ زیاد استفاده نکنید.

درست مانند سایر مقوله های طبیعی در زندگی روزانه، استفاده بیش از حد از هر چیزی ممکن است حس نفرت به دنبال داشته باشد! مثلا اگر از رنگ زرد بیش از حد و افراطی در نوشته های خود استفاده کنید.ممکن است دل بازدید کنندگان را بزند و از اعتبار مطلب شما بکاهد. بهتر است هم مرزها را رعایت کرده و از رنگ زرد بیشتر به عنوان پس زمینه استفاده کنید.

رنگ زرد از آن جمله رنگهایی است که کنتراست بسیار زیبایی خلق میکند. چنانچه طرح کلی مطلب شما به خوبی با رنگ زرد نمایان شود، بهتر است بخش مهمی از صفحه خود را به این رنگ اختصاص دهید.

 

رنگ قرمز در محتوانویسی

احساساتی که رنگ قرمز در شخص بوجود می آورد شامل: توانایی، هیجان، احساسات شدید، سرعت، خطر و تهاجم است این رنگ از بیننده، توجه به خود را طلب میکند. و در تجارت به معنی وام و بدهی است.

این رنگ شدید ترین رنگ احساس و ضربان قلب است و تنفس را بالا میبرد. معمولا برای ایجاد اضطرار و فوریت در افراد برای اقدام به خرید استفاده میشود. در فعال کردن واکنش های احساسی قوی و موثر است.

به غیر از رستورانها کاربرد رنگ قرمز در کسب و کارها نیز وجود دارد. کسب و کارهایی که مربوط به مد و برند، مواد غذایی و سایت ها و صفحات و…که تاثیر گذاری بیشتری برجای میگذارد.

رنگ آبی در محتوانویسی

رنگ آبی ایجاد حس اعتماد و امنیت را بوجود می آورد. اکثر مردم به رنگ آبی علاقه مند هستند چون مردم به سرعت احساس میکنند که رنگ آبی خوشایند و آرام بخش است. به همین دلیل است که ما الان بیش از ۱۰۰ برند برتر دنیا را به رنگ آبی داریم.

رنگ آبی حس قدرت امنیت و موفقیت را در آدم زیاد میکند و نماد قدرت ، آرامش ، وفاداری ، اعتماد به نفس و خونسردی است. این رنگ برای کارهایی مثل رستوران اصلا توصیه نمیشود چون باعث پایین آمدن متابولیسم ، ایجاد خونسردی و درنهایت کم اشتها شدن افراد میشود.این رنگ نیز برای نوشته های شما مناسب است.

یکی از برترین ویژگی های رنگ آبی در مقایسه با سایر رنگها در طراحی سایت این است که شما میتوانید به دفعات از این رنگ استفاده کنید. بدون اینکه دل بازدیدکنندگان سایت را بزند. این امر به خصوص در مورد سایه های آبی کم رنگ ارجعیت دارد.

رنگ نارنجی در محتوانویسی

رنگ نارنجی افراد را ترغیب به دست به کارشدن و عمل کردن میکند..احساساتی که رنگ نارنجی منتقل میکند شامل: سرزندگی ، لذت و خوشگذرانی، تعادل گرمایی، تشویق کردن، چالاکی و نیرو، بلند همتی، شور وشوق ، خلاقیت و نشاط است.از هرچه بگذریم، یک چیز در مورد رنگ نارنجی صادق است. اینکه نارنجی بهترین رنگ برای نمایش پادشاه تجارت الکترونیکی وب سایت است. که با رنگ نارنجی نمایان شده، یک انتخاب عالی برای به حداکثر رساندن اعتبار سایت شماست.

 

رنگ بنفش در محتوانویسی

بنفش نیز رنگی است که مفهوم آن با ثروت و موفقیت در آمیخته است. رنگ بنفش انتقال حس دوس داشتنی بودن و زیبایی را به خوبی به بیننده انتقال می‌دهد.

صورتی در محتوانویسی

صورتی رنگ مورد علاقه همه دخترخانم ها و خانم های جوان است. به همین دلیل، صورتی را رنگی کاملا زنانه در نظر میگیریم. چنانچه مخاطبین و بازدیدگنندگان وب سایت شما از قشر خانم هاست، بهتر است از رنگ صورتی غافل نمانید.

رنگ طوسی یا نقره ای در محتوانویسی

رنگ طوسی به کاربر احساس پیشرفت و تکنولوژی پیشرفته، خلاقیت و جدیت را انتقال می دهد. اغلب شرکت های تولید ماشین مانند بنز و مازراتی از رنگ نقره ای استفاده می کنند.

آتشگاه

1 سال عضو تیم افق وب

آموزش تنها حرفه ای است که حرفه های دیگر را ایجاد می کند. من عاشق این حرفه هستم.

مطالب مفید برای شما

آموزش های پولی را از ایمیل خود دانلود کنید

ما هم مثل شما از اسپمر ها متنفریم، و به شما اطمینان میدیم که هر هفته یکی از بهترین آموزش های وردپرس رو خواهیم کرد نه بیشتر! در هر زمان هم میتونین به راحتی لغو اشتراک کنین

سوال یا نظری در مورد این مطلب دارید؟

خیلی خوشحال میشیم که نظرات تون رو برامون ارسال کنید، این به ما انگیزه میده که آموزش های بیشتری رو رایگان تولید کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *