راهکارهای افزایش استعداد نوشتن در محیط کار ( جلسه 16)

راهکارهای افزایش استعداد نوشتن در محیط کار ( جلسه 16)

آنچه در این مقاله میخوانید

موضوع را با یک سوال شروع می کنم. محیط کار چقدر می تواند در شغل محتوا نویسی مهم باشد؟ شاید مورد پیش پا افتاده ای به نظر برسد اما می تواند یکی از دلایل موفقیت در شغل محتوا نویسی باشد. اما واقعا محیط چقدر می تواند در استعداد نوشتن تاثیرگذار باشد؟

جبران خلیل جبران به این سوال این طور جواب داده است: ” اگر نتوانی با عشق کار کنی و عاشق کارت نباشی، بهتر است کارت را رها کنی، در کوچه بنشینی و از کسانی که کارشان را دوست دارند صدقه بگیری”.  وقتی کارتان و محیط کاری تان را دوست ندارید مطمئنا موفق هم نمی شوید.

چکار کنیم تا محیط کارمان را دوست داشته باشیم؟

از دید هر شخصی محیط کار یک ویژگی های دارد که نمی توان در یک تعریف جامع به آن رسید. من در اینجا سعی کردم تا فضایی که برای نوشتن مناسب است را به شما معرفی کنم.

برای اینکه در زمینه‌ی محتوانویسی فعالیت کنید یا باید در یک تیم به صورت فیزیکی فعالیت کنید یا به صورت دورکاری (فریلنسری) مشغول به کار شوید. در هر دو حالت شما نیاز به یک محیط مناسب دارید.

اما این محیط باید چه ویژگی هایی داشته باشد و اینکه آیا محیط کار یک فریلنسر با محیط کار فیزیکی متفاوت است؟ من در ادامه از محیط کار یک فریلنسر  صحبت می کنم و بعد درباره محیط کاری فیزیکی برای محتوا نویسی توضیحاتی می دهم. با من همراه باشید.

یادآوری: من چالش 40 روز محتوانویسی راه انداختم تا به تمام کسانی که دوست دارند محتوانویس شوند در این زمینه کمک کنم و نکات کلیدی را به آنها آموزش دهم. پس از این آموزش, افراد می توانند به صورت حرفه ای در این زمینه فعالیت کنند و به درآمد برسند. اگر سایر جلسات را مطالعه نکرده اید می توانید از طریق آموزش رایگان محتوانویسی به آنها دسترسی داشته باشید.

محیط کار یک فریلنسر چگونه باید باشد؟

محیط کاردر فریلنسری

 

وقتی مدیریت شغلتان بر عهده‌ی خودتان است، این وظیفه شماست که تصمیم بگیرید کار خود را در کجا و چگونه انجام می دهید. شما خودتان را به بهترین وجه می شناسید و انتخاب محیط کار متناسب با شما می تواند نه تنها کار شما را بهتر کند حتی می تواند حس کار و لذت بردن از آن را در شما بیشتر کند.

من وقتی کار فریلنسری را شروع کردم, یه گوشه از آشپزخانه را انتخاب کردم که رو به بیرون بود. چند تا گل کنار پنجره گذاشتم و میز و صندلی مناسبی تهیه کردم تا دچار کمر درد نشوم. میزم را پر از عروسک و کاکتوس کردم (چیزهایی که دوست داشتم و به من حس خوبی منتقل می کرد), یک خوشبو کننده بالای سرم گذاشتم که هر از چند گاهی با اسپری کردن عطر, حس و بوی خوبی را به من منتقل کند. هنوز هم به یاد دارم با هر اسپری بوی گل های شب بود در هوا می پیچید که من این بو را خیلی دوست داشتم.

حالا نسخه نمی پیچم که چه محیط کاری برای یک فریلنسر مناسب است. چرا که در کار فریلنسری محیط کار را خودتان باید بچینید طوری که در آن کاملا راحت باشید.

 

در کارهایی که حضور فیزیکی نیاز است, یک محیط کار باید چگونه باشد؟

 

ایجاد فضای مناسب در محیط کار می تواند در پیشرفت و بهبود عملکرد شغلی شما مؤثر باشد. عوامل مختلفی می توانند این فضای تاثیرگذار را به وجود آورند.

در یک محیط کاری مناسب باید اعضای گروه با یکدیگر به شکل مشارکتی فعالیت کنند. باید بخش مدیریت و کارکنان با یکدیگر تلفیق داشته باشند. این ویژگی در یک محیط کاری موجب میشود تا میزان همفکری و مشورت در میان افراد افزایش پیدا کند.

برای داشتن محیط کاری مناسب با امنیت روانی و جسمی بالا, باید از راهکارهایی که موجب خوشحالی در محیط کار می شود استفاده کنید. این راهکارها را خودتان با توجه به علایق خود می توانید در فضای کاری ایجاد کنید. البته چند مورد از آن را در ادامه برای شما توضیح می دهم.

 

محیط کاری تان انرژی مثبت دارد یا نه؟

در ابتدا باید توجه کنید که آیا محل کار شما برای ارتقاء ارزش های مثبت  مناسب است یا خیر؟

در صورتی که مدیرشما در محل کار، بر طبق دستورالعمل های درست و ارزش ها عمل کند، در ایجاد انگیزه در کارکنان تاثیر گذار خواهد بود.

مدیری که به کیفیت کار متعهد است و همچنین شیوه های اخلاقی و صادقانه کسب و کار را رعایت می کند، می تواند در ارائه یک محیط کاری پر انرژی و مثبت برای کارکنان تاثیر گذار باشد.

 

ارتباطات در محیط کار چگونه است؟

عدم ارتباط بین کارکنان و یا فضای بسته کاری در روحیه افراد تاثیر گذار بوده و نا امید کننده است. در عین حال حفظ حدود ارتباطی برای کارمندان و کارفرمایان، در محیط کار نیز بسیار مهم است.

این موضوع، به کارکنان کمک می کند تا اعتبار خود را حفظ کرده و احساس رضایت مندی بیشتری داشته باشند.

 

یک محیط کار باید چگونه باشد؟
یک محیط کار باید چگونه باشد؟

تاثیرات مخرب یک فضای کاری کسل کننده

اگر محل کار فضای ضعیفی داشته باشد، کارکنان با میل و علاقه کار نخواهند کرد. کارکنان در محل کار، دوست دارند در فضایی دوستانه و مناسب کار کنند و اگر مشکلی در کار ایجاد شود، آن را به طور غیرمستقیم مطرح کنند.

فضای بسته و نامناسب کاری تنها سبب ایجاد استرس، ترس و نگرانی در محل کار خواهد شد. یک محیط کاری پر انرژی و مثبت جایی است که افراد در آن به خلاقیت و بهره وری تشویق شوند.

 

آیا حس رقابت و پیشرفت در محیط کار وجود دارد؟

در کار محتوا نویسی به روز بودن اطلاعات اهمیت زیادی دارد. شرکتی که نیروی کار خود را بر اساس تغییرات مداوم، به روزرسانی و مجهز کند، معمولا بازده بیشتری در کار خواهد داشت.

بهترین شرکت ها از محیطی برخوردار هستند که در آن، اهمیت ارائه آموزش به کارکنان، به روز کردن سیستم های قدیمی و ارائه‌ی ابزارهایی جدید از اهمیت زیادی برخوردار است.

به این ترتیب، چنین محیط های کاری به راحتی می توانند وارد رقابت در جهان امروز شوند. همین موضوع می تواند سبب رضایت کارکنان، بهره وری بالا و ایجاد یک محیط کاری پر انرژی و مثبت شود.

 

یک مدیریت خوب چه اثری در شما دارد؟

جان دی. راکفلر معتقد است “مدیریت خوب شامل این می شود که به آدم های متوسط نشان دهی چگونه کار آدم های بهتر را انجام دهند.”

رهبری و مدیریت، نقش مهمی در ایجاد یک محیط کاری پر انرژی و مثبت ایفا می کند. رهبران خوب نمونه ای مثبت برای کارکنان خود هستند که به دنبال ایجاد یک فضای آرام و لذت بخش هستند.

رهبران خوب تلاش می کنند ارتباطات را بهتر کنند تا اطمینان حاصل شود. که عملکرد به اندازه ای هموار است که راه را برای پیشرفت باز خواهد کرد.

 

مشارکت گروهی = بهره وری بالا

یکی دیگر از ویژگی های یک محیط کاری پر انرژی و مثبت، فضای کار گروهی است. یعنی جایی که کارکنان از کار کردن در کنار یکدیگر، احساس خواشایندی داشته باشند.

در یک محل کار ایده آل، همه از نقش خود آگاهی دارند و می دانند که چگونه به هدف نزدیک شوند. در این محیط کار، از کارکنان حمایت شده و هر کارمند با دیگری به سمت یک هدف مشترک حرکت می کنند و بهره وری در کار ر حد قابل توجهی بالا می رود.

 

محیط کاری چقدر روی زندگی شخصی اثر می گذارد؟

یک مشکل در محیط کاری برای کارمندان می تواند به زندگی شخصی آنها نیز لطمه وارد کند. بنابراین تعادل داشتن میان کار و زندگی شخصی کارکنان, از عوامل مهم دیگری است که باید به آن توجه ویژه کرد.

در بیشتر کارکنان موفق دیده شده, افرادی که می توانند به راحتی میان کار و زندگی شخصی خود تعادل برقرار کنند و هر دو را با برنامه ریزی درست در کنار یکدیگر داشته باشند, دارای محیط کاری مناسبی هستند.

 

سه نکته برای داشتن یک محیط کاری شاد

محیط کار را با تشویق بهتر کنید

تحقیقات نشان داده کسانی که در فضای کاری با تشویق رو به رو می شوند موفق تر از کارکنانی عمل می کنند که در معرض تنبیه و توبیخ قرار می گیرند. دریافت تشویق برای کارکنان موجب ثبات بیشتر در کار و افزایش بهره وری کارکنان خواهد شد.

مطالعات روی افراد دارای هوش هیجانی بالا در محیط کار نشان می دهد که این کارمندان با قدرت بالای کاری و موفقیت بسیار به دلیل حمایت های اجتماعی, در چنین محیط هایی به این موفقیت ها دست پیدا کرده اند. بنابراین با تشویق و تمجید می توانید حمایت اجتماعی و ارزشمندی بیشتری داشته بدهید.

فضای زیبا ایجاد کنید

شکل ظاهری فضای کاری از دیگر موارد مهمی است که باید به آن توجه شود. فضای کاری که زیبا و دلنشین است به کارکنان تمرکز و انرژی بیشتری را منتقل می کند.

می توانید برای ایجاد محیط کار مناسب و افزایش کارایی از گل های طبیعی که دارای خواص مختلف هستند برای دکوراسیون استفاده کنید. همچنین می توانید در کنار این گیاهان از گیاهان دارویی مختلف نیز استفاده کنید که دارای خواص درمانی هستند و با استفاده از دمنوش های آرامبخش و سرو آن بین کارکنان نیز آرامش بیشتری به فضا و محیط کار خود منتقل کنید.

باعث جداسازی کارکنان نشوید

 

محیط مناسب و افزایش استعداد نوشتن
محیط مناسب و افزایش استعداد نوشتن

 

در برخی از محیط های کاری از جداکننده‌ی اتاق ها استفاده می شود و سعی بر این است تا نقاط مختلف محیط کار را از سایر مکان ها جدا کنند. این کار نه تنها کمکی به پیشرفت کاری نخواهد کرد, بلکه موجب جداسازی کارکنان از یکدیگر نیز می شود و حس مشارکت را در آنها کمتر می کند.

برای داشتن محیط کار مناسب سعی کنید از جداسازی اتاق ها و کارکنان به شدت خودداری کنید.

 

ویژگی های شخصیتی مناسب یک محتوانویس

چالاکی

برای ایده آل بودن در کار محتوا نویسی باید انعطاف پذیر، چالاک و سریع باشید. باید توانایی واکنش و پاسخ سریع به بخش‌های محرک کسب و کارهای مدرن، نیازهای گوناگون و خواسته‌های متغیر مخاطبتان را داشته باشید.

برخورد مناسب

برخورد مناسب، عطوفت و همدلی از ویژگی‌های مثبتی است که به دیگران نشان می‌دهد شما برای آنها اهمیت قائل هستید. «استفان کاوی» معتقد است که افراد با تاثیر بالا کسانی هستند که به دیگران بیش از خود اهمیت می‌دهند.

دید جهانی داشته باشید

بر اساس گزارش «ارنست و یانگ» یکی از ویژگی‌های مهم کارآفرینان برای استخدام افراد برخورداری از ذهنیت جهانی است. به عبارت دیگر اطلاع از دیدگاه‌ها، رویدادها، فرهنگ‌ها و آداب و رسوم دیگر کشورها و حساسیت نسبت به این موارد یک مزیت برای کار محتوانویسی نیز به شمار می‌رود.

انرژی بالای کاری

گاهی اوقات در کار محتوا نویسی باید بیشتر از زمان استاندارد وقت بگذارید تا محتوایی را تمام کنید.

اگر از اضافه کاری ابایی ندارید و از رژیم غذایی و سبک زندگی سالم برخوردارید, پس از انرژی لازم برای صرف وقت و توان اضافه برخوردار هستید و یک گزینه ی خوب برای این کار محسوب می شوید.

راحت ارتباط برقرار کنید

این قابلیت حین کار با فرهنگ‌های دیگر اهمیت به سزایی دارد. کارکنان ایده آل با بهره گیری از موضوعاتی نظیر آب و هوا، رویدادهای روز و مسابقات ورزشی سر صحبت را با افراد دیگر باز کرده و با آنها ارتباط برقرار می‌کنند. این ویژگی در محتوا نویسی هم خیلی می تواند کمکتان کند. آشنایی شما با زبان نیز این مهارت را دو چندان برجسته می‌سازد.

پیشنهاد بدهید

این افراد با روش میانجی گری در منازعات، به دست گرفتن سر رشته امور و بیان خواسته‌هایشان آشنایی دارند. اظهار نظر و ارائه پیشنهاد نشان دهنده آینده نگری و کارایی است و در پیشبرد پروژه‌ها اهمیت بیشتری دارد پس در محیط کاری تان پیشنهادهای جدید بدهید.

کنجکاو باشید

بهترین کارکنان, کسانی هستند که که به دنبال اطلاع از روش‌های مختلف انجام کار هستند. آنها در مورد روال اجرای کار توسط دیگران، وظایف محوله به سازمان‌های دیگر و پروسه زندگی و کار تیم‌های دیگر به ویژه در دیگر نقاط دنیا کنجکاوند.

کنجکاوی ابزاری مهم در دستیابی به دانش و همچنین نمایش علاقمندی است. پس شما هم در به دست آوردن اطلاعات کنجکاو باشید.

انعطاف پذیر باشید

آمادگی برای تغییر برنامه کاری، سیستم‌ها و فرآیندهای مختلف حین کار با فرهنگ‌های مختلف در دیگر نقاط دنیا نقشی حیاتی دارد. از تغییر هراسی نداشته باشید و آمادگی یادگیری مهارت‌ها، نرم افزارها و فرآیندهای جدید برای همگام شدن با دنیای پر شتاب امروز را داشته باشید.

برنامه کاری منعطف

امروزه تشکیل تیم‌های مجازی و پراکنده به امری عادی تبدیل شده است. به عبارت دیگر بسیاری از افراد در نقاطی با مناطق زمانی مختلف در حال مشارکت هستند.

طبیعتا در چنین شرایطی ساعت برگزاری جلسات مطابق میل برخی از اعضای تیم نخواهد بود. اما ایجاد برنامه کاری ثابت که باعث کارکردن اعضای خاصی تا دیر وقت شود ناپسند خواهد بود از این رو آن را به صورت منعطف طراحی کنید.

صراحت بیان مطلوب داشته باشید

در برخی فرهنگ‌ها افراد خیلی با صراحت و بی پرده سخن نمی‌گویند. از این رو باید منظور خود را در لفافه بیان کرده و با صراحت بیش از حد موجب آزرده خاطر شدن طرف مقابل نشوید.

با حفظ قواعد خاص در برقراری ارتباط، وظایف محوله و انتظارات خود را به کارکنان زیر مجموعه خود انتقال دهید.

دید مثبت

همیشه آستین خود را بالا زده و آماده اجرای کار باشید. علاقه‌ای به جواب سر بالا نداشته و برای به سرانجام رساندن پروژه‌ها آماده‌ی آزمایش روش‌های جدید باشید. به جای بیان مشکلات به دنبال پیدا کردن راه حل باشید تا موفقیت را به دست آورید.

دیپلماسی

تسلط بر روش‌های گوش دادن به نظرات و پیشنهادها, مهارتی حیاتی است. با علاقه به سخنان دیگران گوش داده در صورت لزوم دیدگاه‌های آنها را مد نظر قرار دهید و در کارتان استفاده کنید.

پوشش ظاهری مناسب داشته باشید

به اهمیت پوشش ظاهری، بهداشت فردی و آداب و رسوم فرهنگ‌های مختلف واقف باشید. باتوجه به شرایط و قواعد محیطی و فرهنگ جامعه تان پوشش و آرایش ظاهری خود را انتخاب کنید.

برای پیشرفت رقابت کنید

حس رقابت
حس رقابت

رقابت با افزایش انگیزه برای پیشی گرفتن از افراد یا سازمان های دیگر می‌تواند به پیشرفت مجموعه کارتان منجر شود. در این شرایط می‌توانید توانایی‌های خود را اثبات کنید.

اما اگر شما تنها موفقیت خود را مد نظر قرار دهید، رقابت به عنصری منفی تبدیل می‌شود. از سوی دیگر شما باید بدانید که روش رقابت بین زنان و مردان متفاوت بوده و این امر را نیز باید در نظر بگیرید.

 

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادهای خودتان را در مورد این جلسه با ما در بخش دیدگاه ها در میان بگذارید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
  • برچسب ها:

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.