چگونه نقشه سایت ایجاد کنیم؟

چگونه نقشه سایت ایجاد کنیم؟

آنچه در این مقاله میخوانید

در این مقاله هدف ما آموزش ایجاد نقشه سایت است.همانطور که ما برای رسیدن به مقصد خود از نقشه ها استفاده می کنیم تا دچار سردرگمی نشویم و به راحتی به مقصد نهایی خود برسیم استفاده از نقشه سایت هم برای موتورهای جستجو نیاز است تا مسیر و آدرس های سایت ما را داشته باشند تا بهتر صفحات سایت جستجو کنند نقشه سایت یکی از مهمترین عوامل بهینه سازی سایت می باشد.

نقشه سایت چیست؟

نقشه سایت فایلی است با فرمت XML که در آن اطلاعاتی راجع به آدرس صفحات ، فیلم ها و سایر پرونده های سایت و روابط بین آن ها قرار می گیرد. موتورهای جستجو مانند گوگل این فایل را می خوانند تا سایت شما را با کارآیی بیشتری جستجو کند. اما نقشه سایت چه اهمیتی دارد؟

نقشه سایت نقشه ای از وب سایت شماست که به موتورهای جستجو کمک می کند تا تمام محتوای وب سایت شما را پیدا و ایندکس گذاری کنند و اگر صفحات سایت شما به درستی پیوند داده شوند ، خزنده های وب بهتر می توانند سایت شما را کشف کنند. نقشه های سایت همچنین به موتورهای جستجو می گوید که کدام صفحه در سایت شما مهمترین است. نقشه سایت یکی از مهمترین و اصلی ترین فاکتور ها در سئو سایت می باشد چرا که با استفاده از این،شما خزنده های  موتورهای جستجو را قادر می سازید سریع تر از تغییرات سایت شما مطلع می شوند و در نتیجه در سئو سایت شما تاثیر دارد.

نحوه ایجاد نقشه سایت

ایجاد نقشه سایت
ایجاد نقشه سایت

برای ایجاد نقشه سایت هم می توان از سایت های آنلاین استفاده کرد و هم از افزونه های موجود که نقشه سایت ایجاد می کنند اما روش های آنلاین برای اینکار پیشنهاد نمی شود و بهتر است از افزونه ها برای ساخت نقشه سایت استفاده کنید. در دو افزونه Yoast SEO و Rank Math SEO قسمتی برای ایجاد نقشه سایت وجود دارد اما ما در این مقاله می خواهیم نقشه سایت را با استفاده از افزونه ی XML Sitemaps ایجاد می کنیم.

افزونه XML Sitemaps

افزونه XML Sitemaps
افزونه XML Sitemaps

از این افزونه برای بهبود بسیار زیاد SEO برای ایجاد نقشه های سایت XML ویژه استفاده کنید که به موتورهای جستجو مانند Google ، Bing و Yahoo  کمک می کند تا سایت شما را بهتر ایندکس کند.

با نقشه سایت ، خزنده ها بسیار راحت تر می توانند ساختار کامل سایت شما را ببینند و آن را با بازدهی بیشتری بازیابی کنند. این افزونه از انواع صفحات تولید شده توسط وردپرس و همچنین آدرس های سفارشی پشتیبانی می کند. علاوه بر این ، هر زمان که پستی با محتوای جدید ایجاد می کنید ، به همه موتورهای جستجوی اصلی اطلاع می دهد.

بعد از نصب و فعالسازی افزونه گزینه ی XML-Sitemap به منوی تنظیمات پیشخوان وردپرس اضافه می شود که با کلیک بر روی آن می توانید تنظیمات مربوط به نقشه سایت را انجام دهید.در این تنظیمات چندین بخش وجود دارد که در ادامه به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم.

نصب افزونه

ابتدا نیاز است که افزونه را نصب و فعال کنید پس افزونه را از لینکی که در انتهای مقاله قرار دارد دانلود کنید و آن را از مسیر افزونه ها » افزودن » بارگذاری افزونه ها نصب و فعال کنید.

تنظیمات افزونه

بعد از فعالسازی گزینه ی XML-Sitemap به منوی تنظیمات وردپرس اضافه می شود که با کلیک بر روی آن به تنظیمات نقشه سایت می روید. این تنظیمات بخش های مختلفی دارد در ادامه به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم.

بخش Basic Options

گزینه های پایه در افزونه نقشه سایت
گزینه های پایه در افزونه نقشه سایت

Notify Google about updates of your site : با فعال کردن این مورد گوگل را در مورد به روزرسانی های سایت خود مطلع کنید. نیازی به ثبت نام نیست ، اما می توانید برای بررسی آمار به Google Webmaster Tools بپیوندید.

Notify Bing (formerly MSN Live Search) about updates of your site : در مورد به روزرسانی های سایت خود به Bing (جستجوی زنده MSN قبلی) اطلاع دهید.

Add sitemap URL to the virtual robots.txt file : با فعال کردن آین مورد آدرس نقشه سایت را به پرونده robots.txt مجازی اضافه کنید.
Try to increase the memory limit to : سعی کنید حد حافظه را به موارد زیر افزایش دهید.(به عنوان مثال “4M” ، “16M”) اما پیشنهاد می شود که تغییری ایجاد نکنید.

Try to increase the execution time limit to : می توانید زمان بارگذاری نقشه سایت را به این موارد افزایش دهید(در چند ثانیه ، به عنوان مثال “60” یا “0” برای نامحدود)

Try to automatically compress the sitemap if the requesting client supports it : با این گزینه می توانید فایل نقشه سایت را فشرده کنید. اگر در نقشه سایت خود محتوای مبهم یا رمزگذاری دارید ، این گزینه را غیرفعال کنید.

Include a XSLT stylesheet : می توانید از یک استایل XSLT استفاده کنید یا در همان حالت پیش فرض باقی بماند.

Override the base URL of the sitemap : آدرس پایه نقشه سایت را لغو کنید. اگر سایت شما در زیر فهرست قرار دارد از این مورد استفاده کنید ، اما می خواهید نقشه سایت در ریشه قرار گیرد پس در این صورت نیاز به اصلاح .htaccess دارد.

Allow anonymous statistics (no personal information) : اجازه دادن به آمار ناشناس (نه اطلاعات شخصی)

صفحات اضافی

بخش صفحات اضافی افزونه نقشه سایت
بخش صفحات اضافی افزونه نقشه سایت

در اینجا می توانید فایل ها یا URL هایی را مشخص کنید که باید در نقشه سایت گنجانده شوند ، اما به سایت / وردپرس شما تعلق ندارند.به عنوان مثال ، اگر دامنه شما www.foo.com است و سایت شما در سایت www.foo.com/site قرار دارد ، ممکن است بخواهید صفحه اصلی خود را در سایت www.foo.com قرار دهید.

توجه: اگر سایت شما در زیر شاخه است و می خواهید صفحاتی را اضافه کنید که در فهرست سایت یا زیر آن نیستند ، باید فایل نقشه سایت خود را در پوشه اصلی قرار دهید.

با زدن Add new page صفحات خود را اضافه کنید.

URL to the page:  آدرس صفحه را وارد کنید. مثالها: یا www.foo.com/home

Priority : اولویت صفحه را نسبت به سایر صفحات انتخاب کنید. به عنوان مثال ، صفحه اصلی شما ممکن است دارای اولویت بیشتری نسبت به اثر چاپی شما باشد.

Change Frequency : در این بخش مشخص می کنیم که هر کدام از موارد در چه بازه زمانی توسط خزنده های موتور جستجو بررسی شوند.در این فیلد مشخص می کنیم صفحه ، پست یا … به چه صورتی توسط خزنده موتورهای جستجو بررسی شوند.

Last Changed : تاریخ آخرین تغییر را به صورت YYYY-MM-DD وارد کنید (به عنوان مثال 2005-12-31) (اختیاری).

اولویت پست ها

اولویت پست ها در افزونه نقشه سایت
اولویت پست ها در افزونه نقشه سایت

در این بخش می توانید نحوه محاسبه اولویت هر پست را انتخاب کنید

Do not use automatic priority calculation : از محاسبه اولویت خودکار استفاده نکنید.

Comment Count : با انتخاب این مورد می توانید اولویت هر پست را بر حسب تعداد نظرات هر پست در نظر بگیرید.

Comment Average : این گزینه از محاسبه اولویت از میانگین شمارش نظرات استفاده می کند.

محتوای نقشه سایت

محتوای نقشه سایت
محتوای نقشه سایت

در این بخش مشخص می کنید که محتوای چه بخش هایی در نقشه سایت وجود داشته باشد.

Include homepage : صفحه اصلی را وارد کنید.
Include posts : ارسال ها را وارد کنید.
Include static pages : صفحات ایستا را وارد کنید.
Include categories : دسته ها را وارد کنید.
Include archives : بایگانی را وارد کنید.
Include author pages : صفحات نویسنده را وارد کنید.
Include tag pages : صفحات برچسب را وارد کنید.

Include the last modification time : آخرین زمان اصلاح را وارد کنید. این بسیار توصیه می شود و به موتورهای جستجو کمک می کند تا بفهمند چه زمانی محتوای شما تغییر کرده است. این گزینه بر کلیه ورودی های نقشه سایت تأثیر می گذارد.

موارد استثنا شده

موارد استثنا شده در افزونه نقشه سایت
موارد استثنا شده در افزونه نقشه سایت

Excluded categories : دسته هایی که قرار است در نقشه سایت نباشد را مشخص کنید.

Exclude posts : لیستی از شناسه های پست ها و صفحات را وارد کنید.شناسه ها را با ویرگول از یکدیگر جدا کنید.

تغییر فرکانس ها

تغییر فرکانس ها در افزونه نقشه سایت
تغییر فرکانس ها در افزونه نقشه سایت

در این بخش مشخص می کنیم که هر کدام از موارد در چه بازه زمانی توسط خزنده های موتور جستجو بررسی شوند.

توجه: لطفا توجه داشته باشید که حتی اگر خزنده های موتور جستجو هنگام تصمیم گیری این اطلاعات را در نظر بگیرند ، ممکن است صفحاتی را که “هر ساعت” مشخص شده اند کمتر از آن بخزند و صفحاتی را که “سالانه” با علامت “سالانه” علامت گذاری می شوند ، بیشتر آن را جستجو کنند. همچنین این احتمال وجود دارد که خزنده ها به طور دوره ای صفحاتی را که با عنوان “هرگز” علامت گذاری شده اند بررسی کنند تا بتوانند تغییرات غیرمنتظره آن صفحات را کنترل کنند.

اولویت ها

اولویت ها در افزونه نقشه سایت
اولویت ها در افزونه نقشه سایت

مشخص کردن اولویت صفحه ی اصلی ، پست ها ، صفحات ، دسته بندی ها و … در نقشه سایت

جمع بندی

اگر می خواهید که در بین نتایج جستجو رتبه ی بهتری داشته باشد برای سایت خود به یک نقشه سایت نیاز دارید تا خزنده ها بهتر بتوانند صفحات مختلف سایت شما را بررسی کنند پس می توانید از افزونه های ایجاد نقشه سایت استفاده کنید افزونه ای که به شما معرفی کردیم یکی از افزونه های موجود برای ساخت نقشه سایت می باشد که استفاده از آن را به شما پیشنهاد می کنیم.

4/5 - (1 امتیاز)
  • برچسب ها:

2 نظر

  • سلام ممنونم بابت این مقاله مفید یه سوال داشتم من از افزونه یواست سئو استفاده میکنم به نظرتون بهتر نیست که سایت مپش رو غیرفعال کنم و XML SITEMAP رو نصب کنم و با اون بسازم؟

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.