6 نکته مهم در مورد اشتباهات بازاریابی محتوا

6 نکته مهم در مورد اشتباهات بازاریابی محتوا

آنچه در این مقاله میخوانید

امروزه اغلب شرکت‌ها سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی را بر روی بازاریابی محتوا انجام میدهند ولی از اشتباهات رایج در این زمینه اطلاعی ندارند. بازاریابی محتوا می تواند در دیده شدن سایت شما، افزایش ترافیک سایت و رسیدن به اهداف کسب و کار بسیار تاثیرگذار باشد. در مقابل بعضی افراد معتقد هستند که بازاریابی محتوا برای کسب و کار آنها موثر نبوده است!! اما چرا؟  برای پاسخ به این مورد قصد داریم در این مقاله به 3 نکته مهم در مورد اشتباهات رایج در بازاریابی محتوا اشاره می کنیم که می تواند از شکست استراتژی و تلف شدن وقت و سرمایه شما جلوگیری کند.

 

اشتباهات بازاریابی محتوا

1.نداشتن برنامه ریزی

6 نکته مهم در مورد اشتباهات بازاریابی محتوا
نداشتن برنامه ریزی

متاسفانه، شما نمی توانید یک محتوا با کیفیت را بدون یک برنامه ریزی مشخص شروع کنید. اگر می خواهید محتوای شما موثر باشد، به یک استراتژی خوب فکر کنید. برای شروع باید تحقیقات لازم  را انجام دهید. در مورد اهداف جمعیتی خود و اطلاعات مربوط به نیاز واقعی آنها اطلاعاتی کسب کنید.

2.فقط استفاده از یک رسانه

باید همیشه این را در نظر بگیرید که هر کس روش یادگیری خود را دارد بعضی با خواندن و بعضی با گوش دادن بهتر می آموزند و عده ای دیگر با فیلم دیدن. تنوع مطالب شما باید اجازه دهد تا شما به انواع مختلف کاربران دسترسی پیدا کنید و آنها را راضی نگه دارید. در اینجا برخی از رسانه های مختلف که میتوان برای تولید محتوای بازاریابی روی آنها کار کرد, آورده شده اند؛

  • Infographics
  • فیلم ها
  • ایمیل ها
  • PDF های قابل دانلود
  • اسلایدها
  • پادکست ها
  • وبینارها
  • دوره های آنلاین
  • کتابها
  • و…

3.عدم بررسی محتوای سایت

یکی از بزرگترین مشکلاتی که بازاریاب های محتوا مرتکب آن میشوند این است که زمان کافی و لازم را برای پی بردن به اینکه در حال حاضر چه محتوایی در شرکتشان موجود است، صرف نمیکنند. شما میتوانید با افراد دیگر تیم به گفتگو بنشینید و از آنها درباره سابقه نوشتاریشان پرس و جو کنید. در این حالت شما میتوانید با پیدا کردن محتوایی بسیار ارزشمند، هم در زمان و هم در منابع شرکت خود، صرفه جویی نمایید.

4.کمیت یا کیفیت؟؟؟

یکی از تصورهای غلط در تولید محتوا و بازاریابی آن این است که مدیران به کمیت محتوا بیشتر اهمیت می دهند تا کیفیت آن. یعنی ترجیح می دهند محتوایی را در سایت خود قرار دهند که طولانی و پر از تیتر باشد. اما این کار اصلا روش مناسبی نیست. در واقع نه مخاطب های وب سایت از این نوع محتوا استقبال می کند و نه موتورهای جستجو رتبه ی خوبی به آن خواهند داد.

6 نکته مهم در مورد اشتباهات بازاریابی محتوا
کمیت یا کیفیت؟؟؟

محتوای تولیدی باید کاملا منحصر به فرد باشد. محتوایی که از سایر سایت ها کپی شده برای مخاطب ارزشی ندارد. چون آن را در سایر سایت ها دیده. در واقع شما برای تولید محتوا باید یک استراتژی تعریف کنید, مخاطب تان را بشناسید و به دنبال تولید محتوایی باشید که برای مخاطب جذاب است و برای خواندن آن حتما وقت می گذارد.

یکی از معیارهای رتبه دهی موتورهای جستحو به وب سایت ها, محتوای تولیدی این سایت ها می باشد. یعنی هر چه این محتوا با کیفیت باشد و از سایر سایت ها کپی نشده باشد, رتبه ی بهتری دریافت خواهد کرد. اما چرا دریافت رتبه از طرف موتورهای جستجو تا این حد اهمیت دارد؟

دریافت رتبه ی خوب از طرف موتورهای جستجو باعث صدرنشینی در صفحات و کلمات کلیدی مورد نظر خواهد شد و قطعا وب سایت هایی که در پیشنهادهای اول به مخاطب نشان داده شوند از بازدید بیشتری برخوردار خواهند بود. از این رو دریافت رتبه برای هر سایت باید در اولویت باشد.

5.تیترهای تکراری و فریب مخاطب

محتوایی که در سایت وجود دارد برای دو گروه مخاطب آماده شده است. گروه اول افرادی هستند که به طور پیگیر مطالب شما را دنیال می کنند. برای این گروه فرقی نمی کند شما محتوای خود را با چه تیتری منتشر کرده اید. در واقع هر چیزی که در سایت شما منتشر شود توسط این مخاطبان وفادار خوانده میشود.

اما گروه دوم بازدید کننده هایی هستند که باید جذب محتوای شما شوند تا برای خواندن آن و ورود به سایت شما اقدام کنند. برای جذب این گروه لازم است تیترهایی که استفاده می کنید جذاب, مخاطب پسند و دارای به روز ترین اصطلاحات و… باشد. چرا انقدر اصرار بر تیتر مقالات داریم؟  به این دلیل که اولین بخش محتوای شما که توسط کاربران دیده میشود, تیتر است. اگر این تیتر بتواند مخاطب را جذب کند قدم های بعدی راحت تر خواهد بود.

نکته ی بعدی در مورد تیتر محتوای مورد نظر این است که نباید به هیچ عنوان تیتر انتخابی با محتوای ارائه شده در تناقض باشد. یعنی تیتر مورد نظر باید بر مبنای محتوا انتخاب شود و سعی در فریب مخاطب نداشته باشد. مخاطبی که متوجه فریب بودن تیتر شود به سرعت سایت را ترک خواهد کرد و این برای سئوی سایت اصلا مناسب نیست.

6.عدم شناخت مشتریان

6 نکته مهم در مورد اشتباهات بازاریابی محتوا
عدم شناخت مشتریان

نکته ی مهمی که برای موفقیت در بازاریابی محتوا به آن توجه نمی شود ” شناخت مشتریان ” است.

از عناصر بسیار مهمی که تعیین‌کننده‌ی موفقیت یا شکست شما در زمینهٔ ی بازاریابی محتوایی است شناخت  مخاطبین و به عبارتی بازار هدف است. قبل از آنکه قدم در راه تولید محتوا بگذارید باید مشتریان خود را بشناسید و با چالش‌ها، نیازها و نظام فکری و سلیقه ی آنها آشنا شوید.

مقاله ی پیشنهادی؛ با این روشها استاد تولید محتوای جذاب شوید

خلاصه

دقت کنید که موارد گفته شده شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد اما عدم رعایت آنها میتواند منجر به شکست یک کسب و کار شود. پس سعی کنید تا میتوانید این اشتباهات بازاریابی محتوا را انجام ندهید و سعی در اصلاح موارد گذشته داشته باشید.

نظرها و پیشنهادها و تجربه های خودتان را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

 

5/5 - (2 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.