5 نکته برای ارزیابی فروش در جمعه سیاه

5 نکته برای ارزیابی فروش در جمعه سیاه

آنچه در این مقاله میخوانید

مرکز ارزیابی فروش فدرال امریکا پیش بینی کرده است که امسال میزان فروش در حراج جمعه سیاه  به بیش از 682 میلیارد دلار برسد که یک رکورد بی سابقه است. در ایران نیز جمعه سیاه فرا سیده و وقت آن است که فروش خودتان را در این بازه کوتاه مدت ارزیابی کنید.

هر سال در روزهای خاصی مردم بنا به سنت و آداب کشور خودشان مراسماتی را انجام میدهند. با اینکه علت آن هنوز برای خودمان مشخص نیست اما چند سالی است که در ایران هم سنت های سایر کشور های خارجی رواج پیدا کرده یکی از این آداب و رسوم Black Friday یا جمعه سیاه است.

در این روز که آخرین پنجشنبه ماه نوامبر است مردم به خرید میروند و کالا های خودشان را تهیه میکنند. اینترنت هم فضای جدید و تازه ای برای خرید است که عده زیادی از مردم بوسیله آن خرید خوشان را انجام میدهند. در این روز بازار فروش بسیار داغ است و رقابت برای جذب مشتریان بسیار بالا. اکثر فروشگاه داران تخفیفات مختلفی را ارایه میکنند تا بتوانند مشتریان بیشتری را جذب کنند.در این میان کسانی موفق هستند که بتوانند ارزیابی فروش در جمعه سیاه را در کسب و کار خودشان انجام دهند.

ارزیابی فروش در جمعه سیاه چرا؟ چگونه ؟

خب حالا شما برای ارزیابی فروش در جمعه سیاه برای کسب و کار خودتان چه کاری کرده اید؟ در این مقاله میخواهم به شما 5 نکته و روش برای ارزیابی فروش در جمعه سیاه متذکر شوم. اینکه بدانید مشتریان شما از چه طریقی وارد وبسایت شما شده اند و یا کمپین های مختلف تبلیغاتی شما چقدر مفید بوده اند, در روند پیشرفت کار شما بسیار مهم است. با ما باشید تا با استفاده از گوگل آنالیتیکس به ارزیابی فروش در جمعه سیاه بپردازیم.

 

1.برنامه ارزیابی

اینکه آنالیز دقیق از سایت خودتان و میزان فروشتان داشته باشید خیلی ضروری و مهم است. وقتی آمار و گزارشات مختلف از جزئیات سایتتان داشته باشید میتوانید ایردات و نقاط قوت و ضعف سایت خودتان و کسب و کارتان را شناسایی کنید و برای حل آنها راه مناسبی در پیش بگیرید.

بدون داشتن اطلاعات کافی از میزان فروش در رویدادهای مختلف مانند جمعه سیاه که فروش شما متغیر میشود نمیتوانید برای کسب و کارتان تصمیم مفید و درستی را اخذ کنید. پس قدم اول این است که یک برنامه ارزیابی دقیق از سایت خودتان داشته باشید.

اگر قبلا سایت خودتان را ارزیابی کرده اید، آن را بنویسید و دوباره روی آن کار کنید و اگر تا به حال ارزیابی دقیقی از سایت خودتان انجام نداده اید همین حالا مواردی که در ادامه به شما میگوییم را از سایت خودتان پیدا کنید.

  • هدف کسب و کار شما برای فروش در جمعه سیاه امسال
  • استراتژی برای رسیدن به هدف مشخص شده
  • شاخص های عملکرد کسب و کارتان(KPI) را مشخص کنید
  • تنظیم کردن هدف بر اساس شاخص های عملکرد
  • شناسایی بخش های مختلف

زمانیکه موارد ذکر شده را مشخص کردید، نیاز به یک برنامه پیاده سازی دارید که چگونگی انجام کار برای هر بخش تا جزئی ترین مورد را مشخص کرده باشید. در این برنامه باید مواردی که قصد دارید آمار آنها را داشته باشید را در نظر بگیرید. شاید نیاز داشته باشید از یک مشاور حرفه ای برای کسب و کار خودتان استفاده کنید تا این کار را برای شما انجام دهد. اما در نظر داشته باشید تا هر اندازه که میتوانید به جلو حرکت کنید و پیشرفت کنید حتی یک درصد! پس اگر این کار برایتان خیلی سخت و مشکل بود از خیر آن نگذرید و از آن نترسید. تا هر اندازه که میتوانید آن را انجام دهید.

2.بررسی وضعیت فروشگاه

اگر شما یک فروشگاه آنلاین دارید، باید اطلاعات فروش خودتان را حتما به دست بیاورید. باید میزان تبدیل کاربران به مشتری در سایت خودتان ( Conversion Rate ) ، رفتار مشتری در زمان خرید , عملکرد محصولات و میزان درآمد تان را بدانید.

بررسی میزان فروش در جمعه سیاه

اگر شما اطلاعات فروش خودتان را در گوگل آنالیتیکس نمیبینید, باید حتما تنظیمات مربوط به بررسی میزان فروش خودتان را انجام دهید. دانستن رفتار و عملکرد مشتری در زمان خرید از سایت شما در زمان های مختلف و فروش های فوق العاده به شما در به دست آوردن اطلاعات بیشتر و آمارهای دقیقتر کمک میکند. در اینصورت میتوانید متوجه شوید که آیا فروش شما در جمعه سیاه موفقیت آمیز بوده است یا خیر.

3.بررسی هدف و قیف برای رسیدن به هدف

وقتی بتوانید آنالیز دقیق سایت خودتان را به دست آورید میتوانید اهدافی را برای سایتتان تنظیم کنید. شما میتوانید هدف مشخصی برای زمانیکه کاربر بر روی دکمه خرید کلیک کرد مشخص کنید. داشتن هدف به همراه قیف برای فروش بیشتر بسیار ضروری و مهم است. این کار باعث افزایش میزان تبدیل کاربر به مشتری برای سایت شما میشود و کمک میکند که جزئیات بیشتری از چگونگی انجام فروش در سایت خودتان داشته باشید.

در زمان ایام خاص مانند جمعه سیاه این اطلاعات و این روشها به شما برای شناسایی مشکلات خرید در سایتتان کمک میکند. اگر شما شاهد کم شدن نرخ تبدیل در سایت تان شدید , میتوانید خیلی سریعتر و دقیقتر علت را بررسی کنید. مطمئن شوید که درگاه های پرداخت شما فعال باشند و کاربر در زمان خرید به مشکلی بر نخورد.

اگر شما از بنر ها و یا تصاویر مختلف برای تبلیغ در سایتتان استفاده میکنید, پیشنهاد میکنیم که از Event یا وقایع برای رهگیری و بررسی نحوه ورود کاربران در سایتتان استفاده کنید. این ابزار از طریق سایت گوگل در دسترس میباشد و شما میتوانید به راحتی از طریق گوگل آنالیتیکس ابزار Event را در سایت خودتان استفاده کنید.

این ابزار به شما کمک میکند که بفهمید آیا کاربران بر روی تبلیغات شما کلیک میکنند یا خیر؟ قابلیت مدیریت تگ های گوگل نیز به شما در انجام این کار بسیار کمک میکند.

4.تگ های UTM

برای بررسی میزان فروش در جمعه سیاه و ارزیابی همه تلاشهای خودتان یک راه فوق العاده به شما پیشنهاد میکنیم. تگ های UTM در سرویس گوگل آنالیتیکس باعث میشوند که بفهمید کاربران از چه روشی و از چه طریقی وارد وبسایت شما شده اند. به شما این اطمینان رو میدهیم که با استفاده از روش برچسب گذاری UTM بسیار راحتتر بتوانید فروش و بازدید سایت خودتان را بالا ببرید.نمونه هایی از این نوع برچسب گذاری را برای شما در ادامه لیست میکنیم.

1. نمونه تبلیغ در فیسبوک

2. پست معمولی در فیسبوک

3. لینک در خبرنامه

4. دکمه ای در خبرنامه

همانطور که میبینید ما از نام BlackFriday برای تگ UTM خودمان استفاده کرده ایم. از برچسب utm_campaign=BlackFriday در تمامی لینک هایی که برای خرید در زمان فروش جمعه سیاه در نظر گرفته اید استفاده کنید. با این کار در زمان فروش و بعد از آن میتوانید میزان فروش از این قسمت را متوجه شوید.اگر برای تولید URL های  دارای تگ UTM میخواهید از یک ابزار استفاده کنید وبسایت Campaign URL Builder  ابزار بسیار مناسبی است که با وارد کردن اطلاعات دلخواه, به راحتی URL نهایی را برای شما تولید میکند.

 

بررسی میزان فروش در جمعه سیاه

 

در زمان فروش جمعه سیاه باید حوستان به این کمپین باشد. اگر شاهد کاهش فروش یا کارایی بودید باید فورا علت را پیدا کنید. استفاده از کمپین ها در گوگل آنالیتیکس برای شما کاربرد های بسیار زیادی دارد.

5.بررسی آمار Google Analytics در جمعه سیاه

ابزار گوگل آنالیز برای کسب اطلاعات دقیق از وبسایتتان بسیار مفید است. شما میتوانید گزارشات بسیار کامل و دقیقی از وبسایتتان به دست بیاورید. آمار مشاهده افراد در حال حاضر را ببینید, افت بازدید را بررسی کنید, آمار سایتتان را بر اساس کشور و شهر مقایسه کنید. اگر افراد زیادی را در صفحه سبد خرید سایتتان دیدید اما خریدی اتفاق نیافتاد مطمئنا مشکلی وجود دارد که باید آن را رفع کنید.

نتیجه گیری

اگر میخواهید بدانید که فروش جمعه سیاه شما موفقیت آمیز بوده است یا خیر , نیاز به اطلاعات و آمار دارید. باید اطلاعات کاملی از میزان فروش و بازدید وبسایتتان به همراه نرخ تبدیل و خروج مشتریان داشته باشید. استفاده از ابزار گوگل آنالیز به شما در به دست آوردن این آمار کمک میکند.

 

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.