بازاریابی دهان به دهان چیست؟

بازاریابی دهان به دهان چیست؟

آنچه در این مقاله میخوانید

بازاریابی دهان به دهان یکی از بهترین و روش ها و شاید موثرترین روش بازاریابی در عصر حاضر است. روشی که می تواند کسب و کار شما را با کمترین هزینه در بین اقشار مختلف مردم و مشتریان مطرح کند. و باعث افزایش فروش و سود شما شود.

مقدمه

بازاریابی در هر عصری باید مطابق با نیازها و فناوری آن عصر صورت بگیرد. در سالهای اخیر ده ها و صدها متد و روش مختلف برای موفقیت در بازاریابی کالاهای گوناگون توسط شرکت های مختلف در گوشه و کنار جهان پایه گذاری و ابداع شده که هر کدام به نوبه خود باعث افزایش مشتری و سود برای شرکت مرتبط شده است.

بااین حال یک روش خاص در بازاریابی وجود دارد که در هر زمان و در هر کشوری و برای هر شرکت و کسب و کاری هست و خواهد بود. روشی که کم هزینه باشد و در حین حال بیشترین اثر را بگذارد.

می توان گفت این روش از همان آغاز عصر صنعتی شدن تولید و توسعه مشاغل و خصوصا از آغاز سده بیستم در اقتصاد جهانی مطرح بوده است.

مطمئنا وقتی شما بخواهید برای اولین بار کالا یا خدماتی را دریافت و یا خرید کنید بهترین منبع شما برای توصیه و پیشنهاد گرفتن دوستان و آشنایان شما خواهند بود. امروزه با گسترش ارتباطات و اینترنت معرفی کالا بیشتر به صورت نفر به نفر و شفاهی صورت می گیرد.

در بازاریابی دهان به دهان وقتی کسی از خدمات شما راضی باشد و همچنین بتوانید آن را راضی نگه دارید این اشخاص به نوعی برای شما پیک رایگان خواهند شد. و در هر جمع و باشگاهی و در هر زمان که صحبت از کالا و خدمات متناسب با کار شما باشد مطئنا از برد شما استفاده خواهند کرد و برزبان خواهند آورد.

بازاریابی دهان به دهان

مزایای بازاریابی دهان به دهان و باشگاه مشتریان

امروزه کاربران و مصرف کنندگان در دنیای اینترنت و یا واقعی با هزاران انتخاب روبه رو هستند نه تنها راجع به این که چه بخرند. بلکه این که از کجا بخرند. و با حجم زیادی که محصول در دنیای اینترنت وجود دارد واقعا پیدا کردن پاسخ برای این سوال دشوار است. کدام یک برای مشتری بهتر است؟

کی باید موهایم را کوتاه کنم؟ چگونه تصمیم بگیرم که لباس نو بخرم؟ کیفیت اجناس را چگونه تشخیص دهم؟ و صدها پرسش این چنینی که ممکن است در زندگی هر کس بوجود بیاید. با برقراری ارتباط شخصی با مشتریان با ایجاد روابطی بی نظیر با مشتریان یا آن چه که ما را آن را باشگاه مشتریان می نامیم.

فروشگاه شما در برابر رقابت دوام پیدا می کند. ما نحوه استفاده از بازاریابی دهان به دهان به منظور ایجاد باشگاه مشتریان برای فروشگاه شما را نشان خواهیم داد. با به کارگیری تکنیک های پژوهشی رفتار با مشتریان و بازاریابی دهان به دهان و با پرورش گروه وفاداری از مشتریان قادر به مقابله با این رقابت خواهید بود.

بازاریابی دهان به دهان و باشگاه مشتریان چیست؟

بازاریابی دهان به دهان عبارت است از فرایند رد و بدل شدن اطلاعات به ویژه معرفی محصولات و خدمات به طور غیر رسمی مابین دو نفر.
در گذشته بازاریابی دهان به دهان به پدیده ای صرفا محاوره ای و شفاهی محدود بود, اما اکنون با ایمیل و محتوای اینترنتی نیز کاربرد دارند.

باشگاه مشتریان سیستمی سازمان یافته از ارتباط با مشتری است. سیستمی که در آن هم به صورت حضوری و هم به صورت الکترونیکی با مشتریان در ارتباط شخصی تک به تک بوده و تاکید می کند که شما از اهمیت هر مشتری نسبت به کسب و کارتان آگاه هستید. باشگاه مشتریان سرچشمه تبلیغات دهان به دهان برای فروشگاه شما خواهد بود.

بازاریابی دهان به دهان

تاثیر باشگاه مشتریان بر کسب و کارتان

باشگاه مشتریان سطح وفاداری مشتری را افزایش داده و تقویت می کند. چنان چه یک مشتری پیش دوست ویا همکار خود از فروشگاه شما با نیکی یاد کند. این کار تعهد او نسبت به کسب و کار شما را تقویت خواهد کرد. و هر چه تجربه مشتری شما نسبت به کالا شما بیشتر باشد فروشگه شما معتبر خواهد شد.

باشگاه مشتریان موجب رونق کسب و کار خواهد شد.

با هر فرصتی که برای گفتگو درباره فروشگاه شما پیش می آید, مشتری تان یادآور تجربه مثبت خود می شود. در نتیجه مجددا و به زودی به فروشگاه شما سر می زند. قطعا ارتباطی میان فعالیت های دهان به دهان و ارزش مشتری در دراز مدت وجود دارد. بازدید کننده دائمی کسی است که برای فروشگاه شما مشتری جلب می نماید و احتمالا کسی است که فرصت های زیادی برای گفتگو درباره فروشگاه شما با دوستان خود دارد یا ایجاد می کند.

باشگاه مشتریان هزینه های بازاریابی را کاهش خواهد داد

اگر باشگاه مشتریان قوی ای داشته باشید هزینه های تبلیغ فروشگاه شما کاهش پیدا می کند. شاید بتوانید از مقدار بازاریابی سنتی که احتمالا در حال حاضر با آنها سرو کار دارید را کاهش دهید.

باشگاه مشتریان شما را از رقابت دور نگه می دارد.

هر چه مشتری نسبت به محصول و خدمات شما وفادار باشد, احتمال توجه او به رقیب کم می شود.

باشگاه مشتریان سطح وفاداری را افزایش می دهد.

مشتریان خوشحال و راضی که مجددا بر می گردند موجب شادی بیشتر کارمندان می شود. این فرایند را می توان یک روند دایره ای فرض کرد.

علت رواج بازاریابی دهان به دهان

بازاریابی دهان به دهان از زمانی پایه گذار شد که بشر نخستین بار نقاشی کشیده شده در غار اشاره کرد تا محل شکار گاه خوب را با خانواده اش سهیم شود.

مردم گفتگو درباره خرید را دوست دارند. مطالعات اخیر نشان می دهد که مردم هر لحظه درباره محصولات و خدمات صحبت می کنند. به طور متوسط مردم در هر روز به مدت 8 ساعت در مورد برند ویژه بحث می کنند. بیش از 60% این صحبت ها درباره جنبه مثبت محصولات سخن می گویند. از آن جا که خریداران از قبل مشتاق هستند تا راجع به چیزهایی که می خرند صحبت کنند طبیعی است که بازاریاب ها در پی مهار کردن این قدرت خواهند بود.

امروزه بازاریابی دهان به دهان منفی به عنوان موضوعی داغ مطرح شده است. برای مثال مطالعات اخیر نشان داده است که نیمی از مردم هنگام خرید با مشکل مواجه می شوند. و سه نفر از افرادی که مشکل را دیده اند به چند تا از دوستان خود بازگو می کنند و ممکن است دیگر دوستان آنها از آن فروشگاه هیچ وقت خرید نکنند.

نکته: شما باید از سلیقه ها و عقاید مشتریان خود در مورد هر چه بهتر شدن خرید از فروشگاه سر دربیاورید. توصیه ما این است که با مشتریان خود صحبت کنید و از او بپرسید که آیا همه نیازهایشان را برآورده کرده اید. و فروشگاه خود را منحصر به فرد کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله ما راجب اهمیت بازاریابی دهان به دهان مطالبی را ذکر کردیم و روش های که برای عملی کردن آن نیز نیاز بود را نیز بیان کردیم. در بازاریابی دهان به دهان این موضوع مطرح است که مشتریان خود را درک کنید و اطلاعات بیشتری راجب به آنها داشته باشید. زیرا افراد می توانند با نظر دادن راجب محصول یا خدمات شما به دوستان و آشنایان خود فروش و اعتبار شما را افزایش دهند.

امتیاز شما به این مقاله
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.