تاثیر فونت نوشته در کاربر و معرفی بهترین فونت (جلسه 11)

تاثیر فونت نوشته در کاربر و معرفی بهترین فونت (جلسه 11)

آنچه در این مقاله میخوانید

امروز می خواهم درباره بهترین فونت ها در محتوا نویسی و اینکه برای هر بخش محتوا باید از چه فونتی استفاده کنیم, توضیحاتی خواهم داد. در ادامه سوالاتی را نیز مطرح خواهم کرد مثلا؛

  • آیا اصلا بهترین و بدترین فونت وجود دارد؟
  • آیا می توان در همه وب سایت ها از یک نوع font استفاده کرد؟
  • و سوال های بسیاری که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد.

شما هنگام انتخاب Font مناسب باید به معیارهای مختلفی از جمله قابلیت سازگاری، زمان بارگذاری و هدف طراحی فکر کنید که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

یادآوری؛ من چالش چهل روز محتوا نویسی را شروع کردم تا به تمام کسانی که دوست دارند محتوا نویسی یاد بگیرند در این راه کمک کنم. هدفم از این کار آموزش حرفه ای افراد علاقه مند برای رسیدن به درآمد است.

 

برای دسترسی به سایر جلسات می توانید از لینک آموزش رایگان محتوانویسی استفاده کنید.

 

تاثیر فونت نوشته در کاربر و معرفی بهترین فونت
تاثیر فونت نوشته در کاربر و معرفی بهترین فونت

 

کدام فونت بهترین و کدام فونت بدترین است؟

کسی نمی‌تواند به سادگی حکم دهد که استفاده از یک Font برای اسلایدسازی درست و استفاده از یک فونت دیگر، نادرست است. معمولاً‌ کسانی که در این زمینه اظهار نظر می‌کنند، آگاهانه یا ناآگاهانه صرفاً به اعلام سلیقه‌ی خود مشغول هستند. تنها نکته‌ای که شاید بتوان بر آن تاکید کرد تقسیم font ها به دو دسته‌ی رسمی و غیر رسمی است.

به عبارت دیگر،‌ بعضی fontها برای کارهای رسمی‌تر مناسب‌ هستند و برخی دیگر، بهتر است صرفاً در فضاهای غیر رسمی استفاده شوند که با توجه به نوشته هایتان باید از آن استفاده کنید.

آیا می‌توانیم در یک متن از چند font استفاده کنیم؟

این سوال، یک جواب درست و یک جواب درست‌تر دارد. جواب درست این است که بهتر است تمام اسلایدهای شما،‌ از نظر فونت، یکنواخت و یکپارچه باشند. این توصیه‌ای است که احتمالاً خیلی‌ها پذیرفته‌اند و به کار می‌گیرند. اما اجازه بدهید به پاسخ درست‌تر هم بپردازیم.

 

هدف از انتخاب درست فونت، کمک به درک و تفهیم مطلب و ماندگاری بهتر آن در ذهن مخاطب است.

 

چگونه فونتی انتخاب کنیم که مناسب محتوایمان باشد؟

1. هویت تجاری شما

یکی از اولین مواردی که باید در هنگام انتخاب فونت به آن توجه کرد هویت تجاری شماست.

  • ابتدا از خودتان بپرسید که می‌خواهید چه نوع احساسی را به کاربر منتقل کنید؟
  • تمایل دارید بازدیدکنندگان چه تصوری از نوشته شما داشته باشد؟
  • آیا می‌خواهید با مخاطبین به طور دوستانه ارتباط برقرار کنید؟
  • یا دوست دارید کاربران از تجارت شما یک تصور قوی، پایدار و ماندگار داشته باشند؟

هنگامی که متوجه شدید می‌خواهید چه احساسی را ایجاد کنید، می توانید از بین فونت‌های موجود مناسب‌ترین را به‌کار ببرید.

2. سایز مناسب فونت

خیلی مهم است چه سایزی را برای فونت خود انتخاب می کنید. font باید نه خیلی بزرگ باشد که چشم کاربر را بزند نه آنقدر کوچک که کاربر بخواهد مدام روی مطالب زوم کند.

اگر قصد دارید در طراحی سایت خود از فونت های فارسی استفاده کنید، سایز‌های 10 تا 33 پیکسل مناسب و استاندارد هستند. با استفاده از این سایزها fontهای‌ موجود در نوشته هایتان به شکلی زیبا در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

3. همخوانی و تضاد

تشخیص فونت در همخوانی یا تضاد متن ها ؟

هنگامی‌که دو عنصر طراحی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، تنها در صورتی تأثیر قابل‌توجهی دارند که با یکدیگر همخوانی (Correspord) یا تضاد (Contrast) داشته باشند.

این اساساً به این معنی است که چند نوع فونت تنها هنگامی در کنار یکدیگر استفاده می‌شوند که با یکدیگر همخوانی داشته باشند یا تضاد جالب‌ توجهی را به نمایش بگذارند.

با این حال، اگر شما از دو نوع Font تقریباً مشابه که تفاوت‌هایی نیز دارند در کنار یکدیگر استفاده کنید، خواننده درگیر تشخیص یکسان بودن یا نبودن فونت‌ها شده و از موضوع اصلی یعنی محتوا منحرف می‌شود.

البته، اگر از یک فونت مناسب انتخاب شود، به ندرت نیاز به انتخاب فونت‌های دیگر است. بنابراین، اگر فونت خاصی را برای نوشته های خودتان انتخاب کرده‌اید و از ظاهرآن font راضی هستید، نیازی به انتخاب فونت‌های دیگر نیست.

 

تاثیر فونت نوشته در کاربر و معرفی بهترین فونت
تاثیر فونت نوشته در کاربر و معرفی بهترین فونت

 

در متن از چه فونت هایی استفاده كنیم؟

  سرتیتر

برای سرتیتر از فونت های تیتر، هما و یا فونت های دیگر (به صورت Bold) استفاده كنید. به نظر من فونت B Titr از بقیه مناسب تر است. البته این کاملا بستگی به نوع وبسایت و سلیقه شما دارد. ممکن است فونتهایی مانند B Homa ، انجمن یا ایران سنس نیز مناسب باشند و شما آنها را بپسندید.

 بدنه متن

به نظر من فونت های نازنین، میترا، یاقوت، لوتوس و زر نسبت به فونت های دیگر مناسب ترند. زیرا شكل زیبایی دارند و به خوانایی و زیبایی متن كمك می كنند.

متن های تحت وب انگلیسی و فارسی

اگر می خواهید متنی را در سایت و یا وبلاگ انگلیسی خود قرار دهید, بهتر است از فونت های استاندارد انگلیسی ویندوز استفاده كنید.  بهترین و معمول ترین فونت ها در این حوزه فونت های Tahoma ,Times New Roman ,Arial است. اگر می خواهید در وب سایت های فارسی فونتی را انتخاب کنید می توانید از فونت های بی یکان و سنس نیز استفاده کنید.

 چگونگی تراز بندی متن

هنگامی‌که یک متن درون یک بلوک متنی قرار داده می‌شود باید درباره‌ی تراز بندی متن تصمیم‌گیری کنید. اینکه متن در سمت راست، چپ یا مرکز بلوک متنی قرار گیرد و اینکه بین متن و لبه‌های بلوک متنی فاصله باشد یا متن کاملاً فضای بلوک متنی را بپوشاند نکاتی هستند که باید به آنها دقت کنید.

 قابلیت خوانایی (Readability)

هنگامی‌که با محتوا کار می‌کنید، تعداد کاراکترهای موجود در هر خط می‌تواند مهم باشد. هنگامی تصمیم‌گیری, به‌ اندازه صفحه‌ نمایشی که متن بر روی آن ظاهر می‌شود نیز فکر کنید و نوشته را طوری در نظر بگیرید که خواندن متن را راحتتر کند.

 

تاثیر فونت نوشته در کاربر و معرفی بهترین فونت
تاثیر فونت نوشته در کاربر و معرفی بهترین فونت

 

فونت Serif یا Sans-serif کدام یک برای متن مناسبتر است؟

اکثر افراد معنی این اصطلاحات را می‌دانند اما برای تازه‌کاران باید بگویم که فونت‌های Serif دارای حاشیه‌های ظریفی در بالا و پایین حروف هستند. درحالی‌که حروف فونت‌های Sans-serif فاقد این حاشیه‌ها هستند. گفته می‌شود که فونت های‌ Serif- Sans دارای مشخصه تداوم و تعامل هستند و به همین دلیل قابلیت خوانایی بهتری دارند. اما منتقدان به این فونت‌ها افسانه تایپوگرافی میگویند.

به‌طورکلی،  Serif Font بیشتر سنتی و دارای سبک قدیمی است. اما فونت‌های Sans- serif مدرن و آینده‌نگر به نظر می‌رسند. با این حال، این ویژگی‌ها را به راحتی می‌توان با فونت‌هایی از هر دو دسته به چالش کشید.

در هر دو دسته Font Serif و Sans-serif تعداد زیادی فونت عالی وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره طبقه‌بندی‌های نوع فونت می توانید انواع gemetric، humanist، old Style، modern، Transitional و Slab Serif را بررسی کنید.

در کنار همه ی فونت های موجود شما می‌توانید گروه Font خاص خود را با مجموعه‌ای از انواع فونت‌ها داشته باشید. به این ترتیب، شما می‌توانید دسترسی سازمان‌ یافته‌تر و ساده‌تری به فونت‌های موردنیازتان داشته باشید.

 

 

امیدوارم اطلاعاتی که در این جلسه در اختیارتان قرار دادم مفید بوده باشد و بتوانید در محتوای خود از آن استفاده کنید. برای تبدیل شدن به یک محتوا نویس حرفه ای با ما در جلسات آینده همراه باشید.

 

4.8/5 - (5 امتیاز)

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.