بازاریابی برونگرا یا همان بازاریابی سنتی چیست؟

بازاریابی برونگرا یا همان بازاریابی سنتی چیست؟

آنچه در این مقاله میخوانید

بازاریابی برونگرا نام دیگر بازاریابی سنتی است. این نوع بازاریابی  قبل از ظهور اینترنت کاربرد فراوانی داشته است. اما در دنیای دیجیتال نیز با ادغام بازاریابی های نوین با بازاریابی سنتی نیز هنوز قابل استفاده می باشد.

بازاریابی برونگرا شامل تاکتیک های بازاریابی همچون فروش مستقیم، تلویزیون، رادیو، نامه، تبلیغات چاپی (همانند مجلات، کتابچه‌های تبلیغاتی، بیلبوردها و غیره) و ابزارهای تبلیغاتی چاپی مثل کاتالوگ‌ها و بروشورها می باشد.

بازاریابی برونگرا - بازاریابی سنتی

بازاریابی برونگرا چه مزایایی دارد؟

در عصر اینترنت نیز از این نوع بازاریابی استفاده می شود و هنوز نیز مشتریان خود را دارد و به خیلی از کسب و کار ها کمک می کند که محصولات خود را معرفی کنند و مشتریان زیادی را جذب نمایند.

جذب افرادی که با تکنولوژی قهرند

به عنوان مثال اگر بازار هدف شما تعدادی زیادی از بازنشسته گان باشد شما نمی توانید از طریق اینترنت و یا روش های دیجیتال آنها را متقاعد به خرید کنید پس لازم است که از بازاریابی برونگرا یا همان بازاریابی سنتی استفاده کرد و آن را با بازاریابی دیجیتال ادغام نمایید و آنها را متقاعد به خرید کنید.

مزایای دیگر آن مشاهده مستقیم آن است

بازاریابی برونگرا به صورت سخت‌افزاری و فیزیکی انجام می‌شود. در این روش شما می‌توانید محتوای چاپی قابل لمسی به مشتریان خود ارائه دهید تا در اوقات فراغت آن‌ها را مطالعه کنند. فرآیند فراهم کردن اطلاعات به مشتریان از طریق دادن کارت ویزیت در رویدادهای شخصی نظیر جلسات سخنرانی یا نمایشگاه‌های تجاری بسیار ساده‌تر است.

بازاریابی سنتی چه معایبی دارد؟

هزینه بالا آن

شاید برای خیلی از صاحبان کسب و کار کوچک خرید آگهی تبلیغاتی در تلویزیون و ماهواره و یا تبلیغات در بیلبورد ها هزینه بر باشند. و تنها در اینجا به پایان نمی رسد شما باید تعدادی افراد را استخدام کرده تا تبلیغات شما را در اطراف پخش کنند.

و احتما آنکه با پخش تراکت شما مردم به آن توجه کنند درصد پایینی دارد زیرا که این روزها تعداد تراکت و این گونه تبلیغات بسیار اشباح شده است و مردم دیگر از دیدن آنها خوشحال و ترغیب نمی شوند.

یک طرفه بودن آن

این روش اجباری و دارای پیام یک‌طرفه است. بازاریابی سنتی معمولاً برای مشتری اجباری بوده و اغلب برای آن‌ها آزاردهنده است. خیلی از مردم علاقه‌ای ندارند صندوق نامه‌شان از اسپم پر شود. ضبط دیجیتال موجب شده بینندگان تلویزیون به‌راحتی بتوانند از تبلیغات اجتناب کنند.

موانعی که باعث می شود این روش جواب ندهد

موسیقی دیجیتال و رادیوی ماهواره‌ای جلوگیری از تبلیغات رادیویی را برای مردم آسان کرده‌اند.

امروزه مردم بیشتر اخبار و اطلاعات خود را از اینترنت دریافت می کنند. بنابراین احتمال دیدن تبلیغات در روزنامه ها بسیار پایین است.

بنر های تبلیغاتی آنلاین بیشتر افراد مسدود می کنند و یا با دیدن آنها سریع از آن سایت خارج می شوند.

ایمیل های که درباره فروش و تبلیغات باشد معمولا در پوشه هرزنامه قرار می گیرد و یا باز نمی شود.

برای تبلیغات از نامه های تبلیغاتی جدا خودداری کنید زیرا که احتمال آنکه مردم آن را باز کنند بسیار کم است. و فقط برای شما هزینه پستی آن باقی می ماند.

بیلبوردهای بیرونی حتی کمتر موثر هستند. مبلغ هنگفتی را برای نمایش پیام خود به افرادی که با ۹۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند، اختصاص می‌دهید، در حالی که تمرکز اصلی آن‌ها بر روی جاده‌ها است. بدتر از همه، برندهای دیگری نیز برای جلب توجه در همان زمان در حال رقابت هستند.

 

منبع: نسخه اصلی کتاب فراتر از بازاریابی 

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.