بازخوردهای بازاریابی ایمیلی برای فروشگاه های اینترنتی

بازخوردهای بازاریابی ایمیلی برای فروشگاه های اینترنتی

آنچه در این مقاله میخوانید

در هر تجارت و صنعت اهداف متفاوتی وجود دارند که تعریف شده و مشخص هستند. این اهداف برای فروشگاه های اینترنتی هم متفاوت است اما آن چیزی که برای هر کسب و کاری اهمیت دارد جذب مشتری است. بازاریابی ایمیلی یکی از جدیدترین و در عین حال تاثیر گذارترین روش های نوین بازاریابی است که در ادامه قصد داریم برای تاثیر بیشتر این روش بر رونق فروشگاه های اینترنتی نکاتی را ارائه دهیم. لذا ما را تا پایان همراهی کنید.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که برای یک فروشگاه اینترنتی, جذب مشتری اهمیت دارد اما حفظ مشتری و تشویق او برای خرید دوباره یا شرکت در فعالیت های فروشگاه اهمیتی چند برابر دارد.

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ چیست؟

بازخوردهای بازاریابی ایمیلی برای فروشگاه های اینترنتی
بازاریابی ایمیلی

بهبود رابطه با مشتریان فروشگاه اینترنتی با استفاده از ارسال ایمیل به آن ها یک تعریف ساده از بازاریابی ایمیلی است.
محتوای ارسالی به مشتریان از طریق ایمیل میتواند شامل موارد زیر باشد؛

  •  ارسال ایمیل برای مطلع کردن مشتریان از تخفیف‌ها یا محصولات جدید
  •  فرستادن خبرنامۀ مقالات یا محتواهای جدید
  •  دریافت نظر مشتریان درباره محصول یا خدمات
  •  یادآوری خریدهای تکمیل نشده
  •  تبریک تولد یا هر نوع سالگرد
  •  ارسال فاکتور خرید

 

برای ارسال ایمیل به مشتریان لازم است موارد زیر را در نظر بگیرید تا بهترین بازخوردها را دریافت کنید؛

1 . شناسایی نیاز مشتریان

در قدم اول برای اینکه یک ایمیل تاثیر گذار و مفید برای مشتری ارسال کنید لازم است که نیاز مشتری را شناسایی کنید. برای این کار میتوانید به خرید های انجام شده توسط مشتری از فروشگاه توجه کنید. یا از صفحه ی ها و کالاهای بازدید شده توسط مشتری سلیقه و نیازهای آنها را شناسایی کنید.

اگر این مرحله به درستی انجام شود قطعا مشتری را برای بازدید و در نتیجه خرید تشویق خواهد کرد و این همان هدفی است که از طریق بازاریابی ایمیلی برای آن تلاش می کنیم.

اما چرا اصرار بر شناسایی نیاز مشتریان داریم؟

شاید روزانه ایمیل های تبلیغاتی زیادی را از طرف فروشگاه های مختلف دریافت کرده باشید. این ایمیل های تبلیغاتی بدون هیچ نیازسنجی و به صورت عمده برای کاربران ارسال میشوند.

هدف از این ایمیل ها تنها فروش بیشتر است اما در مقابل ایمیل هایی که هدفمند و با توجه به خواست و نیاز مشتری ارسال میشوند اهدافی بزرگتر از فروش را دنبال می کنند اهدافی مانند برند سازی و جذب مشتریان دائمی.

مقاله ی پیشنهادی؛۲۹ روش حرفه ای برای تبلیغ فروشگاه آنلاین

2 . روند ثبت نام آسان و سریع

بازخوردهای بازاریابی ایمیلی برای فروشگاه های اینترنتی
روند ثبت نام آسان و سریع

یکی از عواملی که مشتریان یک فروشگاه تمایلی به ثبت ایمیل خود در سایت فروشگاه ندارند این است که روند ثبت نام طولانی و زمانبر است. با کوتاه کردن این روند و طراحی آن به ساده ترین شکل ممکن قطعا تعداد افرادی که مراحل ثبت نام را تا پایان طی می کنند بیشتر خواهد شد و این یعنی افزایش مشتریان باقوه.

3 . ارسال ایمیل های خبری به صورت مستمر

ایمیل های خبری شامل محتواهای خبری و اطلاع رسانی از وب سایت فروشگاهی شماست که برای مشتری ارسال میشود. مقالات مفید, اطلاع از جدید ترین محصولات, اطلاع رسانی شارژ مجدد کالاهای پر طرفدار و مد نظر مشتری, اطلاع رسانی تخفیف ها و فروش های ویژه و… مطالبی هستند که محتوای یک ایمیل خبری خوب را تشکیل می دهند.

اما این ایمیل های خبری برای اینکه تاثیر قابل ملاحظه ای داشته باشند لازم است که به صورت مرتب و در بازه های زمانی مشخص ارسال شوند. جلب اعتماد مشتری دلیل اصلی اصرار برای مستمر بودن این ایمیل هاست.

4 . توجه به ظاهر ایمیل ارسالی

ظاهر ایمیل های ارسالی توسط شما برای مشتریان یکی از مهم ترین نکاتی است ک باید به آن توجه کنید. قالب های ایمیل شما باید در کنار جذابیت شامل طرح ها و رنگ های مناسب نیز باشد. لذا قبل ازارسال ایمیل دقت کنید که طرح انتخابی شما راحت و قابل فهم است.

5 . عکس العمل کاربران را نادیده نگیرید

یکی از کاربردهای ایمیل مطلع کردن مشتری است. اینکه مشتری خرید خود را به ثبت رسانده یا در حال انجام فرآیند خرید است از جمله مواردی است که توصیه میشود برای اطمینان برای او ایمیل ارسال شود. یکی دیگر از مواردی که ممکن است به وفور برای فروشگاه های اینترنتی اتفاق بیفتد نیمه کاره رها کردن خرید است.

به این صورت که مشتری کالاهای مورد نظر خود را در سبد خرید قرار میدهد اما فرآیند را تکمیل نمی کند. در این مواقع باید با ارسال ایمیل از مشتری دلیل این موضوع را جویا شد. با آگاهی از دلیل این کار میتوان تغییراتی اعمال کرد تا این اتفاق به حداقل ممکن برسد.
از طرف دیگر برای دریافت رضایت مشتریان از خریدشان نیز میتوانید از نظر سنجی های ایمیلی استفاده کنید.

6 . تشویق برای عضویت

بخش قابل توجهی از کاربران برای ثبت ایمیل خود در فروشگاه شما نیاز به انگیزه دارد. با ارائه ی تخفیف و طرح های تشویقی میتوانید انگیزه ی لازم برای این گروه از مشتریان را ایجاد کنید.

7 . دعوت به فعالیت یا CTA

بازخوردهای بازاریابی ایمیلی برای فروشگاه های اینترنتی
دعوت به فعالیت یا CTA

استفاده از ویژگی Call to Action در وب سایت میتواند یکی دیگراز عوامل تشویق کاربران یا مشتریان برای ثبت ایمیل شان باشد. CTA یا فراخوان ها را میتوانید در فوتر وب سایت خود با مضمونی مانند ” یا ثبت ایمیل خود یک کتاب الکترونیکی هدیه بگیرید” قرار دهید تا کاربران تشویق به ثبت ایمیل خود شوند. با استفاده از این امکان میتوانید نرخ تبدیل بازدید کننده ها به اعضای سایت را تا حد قابل توجهی بالا ببرید.

8 . زمان بندی مناسب

فرم عضویت در خبرنامه را در زمان مناسب به کاربر نمایش دهید. زمانی که یک کاربر از تجربه‌ای که در وب‌سایت شما داشته راضی باشد، بی‌تردید با اولین پیشنهاد به عضویت خبرنامه و وب سایت شما در خواهد آمد و ایمیل خود را ثبت می کند. برای مثال: کاربری که در سایت شما یک مقاله یا یک ویدئو مفید و آموزنده مشاهده کرده یا یک خرید انجام داده، زمانی که با فرم عضویت روبرو می شود احتمال عضویت بیشتری دارد.

حرف آخر

از ابتدای فعالیت فروشگاه های اینترنتی, بازاریابی ایمیلی یکی از راه های جذب مشتری بوده که هنوز هم با وجود گسترده شدن شبکه های اجتماعی و حداقل استفاده از ایمیل کارایی خود را دارد. پس نمی توان آن را نادیده گرفت و باید برای جذب مشتری از این طریق با استفاده از روش های نوین, تلاش کرد.

کدام یک از  روش های گفته شده در این مقاله را در فروشگاه اینترنتی خود به کار گرفته اید؟ به چه روش هایی در این مقاله اشاره نکرده ایم؟ نظرات و پیشنهادهای خود را در بخش نظرات همین صفحه با ما در میان بگذارید.

 

4.5/5 - (2 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.