با انواع نویسنده ی محتوا آشنا شوید؟

دسامبر 12, 2019

43 بازدید

با سلام خدمت شما همراهان گرامی

در این مقاله می خواهم شما را با تعریف محتوا و انواع نویسنده ی محتوا بیشتر آشنا کنم پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

اصلا محتوا چیست؟

انواع نویسنده ی محتوا

محتوا یعنی خلق و ایجاد یک سری اطلاعات خاص برای یک هدف خاص به مخاطب خاص و انتشار آن از طریق یک کانال خاص و در یک فرم خاص است.

تعریف بالا چند جز دارد : که شامل اطلاعات”هدف مخاطب “فرم کانال است که و کلید برقراری ارتباط با مخاطب از طریق تولید محتوا در بهینه سازی این ۵ جز است.

با انواع نویسنده ی محتوا بیشتر آشنا شوید؟

۱ : محتوای نویس ژورنالیست برند

این نوع از نویسندگان محتوا عموماً مقالات طولانی و همچنین مصاحبه‌های موضوعی را می نویسند.این نویسنده‌ها می‌توانند به شما در پیدا کردن داستان و روایت‌های گوناگون برندتان که متناسب با دیدگاه کلی کسب و کارتان است، کمک کنند.

شما می دانید که داستان‌سرایی یکی از مهم‌ترین بخش‌های تولید محتوا و موفقیت در بازار محتوانویسی است. این نویسندگان محتوا یک موضوع را از زوایای خاص مورد بررسی قرار می دهند تا یک زاویه جذاب کشف نمایند.

نویسنده ی ژورنالیست اصولا استاد نوشتن انواع عنوان جذاب است، در حالی که یک ژورنالیست معمولی اینترنتی نمی‌تواند عناوین جذاب و کلیک خور را بنویسد.

آن‌ها همچنین در بیان مطالب از زبان شخص ثالث استاد هستند.شما می‌توانید از آن‌ها برای نوشتن برخی از قسمت‌ها مانند تاریخچه شرکت، درباره ما و… استفاده کنید.

آن ها حتی می‌توانند روزنامه‌نگار یا ژورنالیست تحقیقی هم باشند. یک گزارش تحقیقی می‌تواند سال‌ها زمان برای تکمیل شدن لازم داشته باشد که این کار را به راحتی انجام می دهند.

ژورنالیست های برند نسبت به یک ژورنالیست های ساده دارای یک مزیت بزرگ هستند اینکه می‌توانند بر اساس لحن و خواست مخاطب برند شما محتوا تولید کنند.کاری که هیچ نویسنده محتوای ساده ای نمی‌تواند به خوبی از پس آن بربیاید.

انواع نویسنده ی محتوا

۲ : محتوانویس سئو محور

 

نویسنده ی عمومی یا سئو محور گزینه خوبی برای نوشته‌های کوتاه، محتواهای آگاهی دهنده که نیاز به تجربه زیادی هم ندارند،است.

معمولا از این نویسندگان در موارد تخصصی نباید استفاده کنید.نویسنده های سئو محور ویژگی های متفاوت‌تری نسبت به نویسندگان عمومی دارند.

چون می‌دانند چگونه با استفاده از کلمات کلیدی رتبه سئو نوشته شما را بهبود ببخشند.با استفاده از این نویسندگان مسلماً تعداد کلیک‌های محتوای شما رو به افزایش خواهد رفت.

همچنین محتوا نویس سئو قواعد گوگل را به خوبی رعایت می‌کند.و می‌تواند بر روی کلمات کلیدی جستجوهای مفیدی انجام دهد و وابسته به تعداد جستجوهای مخاطب و تجزیه و تحلیل داده ها شروع به نوشتن کند.

۳:محتوا نویس متخصص برای تعامل با مخاطب

در نظر بگیرید که مشتریان شما باید در قسمت خاصی از سایت تان کلیک و محصول تان را خریداری کنند. مسیر رسیدن نشانگر ماوس مخاطب از لحظه ورود به سایت تا زمان کلیک روی ضربدر قرمز یا کلید دلخواه شما،یک کلیک است.

تنها کسی که مسیرهای مختلف و خوب یا بد این کلیک را می‌داند و می‌تواند مخاطب شما را در این کلیک همراهی کند، نویسنده ی متخصص است.

او مخاطبتان را به جایی که شما دوست دارید راهنمایی می‌کند و در نهایت آن‌ها را با مهارت خود کلیک ترغیب می‌کند.آن ها دوست مخاطب هستند و مغزی تحلیلی دارند.

آنها به این فکر میکنند که اگر میخواهند در جایی از متن لینک بگذارند بهتر است این لینک را به صورت دکمه بگذارند یا به صورت یک لینک؟

آیا بهتر است که محتوا را کوتاه تر کنند و در چند قسمت آن را منتشر کنند یا همه را به صورت یک مقاله بلند هزار کلمه ای یا بیشتر منتشر کنند؟

و به این فکر میکنند که کدام یکی از این حالت ها برای مخاطب تان بهتر است و باعث خوانایی بهتر متن می شود.شاید با خودتان فکر کنید که اصلا برای این نویسنده ها کاری هست که انجام دهند؟

باید بدانید که بر عکس تصور شما دایره کاری این نویسنده ها خیلی وسیع تر از چیزی است که فکرش را می کنید.چون هر چیزی که راه ارتباطی ما با مخاطب باشد باید از زیر دست این نویسنده ها بیرون بیاید.

مثل فرم نظر سنجی ، کپشن اینستاگرام، توضیح محصول، محتوای صفحه اصلی وب سایت ، محتوای دکمه های خرید یا هر دکمه دیگری در سایت و…

انواع نویسنده ی محتوا

مقاله پیشنهادی:تولید محتوای حرفه‌ای در سایت

۴ : محتوا نویس بهبود دهنده نرخ تبدیل

انواع نویسنده ی محتوا

این نویسنده ها می توانند با محتوایی که تولید میکنند مخاطب را ترغیب به انجام کاری کنند. مثلا کاری کنند که مخاطب شما محصولتان را خریداری کند یا روی یک دکمه خاص کلیک کند یا ایمیلش را ثبت کند.

این نوع نویسنده‌ها باید تمام تمرکز خودشان را روی بررسی اطلاعات مربوط به بازدید ها و رفتار مخاطب شما بگذارند و بتوانند با بررسی این اطلاعات و کمک از دانش روانشناسی‌شان محتوایی بنویسند که مخاطب تان حرف آنها را گوش کند.

و  کاری که آنها یا کلا کسب و کار میخواهد را مخاطب انجام دهد.همچنین به شما کمک می‌کنند که یک متن ساده را تبدیل به یک محتوای تأثیرگذار کنید.آن‌ها اصول بازاریابی و فروش را می‌دانند و مشکلات و موانع محتوایی شما را رفع می کنند.

این نویسنده های محتوای برای نوشتن محتوای این موراد مناسب تر هستند :

· متن تبلیغات‌های کلیکی
· تبلیغات‌بنری
· لندینگ پیج ها یا صفحات فرود
· دکمه های اقدام به عمل‌
· ایمیل مارکتینگ

انواع نویسنده ی محتوا

۵ : محتوا نویس متخصص در یک موضوع

این نوع نویسنده ها کسانی هستند که شناخت دقیقی از حوزه کاری، صنعت و شغل شما دارند و می‌توانند به عنوان یک نویسنده ماهر در مورد آن بنویسد.

پیدا کردن یک نویسنده متخصص در یک موضوع طعا بسیار سخت‌تر از پیدا کردن یک تولید کننده محتوای عمومی است اما زمانی که حوزه کاری شما خیلی تخصصی باشد.

و ممکن است یک فرد معمولی دچار سو برداشت شود یا اصلا نتواند از منابع انگلیسی به درستی برای نوشتن محتوایتان استفاده کند چون هیچ شناختی از موضوع شما ندارد پس قطعا می ارزد که وقت بگذارید و یک نویسنده ی تخصصی پیدا کنید.

و مشخصا دستمزدی که این نویسنده های محتوا میگیرند بسیار بیشتر از یک نویسنده ی معمولی است.اما اگر پروژه شما کاملا تخصصی باشد، داشتن یک کارشناس موضوعی در مقابل هزینه‌ای که می‌کنید، به صرفه و اقتصادی است.

نویسنده‌ی موضوعی می‌تواند با آگاهی کامل،محتواهایی خلق کند که هیچ نویسنده و تولید کننده ی محتوای عمومی نمی‌تواند این کار را انجام دهد این کار به برند شما نیز اعتبار می‌بخشد.

و به خاطر کارشناس بودن آن‌ها است که از زوایایی بهتر به داستان و ماجرا نگاه می‌کنند. این افراد به شما ایده و پیشنهادهایی می‌دهند که تا به حال فکرش را هم نکرده بودید.

 

نویسنده ی محتوای متخصص برای محتواهایی مثل این موارد مناسب هستند:

· نوشتن مقاله های تخصصی برای کسب و کارهای خاص در یک حوزه مثل پزشکی و داروسازی و…
· نوشتن محتواهای مربوط به راهنماها و دستورالعمل‌های کار با دستگاه ها و تجهیزات خاص
· ایبوک ها
· نوشتن محتوای توضیح محصول برای محصولات و تجهیزات تخصصی

در این مقاله می خواهم شما را با تعریف محتوا و انواع نویسنده ی محتوا بیشتر آشنا کنم پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

انواع نویسنده ی محتوا

۶ :محتوا نویس یا اینفلوئنسرها

انواع نویسنده ی محتوا

اینفاوئنسر ها نویسنده هایی در حوزه ای خاص هستند که بسیار مشهور و معتبر هستند. و طرفداران زیادی دارند.بزرگ‌ترین مزیت استفاده از یک نویسندگان این است که می‌توانید مخاطب سازی کنید.

در این همکاری لازم نیست اینفلوئنسر ها نقش تبلیغ کننده داشته باشند.بلکه آن ها به عنوان نویسنده ی میهمان یا نویسنده اصلی تولید محتوا می‌کنند و حتی می‌توانند این محتوا را روی رسانه های خود منتشر کنند.

به این ترتیب شما مخاطبین فراوان‌تری به دست خواهید آورد.استفاده از اینفلوئنسر ها به اعتبار برند و محتوای شما نیز می‌افزاید به طوری که مخاطبین برند شما را بیشتر از قبل قبول خواهند داشت.

و به آن اعتماد خواهند کرد.برخی از اینفلوئنسر ها در بخش‌های خاص و تخصصی فعالیت می‌کنند و مانند کارشناسان موضوعی عمل می‌کنند.و از هزینه‌های بالاتری برای آن ها باید استفاده کنید.

شما می‌توانید از اینفلوئنسر ها برای بهبود دادن به محتوای خودتان استفاده کنید یا از آن‌ها فقط به عنوان منتشر دهنده محتوا کمک بگیرید که این به خودتان بستگی دارد.

مقاله پیشنهادی:معرفی چند کتاب محتوا نویسی که با خواندن آن شما ماهرتر می شوید؟

۷ :محتوا نویس شبکه‌های اجتماعی

این نویسنده‌ ها تلاش می‌کنند که از تجربیات خودشان در حضور در شبکه های اجتماعی و نوع مخاطب این شبکه ها استفاده کرده و محتوایی تولید کنند که بیشترین میزان همکاری و مشارکت را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته باشد.

آن‌ها می‌دانند که چه نوع محتوایی برای چه نوع شبکه اجتماعی‌ای مناسب است.و میدانند کی و کجا از ابزارهای موجود در شبکه‌های اجتماعی همانند هشتگ، سؤال (استوری اینستاگرام)، لینک، رای دادن (استوری اینستاگرام) و نوشته‌های محرک استفاده کنند.

همچنین می توانند مشتری را به خوبی از شبکه اجتماعی به درگاه اصلی یعنی سایت هدایت کنند.البته توجه داشته باشید که داشتن تعداد فالوئر بالا به معنی نویسنده اجتماعی بودن نیست.

محتوانویس های اجتماعی حرفه‌ای به خوبی از خوب و بد شبکه‌های اجتماعی و قوانین آن‌ها مطلع هستند و میدانند که چه زمانی باید یک پست در شبکه اجتماعی خاص منتشر شود.

تا بیشترین بازدید کننده را داشته باشد بر همین اساس تقویم و برنامه کاری روزانه‌ای برای خود دارند. و آن ها این توانایی را دارند که:

مفاهیم کلیدی را از محتواهای شما استخراج کنند و آنها را به محتوای مخصوص شبکه‌های اجتماعی تبدیل کنند تا تاثیر بیشتری بر روی مخاطبین آن رسانه داشته باشد.

۸ :محتوا نویس فنی

 

محتوا نویس های فنی بر روی جنبه‌های فنی متن تمرکز می‌کنند و توانایی حل و فصل موضوعات و مفاهیم پیچیده را دارند.
این نویسندگان، استاد فکر کردن، کار کردن بر روی دستورالعمل‌های مخصوص کاربران و غیره هستند. نویسنده فنی می تواند با جنبه نویسندگی در کنار فنی بودن تعادل برقرار کنند.

استفاده از نویسنده ی محتوای فنی در زمینه‌های زیر کاملا ضروری است:

· راهنماها
· دستورالعمل‌های استفاده از محصول یا خدمات
· بخش پرسش و پاسخ
· دیگر محتواهای تکنیکی مفید برای مخاطب

انواع نویسنده ی محتوا

۹ :محتوا نویس کپی رایتر تبلیغاتی

 

انواع نویسنده ی محتوا

این نویسندگان با تکیه بر دانش روانشناسی و شناخت اصول ادبی و نوشتاری و مفاهیم بازاریابی خود برای ترغیب مخاطب به خرید یا استفاده از یک محصول یا خدمات، محتوای تبلیغاتی و شعار می نویسند.

زمینه اصلی کاری آن ها در رسانه ها است جایی که در آن زمان و حجم محتوا کاربرد مهمی دارد.آن ها توانایی این را دارند که در زمان و حجم کم محتوا،بیشترین مفهوم را با شکلی قابل فهم تر به مخاطب برسانند.

وظیفه سخت و دشوار آن‌ها بازی با کلمات و خواندن ذهن مخاطب شما است.که بتوانند به آن ها در عرض چند ثانیه، بفهمانند که خدمات شما بی نظیر است.

آن ها همچنین در یافتن زوایای پنهان موضوعات بازاریابی بی نظیر هستند. حضور این افراد در کسب و کارهایی که فضای محدود یا بازار اشباعی دارند بسیار مهم است.

آیا شما نیاز دارید که برندتان را به صورت بهتری به دیگران معرفی کنید؟ خب باز هم این نویسندگان می‌توانند این کار را به خوبی انجام دهند.

آن ها به جز رسانه هایی مانند تلویزیون، رادیو و… می‌توانند برای هر نوع تبلیغاتی دیگری از جمله صفحات فرود و تبلیغات اینترنتی و… هم محتوا بنویسند.

پروین رستمی

1 سال عضو تیم افق وب

مطالب مفید برای شما

آموزش های پولی را از ایمیل خود دانلود کنید

ما هم مثل شما از اسپمر ها متنفریم، و به شما اطمینان میدیم که هر هفته یکی از بهترین آموزش های وردپرس رو خواهیم کرد نه بیشتر! در هر زمان هم میتونین به راحتی لغو اشتراک کنین

سوال یا نظری در مورد این مطلب دارید؟

خیلی خوشحال میشیم که نظرات تون رو برامون ارسال کنید، این به ما انگیزه میده که آموزش های بیشتری رو رایگان تولید کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *