چگونه سایت خود را مدیریت کنیم؟ 10 نکته برای مدیریت سایت

چگونه سایت خود را مدیریت کنیم؟ 10 نکته برای مدیریت سایت

آنچه در این مقاله میخوانید

مدیریت سایت در نگاه اول شاید کاری بسیار شیک و کم زحمت به نظر می آید, اما حقیقت این است که کاری حساس و بسیار پر زحمت است که در شرایط حرفه ای نیاز به صرف وقت و توجه بسیار دارد. یک مدیر حرفه ای سایت باید اطلاعات به روز و گسترده ای در زمینه ی کاری خود داشته باشد, دقت به نکات و اطلاعات ریز و کوچک از دیگر ویژگی هایی است که برای یک مدیر وب سایت ضروری است .در ادامه 10 نکته مفید برای مدیران سایت ها ارائه شده است که توصیه می کنیم برای مطالعه این 10 نکته وقت صرف کنید.

وظایف یک مدیر سایت

چگونه سایت خود را مدیریت کنیم؟ ده نکته برای مدیریت سایت
وظایف یک مدیر سایت

در حالت کلی برای مدیریت سایت سه وظیفه ی کلی را می توان تعریف کرد؛

 1. مدیریت محتوای سایت
 2. امنیت وب سایت
 3. پشتیبانی

مدیریت محتوا

برای بالا بردن رتبه ی سایت در موتورهای جستجو لازم است که به طور منظم محتوای جدید به سایت اضافه شود. کنترل این محتواها و مواردی از این قبیل بر عهده ی مدیر سایت است.
در واقع تنها وب سایت های استاتیک و غیر قابل تغییر هستند که نیاز به درج محتوای جدید ندارند و از این رو وظیفه ای هم برای مدیر در این زمینه وجود نخواهد داشت.

امنیت

یکی از حساس ترین و مهم ترین بخش های مدیریت سایت بخش امنیت است. قطعا همه ی وب سایت ها در معرض حملات سایبری و تهدید هکرها قرار می گیرند . در اینجا وظیفه ی یک مدیر وب سایت است که به بهترین شکل ممکن با این تهدیدها مقابله کند و یا آنها را خنثی کند. عدم مدیریت خوب در بخش امنیت سایت می تواند منجر به از بین رفتن تمامی اطلاعات و حذف سایت شود.

مقاله ی پیشنهادی؛ 8 نکته مهم برای تقویت امنیت وردپرس(قسمت اول)

پشتیبانی

چگونه سایت خود را مدیریت کنیم؟ ده نکته برای مدیریت سایت
پشتیبانی / ده نکته برای مدیریت سایت

تمامی تغییراتی که منجر به گسترش سایت میشود و یا تغییراتی ساختاری را در سایت به وجود می آورد باید از قبل با مدیر در میان گذاشته شود و تدابیر لازم از سمت مدیر برای پشتیبانی های احتمالی صورت بگیرد.

برای مدیریت سایت خود چه کار کنیم؟

 1. یک مدیر باید بداند که صفحه ی اصلی سایت, مهم ترین محل برای جذب کاربران و تشویق آنها به ماندن در سایت است. یعنی صفحه ی اصلی سایت باید همیشه به روزرسانی شود تا با جدیدترین و جذاب ترین مطالب بتواند کاربران را به ماندن در سایت ترغیب کند. در نتیجه باید دقت کنید مطالبی را که نمی توانید به روزرسانی کنید در صفحه ی اول سایت قرار ندهید.
 2. ترتیب و نظم درونی را در  وب سایت خود رعایت کنید!! لازم است که مطالب در دسته بندی ها قرار بگیرند تا بازدید کننده به راحتی بتواند مطلب مورد نظر خود را پیدا کند و وقت زیادی را برای پیمایش صفحات مختلف صرف نکند.
 3. برای صرفه جویی در زمان دانلود از رنگهای مختلف استفاده کنید به جای آنکه از گرافیک های زیادی استفاده کنید و سایت را سنگین کنید.
 4. از دکمه ها و تبلیغات بی جا در سایت خود استفاده نکنید. خاموش و روشن شدن و شلوغی آنها باعث خسته شدن کاربران شده و باعث می شود که سایت شما را ترک کنند.
 5. وب سایت خود را به مرور زمان تغییر دهید, تنوع ایجاد کنید و از خلاقیت ها برای ایجاد تغییرات استقبال کنید. با این کار از خسته شدن کاربران جلوگیری می کنید.
 6. پاسخگویی به یادداشتها, پیام ها و یا ایمیل های مردم را هدف قرار دهید.
 7. لینکهای لازم و متعدد در سایت خود قرار دهید. وجود لینک متعلق به سایت رقبای شما به بازدید کننده ها نشان می دهد که شما حاضرید برایافزایش اطلاعات کاربر هر کاری انجام دهید و این کار در دراز مدت باعث موفقیت شما و جذب حداکثری مخاطب های وفادار خواهد شد.
 8. در صورتی که می خواهید به قسمتی از تصویر یا صفحه شما توجه بیشتری شود, سعی کنید از علائم و روش های اشاره به آن موضوع در صفحه استفاده نمایید.
 9. مهمترین بخش از یک سایت خوب استفاده از سرویس میزبانی وب معتبر و بدون مشکل است. هاست شما باید بتواند با حداقل قطعی کار کند و خودش را با تکنولوژی های روز آپدیت کند تا بتواند کیفیت و امنیت سرویس خود را حفظ کند.
 10. هر وب سایت حتما باید یک بخش فعال برای ارتباط با کاربران داشته باشد. این وظیفه به عهده صفحه تماس با ما می باشد. سعی کنید علاوه بر فرم تماس با ما، حتما شماره تماس، شماره فکس و آدرس دفتر یا شرکت خود را در این صفحه قرار دهید.

بررسی سایت های رقبا

چگونه سایت خود را مدیریت کنیم؟ ده نکته برای مدیریت سایت
بررسی سایت های رقبا/ ده نکته برای مدیریت سایت

از مهم ترین کارهایی که برای مدیریت سایت باید انجام داد, بررسی و تحلیل سایت های رقیب است که این کار توسط مدیر سایت باید به صورت منظم انجام شود. این بررسی ها باید از تمام زوایا باشد و ریز رفتار رقبا را تحلیل کند.

موفقیت یک امر کاملا نسبی است. یعنی شما زمانی موفق در نظر گرفته می شوید که در مقایسه با سایر رقبای خود برتر باشید. قطعا هیچ تجارت و کسب و کاری بدون رقیب نخواهد بود. پس لازم است برای مدیریت بهتر سایت غرور را کنار بگذارید و از رقبای خود یاد بگیرید. بررسی رفتار و کارهای رقبا علاوه بر اینکه شما را در رقابت واقع بین تر می کند, سبب میشود تا از ایده های آنها کمک بگیرید و خلاقیتی نو و تازه را در سایت خود اعمال کنید.

 

بازاریابی و تبلیغات گسترده و البته هدفمند, برنامه ریزی برای فعالیت و پیشرفت در سال های آینده و بسیاری موارد دیگر نیز در حوزه ی مدیریتی یک مدیر سایت است. در حقیقت یک سایت خوب حاصل یک مدیریت هدفمند است و موارد گفته شده در این مقاله تنها بخشی از وظایف یک مدیر سایت است.

 

4.7/5 - (3 امتیاز)
 • برچسب ها:

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.