آیا دوست دارید یک مقاله رسمی عالی بنویسید؟

اکتبر 25, 2019

4 بازدید

با سلام به دوستان عزیز
امروز می خواهم درباره نحوه نگارش مقاله رسمی در محتوا نویسی با شما صحبت کنم. شاید همین یک جمله ای که الان من گفتم نوع نوشته من را مشخص کند من به روش غیر رسمی باشما صحبت می کنم بعضی وقتا نویسنده های هستند که می خواهند از سبک رسمی در نوشته هایشان استفاده کند پس اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید به طور رسمی مقاله تان را نگارش کنید با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

وقتی مفهوم رسمی را می شنویم نا خودآگاه یاد یک پیراهن سفید و دیالوگ ها و تالارهای گفتگو می افتیم که دارند درباره مباحث تخصصی مانند سیاست و اقتصاد باهم صحبت می کنند. نوشتن محتوا آن هم به طور رسمی دقیقا به همین صورت است شما باید با رعایت قواعد فارسی نثر خود را کاملا علمی و رسمی بنویسید.

چند تا سوال که باید در آغاز نوشتن محتوای رسمی آن را باید از خود بپرسید را در زیر به آنها اشاره کردم:

  • مخاطب شما کیست؟
  • هدف اصلی متن شما چیست؟
  • صلاحیت و مهارتهای شنوندگان / خوانندگان چیست؟
  • موضوع بحث چیست؟
  • شرایط روایت شما چگونه است؟

 

پایه‌های نگارش لحن محتوای رسمی

محتوای رسمی

به عنوان کسی که سبک رسمی را برای نوشته تان انتخاب کرده اید باید بدانید که باید یک سری استانداردها و مهارتهای را در این زمینه داشته باشید. من در ادامه ۵ تا از مواردی که باید آنها را رعایت کنید توضیح داده ام.

  1. روایت (Narration)
  2. واژگان (Vocabulary)
  3. دستور زبان و گرامر
  4. شخصیت (Personality)
  5. نشانه‌گذاری‌ها (Punctuation)

اینها مواردی است که شما باید هنگام نگارش مقالات رسمی در نظر بگیرید. که توضیحاتش در زیر آمده است.

 

روایت (Narration)

شما وقتی می خواهید روایتی را به طور رسمی توضیح دهید باید لحن تان عینی باشد و در کار احساسات خودتان را انعکاس ندهید؛ کل روایت را باید به طور کامل و کافی بیان کنید. یعنی شما نباید قضاوت شخصی خود را وارد داستان کنید و از زبان مغرضانه استفاده کنید.

برای اینکه در این سبک؛ مخاطب جذب نوشته شما شود.باید شما با اعتماد به نفس و منطقی متن را توضیح دهید و با دلیل و مدرک نوشتها هایتان را در ذهن مخاطب هک کنید.

واژگان (Vocabulary)

انتخاب کلمه یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای تمایز بین سبک‌های رسمی و غیررسمی است.استفاده از کلمه های غیر رسمی خیلی راحتت از زبان رسمی چرا که ما در زندگی روزمره بسیار از کلمات غیر رسمی استفاده می کنیم تا از کلمات رسمی اما برای اینکه نوشته شما رنگ و بوی از مقاله حرفه ای و رسمی را بگیری دایره واژگان خود را افزایش دهید و از واژه های رسمی و اصیل بیشتر استفاده کنید.

دستور زبان و گرامر

نگارش محتوا آن هم به شکل رسمی یعنی استفاده از تمامی قوانین و مقررات گرامری. شما باید در این نوع نوشته هیچ گونه مشکل گرامری را در متن تان نداشته باشید. استفاده درست از گرامر و دستور زبان می تواند متن شما را منسجم تر نشان دهد.

 

ضمایر  (Personality)

استفاده درست از ضمایر می توانید فاصله شما را با خواننده کمتر کند. در نگارش رسمی استفاده از ضمایر من و ما و تو استفاده نکنید چرا که این کلمه مناسب نگارش رسمی نیست. شما می توانید از لحن منفعل ( passive voice) استفاده کنید. مثلا من شیشه را شکستم جمله اکتیوی هست و کاملا شفافه؛ اما شیشه شکسته شد لحن منفعل هست.

 

نشانه‌گذاری‌ها (Punctuation)

جزئیاتی مانند علامت تعجب به (!) ، (&) این علائم و خط تیره (-) باید از نوشتار رسمی کنار گذاشته شوند –شدت متن را غیررسمی کرده و از عینیت دور می‌سازد.

 

مراحل نوشتن محتوای رسمی

محتوای رسمی

انتخاب موضوع

اولین کاری که شما برای نوشتن یک محتوا رسمی باید انجام بدهید این است که یک موضوع رسمی و جدیدی را برای توضیح پیدا کنید می تونید برای پیدا کردن به مقاله و کتابهای که در دوسال اخیر منتشر شده اند مراجعه کنید و یک موضوعی را از آنجا برای نوشته یتان انتخاب کنید. چون لحن شما کمی رسمی و خشک هست باید سعی کنید که موضوعی را انتخاب کنید که بسیار ناب باشد و هر جایی نشود آن را پیدا کرد.

نگارش صحیح

باید بدانید که یک متن رسمی باید بدون غلط املایی و مشکل نگارشی باشد. اگر در متن غلط املایی وجود داشته باشد، اثر منفی بر خواننده دارد و اگر می‌خواهید از کلمات غیر معمول استفاده کنید، املای صحیح آن واژه را از اینترنت پیدا کنید.

بخش بندی در مقاله

یک مقاله رسمی دارای ساختار مشخصی بوده که در تمامی مجلات و وب سایتها تقریبا یکسان است. این بخش ها شامل : عنوان، اسامی نویسندگان ،کلمات کلیدی، مقدمه، روش کار، نتایج، بحث و… باشد که هر کدام از این بخش ها مطالب مخصوص به خود را دارد و با ترتیب خاصی نوشته می شود.در مقاله ای با نام چگونه مقاله حرفه ای بنویسیم؟ بخش های مقاله را توضیح دادم.

مقدمه نویسی

مقدمه مهم ترین بخش از یک مقاله می باشد که در قالب چند خط کل مقاله را برای خواننده توضیح می دهد. در واقع خوانندگان بر اساس همین مقدمه تصمیم می گیرند که مقاله را برای خواندن انتخاب کنند یا نه. در نتیجه هر چه مقدمه مقاله خود را جذاب تر بنویسید مقاله شما شانس بیشتری برای خوانده شدن خواهد داشت.

 

بحث و نتیجه گیری

هر مقاله باید با خلاصه و نتیجه گیری دقیق و صحیحی نگارش شود. در اینجا نویسنده بایستی نتایج کار خودش را به طور خلاصه بیان کند و یک راهکارها و پیشنهاد هایی را بیان کند.

منابع و مآخذ

سرانجام، باید منابع مورد استفاده برای نگارش مقاله را قید نمایید. این منابع می تواند مقالات چاپ شده، کتاب ها، کنفرانس های علمی بین المللی، سایت های علمی معتبر باشد. هر مجله یا کنفرانس استانداردها خود را در دسترسی منابع قرار می دهد.

آتشگاه

2017-07-10 20:10:59

آموزش تنها حرفه ای است که حرفه های دیگر را ایجاد می کند. من عاشق این حرفه هستم.

مطالب مفید برای شما

آموزش های پولی را از ایمیل خود دانلود کنید

ما هم مثل شما از اسپمر ها متنفریم، و به شما اطمینان میدیم که هر هفته یکی از بهترین آموزش های وردپرس رو خواهیم کرد نه بیشتر! در هر زمان هم میتونین به راحتی لغو اشتراک کنین

سوال یا نظری در مورد این مطلب دارید؟

خیلی خوشحال میشیم که نظرات تون رو برامون ارسال کنید، این به ما انگیزه میده که آموزش های بیشتری رو رایگان تولید کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *