انواع محتوا نویس را میشناسید؟ (جلسه 21)

انواع محتوا نویس را میشناسید؟ (جلسه 21)

آنچه در این مقاله میخوانید

محتوا یعنی خلق و ایجاد یک سری اطلاعات خاص برای یک هدف و مخاطب خاص. انتشار این محتوا می تواند از هر کانال یا شبکه ای صورت بگیرید و معمولا وب سایت ها و فضای آنلاین بهترین و پر مخاطب ترین گزینه ها هستند. شخصی که این محتوا را تولید می کند محتوا نویس نام دارد که در این جلسه قصد دارم بیشتر در مورد آن با شما صحبت کنم. با من همراه باشید.

 

یادآوری: من چالش 40 روز محتوانویسی راه انداختم تا به تمام کسانی که دوست دارند محتوانویس شوند در این زمینه کمک کنم و نکات کلیدی را به آنها آموزش دهم. پس از این آموزش, افراد می توانند به صورت حرفه ای در این زمینه فعالیت کنند و به درآمد برسند. اگر سایر جلسات را مطالعه نکرده اید, می توانید از طریق آموزش رایگان محتوانویسی به آنها دسترسی داشته باشید.

 

با انواع محتوانویس بیشتر آشنا شوید

محتوانویس ها را بر اساس نوع مطالبی که می نویسند و البته هدفی که دنبال می کنند, می توان در دسته بندی های مختلفی قرار داد که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم.

انواع محتوانویس
انواع محتوانویس

 

محتوا نویس ژورنالیست برند

 • این نوع از نویسندگان محتوا عموماً مقالات طولانی و همچنین مصاحبه‌های موضوعی را می نویسند. این نویسنده‌ها می‌توانند به شما در پیدا کردن داستان و روایت‌های گوناگون برندتان که متناسب با دیدگاه کلی کسب و کارتان است، کمک کنند.
 • شما می دانید که داستان‌سرایی یکی از مهم‌ترین بخش‌های تولید محتوا و موفقیت در بازار محتوانویسی است. این نویسندگان محتوا یک موضوع را از زوایای خاص مورد بررسی قرار می دهند تا یک زاویه جذاب کشف نمایند.
 • نویسنده‌ی ژورنالیست اصولا استاد نوشتن انواع عنوان جذاب است. در حالی که یک ژورنالیست معمولی اینترنتی نمی‌تواند عناوین جذاب و کلیک خور را بنویسد.
 • این دسته از محتوانویس ها در بیان مطالب از زبان شخص ثالث نیز استاد هستند. شما می‌توانید از آن‌ها برای نوشتن برخی از قسمت‌ها مانند تاریخچه شرکت، درباره ما و… استفاده کنید.
 • آن ها حتی می‌توانند روزنامه‌نگار یا ژورنالیست تحقیقی هم باشند. یک گزارش تحقیقی ممکن است به سال‌ها زمان برای تکمیل شدن نیاز داشته باشد اما این محتوانویس ها این کار را به راحتی انجام می دهند.
 • ژورنالیست های برند نسبت به یک ژورنالیست های ساده دارای یک مزیت بزرگ هستند و آن اینکه می‌توانند بر اساس لحن و خواست مخاطب برند شما محتوا تولید کنند. کاری که هیچ نویسنده محتوای ساده ای نمی‌تواند به خوبی از پس آن بربیاید.

 

محتوا نویس سئو محور

نویسنده‌ی عمومی یا سئو محور گزینه خوبی برای نوشته‌های کوتاه و محتوای آگاهی دهنده هستند که نیاز به تجربه زیادی هم ندارند.

معمولا از این نویسندگان در موارد تخصصی نباید استفاده کنید زیرا ویژگی های متفاوت‌تری نسبت به نویسندگان عمومی دارند.

این نویسنده ها می‌دانند چگونه با استفاده از کلمات کلیدی رتبه سئو نوشته شما را بهبود ببخشند. با استفاده از این نویسندگان مسلماً تعداد کلیک‌های محتوای شما رو به افزایش خواهد رفت.

همچنین این دسته از محتوا نویس ها قواعد سئوی گوگل را به خوبی رعایت می‌کند و می‌توانند بر روی کلمات کلیدی جستجوهای مفیدی انجام دهند و وابسته به تعداد جستجوهای مخاطب و تجزیه و تحلیل داده ها شروع به نوشتن کنند.

 

محتوا نویس متخصص برای تعامل با مخاطب

مشتریان شما باید در قسمت خاصی از سایت تان کلیک و محصول تان را خریداری کنند. مسیر رسیدن نشانگر ماوس مخاطب از لحظه ورود به سایت تا زمان کلیک روی ضربدر قرمز یا کلیک روی گزینه دلخواه، یک کلیک حساب می شود.

تنها کسی که مسیرهای مختلف و خوب یا بد این کلیک را می‌داند و می‌تواند مخاطب شما را در این کلیک همراهی کند، نویسنده‌ی متخصص است.

او مخاطبتان را به جایی که شما دوست دارید راهنمایی می‌کند و در نهایت آن‌ها را با مهارت خود کلیک ترغیب می‌کند. این نویسنده ها مخاطب را به خوبی می شناسند و مغزی تحلیلی دارند. یعنی برای قرار دادن یک لینک به این فکر می کنند که این لینک اگر به صورت دکمه قرار داده شود مخاطب را بیشتر جذب می کند یا به شکل های دیگر.

در مورد طول محتوا به این فکر می کنند که مخاطب محتوای کوتاه و در چند قسمت را دوست دارد یا یک محتوای بلند هزار کلمه ای؟

دایره کاری این نویسنده ها خیلی وسیع تر از چیزی است که فکرش را می کنید چون هر چیزی که راه ارتباطی ما با مخاطب باشد, باید از زیر دست این نویسنده ها بیرون بیاید. مثل فرم نظرسنجی، کپشن اینستاگرام، توضیح محصول، محتوای صفحه اصلی وب سایت، محتوای دکمه های خرید یا هر دکمه دیگری در سایت و … .

 محتوا نویس بهبود دهنده نرخ تبدیل

 

بهبود دهنده نرخ تبدیل
بهبود دهنده نرخ تبدیل

 

این نویسنده ها می توانند با محتوایی که تولید میکنند مخاطب را ترغیب به انجام کاری کنند. مثلا کاری کنند که مخاطب شما محصولتان را خریداری کند یا روی یک دکمه خاص کلیک کند یا ایمیل خودش را ثبت کند.

این نوع نویسنده‌ها باید تمام تمرکز خود را روی بررسی اطلاعات مربوط به بازدیدها و رفتار مخاطب شما بگذارند و با بررسی این اطلاعات و کمک گرفتن از دانش روانشناسی‌ بتوانند محتوایی بنویسند تا مخاطب را ترغیب به تعامل و کاری کند که کسب و کار مورد نظر برای پیشرفت نیاز دارد.

نویسندگان این سبک همچنین به شما کمک می‌کنند که یک متن ساده را تبدیل به یک محتوای تأثیرگذار کنید. آن‌ها اصول بازاریابی و فروش را می‌دانند و مشکلات و موانع محتوایی شما را رفع می کنند.

این نویسنده ها, برای نوشتن محتوا این موارد مناسب تر هستند؛

 • متن تبلیغات‌های کلیکی
 • تبلیغات‌بنری
 • لندینگ پیج ها یا صفحات فرود
 • دکمه های اقدام به عمل‌
 • ایمیل مارکتینگ

محتوا نویس متخصص در یک موضوع

این نوع نویسنده ها کسانی هستند که شناخت دقیقی از حوزه کاری، صنعت و شغل شما دارند و می‌توانند به عنوان یک نویسنده ماهر در مورد آن بنویسند.

پیدا کردن یک نویسنده متخصص در یک موضوع طبعا بسیار سخت‌تر از پیدا کردن یک تولید کننده محتوای عمومی است اما زمانی که حوزه کاری شما خیلی تخصصی باشد ممکن است یک نویسنده معمولی دچار سوء برداشت شود یا اصلا نتواند از منابع انگلیسی به درستی برای نوشتن محتوای مناسب استفاده کند, چون هیچ شناختی از موضوع شما ندارد. پس قطعا می ارزد که وقت بگذارید و یک نویسنده‌ی تخصصی پیدا کنید.

دستمزدی که این نویسنده های محتوا دریافت می کنند بسیار بیشتر از یک نویسنده‌ی معمولی است اما اگر پروژه شما کاملا تخصصی باشد، داشتن یک کارشناس موضوعی در مقابل هزینه‌ای که می‌کنید، به صرفه و اقتصادی است.

نویسنده‌ی موضوعی می‌تواند با آگاهی کامل، محتوایی خلق کند که هیچ نویسنده و تولید کننده ی محتوای عمومی نمی‌تواند این کار را انجام دهد این کار به برند شما نیز اعتبار می‌بخشد و به خاطر کارشناس بودن آن‌ها است که از زوایایی بهتر به داستان و ماجرا نگاه می‌کنند. این افراد به شما ایده و پیشنهادهایی می‌دهند که تا به حال فکرش را هم نکرده بودید.

 

محتوانویس های متخصص برای تولید محتوایی مثل گزینه های زیر مناسب هستند:

 • نوشتن مقاله های تخصصی برای کسب و کارهای خاص در یک حوزه مثل پزشکی و داروسازی و …
 • نوشتن محتواهای مربوط به راهنماها و دستورالعمل‌های کار با دستگاه ها و تجهیزات خاص
 • ایبوک ها
 • نوشتن محتوای توضیح محصول برای محصولات و تجهیزات تخصصی

 

محتوا نویس یا اینفلوئنسرها

 

محتوا نویس یا اینفلوئنسرها
محتوا نویس یا اینفلوئنسرها

 

اینفلوئنسرها نویسنده هایی در حوزه ای خاص هستند که بسیار مشهور و معتبرند و طرفداران زیادی دارند. بزرگ‌ترین مزیت استفاده از این نویسندگان این است که می‌توانید مخاطب سازی کنید.

در این همکاری لازم نیست اینفلوئنسرها نقش تبلیغ کننده داشته باشند, بلکه آن ها به عنوان نویسنده‌ی میهمان یا نویسنده اصلی تولید محتوا می‌کنند و حتی می‌توانند این محتوا را روی رسانه های خود منتشر کنند.

به این ترتیب شما مخاطبین فراوان‌تری به دست خواهید آورد. استفاده از اینفلوئنسرها به اعتبار برند و محتوای شما نیز می‌افزاید به طوری که مخاطبین, برند شما را بیشتر از قبل قبول خواهند داشت و به آن اعتماد خواهند کرد.

برخی از اینفلوئنسر ها در بخش‌های خاص و تخصصی فعالیت می‌کنند و مانند کارشناسان موضوعی عمل می‌کنند. برای جذب این افراد به طور قطع باید هزینه‌ی بیشتری پرداخت کنید.

شما می‌توانید از اینفلوئنسرها برای بهبود دادن به محتوا یا فقط به عنوان منتشرکننده محتوا کمک بگیرید که این کاملا به خودتان بستگی دارد.

 

مقاله پیشنهادی:معرفی چند کتاب محتوا نویسی که با خواندن آن شما ماهرتر می شوید؟

 

محتوا نویس شبکه‌های اجتماعی

این نویسنده‌ ها تلاش می‌کنند که از تجربیات خودشان در هنگام حضور در شبکه های اجتماعی و شناخت نوع مخاطب این شبکه ها استفاده کرده و محتوایی تولید کنند که بیشترین میزان همکاری و مشارکت را به همراه داشته باشد.

آن‌ها می‌دانند که چه نوع محتوایی برای چه نوع شبکه اجتماعی‌ مناسب است و همچنین میدانند کی و کجا از ابزارهای موجود در شبکه‌های اجتماعی همانند؛ هشتگ، سؤال (استوری اینستاگرام)، لینک، رای دادن (استوری اینستاگرام) و نوشته‌های محرک استفاده کنند.

محتوا نویس شبکه‌های اجتماعی
محتوا نویس شبکه‌های اجتماعی

 

همچنین می توانند مشتری را به خوبی از شبکه اجتماعی به درگاه اصلی یعنی سایت هدایت کنند. البته توجه داشته باشید که داشتن تعداد فالوئر بالا به معنی نویسنده اجتماعی بودن نیست.

محتوانویس های اجتماعی و حرفه‌ای به خوبی از خوب و بد شبکه‌های اجتماعی و قوانین آن‌ها مطلع هستند و میدانند که چه زمانی باید یک پست در شبکه اجتماعی خاص منتشر شود تا بیشترین بازدید کننده را داشته باشد. بر همین اساس تقویم و برنامه کاری روزانه‌ای برای خود دارند.

محتوا نویس های شبکه‌های اجتماعی این توانایی را دارند که؛

 

مفاهیم کلیدی را از محتواهای شما استخراج کرده و آنها را به محتوای مخصوص شبکه‌های اجتماعی تبدیل کنند تا تاثیر بیشتری بر روی مخاطبین آن رسانه داشته باشد.

 

محتوا نویس فنی

محتوا نویس های فنی بر روی جنبه‌های فنی متن تمرکز می‌کنند و توانایی حل و فصل موضوعات و مفاهیم پیچیده را دارند. این نویسنده ها استاد فکر کردن و کار کردن بر روی دستورالعمل‌های مخصوص کاربران و … هستند. نویسنده فنی می تواند بین نویسندگی و فنی بودن تعادل برقرار کنند.

استفاده از نویسنده‌ی محتوای فنی در زمینه‌های زیر کاملا ضروری است؛

 • راهنماها
 • دستورالعمل‌های استفاده از محصول یا خدمات
 • بخش پرسش و پاسخ
 • دیگر محتواهای تکنیکی مفید برای مخاطب

محتوا نویس کپی رایتر تبلیغاتی

 

محتوا نویس کپی رایتر تبلیغاتی
محتوا نویس کپی رایتر تبلیغاتی

 

این نویسنده ها با تکیه بر دانش روانشناسی, شناخت اصول ادبی و نوشتاری و مفاهیم بازاریابی برای ترغیب مخاطب به خرید یا استفاده از یک محصول یا خدمات، محتوای تبلیغاتی و شعارگونه می نویسند.

زمینه اصلی کاری آن ها در رسانه ها است. جایی که در آن زمان و حجم محتوا کاربرد مهمی دارد. آن ها توانایی این را دارند که در زمان و حجم کم محتوا، بیشترین مفهوم را با شکلی قابل فهم تر به مخاطب برسانند.

وظیفه سخت و دشوار آن‌ها بازی با کلمات و خواندن ذهن مخاطب شما است تا بتوانند به آن ها در عرض چند ثانیه، بفهمانند که خدمات شما بی نظیر است.

آن ها همچنین در یافتن زوایای پنهان موضوعات بازاریابی بی نظیر هستند. حضور این افراد در کسب و کارهایی که فضای محدود یا بازار اشباعی دارند بسیار مهم است.

 

آیا شما نیاز دارید برندتان را به صورت بهتری به دیگران معرفی کنید؟ خب باز هم این نویسندگان می‌توانند این کار را به خوبی انجام دهند. آن ها به جز رسانه هایی مانند تلویزیون، رادیو و… می‌توانند برای هر نوع تبلیغاتی دیگری از جمله صفحات فرود و تبلیغات اینترنتی و … هم محتوا بنویسند.

 

اطلاعات این جلسه چطور بود؟ نظرات و پیشنهادهای خودتان را در بخش دیدگاه ها را ما و سایر مخاطب ها در میان بگذارید.

 

 

4.5/5 - (2 امتیاز)

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.