تاثیر فونت نوشته در کاربر و معرفی بهترین فونت

نوامبر 3, 2019

109 بازدید

با سلام خدمت شما دوستان گرامی
امروز می خواهم درباره بهترین فونت ها در محتوا نویسی صحبت کنم و درباره اینکه کدام قسمت متن باید از چه فونت ی استفاده شود توضیحاتی را خواهم داد. سوالاتی را نیز مطرح خواهم کرد اینکه آیا اصلا بهترین و بدترین فونت وجود دارد؟آیا می توان در همه وب سایت ها از یک نوع فونت استفاده کرد؟

شما هنگام انتخاب Font مناسب باید به معیارهای مختلفی از جمله قابلیت سازگاری، زمان بارگذاری و هدف طراحی فکر کنید که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

یادآوری: من چالش چهل روز محتوا نویسی راه انداختم تا به تمام کسانی که دوست دارند محتوا نویسی را یادبگیرند در این راه آنها را همراهی کنم تا این حرفه را به راحتی آموزش ببیند و کسب در آمد کنند. در جلسه قبلی نیز درباره تاثیر رنگ ها در محتوا سایت ها را نیز توضیح دادیم.

 

فونت در محتوا نویسی

کدام فونت بهتر و کدام فونت بدتر است؟

کسی نمی‌تواند به سادگی حکم دهد که استفاده از یک Font برای اسلایدسازی درست و استفاده از یک فونت دیگر، نادرست است. معمولاً‌ کسانی که در این زمینه اظهار نظر می‌کنند، آگاهانه یا ناآگاهانه صرفاً به اعلام سلیقه‌ی خود مشغول هستند. تنها نکته‌ای که شاید بتوان بر آن تاکید کرد تقسیمFont ها به دو دسته‌ی رسمی و غیررسمی است.

به عبارت دیگر،‌ بعضی فونت‌ها برای کارهای رسمی‌تر مناسب‌ترند و برخی دیگر، بهتر است صرفاً در فضاهای غیررسمی استفاده شوند که با توجه به نوشته هایتان باید از آن استفاده کنید.

آیا می‌توانیم در یک متن از چند فونت استفاده کنیم؟

این سوال، یک جواب درست و یک جواب درست‌تر دارد. جواب درست این است که بهتر است تمام اسلایدهای شما،‌ از نظر فونت، یکنواخت و یکپارچه باشند. این توصیه‌ای است که احتمالاً خیلی‌ها پذیرفته‌اند و به کار می‌گیرند. اما اجازه بدهید به پاسخ درست‌تر هم بپردازیم. هدف از انتخاب درست فونت، کمک به درک و تفهمیم مطلب و ماندگاری بهتر آن در ذهن مخاطب است.

چگونه فونتی انتخاب کنیم که مناسب محتوایمان باشد؟

۱-یکی از اولین مواردی که باید به آن توجه کرد هویت تجاری شماست. ابتدا از خودتان بپرسید که می‌خواهید چه نوع احساسی را به کاربر منتقل کنید. تمایل دارید بازدیدکنندگان چه تصوری از نوشته شما داشته باشد.

آیا می‌خواهید با مخاطبین به طور دوستانه ارتباط برقرار کنید؟ یا دوست دارید کاربران از تجارت شما یک تصور قوی، پایدار و ماندگار داشته باشند؟ هنگامی که متوجه شدید می‌خواهید چه احساسی را ایجاد کنید، می توانید از بین فونت‌های موجود مناسب‌ترین را به‌کار ببرید.

۲-خیلی مهم است چه سایزی را برای فونت خود انتخاب می کنید. فونت نه خیلی بزرگ باشد که چشم کاربر را بزند نه آنقدر کوچک که کاربر بخواهد مدام روی مطالب زوم کند. اگر قصد دارید در طراحی سایت خود از Font های فارسی استفاده کنید، سایز‌های ۱۰تا ۳۳ px مناسب و استاندارد هستند. با استفاده از این سایزها فونت‌های‌ موجود در نوشته هایتان به شکلی زیبا در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

۳٫ تشخیص فونت در همخوانی یا تضاد در متن ها؟ هنگامی‌که دو عنصر طراحی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، تنها در صورتی تأثیر قابل‌توجهی دارند که با یکدیگر همخوانی (Correspord) یا تضاد (Contrast) داشته باشند. در زمینه مورد بحث، این اساساً بدان معنی است که چند نوع فونت تنها هنگامی در کنار یکدیگر استفاده می‌شوند که با یکدیگر همخوانی داشته باشند یا تضاد جالب‌توجهی را به نمایش بگذارند.

با این حال، اگر شما از دو نوع Font تقریباً مشابه را که تفاوت‌هایی نیز دارند در کنار یکدیگر استفاده کنید، خواننده درگیر تشخیص یکسان بودن یا نبودن فونت‌ها شده و از موضوع اصلی یعنی محتوا منحرف می‌شود.

البته، اگر از یک فونت مناسب انتخاب شود، به ندرت نیاز به انتخاب فونت‌های دیگر است. بنابراین، اگر فونت خاصی را برای نوشته های خودتان انتخاب کرده‌اید و از ظاهرآن فونت راضی هستید، نیازی به انتخاب فونت‌های دیگر نیست.

 

در متن ازچه فونت هایی استفاده کنیم؟

– سرتیتر

برای سرتیتر از فونت های تیتر، هما و یا فونت های دیگر (به صورت Bold) استفاده کنید. به نظر من فونت تیتر از بقیه مناسب تر است.

– بدنه متن

به نظر من Font های نازنین، میترا، یاقوت، لوتوس و زر نسبت به فونت های دیگر مناسب ترند. زیرا شکل زیبایی دارند و به خوانایی و زیبایی متن کمک می کنند.

-متن هایی تحت وب انگلیسی و فارسی

اگر می خواهید متن را در سایت و یا وبلاگی انگلیسی خود قرار دهید؛ بهتر است از فونت های استاندارد انگلیسی ویندوز استفاده کنید،  بهترین و معمول ترین فونت ها در این حوزه فونت هایTahoma ,Times New Roman ,Arial است. اگر می خواهید در وب سایت های فارسی فونتی را انتخاب کنید می توانید از فونت های بی یکان و سنس نیز استفاده کنید. 

-چگونگی تراز بندی متن

هنگامی‌که یک متن درون یک بلوک متنی قرار داده می‌شود باید درباره‌ی تراز بندی متن تصمیم‌گیری کنید. اینکه متن در سمت راست، چپ یا مرکز بلوک متنی قرار گیرد و اینکه بین متن و لبه‌های بلوک متنی فاصله باشد یا متن کاملاً فضای بلوک متنی را بپوشاند باید دقت کنید.

-قابلیت خوانایی (Readability)

هنگامی‌که با متن محتوا کار می‌کنید، تعداد کاراکترهای موجود در هر خط می‌تواند مهم باشد. هنگامی تصمیم‌گیری به‌اندازه صفحه‌نمایشی که متن بر روی آن ظاهر می‌شود، فکر کنید؛نوشتن را طوری در نظر بگیرید که خواندن متن راحت باشد.

 

 استفاده از Font انگلیسی

فونت Serif یا Sans-serif برا ی متن مناسب تر است ؟

اکثر افراد معنی این اصطلاحات را می‌دانند اما برای تازه‌کاران باید عنوان کنم که فونت‌های Serif دارای حاشیه‌های ظریفی در بالا و پایین حروف هستند. درحالی‌که حروف فونت‌های Sans-serif فاقد این حاشیه‌ها هستند. گفته می‌شود که فونت های‌ Serif- Sans دارای مشخصه تداوم و تعامل هستند و به همین دلیل قابلیت خوانایی بهتری دارند؛ اما منتقدان به این فونت‌ها افسانه تایپوگرافی میگویند.

به‌طورکلی،  Serif Font بیشتر سنتی و دارای سبک قدیمی هستند اما فونت‌های Sans- serif مدرن و آینده‌نگر به نظر می‌رسند. با این حال، این ویژگی‌ها را به راحتی می‌توان با فونت‌هایی از هر دو دسته به چالش کشید.

در هر دو دسته Font Serif و Sans-serif تعداد زیادی فونت عالی وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره طبقه‌بندی‌های نوع فونت، انواع gemetric، humanist، old Style، modern، Transitional و Slab Serif را بررسی کنید.

همچنین می‌توانید گروه Font خاص خود را با مجموعه‌ای از انواع فونت‌ها داشته باشید. به این ترتیب، شما می‌توانید دسترسی سازمان‌یافته‌تر و ساده‌تری به فونت‌های موردنیازتان داشته باشید.

 

آتشگاه

1 سال عضو تیم افق وب

آموزش تنها حرفه ای است که حرفه های دیگر را ایجاد می کند. من عاشق این حرفه هستم.

مطالب مفید برای شما

آموزش های پولی را از ایمیل خود دانلود کنید

ما هم مثل شما از اسپمر ها متنفریم، و به شما اطمینان میدیم که هر هفته یکی از بهترین آموزش های وردپرس رو خواهیم کرد نه بیشتر! در هر زمان هم میتونین به راحتی لغو اشتراک کنین

سوال یا نظری در مورد این مطلب دارید؟

خیلی خوشحال میشیم که نظرات تون رو برامون ارسال کنید، این به ما انگیزه میده که آموزش های بیشتری رو رایگان تولید کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *