بازاریابی شبکه ای چست؟ چگونه می توان با آن کار خود را گسترش داد؟

نوامبر 23, 2017

8 بازدید

بهترین راه برای ایجاد یک تجارت خانگی استفاده از بازاریابی شبکه ای است.داشتن تجارت شخصی تنها راهی که می توان با آن اختیار خود و کار خود را در دست قرار داد. مطالعات نشان می دهد که تنها ۱% از جمعیت جهان ثروتمندند و از آن یک درصد ۷۴% صاحب تجارت خود هستند.


بازاریابی شبکه ای بالغ بر پنجاه سال که بوجود آمده است. که اکنون در ۱۲۵ کشور از این بازاریابی استفاده می کنند. روزانه بیش از ۲۱۴۰۰ نفر در سراسر دنیا به نوعی با این بازاریابی ارتباط پیدا می کنند.

تاریخچه بازاریابی شبکه ای

صنعت بازاریابی شبکه ای در سال ۱۹۴۳ با شرکت مکمل های مواد غذایی نوتریلیت شگل گرفت. به تدریج در طول سالیان متمادی این صنعت از فروش مستقیم به بازاریابی چند سطحی و شبکه ای و بازاریابی شبکه ای الکترونیک تکامل یافت.

در سال ۱۹۹۵ صنعت بازاریابی شبکه ای در سرارسر جهان ارزشی معادل با ۱۰۰ دلار داشته و انتظار می رود طی ده سال بعد از آن این مقدار به ۷۰۰ دلار افزایش پیدا کند. هم اکنون نیز در ۱۲۵ کشور دنیا ۲۵ میلیون نفر در این صنعت اشتغال داشته و به طور مداوم سالیانه ۱۰% بر این آمار افزوده می شود.

بازاریابی شبکه ای چیست؟

بازاریابی شبکه ای شیوه ای برای توزیع کالا و خدمات به مصرف کننده نهایی است که از مفاهیم رشد باینری و تصادی استفاده می کند. با یک مثال این تعریف را برای شما آسان تر می کنیم.

به طور مثال: در ماه اول شما سه تن از دوستانتان را در شبکه خود به کار می گیرید. این سه نفر نیز متعاقبا سه نفر دیگر را به خدمت می گیرند. به همین ترتیب این روند ادامه پیدا می کند. و در ماه پنجم شما ۳۶۴ نفر و در ده ماه ۸۸۵۷۳ نفر را در شبکه خود خواهید داشت.

“من ترجیح می دهم به جای استفاده از ۱۰۰% توان خودم از ۱% از توان صد نفر استفاده کنم.” پاول گتی

طرح هرمی چیست؟

برای خیلی از افراد که با بازاریابی شبکه ای آشنایی ندارند آن را یک طرح هرمی می دانند. هر چند که ساختار آنها شباهت زیادی با هرم دارد. اما این دلیل نمی شود که بازاریابی شبکه ای را به شرکت های هرمی تشبیه کرد.
زیرا هر شرکتی و یا سازمانی ساختاری شبیه به یک هرم دارد. و در واقع شکل ساختاری یک سازمان تعیین کننده هرمی بودن و نبودن آن نیست. لذا که نحوه فعالیت و چگونگی عملکرد آنهاست که تعیین می کند آن شرکت هرمی است یا خیر.

بازاریابی شبکه ای

ویژگی شرکت های هرمی غیر قانونی

هیچ محصول و یا خدمات موجهی توسط شرکت ارائه نمی شود.  شرکتها در بلند مدت تنها از سود حاصل از فروش می توانند از عهده ی مخارج بربیایند. و هنگامیکه محصولی بفروش نرسد تمای هزینه ها از طریق عضویت جدید افراد پرداخت می شود.
پس در واقع هیچ جریان ارزشی وجود ندارد و با کاهش تعداد عضویت هرم از بین می رود. و قیمت محصولات یا خدمات به منظور جبران هزینه ها بسیار بالاتر از حد معمول است. بازاریابان تنها با عضویت درآوردن افراد جدید پاداش و دستمزد دریافت می کنند.

۳ ویژگی بازاریابی شبکه ای

توزیع کنندگان مستقل تنها زمانی از سازمان پاداش و دستمزد دریافت می کنند که محصول یا خدمات آنها را فروخته باشند.

بازاریابان باید برای خود موجودی انبار بالایی تهیه نمایند.

برای افراد تازه کار امکان رسیدن به وضعیت بهتر و درآمد بیشتر نسبت به افرادی که قبل از آنها به طرح پیوسته اند وجود ندارد.

چگونه یک شرکت معتبر بازاریابی شبکه ای پیدا کنیم؟

هزاران شرکت بازاریابی شبکه ای در دنیا وجود دارد که هریک به نوعی خود را بهتر از بقیه می دانند. لذا یافتن یک شرکت معتبر برای افراد کار چندان راحتی نخواهد بود. در زیر به برخی از ویژگی هایی که یک شرکت معتبر بازاریابی شبکه ای باید داشته باشد اشاره می کنیم:

تاریخچه شرکت و سوابق کاری آن

انتخاب شرکت هایی که حداقل پنج سال سابقه درخشان و موفق داشته باشند می توان گفت شرکت معتبری است زیرا بسیاری از شرکتهای بازاریابی شبکه ای بنا بدلیل نمی توانند بیشتر از ۵ سال به کار خود ادامه دهند. زیرا که باید در این ۵ سال مبلغی را برای سوابق به موقع سرمایه و همچنین جریان نقدینگی و میزان سود دهی شرکت را بررسی نمایند. البته نمی توان گفت هر شرکتی که تازه تاسیس می باشد غیر قانونی است باید همه جوانب دیگر را نیز بررسی کرد.

مدیریت شرکت

بسیار مهم است که شرکتی را انتخاب کنیم که دارای یک تیم مدیریتی مجرب است و تنها بر حوزه ی بازاریابی شبکه ای تمرکز کرده است.
محصولات و یا خدماتی که شرکت ارائه می دهد این موضوع یکی از حساس ترین و مهم ترین موضوع هر تجارتی است. لذا باید موارد زیر را در آن مد نظر قرار داد:

 • تنوع در محصولات و خدمات
 • اثر بخشی و کیفیت محصول یا خدمات
 • ضمانت های بازگشت پول
 • منبع محصولات و خدمات
 • عرضه ثابت و پایدار
 • قیمت رقابتی محصولات و خدمات
 • خدمات پس از فروش

درآمدزایی شرکت

در هر شرکتی باید یک طرح درآمد زایی وجود داشته باشد و معیار درآمد هر شخص در شرکت میزان تلاش و فروش آن فرد باشد نه طرح یک شبه پولدار شدن باشد.

میزان حمایت و پشتیبانی شرکت

یک شرکت معتبر باید یک برنامه حمایتی و پشتیبانی مناسبی را برای آموزش و انگیزش افراد را در قالب های مختلف مانند کارگاه ها و یا دوره آموزشی داشته باشد.

ثبت قانونی

در این قسمت هم مشخص است که هر شرکت قانونی باید مجوزهای مربوط را داشته باشد. و حتما باید در جاهای مختلفی ثبت شده باشد.

مزایای بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای با توجه به امتیازات فراوان و منحصر به فرد که به نسبت تجارتهای سنتی دارد موفقیت زیادی را رقم زده است. این مزایا را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • سرمایه اولیه بسیار کم
 • ریسک و مخاطرات بسیار ناچیز
 • امکان فعالیت به صورت پاره وقت و کسب درآمد نسبی
 • سیستم حمایتی مطلوب که توسط شرکت و راهبران آن به منظور کمک و حمایت از افراد وجود دارد.
 • قدرت درآمد زایی نامحدود

آتشگاه

آموزش تنها حرفه ای است که حرفه های دیگر را ایجاد می کند. من عاشق این حرفه هستم.

مطالب مفید برای شما

آموزش های پولی را از ایمیل خود دانلود کنید

ما هم مثل شما از اسپمر ها متنفریم، و به شما اطمینان میدیم که هر هفته یکی از بهترین آموزش های وردپرس رو خواهیم کرد نه بیشتر! در هر زمان هم میتونین به راحتی لغو اشتراک کنین

سوال یا نظری در مورد این مطلب دارید؟

خیلی خوشحال میشیم که نظرات تون رو برامون ارسال کنید، این به ما انگیزه میده که آموزش های بیشتری رو رایگان تولید کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *