چطور یک مقاله غیر رسمی بنویسیم؟ (جلسه 8)

چطور یک مقاله غیر رسمی بنویسیم؟ (جلسه 8)

آنچه در این مقاله میخوانید

امروز می خواهم درباره نحوه نگارش یک مقاله غیر رسمی با شما عزیزان صحبت کنم. اما قبل از شروع این مبحث, یک مروری می کنم از آنچه که تا الان گفتم.
من یک چالش چهل روز محتوا نویسی را راه اندازی کردم و در این چالش می خواهم به تمام کسانی که دوست دارند محتوا نویسی را یاد بگیرند کمک کنم تا این مسیر را راحت تر و بهتر پیش ببرند.

در جلسه قبلی گفتم که یک مقاله با محتوای رسمی باید دارای چه ویژگی های باشد و چگونه می توان آن را نگارش کرد. امروز درباره مقاله غیر رسمی توضیح خواهم داد و درباره تمام رمز و رازها و نکات نگارشی, برای شما خواهم گفت. پس با من تا انتهای این مطلب همراه باشید.

نگارش مقاله غیر رسمی مانند مکالمه گفتاری است. همانطور که شما با یک دوست و همکارتان صحبت می کنید در نوشتن مقاله‌ی غیر رسمی نیز به همین صورت است. شما به طور مستقیم با خواننده در ارتباط هستید و از ضمایر شخص اول و سوم استفاده می کنید.

 

مقاله غیررسمی چیست؟

مقاله غیررسمی مقاله ای است که برای مخاطب عام نوشته می شود. هدفش هم این است که با زبان عامیانه و مخاطب پسند مفهوم به راحتی به مخاطب منتقل کند.

 

چطور یک مقاله غیر رسمی بنویسیم؟
چطور یک مقاله غیر رسمی بنویسیم؟

یک مقاله غیر رسمی باید دارای چه ویژگی های باشد؟

ساده باشد

جملات کوتاه و ساده برای اظهار نظر در مقاله غیر رسمی قابل قبول و گاهی ضروری است. بنابراین در قدم اول شما باید مباحث هر چند پیچیده را به ساده ترین شکل ممکن بیان کنید.

کمی احساسی باشد

شما همانطور که با دوستانتان حرف می زنید و از احساسات و افکارتان با آنها صحبت می کنید در مقاله غیر رسمی نیز باید به همین صورت عمل کنید اما زیاده روی نکنید.

هدف دار باشد

شما باید در مقاله غیر رسمی بتوانید همانطور که سبک عامیانه و دوستانه را رعایت می کنید, هدف دار نیز بنویسید. به طور مثال: شما هدفتان از نگارش یک مقاله غیر رسمی این است که مخاطب با طراحی و سئو سایت آشنا شود, پس باید مباحثی را بنویسید که همین هدف را دنبال کند.

استفاده از ضمیر اول شخص

در سبک غیر رسمی, نویسنده از مبحث جدا نمی شود و از دیدگاه شخص اول (من و ما ) و دوم (شما) استفاده می کند. این کار مخاطب را تا پایان مقاله همراه می کند و حس صمیمیت را به او منتقل می کند.

 

نکاتی کلیدی درباره مقاله غیر رسمی

  • اگر با موضوعی جدی سرو کار دارید و آن را می خواهید غیر رسمی بنویسید حس شوخ طبعی را برای خودتان نگه دارید و فقط هر آنچه که لازم است را بیان کنید.
  • به زبانی بنویسید که استاد شما می تواند آن را درک کند. این جمله که گفتم به این معنی است که اگر چه شما می خواهید دوستانه بنویسید اما باید طوری باشد که قابل خواندن و درک کردن باشد.
  • گاهی از جملات طعنه آمیز هم استفاده کنید. البته باید دقت کنید که آن را در جای خود استفاده کنید, چرا که جملات طعنه آمیز برای هر کسی قابل تشخیص نیست و ممکن است مخاطب با آن نتواند ارتباط برقرار کند.
  • در ابتدای کار شما نمی دانید که یک مقاله خوب غیر رسمی چه نوع مقاله است, پس پیشنهاد می کنیم مقالات چند وبلاگ شخصی خوب بخوانید. وبلاگ نویسان معروف و ماهر می دانند چگونه این ارتباط را بین خود و خوانندگان ایجاد کنند, سعی کنید از آنها الگو بگیرید.
  • گاهی نظرات خود را درباره چیزی که می خواهید بنویسید خیلی واضح بیان کنید. با این تکنیک شما می توانید درک موضوع را برای مخاطب آسان تر کنید.
چطور یک مقاله غیر رسمی بنویسیم؟
چطور یک مقاله غیر رسمی بنویسیم؟

نحوه نوشتن مقاله غیررسمی

اکنون که نکات اصلی کلی را در نظر گرفتیم وقت آن است که با رهنمودهای عملی مقاله نویسی غیر رسمی را شروع کنیم.

1. یک موضوع مناسب انتخاب کنید

موضوعی را انتخاب کنید که خیلی کلی نباشد. موضوع شما باید خاص و ملموس باشد. برای اینکه بهترین موضوع را برای مقاله انتخاب کنید ایده هایتان را در یک تکه کاغذ بنویسید و از بین چند ایده ای که نوشته اید یکی از آن را انتخاب کنید. به طور مثال شما می خواهید درباره موضوع طراحی سایت مطلبی بنویسید پس بهتر است اینگونه تیتروار آن را نگارش کنید.

  • طراحی سایت چیست؟
  • آموزش طراحی سایت
  • طراحی سایت شرکتی
  • طراحی سایت فروشگاهی
  • طراحی سایت وبلاگی
  • چگونه طراحی سایت را شروع کنم؟

و … هزاران مورد دیگر که می توانید یکی از آنها را انتخاب کرده و به عنوان یک موضوع اصلی نگارش کنید.

 

2. ساختار کلی مقاله را مشخص کنید

پس از آنکه موضوع را انتخاب کردید طرح کلی را برای خودتان آماده کنید و بدانید که از اول تا آخر متن چه چیزهایی را به مخاطب خواهید گفت و چگونه می خواهید آن را متقاعد کنید. در واقع راجع به تمام اجزای مقاله برنامه ریزی کنید.

 

3. مقدمه ای جذاب و کوتاه

مقدمه مهم ترین بخش از یک مقاله است که در قالب چند خط کل مقاله را برای خواننده توضیح می دهد. در واقع خوانندگان بر اساس همین مقدمه تصمیم می گیرند که مقاله را برای خواندن انتخاب کنند یا نه. در نتیجه هر چه مقدمه مقاله خود را جذاب تر بنویسید مقاله شما شانس بیشتری برای خوانده شدن خواهد داشت.

 

4. نوشتن متن اصلی

در بدنه متن باید شما دیدگاه های خود را به راحتی بیان کنید. شما باید طوری متن اصلی را بنویسید که شخص کاملا قانع شود. در حقیقت وقتی موضوعی را انتخاب می کنید در اصل می خواهید حقایقی را درباره آن توضیح دهید, بنابراین استدلاهایی را باید بیاورید که کاملا منطقی و قابل قبول باشد.

 

5. نحوه پایان دادن به یک مقاله غیررسمی

شما سرانجام می خواهید نتیجه گیری را داشته باشید و مبحث را ببندید. در این قسمت باید نکات کلیدی را توضیح دهید و راهکارها و پیشنهادها را بیان کنید.  اما نوشتن مقاله با نتیجه گیری تمام نمی شود بلکه شما باید مرحله دیگر را نیز بگذرانید.

 

6. ویرایش مقاله

یک نویسنده حرفه ای در پایان متنی که نوشت کمی از کار فاصله می گیرد تا اشتباهات خودش را تصحیح کند. وقتی ما به عنوان نویسنده چیزی را می نویسیم گمان می کنیم که تمام و بی نقص است اما این دیدگاه کاملا اشتباه است. شما باید وقتی که نوشته تان را منتشر کردید, یک یا چند روز بعد به آن بازگردید و دوباره مطلب را بخوانید و در این فاصله اگر نظری هم داده شده است آن را در مقاله بگنجانید.

چطور یک مقاله غیر رسمی بنویسیم؟
چطور یک مقاله غیر رسمی بنویسیم؟

اجازه دهید حداقل یک روز از این کار بگذرد. بعد این سوالات را از خودتان بپرسید؛

  • پیام شما چیست؟
  • آیا مقاله شما خوانا است؟
  • آیا مقاله منطقی و بی عیب نقض است؟

نتیجه گیری

در این مقاله ما تمام نکات لازم برای نوشتن یک مقاله غیر رسمی برای شما توضیح دادیم و گفتیم که با رعایت چند نکته ساده می توان به راحتی یک مقاله غیر رسمی نوشت. در پایان سوال من از شما این است که آیا با خواندن این مقاله آمادگی لازم پیدا کرده اید که یک مقاله دوستانه و غیر رسمی را به عنوان نمونه و برای شروع کار بنویسید؟

4.5/5 - (8 امتیاز)

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.