تا زمانیکه این مطلب را نخوانده اید چک لیست خود را درست نکنید!

اکتبر 24, 2019

3 بازدید

با سلام به دوستان عزیز
امروز می خواهم درباره درست کردن چک لیست در محتوا و کاربرد آن صحبت کنم. همان طور که در جلسه قبلی گفتم من یک چالش چهل روز محتوانویسی را راه اندازی کردم تا به تمام کسانی که دوست دارند محتوا نویس شوند کمک کنم تا زودتر و راحتتر آن را یادبگیرند. در روز اول درباره شروع محتوا نویسی صحبت کردم و در گام بعد درباره سبک نوشتاری در محتوا نویسی گفتم سپس درباره کلمه کلیدی مناسب و عنوان ها توضیحی را دادم و در گام بعدی گفتم چگونه یک مقاله حرفه ای بنویسیم  و بعد درباره که اینفوگرافیک چیست و چه کاربردی دارد امروز که یک نوع دیگری از محتوا نویسی را برای شما عزیزان خواهم گفت.

محتوا نویسی شکل های گوناگونی دارد که یکی از چیزهای که در آن بسیار مهم ایجاد چک لیست هست. اما چک لیست به چه دردی می خورد؟ شاید واقعا توضیح اینکه که چک لیست چه کاربردی دارد کمی مسخره باشد اما واقعیت این است که درست کردن چک لیست ها در محتوا نویسی بسیار به شما کمک خواهد کرد تا شما با مخاطبانتان راحتتر ارتباط برقرار کنید و کارهایتان یک نظم خاصی داشته باشد.

 

 

شما به عنوان یک محتوا نویس باید به مخاطب خودتان بگویید که چه چیزی را می خواهید به آنها بگویید. به طور مثال شما باید همچین چیزی را به عنوان یک نمونه چک لیست تهیه کنید.

در این مقاله …………………. شما یاد خواهید گرفت (مرحله اول)؛

این مقاله به شما امکان می دهد که تا …………… را بفهمید (مرحله دوم)؛

آموزش …………… محقق شده است ( مرحله سوم)
در پایان مقاله ……………… مخاطب باید این مهارت و یا اطلاعات ………….. را داشته باشد.
این یکی از نمونه های بود که شما می توانید از آن استفاده کنید.
یا شما می توانید به صورت زیر یک چک لیست تهیه کنید.

به طور مثال شما در این مقاله موضوعات زیر را یاد خواهید گرفت:

  • تعریف چک لیست
  • انواع چک لیست
  • نحوه درست کردن پک لیست
  • آموزش ایجاد چک لیست
  • نکاتی درباره چک لیست

اما چگونه محتوای چک لیست مان را بنویسیم؟

شما باید در ابتدا این سوال را از خودتان باید بپرسید که مخاطب شما چه می خواهد یعنی شما ذهن آنها را بخوانید. خوب چطور خودمان را به جای مخاطب قرار دهیم تصور کنید که شما به دنبال چیزی هستید مسلما آن را جستجو خواهید کرد. وقتی یک کلمه مانند رژیم را سرچ کنید چون این کلمه خیلی عمومی است شاید مطالب غیر مرتبطی برای شما باز شود اما اگر رژیم لاغری ۱۰ روز را سرچ کنید جستجوها هم محدودتر می شود.

مثلا من همین الان این کار را انجام داد و درباره چک لیست این عنوانها برای من باز شد.
چک لیست چیست؟ انواع چک لیست ؟ اهمیت چک لیست؟ نحوه ایجاد چک لیست
شما می توانید همین ها را در مطلب خودتان قرار دهید. به همین راحتی شما نیاز مخاطبان را خواهید دانست.
اما به عنوان یک محتوا نویس چگونه چک لیستی برای مطلب تان درست کنید؟

من به عنوان یک محتوا نویس چک لیست کارهایی که قبل از انجام کارهام را به ۲۱ گام تبدیل کردم و دوست داشتم که آن را با شما به اشتراک بزارم.

 

۲۱ گام برای تهیه چک لیست

چک لیست

گام ۱ . دسته بندی‌ها را بررسی کنید

مثل روز روشن است که سایت شما دسته‌بندی‌های زیادی دارد، و حتما شما می‌دانید چگونه این دسته بندی‌ها را انتخاب کنید. پیش از انتشار محتوای جدید، حتما از مرتبط بودن دسته‌بندی‌ها و برچسب‌های انتخابی‌تان اطمینان حاصل کنید. با بهبود تجربه ی کاربر و کمک به ایندکس شدن محتوای‌تان در موتورهای جستجو، ترافیک‌تان افزایش خواهد یافت.
نکاتی که باید دراین گام در نظر داشته باشید.

آیا دسته‌بندی مرتبط است؟
آیا برچسب داده شده است؟
اگر پاسخ این پرسش‌ها مثبت است پس اولین علامت مثبت را در چک لیست تولید محتوا ثبت کنید.

 

گام ۲. چرخه‌ی عمر محتوا را در بلاگ‌تان بررسی کنید

قطعا می‌دانید در آینده چه محتوایی را در بلاگ‌تان قرار می‌دهید. خوب است مرتبط بودن محتوای ارسالی امروزتان را با محتوایی که در آینده در بلاگ‌تان قرار می گیرد، بررسی کنید. وقتی مشغول تولید محتوا هستید. به نقش آن در بلاگ‌تان، محصول‌تان و کسب و کارتان دقت کنید. داشتن محتوایی که در هر زمانی مرتبط باشد خوب است.
نکاتی که باید دراین گام در نظر داشته باشید.
آیا با پست (فرسته) بعدی‌تان مرتبط است؟
آیا محدودیت زمانی ندارد؟
آیا اهداف‌تان را برآورده می‌کند؟

گام ۳ چک لیست تولید محتوا : کلیدواژه‌های‌تان را بررسی کنید

قصد ندارم نحوه انتخاب کلیدواژه برای محتوا را به شما آموزش دهم، ولی اطمینان حاصل کردن از این‌که کلیدواژه انتخابی‌تان به محتوای‌تان مرتبط است بسیار مهم است. سعی کنید در پست‌ها یا فرسته‌های‌تان از کلیدواژه‌های پربسامد (برای تیتر، عنوان، زیر عنوان) و کلیدواژ‌ه‌های طولانی (برای بدنه‌ی مطلب یا محتوا) استفاده کنید.
نکاتی که باید دراین گام در نظر داشته باشید.
آیا کلیدواژه‌های‌تان مرتبط هستند؟
آیا از کلیدواژه‌های پربسامد استفاده می‌کنید؟
از کلیدواژه‌های طولانی چطور؟
پاسخ‌ها مثبت است؟ این هم نشان موفقیت بعدی در چک لیست تولید محتوا که اهمیت زیادی در سئوی محتوای‌تان دارد.

گام ۴ چک لیست تولید محتوا : عنوان را بررسی کنید.

پیش از انتشار محتوا، از مناسب بودن طول عنوان و استفاده از کلمات تأثیرگذار در آن اطمینان حاصل کنید. تا توجه خوانندگان‌تان را جلب کنید و ترافیک و نرخ تبدیل‌تان را بالا ببرید.
نمونه‌های کلمات تأثیرگذار در عناوین عبارتند از: چطور، آسان، سریع، بهترین، بررسی، نکته بازدیدکنندگان بلاگ‌تان با مشاهده این کلمات به این موضوع پی می‌برند که این محتوا می‌تواند. در حل مشکل‌شان به آن‌ها کمک کند و محتوای مفیدی را برای‌شان فراهم می‌کندیا خیر.

گام ۵ چک لیست تولید محتوا : مقدمه کار را بررسی کنید.

مقدمه از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا خوانندگان بر اساس مقدمه‌ی یک مطلب تصمیم می‌گیرند. به مطالعه آن ادامه دهند یا خیر.

برای مقدمه به این شرح است.APP روش
توافق: از ایده‌ای استفاده کنید که خواننده با آن موافق باشد.
وعده: به خوانندگان قول دهید در رفع مشکل به آن‌ها کمک می‌کنید.
پیش نمایش: برای خوانندگان شفاف‌سازی کنید چه چیزهایی را با مطالعه این مطلب یاد می‌گیرند.

گام ۶. متن را بررسی کنید.

متخصصان همچنان در حال بررسی طول مطلوب محتوا هستند زیرا پاسخ درستی برای آن وجود ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که اطمینان حاصل کنید طول محتوای‌تان برای پوشش دادن مطالب مربوط به موضوع انتخابی و برآوردن اهداف‌تان، کافی است.

وقتی از کلمات کاملا مرتبط (مترادف) با کلیدواژه اصلی‌تان استفاده می‌کنید، شناسایی آن را برای گوگل ساده‌تر می‌کنید. به این ترتیب مطلب‌تان در نتایج این موتور جستجو (گوگل) به‌عنوان نتایج مرتبط نشان داده می‌شود. برای انتخاب مترادف‌ها، کلیدواژه اصلی‌تان را گوگل کنید. و اصطلاحات و عبارات مرتبط با آن را بررسی کنید. استفاده از کلمات مترادف حجم ترافیک بیشتری را به سمت شما روانه می‌کند؛ در غیر این‌صورت، محتوای شما در مطالب پیشنهادی گوگل نمایش داده نخواهد شد.

گام ۷ چک لیست تولید محتوا : نتیجه‌گیری را بررسی کنید.

بگذارید با این حقیقت روبرو شویم: هدف شما از تولید محتوا این است که نرخ تبدیل‌تان را بالا ببرید. این‌که خوانندگان محتوای شما را دوست داشته باشند بسیار خوب است. ولی اگر همراه با پسندیدن محتوا، کاری هم انجام دهند از آن‌هم بهتر است، مگه نه؟
بازاریابی محتوا بدون فراخوان عمل نتیجه‌بخش نخواهد بود. پس پیش از انتشار محتوا از وجود بخش “فراخوان عمل” در متن اطمینان حاصل کنید. به‌علاوه، بهتر است نتیجه‌گیری متن به ترکیب اطلاعات مطرح شده در محتوا بپردازد.

گام ۸. میزان مشغولیت خوانندگان را بررسی کنید.

به‌نظرم این بخش به هیچ توضیحی نیاز ندارد. ما برای مردم می‌نویسیم، پس باید تلاش کنیم میزان مشغولیت آن‌ها را افزایش دهیم. به این ترتیب آن‌ها متوجه می‌شوند چه کاری انجام دهند: دیدگاه ثبت کنند، اشتراک‌گذاری کنند، ثبت نام کنند، یا دانلود کنند. اطمینان حاصل کنید مخاطب هدف‌تان با پست‌های بلاگ‌تان ارتباط برقرار می‌کند.
نکاتی که باید درابن گام در نظر داشته باشید.
آیا محتوا به‌گونه‌ای نوشته شده است که گویی برای یک شخص خاص نوشته شده است؟
آیا نحوه‌ی حل مشکل را آموزش می‌دهد؟
آیا دیدگاه شما را ارائه می‌کند؟
آیا بخش دیدگاه‌ها فعال است؟

گام ۹ چک لیست تولید محتوا : زبان را بررسی کنید

bucket brigade) یا محتوای‌تان را ویرایش کنید. کاری کنید طبیعی و خواندنی باشد محتوای زنجیره‌ای ( (منظور این است که از یک زنجیره کلمات و عباراتی استفاده کنید تا توجه مخاطب را جلب کنید. و او را در صفحه نگه دارید) به آن اضافه کنید و به زبان مخاطب‌تان صحبت کنید.
نکاتی که باید دراین گلم در نظر داشته باشید.
آیا زبان متن طبیعی است؟
آیا پاراگراف‌ها کوتاه هستند؟
آیا از عبارات زنجیره‌ای در آن استفاده کرده‌اید؟
آیا متن را از نظر اشتباهات گرامری، هجی، و تناقضات منطقی در ادعاهای مطرح شده، بررسی کرده‌اید؟
آیا لحن متن‌تان با بلاگ همخوانی دارد؟
آیا محتوای‌تان را از نظر سرقت ادبی بررسی کرده‌اید؟

گام ۱۰. یک تصویر شاخص انتخاب کنید.

تصویر شاخص هم می‌تواند برای خواننده جذاب باشد و هم او را بترساند، به همین دلیل است که بسیاری از بلاگ نویسان برای انتخاب تصویر شاخص با مشکل مواجه می‌شوند. برای این‌که وظیفه انتخاب یک تصویر مناسب و هوشمندانه برای محتوای‌تان تسهیل شود، به خاطر داشته باشید تصویر شاخص باید بخشی از طرح شما باشد. همچنین باید تصویر شاخص با لحن محتوای‌تان سازگار باشد و شخصیت‌تان را نشان دهد.
نکاتی که باید دراین گام در نظر داشته باشید.
آیا تصاویر با کیفیت هستند؟
آیا چشم‌گیر و جذاب هستند؟
آیا مرتبط هستند؟

آیا حق نشر یا بازنشر تصاویر را رعایت کرده‌اید؟

گام ۱۱ چک لیست تولید محتوا : ارزش متن را افزایش دهید.

آموخته‌ام که بهتر است برای هر ۳۵۰ کلمه متن، حداقل از یک تصویر استفاده شود. تا خواندن آن تسهیل شود و برای بازدیدکنندگان جذاب‌تر شود، چرا که افراد حوصله‌ی مطالعه‌ی مقالات طوووووولااااااانی، هرچند جذاب، را ندارند.
تصاویر، نمودارها، ویدیوها، عکس‌ها، نقل قول‌ها، و جداول به افزایش ارزش متن کمک می‌کنند.

گام ۱۲. رسانه‌های بصری را بررسی کنید.

اطمینان حاصل کنید عناصر بصری‌تان با شرایط ذکر شده در بالا (گام ۱۱) همخوانی دارد. اگر قصد انتشار یک محتوای با کیفیت دارید، چشم‌پوشی از بحث کیفیت، مرتبط بودن، کپی رایت، و بهینه‌سازی غیر قابل قبول است.

گام ۱۳ چک لیست تولید محتوا : لینک اضافه کنید.

وقتی منابع و سایت‌های قدرتمند به محتوای شما لینک می‌دهند، نشانه‌ای برای گوگل به حساب می‌آید تا رتبه شما را بهبود ببخشد. زمانی‌که به سایت‌های خوب لینک می‌دهید، به خوانندگان مطالب‌تان کمک می‌کنید. بیشتر به شما اعتماد کنند. لینک‌ها به شما کمک می‌کنند تا شهرت آنلاین بسازید، پس اطمینان حاصل کنید پیش از انتشار محتوا لینک‌هایی به مطلب‌تان اضافه کنید.
لینک‌های داخلی را نیز فراموش نکنید، زیرا به بهبود سئو سایت و هدایت خوانندگان به سمت مطلب پیشنهادی بعدی‌تان کمک می‌کنند.

گام ۱۴. یک نسخه ارتقا یافته از محتوای منتشر شده‌تان را در سایت اضافه کنید.

نسخه ارتقا یافته از محتوا به شما کم می‌کند تا فهرست ایمیل‌های‌تان را افزایش دهید. نسخه ارتقا یافته ابزاری است که به هدایت مخاطبین می‌پردازد.
خلاصه این که نکات کلیدی مطلب‌تان را در یک کاربرگ، الگو، اینفوگرافی، یا پوستر قرار دهید. انتخاب نوع و قالب برای نسخه ارتقا یافته به عهده خودتان است.

گام ۱۵ چک لیست تولید محتوا : سئو مطلب را بررسی کنید.

بازاریابان محتوا از فاکتورهای سئو غافل نمی‌شوند. بازاریابی محتوا همراه با رعایت فاکتورهای سئو برابر است. با ماندگاری ابدی. این دو مورد (یعنی بازاریابی محتوا و سئو) مکمل یکدیگر هستند، و به دوستی بازاریابان اینترنتی با گوگل کمک می‌کنند. پس، پیش از انتشار محتوا، تمام موارد سئو را در محتوای‌تان بررسی کنید.

گام ۱۶ چک لیست تولید محتوا : نام نویسنده مطلب را ذکر کنید.

فرقی نمی‌کند نویسنده مهمان دارید یا خیر، اگر یک تیم ثابت از نویسندگان را در اختیار دارید، مطالب را با نام نویسنده‌ی محتوا منتشر کنید.
شما نویسنده مطلب هستید؟ خیلی هم عالی! قرار دادن نام شما به‌عنوان نویسنده مطلب بسیار بهتر از ظاهر شدن عنوان ادمین یا وب‌مستر است، این‌گونه نیست؟

گام ۱۷. جنبه‌های فنی را بررسی کنید.

محتوای‌تان را در مرورگرهای مختلف بررسی کنید. تا ببینید آیا ظاهر مطلب درست یا خیر. باز کردن یا دانلود فایل‌های بزرگ دشوار است.

گام ۱۸. همگام‌سازی کنید.

اگر بخواهیم منطقی فکر کنیم، یافتن روز و زمان مناسب برای انتشار یک محتوا برای بلاگ‌نویسان دشوار نیست. تعطیلات زمان مناسبی نیست، زیرا فعالیت پایین است. بنابراین عاقلانه این است که یک برنامه زمانی داشته باشید. و از یک تقویم بازاریابی برای مدیریت بلاگ و محتوای شبکه‌های مجازی‌مان استفاده کنیم.

گام ۱۹ چک لیست تولید محتوا : بسنجید.

وقتی محتوای‌تان را بسنجید تصویر شفاف‌تری از تغییرات یا بهبودهای مورد نیاز محتوای‌تان خواهید داشت.

گام ۲۰ چک لیست تولید محتوا : محتوای‌تان را ترویج کنید.

با ارسال تیزر و پیش نمایش در چت‌ها، تالارهای گفتگو، و اجتماعاتی که مخاطبان‌تان حضور دارند، پیش از انتشار محتوا، ترویج آن را شروع کنید. به‌علاوه، پس از انتشار محتوا، می‌توانید آن را برای رهبران فکری ارسال کنید، از آن‌ها نظرسنجی کنید و آن را با دنبال‌کنندگان‌شان اشتراک‌گذاری کنید.

خوب است یک طرح ترویجی داشته باشید تا با انتشار محتوای آنلاین‌تان آن را اجرا کنید.

گام ۲۱. محتوای‌تان را منتشر کنید

در گام آخر گزینه‌های موجود در چک لیست تولید محتوا به‌خوبی رعایت شدند و گام‌ها سپری شدند. حال به نظر می‌رسد محتوای‌تان آماده انتشار است و می‌تواند در اینترنت عرضه شود. پس دکمه‌ی انتشار را فشار دهید و آن را در اختیار دنیا قرار دهید.

آتشگاه

2017-07-10 20:10:59

آموزش تنها حرفه ای است که حرفه های دیگر را ایجاد می کند. من عاشق این حرفه هستم.

مطالب مفید برای شما

آموزش های پولی را از ایمیل خود دانلود کنید

ما هم مثل شما از اسپمر ها متنفریم، و به شما اطمینان میدیم که هر هفته یکی از بهترین آموزش های وردپرس رو خواهیم کرد نه بیشتر! در هر زمان هم میتونین به راحتی لغو اشتراک کنین

سوال یا نظری در مورد این مطلب دارید؟

خیلی خوشحال میشیم که نظرات تون رو برامون ارسال کنید، این به ما انگیزه میده که آموزش های بیشتری رو رایگان تولید کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *