گوگل فلوریدا: بروز‌رسانی که سئو را برای همیشه تغییر داد

گوگل فلوریدا: بروز‌رسانی که سئو را برای همیشه تغییر داد

آنچه در این مقاله میخوانید

زمانی که شرکت گوگل در اوایل دهه 2000 میلادی یک بروز‌رسانی جدیدی اعلام می‌کند، معمولا به این معنا می‌باشد که تغییرات قابل توجهی در نتایج جستجو به وجود خواهد آمد. بروز‌رسانی الگوریتم فلوریدا در سال 2003 بسیار مهم بود؛ زیرا در واقع این اولین بروز رسانی الگوریتم گوگل در دهه‌ای بود که شرکت گوگل بروز‌رسانی‌های بزرگ بسیاری داشت.

در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که الگوریتم فلوریدا چیست و چرا تا به امروز اهمیت دارد؟

گوگل فلوریدا: بروز‌رسانی که سئو را برای همیشه تغییر داد

بروز‌رسانی گوگل فلوریدا در 16 نوامبر سال 2003 درست قبل از فصل خرید کریسمس و قبل از Pubcon فلوریدا در ایالت اورلاندو اتفاق افتاد. پس از بروز‌رسانی فلوریدا آن را به عنوان تغییری در محاسبه لینک‌های گوگل تلقی کردند.

با ایجاد این تغییرات بسیاری از سایت‌های درست و غیر اسپم رتبه‌های خود را در گوگل از دست دادند و از آن پس سایت‌های بی‌گناهی که رتبه خود را از دست داده بودند به عنوان ((مطالب مثبت نادرست)) برچسب گذاری کردند.

متاسفانه، نتیجه این اقدام مثبت کاذب از بین رفتن یک شبه بسیاری از کسب و کارهای کوچک و شرکت‌های وابسته به آن شد. این حادثه به قدری بزرگ بود که شرکت گوگل قول داد تا قبل از تعطیلات هرگز بروز‌رسانی قابل ملاحظه‌ای ارائه ندهد.

(گوگل این وعده غیر رسمی را تا سال 2011 حفظ کرد، درست زمانی که در ماه‌های نوامبر و دسامبر تعداد زیادی بروز‌رسانی الگوریتم پنگوئن را ارائه کرد). این تغییرات تا سال 2004 ادامه پیدا کرد و مت کاتس گوگل به طور فعال به دنبال پیدا کردن نمونه‌هایی از موارد مثبت کاذب بود.

آپدیت گوگل فلوریدا
آپدیت گوگل فلوریدا

بسیاری از مشاوران نمونه‌ای از نشانه‌های اینترنتی سایت‌های بی‌گناه را که تحت تاثیر این اتفاق قرار گرفته بودند، ارسال کردند. در ماه‌های ژانویه و یا فوریه بود که گوگل کار تثبیت رتبه‌بندی خود را آغاز کرد و این اقدام را بر اساس موارد مثبت کاذب انجام داد.

ما مطمئن نیستیم که شرکت گوگل قبل از انتشار بروز‌رسانی فلوریدا چه مقدار آزمایشات داخلی انجام داده است، اما تجربه نشان داده که مدل‌سازی آن کمی قبل از انتشار درباره تاثیرات آن بر سایت‌های بی‌گناه بوده است.

بروز رسانی فلوریدا گوگل چه بود؟

در آن زمان تئوری‌های بسیاری در مورد کاری که گوگل انجام می‌داد وجود داشت. برای شناسایی دکمه OCR بسیاری از افراد برجسته (افراد کلاه سیاه در آن زمان) سئو گمان می‌کردند که شرکت گوگل از خرید افراد در سایت‌های تجارت الکترونیک استفاده می‌کند تا آنها را از پرس و جو‌های اطلاعاتی حذف کند.

اما این تئوری یک حس کلی بود که بر روی پیوندها تاثیر می‌گذارد؛ اما ما گمان می‌کنیم که فلوریدا واقعا همین بود زیرا آن یک الگوریتم تحلیل لینک است. در آن زمان، از جمله ما چیز زیادی درباره نحوه عملکرد تحلیل پیوندها نمی‌دانستیم.

گوگل سرنخ‌های الگوریتم را فاش می‌کند

ماریسا مایر در یک جلسه‌ای درباره استراتژی ربات گوگل در مورد موتور جستجوگر سن خوزه فاش کرد که شرکت گوگل لینک‌های صفحات نامرتبط را مستهلک کرده است.

این موضوع بسیار اهمیت داشت؛ زیرا تا آن زمان یک پیوند با رتبه بالا در صفحه می‌توانست به رتبه بندی سایت بدون توجه به موضوع آن کمک کند.

سرنخ‌های 2005 pubcon

مهندسان گوگل افشا کردند که در سال 2005 از تجزیه و تحلیل پیوند‌های آماری برای حذف سایت‌های هرزنامه Pubcon new Orlando استفاده کرده‌اند. این اتفاق در یک جلسه که متشکل از 10 مهندس گوگل بود رخ داد.

در این جلسه یکی از مهندسان درباره تجزیه و تحلیل آماری صحبت کرد و سپس زمینه را برای بحث‌های غیر رسمی برای یک به یک باز کرد. این اولین باری بود که در باره تجزیه و تحلیل آماری می‌شنیدیم و این یک افشاگری شگفت انگیز بود، حتی مهم‌تر از افشای این موضوع که رتبه بندی صفحات را از سایت‌های نامربوط کاهش داده است.

هیچ تاییدی وجود ندارد که تجزیه و تحلیل آماری بخشی از بروز رسانی فلوریدا بوده است، اما آیا می‌توانست چنین باشد؟

الگوریتم خاص در پشت‌پرده فلوریدا چه بوده؟

بروز رسانی فلوریدا گوگل یک اختلا بزرگ بود، حتی بسیار بیشتر از یک کاهش ارزش ساده برای پیوند‌های بی‌ربط؛ زیرا شرکت گوگل هرگز فاش نکرد که فلوریدا چیست؟ اما به نظر ما، آن یک کاندیدای آشکار تجزیه و تحلیل آماری می‌باشد.

تجزیه و تحلیل آماری چیست؟

تجزیه و تحلیل آماری برای پیوندها به فرآیندی می‌گویند که بر روی یک نمودار ویژگی‌های یک صفحه وب یا وب سایت را نشان می‌دهد.

شما می‌توانید آماری را درباره مواردی مانند میانگین تعداد لینک‌های خروجی در هر صفحه وب، درصد پیوند‌های خروجی که دارای متن لنگر غنی از کلمات کلیدی و غیره می‌باشد محاسبه کنید. گوگل حداقل از سال 2001 در مورد ویژگی‌های آماری پیوندها تحقیق کرده است.

مقاله who links to who: mining linkage between web site بر روی جزئیات مدل سازی ویژگی‌های آماری صفحات وب و وب سایت فعالیت می‌کند. همچنین آنها متوجه شده‌اند که چگونه به نظر می‌رسد وقتی برخی از ویژگی‌های وجود اسپم را نشان دهند.

یکی از نویسندگان مقاله بالا کریشنا بهارات است که بعدا google news را تاسیس و مدیریت کرد. او یکی از نویسندگان الگوریتم معروف Hilltop و خالق الگوریتم Local Rank شرکت گوگل است.

در ژوئن سال 2004 ماکروسافت مقاله تحقیقاتی را با عنوان spam,Damn Spam, and statistic به صورت عمومی منتشر کرد که این مقاله تحقیقاتی با صدای بلند بیان می‌کند که موتورهای جستجو به طور مخفیانه در حال توسعه هستند. این موضوع چشم انداز بالغ تجزیه و تحلیل آماری برای یافتن هرزنامه را نشان می‌دهد.

اگر هیچ‌گاه این مقاله تحقیقاتی را نخوانده‌اید، توصیه می‌کنیم که آن را مطالعه کنید؛ زیرا این مقاله به شما ایده خوبی در مورد تجزیه و تحلیل آماری و اینکه مبارزه با هرزنامه و سئو چیست می‌دهد.

آیا فلوریدا بر اساس تجزیه و تحلیل پیوند بود؟

جدول زمانی توسعه تحلیل پیوند با جدول زمانی که نشان می‌دهد فلوریدا در اواخر سال 2003 اتفاق افتاده است، مطابقت دارد. هفت ماه بعد از این اتفاق مایکروسافت در حال انتشار مقالات تحقیقاتی در مورد این موضوع بود.

گوگل حداقل از سال 2001 بر روی استخراج نمودارهای وب تحقیق کرده بود. (مقاله به تحقیقاتی اشاره می‌کند که قبل از سال 2001 منتشر شده بود).

منطقی است که فرض کنیم که فولریدا اولین تلاش گوگل برای استفاده از تجزیه و تحلیل آماری برای پیدا کردن هرزنامه‌ها بود؛ با این حال، این اولین کار پر از چالش بود که فقط نشان می‌داد که این الگوریتم چقدر مهم و جدی است.

تحلیل پیوند امروز

تجزیه و تحلیل پیوندها نحوه صحبت کردن ما در مورد سئو را تغییر داد؛ زیرا این تغییرات عباراتی مانند “طبیعی به نظر رسیدن” را در رابطه با الگوهای پیوند را ایجاد کرد. حتی امروزه، صنعت سئو همچنان نگران ” طبیعی به نظر رسیدن” و برای آن دلیل خوبی هم دارد. این روزها مقالات تحقیقاتی زیادی وجود ندارند که بر تجزیه و تحلیل پیوندها تمرکز کنند، و این ممکن است به این دلیل باشد که فناوری به طور کامل بالغ شده است.

امروزه تاکید بر یادگیری ماشینی در زمینه‌های درک مفاهیم، درک محتوا و شناسایی هدف کاربر اهمیت دارد؛ اما با این وجود، تجزیه و تحلیل پیوند ممکن است بخشی از فلوریدا باشد، یا بخشی از الگوریتم اصلی گوگل؛ زیرا این یک راه آسان برای گرفتن هرزنامه آشکا و حذف آن است.

 

منبع:Search Engine Journal

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.