آیا دوست دارید یک مقاله رسمی عالی بنویسید؟ (جلسه 7)

آیا دوست دارید یک مقاله رسمی عالی بنویسید؟ (جلسه 7)

آنچه در این مقاله میخوانید

امروز می خواهم درباره نحوه نگارش مقاله رسمی در محتوا نویسی با شما صحبت کنم. دقیقا همین یک جمله ای که الان من گفتم می تواند نوع نوشته من را مشخص کند. در واقع من به روش غیر رسمی با شما صحبت می کنم. در بحث محتوا نویسی گاهی نویسنده های هستند که می خواهند از سبک رسمی در نوشته هایشان استفاده کند پس اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید به طور رسمی مقاله خودتان را نگارش کنید با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

وقتی مفهوم رسمی را می شنویم نا خودآگاه یاد یک پیراهن سفید و دیالوگ ها و تالارهای گفتگو می افتیم که در آن افراد مشغول بحث و گفتگو تخصصی در مورد مسائلی مانند سیاست و اقتصاد هستند. نوشتن محتوا آن هم به طور رسمی دقیقا به همین صورت است شما باید با رعایت قواعد فارسی نثر خود را کاملا علمی و رسمی بنویسید.

در ادامه چند سوال که باید در آغاز نوشتن محتوای رسمی آن را از خود بپرسید آورده شده است, نگاهی به آنها بیندازید؛

  • مخاطب شما کیست؟
  • هدف اصلی متن شما چیست؟
  • صلاحیت و مهارت های شنوندگان / خوانندگان چیست؟
  • موضوع بحث چیست؟
  • شرایط روایت شما چگونه است؟

 

پایه‌های نگارش لحن محتوای رسمی

 

آیا دوست دارید یک مقاله رسمی عالی بنویسید؟
آیا دوست دارید یک مقاله رسمی عالی بنویسید؟

 

به عنوان کسی که سبک رسمی را برای نوشته هایتان انتخاب کرده اید, لازم است بدانید که باید یک سری استانداردها و مهارت هایی را در این زمینه داشته باشید. من در ادامه 5 مورد از مواردی که باید آنها را رعایت کنید توضیح داده ام؛

  1. روایت (Narration)
  2. واژگان (Vocabulary)
  3. دستور زبان و گرامر
  4. شخصیت (Personality)
  5. نشانه‌گذاری‌ها (Punctuation)

اینها مواردی هستند که شما باید هنگام نگارش مقالات رسمی در نظر بگیرید که توضیحات هر کدام را در ادامه خواهم گفت.

 

روایت (Narration)

شما وقتی می خواهید روایتی را به طور رسمی توضیح دهید باید لحن تان عینی باشد و اصلا احساسات خودتان را انعکاس ندهید. کل روایت را باید به طور کامل و کافی بیان کنید. یعنی شما نباید قضاوت شخصی خود را وارد داستان کنید و از زبانی مغرضانه استفاده کنید.

برای اینکه در این سبک, مخاطب جذب نوشته شود باید شما با اعتماد به نفس و کاملا منطقی متن را توضیح دهید و با دلیل و مدرک نوشته هایتان را در ذهن مخاطب هک کنید.

واژگان (Vocabulary)

انتخاب کلمه یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای ایجاد تمایز بین سبک‌های رسمی و غیر رسمی است. استفاده از کلمه های غیر رسمی خیلی راحت تر از کلمات رسمی است. چرا که ما در زندگی روزمره بسیار از کلمات غیر رسمی استفاده می کنیم تا از کلمات رسمی.

اما برای این که نوشته شما رنگ و بویی از مقاله حرفه ای و رسمی را بگیرد, دایره واژگان خود را افزایش دهید و از واژه های رسمی و اصیل بیشتری استفاده کنید.

دستور زبان و گرامر

نگارش محتوا آن هم به شکل رسمی یعنی استفاده از تمامی قوانین و مقررات گرامری. شما باید در این نوع نوشته هیچ گونه مشکل گرامری را در متن نداشته باشید. استفاده درست از گرامر و دستور زبان می تواند متن شما را منسجم تر نشان دهد.

پس تا می توانید در زمینه ی قواعد و قوانین نگارشی مطالعه کنید و اطلاعات به دست بیاورید.

ضمایر  (Personality)

استفاده درست از ضمایر می تواند فاصله شما را با خواننده کمتر کند. در نگارش رسمی از ضمایر ( من و ما و تو ) استفاده نکنید. چرا که این کلمات مناسب نگارش رسمی نیستند. شما می توانید از لحن منفعل ( passive voice ) استفاده کنید. مثلا؛ “من شیشه را شکستم” یک جمله اکتیو است و کاملا شفاف,  اما “شیشه شکسته شد” لحن منفعل همین جمله است.

نشانه‌ گذاری‌ها (Punctuation)

جزئیاتی مانند علامت تعجب  (!) ، (&) و خط تیره (-) باید از نوشتار رسمی کنار گذاشته شوند. چون این علامت ها شدت متن را غیر رسمی کرده و از عینیت دور می‌سازد.

 

مراحل نوشتن محتوای رسمی

آیا دوست دارید یک مقاله رسمی عالی بنویسید؟
آیا دوست دارید یک مقاله رسمی عالی بنویسید؟

 

انتخاب موضوع

اولین کاری که شما برای نوشتن یک محتوا رسمی باید انجام بدهید این است که یک موضوع رسمی و جدیدی را برای نوشتن و توضیح پیدا کنید. می توانید برای پیدا کردن به مقاله و کتاب های که در دوسال اخیر منتشر شده اند نگاهی بیندازید و یک موضوعی را از این طریق برای نوشته هایتان انتخاب کنید.

چون لحن شما کمی رسمی و خشک است باید سعی کنید که موضوعی را انتخاب کنید که بسیار ناب باشد و هر جایی نشود آن را پیدا کرد.

نگارش صحیح

باید بدانید که یک متن رسمی باید بدون غلط املایی و مشکل نگارشی نوشته شود. اگر در متن غلط املایی وجود داشته باشد، اثر منفی بر خواننده دارد و اگر می‌خواهید از کلمات غیر معمول استفاده کنید، املای صحیح آن واژه را از قبل جستجو کنید.

بخش بندی مقاله

یک مقاله رسمی دارای ساختار مشخصی بوده که در تمامی مجلات و وب سایت ها تقریبا یکسان است. این بخش ها شامل ؛ عنوان، اسامی نویسندگان ،کلمات کلیدی، مقدمه، روش کار، نتایج، بحث و … می باشند که هر کدام از این بخش ها مطالب مخصوص به خود را دارد و با ترتیب خاصی نوشته می شوند.

در مقاله ای با نام چگونه یک مقاله حرفه ای بنویسیم؟  بخش های مختلف یک مقاله را توضیح دادم, پیشنهاد می کنم نگاهی به آن بیندازید.

مقدمه نویسی

مقدمه مهم ترین بخش از یک مقاله است که در قالب چند خط کل مقاله را برای خواننده توضیح می دهد. در واقع خوانندگان بر اساس همین مقدمه تصمیم می گیرند که مقاله را برای خواندن انتخاب کنند یا نه. در نتیجه هر چه مقدمه مقاله خود را جذاب تر بنویسید مقاله شما شانس بیشتری برای خوانده شدن خواهد داشت.

آیا دوست دارید یک مقاله رسمی عالی بنویسید؟
آیا دوست دارید یک مقاله رسمی عالی بنویسید؟

 

بحث و نتیجه گیری

هر مقاله باید با خلاصه و نتیجه گیری دقیق و صحیحی به پایان برسد. در اینجا نویسنده باید نتایج کار خودش را به طور خلاصه بیان کند و یک راهکار یا پیشنهادی را مطرح کند.

منابع و مآخذ

در پایان باید منابع مورد استفاده برای نگارش مقاله را قید کنید. این منابع می تواند مقالات چاپ شده، کتاب ها، کنفرانس های علمی بین المللی یا سایت های علمی معتبر باشند. هر مجله یا کنفرانس استانداردها و قوانین خاص خود را برای دسترسی به منابع دارد و می توان از آنها به راحتی استفاده کرد.

 

امیدوارم در این جلسه نیز توانسته باشم اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار دهم. از این موارد در نوشته های خود استفاده کنید و تاثیر آن را به ما در بخش دیدگاه ها اطلاع دهید.

با ما در جلسات آینده همراه باشید.

4.7/5 - (3 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.