ui و ux چیست؟چگونه از نقص های ux در طراحی خود بپرهیزیم؟

بازگشت به بلاگ

ui و ux چیست؟چگونه از نقص های ux در طراحی خود بپرهیزیم؟

این مطلب رو دوست داشتید؟

دو اصطلاح UI و UX در طراحی سایت و اپلیکیشن بسیار مطرح و شنیده می شوند اما متاسفانه بارها به اشتباه به جای یکدیگر مورد استفاده قرار میگیرند. در این مقاله قصد داریم تا تفاوت UI و UX را برای شما دوستان افق وب بیان کنیم.

UI و UX چیست؟

به بیان ساده مجموعه ای از صفات و عناصر بصری مانند button  و icon  است; که کاربر برای ارتباط با سایت یا برنامه موردنظر از آنها استفاده میکنند.

از طرف دیگر Ux شامل رفتارها ،نگرشها و احساسات یک کاربر درباره استفاده از محصول; سامانه یا سرویس خاص است و میتوان آن را نگاه به عملکرد یک محصول، سامانه یا سرویس از دیدگاه مخاطب در نظر گرفت. با توجه به اینکه برداشتهای فردی مخاطبان مد نظر قرار میگیرد; تجربه کاربری امری ذهنی، نظری و درونی است.

Ui 

در سال ۱۹۸۱ گروهی از مهندسان کامپیوتر با طراحی کامپیوتر شخصی Xerox PARC ; رابط گرافیکی کاربر را به دنیا معرفی کردند که از پنجره ها، آیکون ها، منوهای radio button ، down-drop و checkbox ها استفاده میکردند.

با استفاده از این ابزار، امکان باز کردن، انتقال و پاک کردن فایل به سادگی برای کاربران ایجاد شد; هر چند که این گرافیک قابل مقایسه با گرافیک امروزی نیست اما در آن زمان تحولی بزرگ محسوب می شود; این تحول باعث شد افرادی به جز برنامه نویسان هم بتوانند از سیستمهای کامپیوتری استفاده کنند; در سال ۱۹۸۴ تیم Apple اولین کامپیوتر رومیزی Macintosh با رابط کاربری چند پنجره ای و دارای قابلیت کلیک موس را منتشر کردند.

پیشنهاد حامد نجفی
4 نکته که در برچسب گذاری (tag) باید رعایت کنیم

امروزه طراحان UI رابط های مختلفی را برای وب سایت ، اپلیکیشنهای دسکتاپ و موبایل طراحی میکنند و عناصر گرافیکی بسیاری به این رابط ها اضافه شده است.

UX

واژه UX در سال ۱۹۹۰ به وسیله Don Norman از گروه Apple تجربه کاربری بیان شد; بر طبق توصیف خود او شامل تمام جنبه های تعاملی کاربر با شرکت، خدمات و محصولات آن است. نخستین الزام برای یک تجربه کاربری نمونه، برطرف کردن نیازمشتری بدون ایجاد زحمت و دردسر برای او است .سپس باید سادگی و ظرافت را در تولید محصول در نظر گرفت تا مشتری از ان محصول لذت ببرد.

تفاوت ui و ux چیست؟

Jakob Nielsen و Don Norman به بیان تمایز تجربه کلی کاربر UX  از رابط کاربری( UI ) بسیار اهمیت دارد؛ هرچند واضح است که UI بخش بسیار مهمی از طراحی است.

گوگل یکی از بهترین نمونه های قابل ذکر می باشد .همانطور که میدانید رابط کاربری گوگل بسیار ساده است. فقط یک لوگو، نواری برای جست وجو، تعداد کمی button و صفحهای برای نمایش نتایج جست وجو در آن مشاهده میشود. زمانیکه عبارتی برای جست وجو نوشته شود، کاربر در کمتر از یک ثانیه به نزدیکترین دانش دیجیتالی بشر از موضوع مورد نظر دست خواهد یافت.

تصور کنید اگر برای هر جست وجو ۱۵ ثانیه زمان مورد نیاز باشد، چه احساسی به شما دست میدهد؟ در این صورت حتی با وجود رابط کاربری مناسب، تجربه کاربری شما از گوگل بسیار متفاوت با احساسی که هم اکنون نسبت به گوگل دارید خواهد بود.

چگونه از نقص های ux در طراحی خود بپرهیزیم؟

هر چه شما بیشتر از کاربرانتان اطلاعات داشته باشید نقص کمتری در کارتان خواهید داشت; متاسفانه این که کسانی که درux  وقت می گذارند تحقیق در ارتباط با کاربران را جدی نمی گیرند.

پیشنهاد حامد نجفی
چگونه یک وب سایت موفق و درآمد زایی داشته باشیم

ماژولار بودن

یک طراحی که از ابتدا آن خوب باشد همیشه پایدار است. تلاش کنید که طراحی داشته باشید; که هم در زبان طراحی و کد نویسی ماژولار باشد.

برای مثال یک طراح خانه برای هر پروژه درها وپنجره ها خود طراحی نمی کند; بلکه یک پایه استاندارد برای کار هایش درنظر می گیرد; در اینجا به شما چند راه و روش کمکی رو ارائه میدیم

Object-Oriented CSS (OOCSS) یک معماری فرانت ماژولار است; که ساختار UI را از ظاهر آن و همینطور محتوا رو هم از چیزی که ان رو در بر میگیرد ، جدا می کند; با استفاده از این روش استایل شما رو قابل استفاده ی دوباره و همینطور قابل نگهداری می کند.

SMACSS به معنی معماری قابل مقیاس و ماژولار برای CSS است.که توسط Jonathan Snook ساخته شده است; مشابه OOCSS می باشد ، که در ۵ دسته سازماندهی شده : پایه ، پوسته ، ماژول ، حالت و زمینه.

BEM به معنی بلاک ویرایش عنصر است; در پایه یک کلاس قرار داد است که روش OOCSS را دنبال می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بلاگ