تغییر موقعیت عناصر صفحه در المنتور (جلسه 8)

تغییر موقعیت عناصر صفحه در المنتور (جلسه 8)

آنچه در این مقاله میخوانید

سلام به همه ی دوستداران المنتور

چرا باید موقعیت یا postion عناصر خود را در صفحه تغییر دهید ؟ شما از طریق این ویژگی می توانید تصمیم بگیرید موقعیت یا flow صفحه تان در کدام سمت قرار بگیرد ، این کار برای زیبایی و منظم شدن سایت تان مناسب تر است و باعث جذب کاربران شما نیز می شود.

flow چیست؟

flow در صفحه زمانی پیش می آید که آیکن های صفحه زیر هم چیده شده باشند و ما بخواهیم موقعیت آن را در صفحه جا به جا کنیم ، این تغییر نشان می دهد که عناصر در یک جریان (flow) یکسان قرار دارند و به نوعی به هم تکیه داده اند و به هم متصل هستند و در یک لایه زندگی می کنند.

viewport چیست؟

با استفاده از viewport در صفحه می توانید قسمتی از یک سند در وب سایت را در لحظه مشاهده کنید.

کاربرد اضافه کردن موقعیت یا postion در سایت

موقعیت یا position جزء خاصیت های کلیدی و حرفه ای محسوب می شود، این خاصیت امکان تعریف موقعیت و استقرار عناصر به صورت ثابت یا شناور در هر نقطه از صفحه سایت برای کاربر را فراهم می کند که در طراحی وب بسیار کاربرد های زیادی را دارد ، این کاربرد ها به شرح زیر است:

static

موقعیت static حالت پیش فرض عناصر در صفحات وب سایت است که، با این خاصیت موقعیت یک عنصر در کنار سایر عناصر موجود در صفحات HTML پردازش و مشخص می شود.

relative

موقعیت relative حالت تعیین موقعیت عنصر از محل قرارگیری معمول خود در صفحه وب سایت است، در این روش در نظر گرفتن مقدار برای خاصیت های top، right، bottom، left بر روی موقعیت عنصر نسبت به محل قرارگیری نرمال آن اعمال می شود.

absolute

موقعیت absolute یا مطلق به معنی تعیین موقعیت عنصر از نزدیکترین تگ اصلی است که یکی از حالت های position (به غیر از static) را داشته باشد، از این خاصیت می توانید برای شناورسازی موقعیت عنصر در بالاترین سطح صفحه وب سایت استفاده کنید.

fixed

موقعیت fixed معنی ثابت شدن موقعیت عنصر در محلی تعریف شده است که حتی با اسکرول نیز تغییر نمی کند.

sticky

موقعیت sticky یا چسبنده موقعیت عنصر را با توجه به اسکرول بار صفحه مشخص می کند، موقعیت عنصر در این حالت در هنگام اسکرول نسبت به Viewport صفحه به صورت relative تعیین و در همان نقطه ثابت و fixed می شود.

 

نحوه تغییر موقعیت عناصر صفحه در المنتور

 

برای گذاشتن مکان یا موقعیت در وب سایت تان در ابتدا بر روی یک ستون که از قبل ایجاد کرده اید کلیک می کنید.  به بخش تنظیمات پیشرفته می روید ، به قسمت موقعیت می روید، روی گزینه جایگاه کلیک می کنید که می توانید آن را روی پیش فرض،مطلق یا ثابت بگذارید. مثلا قسمت مطلق را انتخاب می کنید می توانید جهت افقی آن را تغییر دهید که به صورت راست باشد یا چپ باشد . به طور کلی در این قسمت دو نوع تنظیمات برای قرار دادن جایگاه ستون داریم که به صورت زیر است :

 

تنظیمات جهت یابی افقی

برای تنظیمات قسمت افقی در ابتدا تنظیمات افست را تغییر می دهید که به چپ باشد یا راست ، در ادامه مقدار افست را تغییر می دهید تا مکان ستون مورد نظر در چپ یا راست صفحه قرار بگیرد.

 

تنظیمات جهت یابی عمودی

برای تنظیمات قسمت عمودی در ابتدا تنظیمات افست را تغییر می دهید که به بالا باشد یا پایین ، در ادامه مقدار افست را تغییر می دهید تا مکان ستون مورد نظر در بالا یا پایین صفحه قرار بگیرد.

 

4/5 - (5 امتیاز)

4 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.