برندینگ (Branding) یا برندسازی چیست؟ آشنایی با برندهای شاخص سئو

برندینگ (Branding) یا برندسازی چیست؟ آشنایی با برندهای شاخص سئو

آنچه در این مقاله میخوانید

برندسازی یا برندینگ (Branding)، اصطلاحا به دانشی گفته می شود که از طریق آن و با برتری دادن به یک برند (Brand) می توان باعث افزایش اعتبار و شهرت آن نام تجاری در بازار رقابتی شد. در ادامه قصد داریم شما را با مراحل برند سازی آشنا کنیم.

مراحل برندسازی سایت

1 .موضوع سایت

در اولین مرحله باید بدانید موضوع سایتتان چه چیزیست و میخواهید چه مطلبی ارائه کنید. در موضوعاتی بسیار رقابتی شرکت نکنید و سعی کنید محدوده مطالبتان را کاهش داده و کیفیت و تمرکز را افزایش دهید.

برای مثال اگر سایتی با موضوع آشپزی دارید شاید عنوان سایتتان را بزنید:” آموزش آشپزی” اما این اشتباه بزرگیست زیرا برند هایی بزرگتری نیز در اینترنت هستند و رقابت سایت شما با آن ها شاید غیر ممکن باشد. پس باید برای مثال عنوان خود را از “آموزش آشپزی” به “آموزش آشپزی ژاپنی” تغییر بدهید. میبینید که رقبایتان کم میشود و همینطور مسیر رشدتان باز خواهد شد.

2 .نام سایت

سعی کنید از نامی خلاقانه همراه با نوآوری برای سایت خود استفاده نمایید. نامی که کاربر, با به یاد آوردن آن حس تازگی کند و حس خوبی در خود احساس کند.

در انتخاب نام سایت خود بسیار تامل کنید. نامی متفاوت و خاص را انتخاب کنید. در واقع مانند برندهای بزرگ رفتار کنید, نامی را انتخاب کنید که به نظر بی معنی ولی در حقیقت معنادار باشد. مانند گوگل، فیسبوک، توییتر، یاهو!، سونی و …، دلیل اصرار بر انتخاب اسم مناسب این است که این نام تا پایان عمر همراه سایت خواهد ماند و در صورتی که به  موفقیت برسد, تغییر نام آن با ریسک های فراوانی همراه خواهد بود.

3 .لوگو سایت

برندینگ (Branding) یا برندسازی چیست؟ آشنایی با برندهای شاخص سئو
لوگو سایت

لوگو سایت تعریفی کوتاه از سایت است، زیرا کاربری که لوگو سایت شما را ببیند در حقیقت تصویری کوچک از سایت شما را خواهد دید و ممکن است بعد از علاقه به لوگو و نحوه ی طراحی آن وارد سایت شده و از سایت بازدید کند و در نتیجه جذب آن شود. همیشه به یاد داشته باشید در لوگو سایت خود از تایپوگرافی به بهینه ترین شکل ممکن استفاده کنید.

4 .نام دامنه

در بهترین حالت و برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب بهتر است که نام دامنه و نام سایتتان یکی باشد. اگر نام دامنه سایت شما پر بود, بررسی کنید که آن دامنه برای چه وبسایتی است و اگر آن سایت ایرانی بود و همینطور اسمش با سایت شما یکی بود مراحل قبل را تکرار کنید و نام دامنه دیگری انتخاب کنید. اما اگر آن دامنه متعلق به یک سایت خارجی بود نامی دیگر و یا مخفف نام قبلی را استفاده کنید.

5 .طراحی سایت

استفاده از المان های بصری و رنگ های هماهنگ با لوگوی سایت شما را منحصر به فرد خواهد کرد و به کاربر در هنگام بازدید از سایت حس خوبی منتقل می کند. دسته بندی ها و برچسب گذاری های مختلف می تواند بازدید کاربر از تمام قسمت های سایت را به راحت ترین حالت ممکن, میسر کند. در نتیجه برای طرحی سایت تا جایی که میتوانید خلاق باشید و از ایده های تازه متناسب با نیاز کاربران خود, استقبال کنید.

6 .محتوا

برندینگ (Branding) یا برندسازی چیست؟ آشنایی با برندهای شاخص سئو
محتوا

محتوا مخحتص وب سایت های آموزشی نیست بلکه تمامی سایت ها با هر هدفی که طراحی شوند نیاز به محتوا دارند. حتی سایت های فروشگاهی. پس بخش وبلاگ سایت را نباید دست کم گرفت. برای مثال در سایت های فروشگاهی که بسیار رقابت بین آنها زیاد است, سایتی میتواند موفق عمل کند که محتوای خوبی برای محصولات خود در نظر بگیرد. این محتواهای ارائه شده در وب سایت ها باید با کیفیت و منحصر به فرد باشد و به هیچ عنوان کپی مطالب سایت های دیگر نباشد.

7 .عضویت

عضوگیری یکی از بهترین راه ها برای ایجاد وفاداری به یک برندسازی است،زیرا برای مثال اگر شما عضو فیس بوک باشید و رقیب سایتی که عضو آن هستید گوگل پلاس باشد در برابر کاربران آن وبسایت موضع گیری خواهید کرد و همین باعث وفاداری به برند خواهد شد. یادتان باشد هیچ وقت به شکل غلطی که امروز رایج شده که تمامی مطالب برای اعضاست عضوگیری نکنید و فقط مطالب مهم را مخصوص اعضا بکنید.

8 .لینک بگیرید

مرحله دیگر در برندسازی لینک دادن و گرفتن است. سعی کنید با ایجاد مطالب با کیفیت و مفید و همینطور کمک به کاربران و بازدیدکنندگان تان لینک مفید یک طرفه بگیرید. این کار باعث افزایش اعتبار سایت شما خواهد شد.

9 .درآمد زایی

شاید به نظرتان عجیب باشد که درآمد زایی باعث برند سازی میشود! زیرا درآمدزایی بهینه باعث افزایش سطح اعتبار سایت شما بین بازدیدکنندگانتان خواهد شد و سبب حرفه ای تر جلوه دادن سایت شما نیز میشود.

در ادامه مطلب, برندهای شاخص که در سئو موثر هستند را معرفی می نمایم.

گوگل

گوگل بزرگترین برند مطرح در زمینه ی انواع تکنولوژی است،فعالیت گوگل در همه عرصه های تکنولوژی بسیار فراوان و تاثیر گذار است. برای مثال مرورگر کروم یا سرویس های تحت وبی مانند : Youtube ،Gmail ،گوگل پلاس همه از زیر مجموعه های گوگل هستند. البته نباید سرویس قدرتمند موتور جستجوی گوگل را نادیده گرفت.

یاهو!

برندینگ (Branding) یا برندسازی چیست؟ آشنایی با برندهای شاخص سئو
برندینگ (Branding) یا برندسازی

یاهو نیز یکی از برند های بزرگ اینترنت است. یاهو نیز مانند گوگل سرویس های زیادی دارد که یکی از آن ها موتور جستجوگر است.

بینگ

جستجوگر مایکروسافت (بینگ) که با امکانات جدید و محیط زیبای خود توانسته است طرافداران بسیاری را جذب کند, به اصلی ترین رقیب گوگل تبدیل شده است. شاید شما هم بخواهید برندی اینترنتی مختص به خود داشته باشید اما نمی دانید چه کنید. در ادامه قصد داریم مراحل ایجاد یک برند را با هم مرور کنیم.

 

سخن پایانی

برندینگ (Branding) یا برندسازی چیست؟ آشنایی با برندهای شاخص سئو
برندینگ (Branding) یا برندسازی

در نهایت باید بگوییم که مجموعه ی این فعالیت ها میتواند کسب و کار شما را به یک برند مطرح تبدیل کند. برند سازی موفق به طور مستقیم با ایده ها و خلاقیت های تازه ارتباط دارد. در واقع هر چه حرف تازه تری برای زدن داشته باشید, احتمال موفقیت شما بیشتر خواهد بود.

در ضمن فراموش نکنید که برند سازی و انجام فعالیت های نام برده شده به زمان نیاز دارد و این طور نیست که شما بعد از یک ماه از فعالیت به یک برند مطرح تبدیل شوید. پس صبور باشید و همه ی تلاش خود را انجام دهید.

3/5 - (1 امتیاز)
  • برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.