مقاله غیر رسمی چیست؟ چگونه آن را بنویسیم؟

بازگشت به بلاگ

مقاله غیر رسمی چیست؟ چگونه آن را بنویسیم؟

این مطلب رو دوست داشتید؟

با سلام خدمت دوستان عزیز
امروز می خواهم درباره نحوه نگارش مقاله غیر رسمی با شما عزیزان صحبت کنم. اما قبل از آنکه این مبحث توضیح بدهم یک مروری می کنم از آنچه که تا الان گفتم.
من یک چالش چهل روز محتوا نویسی را راه اندازی کردم و در این چالش هم می خواهم به تمام کسانی که دوست دارند محتوا نویسی را یاد بگیرند کمک کنم تا این مسیر را راحتتر و بهتر پیش بروند.

در چالش قبلی گفتم  که یک مقاله یا محتوای رسمی باید دارای چه ویژگی های باشد و چگونه می توان آن را نگارش کرد امروز درباره مقاله غیر رسمی توضیح خواهم داد و درباره تمام رمزو رازها و نکات نگارشی برای شما خواهم گفت پس با من تا انتهای این مطلب همراه باشید.

نگارش مقاله غیر رسمی مانند مکالمه گفتاری هست. همانطور که شما با یک دوست و همکارتان صحبت می کنید در نوشتن مقاله نویسی غیر رسمی نیز به همین صورت است. شما مستقیما با خواننده در ارتباط هستید از ضمایر شخص اول و سوم استفاده می کنید.

 

مقاله غیررسمی چیست؟

مقاله غیررسمی مقاله ای است که برای لذت بردن عموما نوشته می شود . هدفش هم این است که با زبان عامیانه و مخاطب پسند مفهوم به راحتی به مخاطب منتقل کند.

 

مقاله غیر رسمی

یک مقاله غیر رسمی باید دارای چه ویژگی های باشد؟

ساده باشه

جملات کوتاه و ساده برای اظهار نظر در مقاله غیر رسمی قابل قبول و گاهی ضروری هست بنابراین در قدم اول شما باید مباحث هر چند پیچیده را به طور ساده بیان کنید.

کمی احساسی باشه

شما همانطور که با دوستتان حرف می زنید و از احساساتتان و افکارتان با او صحبت می کنید در مقاله غیر رسمی نیز باید به همین صورت عمل کنید اما زیاده روی نکنید.

هدف دار باشه

شما باید در مقاله غیر رسمی بتوانید همانطور که سبک عامیانه و دوستانه را رعایت می کنید اما آن را هدف دار نیز بنویسید. به طور مثال: شما هدفتان از نگارش یک مقاله غیر رسمی این است که مخاطبتان با طراحی سایت و سئو سایت آشنا شود پس باید مباحثی را بنویسید که همین هدف را دنبال کند.

ضمیر اول شخص باشه

در سبک غیر رسمی؛ نویسنده از مبحث جدا نمی شود و از دیدگاه شخص اول(من و ما ) و دوم (شما) استفاده می کند.

پیشنهاد حامد نجفی
معرفی چند کتاب محتوا نویسی که با خواندن آن شما ماهرتر می شوید؟

 

نکاتی کلیدی درباره مقاله غیر رسمی

-اگر با موضوع جدی سرو کار دارید و آن را می خواهید غیر رسمی بنویسید حس شوخ طبعی را برای خودتان نگه دارید و فقط هر آنچه که لازم هست را بیان کنید.

-به زبانی بنویسید که استاد شما می تواند آن را درک کند. این جمله که گفتم به این معنی هست که اگر چه شما می خواهید دوستانه بنویسید اما باید طوری باشد که قابل خواندن و درک کردن باشد.

-گاهی از جملات طعنه آمیز هم استفاده کنید. البته اگر در این کار استاد هستید آن را انجام دهید چرا که جملات طعنه آمیز برای هر کسی قابل تشخیص نیست ممکن است که مخاطب با آن نتواند ارتباط برقرار کند.

-شما نمی دانید که یک مقاله خوب غیر رسمی چه نوع مقاله است؟ چند وبلاگ شخصی خوب بخوانید . وبلاگ نویسان معروف و ماهر می دانند چگونه این ارتباط را بین خود و خوانندگان ایجاد کنند.

-گاهی نظرات خود را در باره چیزی که می خواهید بنویسید را بیان کنید. با این تکنیک شما می توانید درک موضوع را برای مخاطب آسانتر کنید.

 

نحوه نوشتن مقاله غیررسمی

اکنون که نکات اصلی کلی را در نظر گرفتیم وقت آن است که با رهنمودهای عملی مقاله نویسی غیر رسمی را شروع کنیم.

۱.یک موضوع مناسب انتخاب کنید

موضوعی را انتخاب کنید که خیلی کلی نباشد. موضوع شما باید خاص و ملموس باشد. برای اینکه بهترین موضوع را برای مقاله خودتان انتخاب کنید ایده هایتان را در یک تکه کاغذ بنویسید و از بین چند تا جمله ای که نوشته اید یکی از آن را انتخاب کنید. به طور مثال شما می خواهید درباره موضوع طراحی سایت مطلبی را بنویسید بهتر است اینگونه تیتر وار آن را نگارش کنید.

طراحی سایت چیست؟
آموزش طراحی سایت
طراحی سایت شرکتی
طراحی سایت فروشگاهی
طراحی سایت وبلاگی
چگونه طراحی سایت را شروع کنم؟

و… هزاران مورد دیگر که می توانید یکی از آنها را انتخاب کرده و به عنوان یک موضوع اصلی آن را نگارش کنید.

 

۲.ساختار کلی مقاله را مشخص کنید

پس از آنکه موضوع خودتان را انتخاب کردید طرح کلی را برای خودتان آماده کنید و بدانید که از اول متن تا آخر متن چه چیزهایی را به مخاطبتان خواهید گفت و چگونه می خواهید آن را متقاعد کنید راجب تمام اجزای مقاله برنامه ریری کنید.

پیشنهاد حامد نجفی
چرا در حین نوشتن باید موسیقی گوش داد؟

 

۳.مقدمه ای جذاب و کوتاه بنویسید

مقدمه مهم ترین بخش از یک مقاله می باشد که در قالب چند خط کل مقاله را برای خواننده توضیح می دهد. در واقع خوانندگان بر اساس همین مقدمه تصمیم می گیرند که مقاله را برای خواندن انتخاب کنند یا نه. در نتیجه هر چه مقدمه مقاله خود را جذاب تر بنویسید مقاله شما شانس بیشتری برای خوانده شدن خواهد داشت.

 

۴.نوشتن متن اصلی در مقاله

در بدنه متن باید شما دیدگاه ها خود را به راحتی بیان کنید. شما باید طوری متن اصلی را بنویسید که شخص کاملا قانع شود. شما وقتی موضوعی را انتخاب می کنید در اصل می خواهید حقایقی را در باره آن توضیح دهید بنابراین استدلاهایی را باید بیاورید که کاملا منطقی و قابل قبول باشد.

 

۵.نحوه پایان دادن به یک مقاله غیررسمی

شما سرانجام می خواهید نتیجه گیری را داشته باشید و مبحث را ببندید در این قسمت باید نکات کلیدی را توضیح دهید و راهکارها و پیشنهادی را بیان کنید.  اما نوشتن مقاله با نتیجه گیری تمام نمی شود بلکه شما باید مرحله دیگر را نیز بگذرانید.

 

۶.ویرایش مقاله

یک نویسنده حرفه ای در آخر که متنی را نوشت کمی از کار فاصله می گیرد تا اشتباهات خودش را تصحیح کند. وقتی ما به عنوان نویسنده چیزی را می نویسیم گمان می کنیم که تمام و بی نقص هست اما این دیدگاه اشتباه هست شما باید وقتی که نوشته تان را انتشار دادید یک و یا چند روز به آن بازگردید و دوباره مطلب را بخوانید و اگر نظری هم داده شده است آن را در مقاله تان بگنجانید.

اجازه دهید حداقل یک روز از این کار بگذرد . بعد این سوالات را از خودتان بپرسید. پیام شما چیست؟ آیا مقاله شما خوانا هست؟ آیا مقاله منطقی و بی عیب نقض هست؟

نتیجه گیری

در این مقاله ما تمام نکات مقاله غیر رسمی برای شما توضیح دادیم و گفتیم که با رعایت چند نکته ساده می توان به راحتی یک مقاله غیر رسمی را نوشت. سوال من از شما این است که با خواندن این مقاله آماده هستید که یک مقاله دوستانه ای را به صورت تست بنویسد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بلاگ