11 عامل مهم موفقیت در کسب و کار اینترنتی

11 عامل مهم موفقیت در کسب و کار اینترنتی

آنچه در این مقاله میخوانید

با استفاده از اینترنت همه می توانند کسب و کار مورد نظر خود را راه اندازی کنند. برای ورود به این حوزه و موفقیت در کسب و کار اینترنتی هیچ محدودیتی وجود ندارد یعنی مهم نیست چند سال دارید و یا چه میزان سرمایه گذاری خواهید کرد یا حتی اینکه در کجای این دنیای خاکی زندگی می کنید. برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی آنچه مهم است داشتن یک ایده ی ناب, شناسایی مخاطب هدف و رعایت چند نکته ی طلایی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم. پس با ما تا پایان همراه باشید.

عوامل موفقیت در کسب و کار اینترنتی کدامند؟

1. انتخاب افراد برتر

این چند سوال را هر چند وقت یک بار از خودتان بپرسید؛

  •  آیا تیم شما به خوبی کار می کنند؟
  • آیا همکاری لازم بین کارمندان شما وجود دارد؟
  • انگیزه و امید را در بین اعضای گروه خود مشاهده می کنید؟
  • آیا تخصص های لازم را در گروه خود دارید؟

برای موفقیت در کسب و کار قبل از انجام هر کاری باید از افراد متخصص و لایق استفاده کنید. بزرگترین و گران قیمت ترین سرمایه ی طبیعی هر کسب و کاری کارمندان آن است.
در کسب و کار اینترنتی شما به افرادی نیاز دارید که بتوانند به یکدیگر احترام بگذارند و روحیه همکاری بالایی داشته باشند. با وجود همه ی تفاوت ها افراد باید بتوانند به سوی پیشرفت شرکت حرکت کنند. باید از افرادی در کار خود استفاده کنید که تفاوت ها را کنار گذاشته و در بحران ها و مشکلات یکدیگر را یاری دهند.

در واقع تخصص و مهارت در حوزه ی مورد نظر بسیار مهم است اما کافی نیست. یعنی افراد در کنار تخصصی که دارند باید بتوانند به عنوان اعضای یک گروه فعالیت و همکاری داشته باشند.

3. تصمیم درست را ببینید نه تصمیم گیرنده را !!!

زمانی که در تیم خود با یک مشکل رو به رو می شوید همه ی افراد باید به جای بهانه تراشی و سرزنش یکدیگر برای حل آن مشکل و رسیدن به موفقیت قدم بردارند. در اینجا نقش یک مدیر به خوبی روشن می شود. در این شرایط یا شرایط مشابه مدیر باید محیطی آرام را برای پیدا کردن راه حل مناسب یا در اصطلاح مدیریت بحران را فراهم کند. حقیقت این است که  اگر تیمی بخواهد واقعا موفق شود باید همه ی اعضای آن از گلایه و شکایت پرهیز کنند و هدف خود را فقط برای موفقیت متمرکز کنند.

4. کارمندان نتیجه گرا

11 عامل مهم موفقیت در کسب و کار اینترنتی
کارمندان نتیجه گرا

به عنوان مدیر یک کسب و کار اینترنتی لازم است که کارمندان خوب خود را حفظ کنید. اما یک کارمند خوب چه ویژگی هایی دارد؟

در واقع کارمندی خوب محسوب میشود که نتیجه گرا باشد. یعنی از زمان بهترین استفاده را می کند, از تمام انرژی خود برای پیشرفت تیم بهره می برد و اهداف را دسته بندی می کند. این افراد معمولا پیشنهادهای خوبی را در هر زمینه مطرح می کنند و به راحتی میتوانند امور کلیدی را تشخیص دهند و به آن توجه خاص می کنند.

این افراد نیاز به نظارت همیشگی و تذکرات پی در پی ندارند زیرا خود را در مقابل کاری که انجام میدهند مسئول می دانند.

5. برای موفقیت در کسب و کار , هدف خود را مشخص کنید

باید بدانید که هدفتان از راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی چیست. می خواهید برند سازی کنید و در آینده به یک برند مطرح با مشخصات ویژه ی خود تبدیل شوید یا به دنبال کسب درآمد هستید؟ هدفتان فروش بالا با سود سرشار در کوتاه مدت است یا می خواهید در طولانی مدت فعالیت کنید و قیمت ها را بالا نگه دارید؟ برخی دیگر هستند که هدفشان از راه اندازی یک کسب و کار رسیدن به آرامش و استقلال مالی است.

به هر حال مهم این است که از ابتدا هدف خود را تعیین کنید و راه های رسیدن به آن را تحلیل و بررسی کنید. حتی پیشنهاد می کنیم که این راه ها را روی کاغذ بیاورید تا بهتر بتوانید برای آن برنامه ریزی کنید.

6. به دنبال علایق خود باشید

به شدت توصیه می کنیم که برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی به دنبال علایق خود بروید نه کاری که پتانسیل سود و درآمد بالایی دارد. وقتی به کار خود علاقه مند باشید در مواجه با مشکلات و سختی ها مقاومت خواهید کرد و جا نمی زنید, همه ی سعی و تلاش خود را خواهید کرد تا به نتیجه ی مطلوب برسید. پس بیشتر از آنکه به سود و درآمد فکر کنید ببینید به چه حوزه ای علاقه مند هستید.

7. تحلیل رفتارهای رقبا

در حوزه ای که فعالیت می کنید باید گاهی به سراغ رقبا نیز بروید. تحلیل کارهای رقبا باعث میشود یک دید کلی از فعالیت هایی که باید انجام دهید, داشته باشید.  تخفیف هایی که ارائه میدهند,  جنس هایی که به فروش می رسانند, نحوه ی بازاریابی آنها و حتی نوع رفتار آنها با مشتریان میتواند به شما ایده های خوبی بدهد.

8. اولویت بندی

کارهای خود را اولویت بندی کنید و متناسب با اولویت ها, فعالیت های خود را برنامه ریزی کنید. این کار باعث میشود که مدام از این شاخه به آن شاخه نپرید و روی اهداف اصلی تمرکز بیشتری داشته باشید.

9. نیازسنجی کنید

لازم است که محصولات یا خدماتی را ارائه دهید که نیاز آن در جامعه یا در جامعه ی هدفتان بیشتر احساس میشود. رمز اصلی موفقیت در کسب و کارهای اینترنتی استفاده از ایده ها و خلاقیت های تازه است. نباید شبیه بقیه باشید. این تفاوت مشتریان را به سمت شما می کشاند.

10. بازاریابی نوین یا استفاده از تجربه ها؟

11 عامل مهم موفقیت در کسب و کار اینترنتی
بازاریابی نوین یا استفاده از تجربه ها؟

برای موفقیت در کسب و کار در مقابل یادگیری و تجربه کردن مقاومت نکنید. از تجربه ها و توصیه های دیگران استقبال کنید مخصوصا افرادی که دارای تجربه های مشابه کاری که شما انجام می دهید هستند. روش های زیادی برای بازاریابی وجود دارد که میتواند سبب موفقیت شما شود اما پیشنهاد ما این است که از یک مشاور و یک فرد خبره در این زمینه استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم برای مطالعه ی بیشتر در مورد بازاریابی نگاهی به مقاله ی ۶ استراتژی موفق در بازاریابی اینترنتی بیندازید.

11. شبکه های اجتماعی

قدرت شبکه های اجتماعی را دست کم نگیرید. از آنجایی که شبکه های اجتماعی این روزها بسیار پر طرفدار هستند طیف وسیعی از مشتریان بالقوه را در بر می گیرند. استفاده از این شبکه ها, جذب کاربر و سپس هدایت آنها به فروشگاه اینترنتی یکی از ساده ترین و البته موثرترین راهها برای افزایش فروش شماست.

 

در پایان

امیدواریم نکاتی که در این مقاله مطرح کردیم را در کسب و کار اینترنتی خود به کار بگیرید و تاثیر آن را مشاهده کنید. البته موارد بسیار دیگری نیز وجود دارد که ممکن است شما تجربه کرده باشید.  این موارد و نکاتی را که در کسب و کار خود تجربه کرده اید با ما در بخش دیدگاه ها در میان بذارید.

 

 

5/5 - (2 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.