تاثیر رنگ در وبسایت چگونه باعث افزایش فروش میشود؟

تاثیر رنگ در وبسایت چگونه باعث افزایش فروش میشود؟

آنچه در این مقاله میخوانید

تاثیر رنگ در وبسایت

امروز می خواهیم حوزه طراحی وبسایت را کمی با روانشناسی ادغام کنیم. و این موضوع را بررس کنیم که رنگها چقدر می توانند در وبسایت و فروش ما تاثیر داشته باشند. تاثیر رنگ در وبسایت موضوعی است که شاید در نگاه اول ساده و بی ارزش قلمداد شود.

اما با جرات می توان گفت که ۹۳ درصد فروش شما به همین موضوع اختصاص خواهد داشت. در ابتدا با معنی و مفهوم رنگ آشنا می شویم و سپس تاثیر رنگ در وبسایت  را با هم بررسی می نماییم. با ما همراه باشید.

معنی و تاثیر رنگ در وبسایت

قرمز

قرمز نشانه عشق، خطر، نیرو و نشاط است. قرمز نماد و نشانه امید به زندگی، اشتیاق به فعالیت، شجاعت، اراده قوی و آرزوهای بزرگ،گرمی، قدرت، جنگ، هیجان، تظاهر، آتش، خون، هوای نفس، خشم و برانگیختگی است. قرمز انرژی دهنده و محرک بسیار نیرومندی است. با دیدن رنگ قرمز تپش قلب و فشار خون افزایش می یابد.

نارنجی

نشانه طراوت و شادی;،گرمی، اشتیاق و علاقه زیاد و جدیت در کار است. دستگاه عصبی را تحریک می کند; موجب شفافیت و روشنی ذهن می شود; محرک اشتها است. نارنجی حافظه را تحریک می کند.جریان اکسیژن رسانی به مغز را افزایش می دهد.
اثر شدیدی در جذاب کردن و فروش محصولات دارد. رنگ نارنجی همچنین بیان گر کیفیت عالی محصول است. جوانان بیشتر از سایر گروه های جامعه به این رنگ توجه می کنند.

سبز

سبز چون در طبیعت زیاد دیده می شود; نشانه باروری، تازگی، ایمنی و کامیابی است.  سبز نماد زندگی، جوانی، پول، نوگرایی، پشتکار، غرور، عزم استوار، امید و قدرت است.

سیاه

سیاه نشانه قدرت; مرموزبودن، رسمی بودن و وقار است. در بسیاری از فرهنگ ها نشانه نفی زندگی; بی علاقگی; بد بینی; ناباوری; سوگواری و عزاداری است. متحبر است و مشتریان را از به روز شدن با فناوری باز می دارد. انتخاب خوبی برای فروشگاه های موسیقی، حقوقدانان، حسابداران، فروشگاه های لوازم الکترونیکی و لاستیک فروشی هاست.

سفید

سفید نشانه تقوا، بی گناهی، تازگی، صلح، پاکی، کمال، معنویت و سادگی است. ایرانیان باستان عقیده داشتندکه فرشتگان لباس سفید بر تن دارند. از این رو این رنگ مورد علاقه ایرانیان است.

 نشانه آرامش وپاکی است.آبی در انسان احساس آرامش، راحتی، آسودگی ایجاد می کند.  نشانه رضایت خاطر و حسن رابطه با دوستان و نزدیکان است و همچنین نشانه زیبایی، عقل، صداقت و اعتماد است.

ارغوانی

لئوناردوداوینچی معتقد بود که رنگ ارغوانی می تواند قدرت تفکر انسان را تا 10 برابر افزایش دهد.  قدرت تخیل را در کودکان افزایش می دهد.

قهوه ای

قهوه ای نماد چوب، قهوه و محصولات برآمده از زمین است.اعتماد، سختی، خانواده دوستی، احتیاج به امنیت و آسایش، قدرت، بلوغ و راحتی است.

رنگها چه تاثیراتی را در ذهن مشتریان می گذارند

مباحث زیادی در این باره بین روانشناسان مطرح شده است و نتیجه این مباحث به سه عامل ختم شده است که در زیر این عوامل را برای شما بیان می کنیم.

درگیر کردن حس زیبایی و احساسات انسانها

این جنبه از روانشناسی رنگ‌ها در وبسایت، با احساسات مخاطب در ارتباط است. هر رنگ با یک خلق‌ و خوی خاص مرتبط است. برای مثال رنگ‌های سرد و تیره‌تر مانند سبز، بنفش، آبی و… نمایانگر آرامش  هستند. به همین ترتیب رنگ‌های روشن‌تر و گرم‌تر مانند زرد، قرمز، نارنجی و… انرژی‌بخش هستند.

ایجاد تضاد و ناهمگونی

کنتراست در اصطلاح رنگی به تفاوت بین دو رنگ اشاره دارد. در زمینه طراحی وب، به دو هدف اشاره می‌کند.

در گام اول توجه بازدیدکنندگان را نسبت به محتوای وبسایت جلب می‌کند.

در گام دوم روی خوانایی و گیرا بودن مطلب تمرکز می‌کند.

برای ایجاد یک کنتراست متوازن، یک رنگ تیره مانند سیاه، با رنگ پس‌زمینه بسیار سبک، مانند آبی آسمانی، بیشترین تأثیر را دارد.

مکمل کننده یکدیگر

رنگ‌هایی که در دایره طیف رنگی، درست مقابل یکدیگر قرار دارند، به ‌عنوان رنگ مکمل شناخته می‌شوند. به‌ عنوان ‌مثال، آبی، رنگ مکمل برای نارنجی است… یا رنگ سبز مکمل رنگ قرمز است. اگر رنگ‌های مکمل به ‌درستی مورد استفاده قرار بگیرند، می‌توانند طرح رنگی جذابی را ایجاد کنند. بنابراین از روانشناسی رنگ‌ها در وبسایت غافل نشوید.

 

منبع: زردنگار

5/5 - (1 امتیاز)
  • برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.