چگونه نرخ پرش سایت (bounce rate) را کاهش دهیم؟

چگونه نرخ پرش سایت (bounce rate) را کاهش دهیم؟

آنچه در این مقاله میخوانید

در این مقاله قصد داریم راجع به نرخ پرش سایت ها یا همان bounce rate  توضیحاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.خیلی از وب سایت ها خیلی از موارد سئو سازی سایت خود را رعایت می کنند و هزینه هایی را بر روی سایت خود انجام می دهد  و روزانه بازدید بالایی را دارند اما باز با این حال فروش ایده آل ندارند.

باید این نکته را خاطر نشان کرد که علاوه بر وارد شدن کاربران به سایت عامل دیگری هم مهم است که هر کاربر به طور میانگین چه مقدار در سایت می ماند و چه بخش هایی دیده شده یا نشده است همه ی این موارد مهم هستند.

نرخ پرش سایت
نرخ پرش سایت

عوامل مهم در کنترل نرخ پرش سایت (bounce rate)

ابزارهایی برای مشاهده bounce rate سایت

این سوال پیش می آید که از کجا متوجه شویم که نرخ پرش سایت ما چقدر است؟ برای دیدن این مقدار باید از ابزار های مختلفی مثل سایت Alexa یا گوگل آنالیتیکس استفاده کنیم. با استفاده از این دو ابزار شما می توانید این اطلاعات را بدست آورید و هر قدر این عدد در این سایت کمتر باشد یعنی نرخ پرش در سایت شما کم است. برای مثال برای وب سایت مثل فیس بوک این عدد حدود 29.20% و یا در سایت خبری فارس نیوز 37.60 % می باشد. هر چه بازدید کننده سایت شما بیشتر بماند نرخ پرش کاهش پیدا می کند. سایتی موفق است که این نرخ را به حداقل مقدار برساند.

سرعت بارگذاری سایت

طراحان سایت باید دقت داشته باشند که سرعت بارگذاری یکی از مهمترین عواملی است که در نرخ پرش موثر است کاربران دوست دارند که هر چه سریع تر به خواسته ی خود برسند و داشتن سرعت پایین باعث می شود کاربر از ورود به سایت شما منصرف شود که نرخ پرش ما را افزایش می دهد.

پس شما می توانید از سایت های تست سرعت برای بهتر کردن سایت خودتان استفاده کنید با بهینه کردن تصاویر (کاهش حجم و سایز تصویر) و فایل ها می توانید سرعت سایت را بهبود دهید.

طراحی مناسب قالب

دومین عامل مهم قالب وب سایت است. اصولا هیچ کس دوست ندارد که در وبسایت بهم ریخته و ناهماهنگ وقت صرف کند و بلافاصله با دیدن همچین وب سایتی آن را بسته و از آن خارج می شود. پس اولین کاری که باید انجام دهیم قالب زیبا و راحت را انتخاب و آن را طراحی کنیم که کاربران بتوانند به راحتی از آن استفاه کنند و همه چیز به سادگی در اختیار شان باشد.

استفاده از محتوای مناسب

استفاده از محتوای مناسب و متناسب با نیاز کاربر یکی از عواملی است که باعث می شود کاربر بیشتر در سایت بماند و همچنین ممکن است او را ترغیب کند تا از قسمت های مختلف سایت بازدید کند به همین دلیل محتوای مناسب نیز از عوامل کاهش نرخ پرش سایت است.

واکنشگرا بودن سایت

امروزه داشتن سایتی واکنشگرا بسیار مورد اهمیت است چون انواع گوشی ها ، تبلت ها و … در ابعاد مختلف در دسترس کاربران است و با طراحی سایتی واکنشگرا باعث می شود نیاز همه ی کاربران برطرف شود و همین امر بازدید از سایت را بیشتر می کند و زمان ماندن در سایت شما را افزایش می دهد.

استفاده مناسب از فونت ها

از فونت زیبا و سایز و رنگ و… در نوشته هاتون استفاده کنید تا کاربران بیشتر ترجیح دهند در وب سایت شما بمانند و از مطالب و محصولات شما استفاده کنند. ما منبعی از فونت های بهینه شده و استاندارد واسه شما دوستان عزیز بر روی وب سایت قرار دادیم تا با استفاده از آن بتوانید هر چه بهتر از تایپوگرافی مناسب استفاده کنید.

استفاده مناسب از متن

قطعا اگر شما با یک پاراگراف 20 خطی مواجه شوید ترجیح می دهید که آن را نخوانید پس انتظار نداشته باشید که کاربران سایت آن مطلب را مطالعه کنند.بهتر است متن ها را به بخش های مختلف با عناوین مختلف تقسیم کنیم تا کاربران آن را راحتتر آن را بخوانند.

روش های ورود افراد به سایت

اینکه کاربران از چه طریقی به سایت ما وارد می شود نیز باعث تغییر نرخ پرش می شود.یکی از موارد این است که با وارد کردن آدرس سایت در مرورگر به سایت ما می آیند که در این مواقع کاربران با سایت آشنایی دارند که نرخ پرش کمتر است.مورد بعدی سرچ مطلب مورد نظر در گوگل که با استفاده از آن با سایت آشنا شده و وارد می شود که به دلیل ناآشنا بودن با سایت احتمال پرش زیاد است.

ناوبری مناسب در وب سایت

باید در معماری وب سایت کاری انجام دهید تا کاربر با حداکثر 3 کلیک به مقصد نهایی برسد پروسه های مختلف را در سایت خود ساده تر طراحی کنید.

از یک کادر جستجو مناسب استفاده کنید

حتما در وب سایت از جستجو مناسب استفاده کنید. یک کادر مناسب جستجو می تواند خیلی به کاهش bounce rate  کمک می کند. کاربر با استفاده از این کادر خیلی راحت به هدف در سایت میرسد. حالا اگر نمی توانید برنامه نویسی کنید حداقل از جستجو گوگل درون وب سایت خودتان استفاده کنید.

لینک های داخلی

ممکن است در مقالات خود از لینک های داخلی استفاده کنید این لینک ها برای کمک به رساندن کامل مفهوم مقاله می باشد یا موضوع آن مرتبط با مقاله است که می تواند برای کاربر مفید باشد اما باید به جا و به قاعده از آن ها استفاده کرد.بنابراین لینک های داخلی در کاهش نرخ پرش موثر است.

قرار دادن تبلیغات

گاهی با قرار دادن تبلیغات جذاب و پیشنهادی جالب توجه به بیشتر ماندن کاربر در سایت کمک می کند اما نباید تبلیغات بیشتر از حد معمول باشد تا برای کاربر اذیت کننده باشد تبلیغات اضافه باعث بیرون رفتن کاربران از سایت شما می شود.

نرخ پرش سایت
نرخ پرش سایت

مشکلات و خطای 404

باید به این نکته توجه داشته باشیم که هر چه مشکلات موجود در سایت کمتر باشد کاربر را بیشتر به دیدن سایت مشتاق می کند اما زمانی که دارای مشکلاتی مانند غلط های املایی ، رابط کاربری نامناسب و … باشد ای ها باعث ترک سایت می شود یا ممکن است کاربر با ورود به صفحه ای با خطای 404 مواجه شود که خوشایند کاربر نیست ولی ما می توانیم با قرار دادن امکاناتی در صفحه 404 پیشنهاداتی برای آن ها در نظر بگیریم تا زمان بیشتری در سایت ما بمانند.

تاثیر غیر مستقیم سئو بر نرخ پرش سایت

گاهی کارشناسان و مردم بر این باورند که هر چه نرخ پرش کمتر باشد به معنی موفقیت آمیز بودن سئو سایت است و در رتبه سایت تاثیر دارد اما باید توجه داشته باشیم که نرخ پرش سایت به طور مستقیم بر سئو تاثیر ندارد ولی اگر در بهینه سازی سئو موفق باشیم سرعت سایت بهبود می یابد و همین باعث می شود نرخ پرش کمتر شود چون یکی از عواملی که برای کاهش نرخ پرش سایت معرفی کردیم سرعت سایت بود.

نتیجه گیری

کسانی که دارای سایت هستند باید عوامل موثر در نرخ پرش سایت را به خوبی بشناسند و در تلاش برای کاهش نرخ پرش باشند.یکی از راه های شناخت و داشتن اطلاعات درباره عوامل نرخ پرش استفاده از ابزار گوگل آنالیتیکس است که در آن می توانند آمار و اطلاعات سایت خود را دریافت کنند و به بهبود سایت خود بپردازند.همانطور که گفته شد از عواملی که باعث کاهش پرش می شود عبارتند از : سرعت سایت ، قالب و واکنشگرا بودن سایت ، محتوای سایت و …

 

4.5/5 - (2 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.