بازاریابی دیجیتالی چیست؟

بازاریابی دیجیتالی چیست؟

آنچه در این مقاله میخوانید

بازاریابی دیجیتالی در یک اصطلاح چتری برای بازاریابی هدفمند است. در واقع تعاملی از محصولات یا خدمات با استفاده از فن آوری دیجیتال برای رسیدن به هدف اصلی که همان جذب مشتریان است می باشد. این نوع بازاریابی اعث می شود که برند تجاری و فروش شما افزایش یابد.

فعالیت های بازاریابی دیجیتالی شامل بهینه سازی موتور جستجو یا همان سئو و بازاریابی موتور جستجو , بازاریابی محتوا, بازاریابی تجارت الکترونیک و… هر شکلی دیگری از رسانه دیجیتال می باشد. رویکرد این نوع بازاریابی مشتری مداری است.

تاریخچه بازاریابی دیجیتال

اصطلاح بازاریابی دیجیتالی نخستین بار در دهه 90 میلادی به کار گرفته شد. در فاصله بین سالهای 2000 تا 2010 بازاریابی دیجیتالی به عنوان یک راه موثر برقراری ارتباط با مصرف کنندگان شناخته شد و پیچیدگی استفاده از آن استفاده از آن بیشتر نمایان گردید.
قبل از مطرح شدن بازاریابی دیجیتالی در اواسط دهه 1980 گروه تبلیغات نرم با تغییر شیوه های ترفیعی چند شرکت اتومبیل سازی ریشه های درخت بازاریابی در زمین استحکام بخشیدند.
آن ها با جایگزین کردن فلاپی دیسک های تبلیغی به جای مجلات و بروشورهای تبلیغی به مشتریان خود اجازه دادن تا قبل از خرید محصول آن را بررسی نمایند.
آمار و ارقام نشان می دهد در سال 2013 بازاریابی دیجیتال رشد بالایی داشته و می توان از آن یک روش نو ظهور بازاریابی یاد کرد و می توان از آن به عنوان تسهیل کننده تبلیغات برخط بازاریابی وب و یا بازاریابی اینترنتی استفاده نمود.

مراحل بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتالی

کایزر کوفسکی چرخه بازاریابی دیجیتال را در قالب 5 مرحله زیر بیان می کنند:

  1. جذب: در این مرحله همان طور که از اسمش هویداست. شرکت به دنبال جذب مشتریان برای مراجعه به وب سایت و یا فروشگاه خود است.
  2. درگیر کردن: در این مرحله شرکت درصدد کسب مشتریان در فرایند خرید از شرکت است.
  3. حفظ: در این مرحله شرکت به دنبال حفظ مشتری ایجاد وفاداری و مراجعه مجدد به شرکت و وب می باشد.
  4. یادگیری: در این مرحله شرکت با کسب اطلاعاتی از مشتری نسبت به وی دانش و اطلاعات جدید میگیرد.
  5. ارتباط: در این مرحله شرکت از طریق اینترنت و وب سایت و سایر روش ها سعی در ایجاد و حفظ ارتباط دایمی با مشتریانش دارد.

روش ها و ابزارهای دیجیتال

یکی از زیر شاخه ها و ابزار دیجیتال بازاریابی آنلاین است. بازاریابی آنلاین نوعی از بازاریابی نوین است که دارای گستردگی بسیار است. و به کسب درآمد و فروش محصولات و ارائه خدمات از طریق اینترنت اطلاق می گردد.

بازاریابی با موتورهای جستجو

این روش به دوصورت رایگان و پولی انجام می شود. در روش رایگان با بهینه سازی صحیح و اصولی وب سایت و استفاده از تکنیکهای سئو باعث می شود که وب سایت در نتایج جستجو نسبت به سایر وب سایتها جایگاه بالاتری بدست بیاورید و بازدیدکنندگان و خریداران بصورت هدفمند وارد وب سایت بهینه شده شوند و فروش وب سایت را افزایش دهند.

موتورهای جستجوی معروف مانند گوگل علاوه بر روش فوق این امکان را برای کاربران می دهند که با پرداخت هزینه برای یک عبارت خاص در کنار نتایج جستجو ظاهر شوند. زمانی که موضوع بحث بر سر کلیک شدن از طریق موتورهای جستجو می باشد. سئو و بهینه سازی سایت مهمترین موضوع است.

بازاریابی دیجیتالی

سئو بهترین راهکار برای تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان بالقوه

یکی از مراحل انجام بازاریابی اینترنتی تبدیل بازدید کنندگان از وب سایت به مشتریان بالقوه است که اصطلاحا به آن lead generation می گویند. در این قسمت برترین روش ها تبدیل بازدید کنندگان از وب سایت به مشتریان بالقوه معرفی می گردند.

براساس نظرسنجی که در ماه آگوست 2014 از بازاریابان کسب و کارهای B2C و B2B انجام شده است سئو تاثیرگذارترین راهکار در تبدیل بازدیدکنندگان از وب سایت به مشتریان بالقوه معرفی شده است.

 

امتیاز شما به این مقاله

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.