10 استراتژی بازاریابی اینترنتی

10 استراتژی بازاریابی اینترنتی

آنچه در این مقاله میخوانید

در این مقاله قصد داریم درباره استراتژی بازاریابی اینترنتی که دنیای امروز را تحت سلطه خود درآورده است صحبت کنیم.

دنیای امروز، دنیای اینترنت و کسب و کارهای آنلاین می‌باشد، در واقع می‌توان گفت از زمانی که انسان‌ها به طور شخصی توانستند به اینترنت دسترسی پیدا کنند اقدام به ایجاد راه و روش‌های مختلفی برای رشد و رونق کسب و کارهای خود کردند که یکی از آنها فروش و بازاریابی اینترنتی می‌باشد.

امروزه بازاریابی اینترنتی در زمینه‌های مختلفی گسترش پیدا کرده است که هر کدام از آنها برای کسب و کارها دارای اهمیت و جایگاه ویژه‌ای می‌باشد.

ما در این مقاله علاوه بر توضیح بازاریابی اینترنتی استراتژی‌هایی را نیز در این باره بیان می‌کنیم تا شما بتوانید با بهره‌گیری از آنها فروش خود را افزایش دهید.

بازاریابی اینترنتی چیست؟

بازاریابی اینترنتی یکی از مهم‌ترین و بهترین روش‌های تبلیغاتی در دنیای امروز می‌باشد که دارای مجموعه‌ای از روش‌های مختلف است. در این روش‌ها شما از طریق اینترنت به بازاریابی محصولات و خدمات برای مخاطبان آنلاین تان می‌پردازید. هدف از بازاریابی آنلاین کمک به کسب و کارها به ویژه کسب و کارهای نوپا برای رسیدن به مشتریان بیشر می‌باشد.

دیده شدن در اینترنت

10 استراتژی بازاریابی اینترنتی

در عصر دیجیتال امروزی، استراتژی‌های بازاریابی اینترنتی برای رونق کسب و کارها و دستیابی به مخاطبان هدف ضروری و مهم است. با افزایش تعداد کاربران اینترنت در سرتاسر جهان، این امر برای بسیاری از شرکت‌ها مهم است که از قدرت اینترنت برای تبلیغ محصولات و خدمات خود به شکل موثر استفاده کنند.

اما این شیوه بازاریابی اینترنتی با افزایش تعداد رقبا و همچنین متنوع شدن خواسته‌ها و نیازهای مردم درحال بروز رسانی شدن می‌باشد و افرادی که می‌خواهد در این رقابت سود کنند باید از استراتژی‌های بروز نیز استفاده کنند. برخی از بروزترین استراتژی‌های بازاریابی اینترنتی عبارتند از:

1. بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)

بهینه‌سازی موتورهای جستجو و یا به عبارتی سئو سایت یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین بخش‌های بازاریابی اینترنتی می‌باشد. سئو سایت شامل بهینه‌سازی وب‌سایت برای بهبود رتبه ارگانیک صفحات وب در موتورهای جستجو می‌باشد.

تصور کنید که شما یک فروشگاه اینترنتی دارید و در آن محصولات و خدمات بسیاری را عرضه می‌کنید؛ اما اگر شما در کنار ارائه خدمات و محصولات با کیفیت نتوانید اقدامات مربوط به سئو و بهینه‌سازی صفحات وب خود را انجام دهید وب‌سایت شما دیده نمی‌شود و یا کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرد به همین منظور شما حتما باید اقدامات مربوط به بهینه‌سازی سایت را انجام دهید.

سئو سایت دارای دو جزء می‌باشد: بهینه‌سازی داخلی و خارجی است. سئو داخلی شامل بهینه سازی محتوا، ساختار سایت و کاربرد پسند بودن وب‌سایت می‌باشد. سئو خارجی شامل ایجاد بک لینک‌های مناسب و یا کیفیت بالاتر سایر وب‌سایت‌ها، اشتراک‌گذاری‌های اجتماعی و ایجاد اعتبار مناسب برای سایت است.

به طور کلی می‌توان گفت که هدف سئو سایت افزایش بازدید و هدایت ترافیک ارگانیک به وب‌سایت شما می‌باشد.

2. بازاریابی موتورهای جستجو (SEM)

SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو نوعی از استراتژی بازاریابی اینترنتی می‌باشد که بر کسب ترافیک برای وب‌سایت از طریق تبلیغات جستجوی پولی تمرکز دارد.

این استراتژی بر خلاف SEO که بیشتر بر نتایج دریافت ترافیک‌های ارگانیک تمرکز داشت، SEM بیشتر از تبلیغات جستجوی پولی برای هدایت ترافیک هدفمند به وب‌سایت استفاده می‌کند.

پلتفرم‌هایی مانند google Ads و Bing Ads برای کسب و کارشما این امکان را ایجاد می‌کند تا اقدام به اجرای کمپین‌های جستجوی پولی کنید. این کمپین‌ها شامل مناقصه برای کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار شما و پرداختن هر بار کلیک بر روی تبلیغ شما هستند. SEM می‌تواند یک استراتژی بسیار موثر و مفید برای کسب و کارهایی باشد که به دنبال افزایش سریع دیده شدن در صفحات آنلاین و ایجاد فروش بیشتر و فوری هستند.

3. بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی در واقع به معنی ایجاد و توزیع محتوای خوب و ارزشمند و در عین حال مرتبط با حوزه کسب و کاری شما می‌باشد که هدف این استراتژی بازاریابی اینترنتی جذب مخاطبان هدف شما می‌باشد. در این بازاریابی شما به جای اینکه مستقیما خدمات و محصولات خود را تبلیغ کنید، بیشتر با تمرکز بر ارائه اطلاعات ارزشمند به مشتریان اقدام به معرفی و فروش محصولات خود می‌کنید.

بازاریابی محتوایی شکل‌های خاص خود را دارد از جمله وبلاگ‌ها، ویدیوها، پادکست‌ها، اینفوگرافیک‌ها و پست‌های رسانه‌های اجتماعی را در بر می‌گیرد.

این استراتژی نقش مهمی در سایر انواع بازاریابی‌های آنلاین مانند سئو، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی ایمیلی دارد. صاحبین کسب و کار می‌توانند با تولید مدا محتوای با کیفیت، کسب و کار خود را به عنوان رهبران صنعت معرفی کنند و در مخاطبان خود حس اعتماد ایجاد کنند.

4. بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی به فرآیند استفاده از پلتفرم‌های اجتماعی برای تبلیغ کسب و کار و ایجاد ارتباط با مخاطبان هدف است. بازاریابی محتوایی شامل ایجاد و به اشتراک‌گذاری محتوا، تعامل با دنبال‌کنندگان و اجرای کمچین‌های تبلیغاتی پولی و غیره می‌باشد.

پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و لینکدین این فرصت را برای کسب و کارها ایجاد کرده‌اند تا به مخاطبان زیادی دست پیدا کنند و برند خود را در به آگاهی عمومی برسانند. کسانی که از بازاریابی رسانه‌های اجتماعی برای معرفی و توسعه کسب و کار خود استفاده می‌کنند می‌توانند با مشتریان خود درگیر شوند، ترافیک وب‌سایت خود را افزایش دهند.

استراتژی بازاریابی اینترنی نوین

5. اینفلوئنسر مارکتینگ

یکی دیگر از استراتژی بازاریابی اینترنتی که مدت زمان زیادی نیست که از عمر آن می‌گذرد، در واقع شامل مشارکت با افراد بانفوذ برای تبلیغ محصولات یا خدمات شما می‌شود. اینفلوئنسرها افرادی هستند که دنبال‌کنندگان بسیاری در رسانه‌های اجتماعی دارند و یا از در جایگاه خاصی در صنعت مورد نظر قرار دارند.

کسب و کارها می‌توانند با همکاری موثر با اینفلوئنسرها از مخاطبین تثبیت شده آنها بهره ببرند و همچنین از نفوذ آنها برای تبلیغ برند خود استفاده کنند. این نوع استراتژی نوین می‌تواند بسیار موثر باشد، بخصوص زمانی که تاثیرگذاران با ارزش‌های یک برند هم راستا می‌شوند و با مخاطبان هدف خود طنین انداز می‌شوند.

6. بازاریابی وابسته

این نوع بازاریابی یک استراتژی میتنی بر عملکرد می‌باشد که در آن کسب و کارها برای هر مشتری که به آنها رجوع می‌کند به وابستگان آن پاداش‌هایی می‌دهند. شرکت‌های وابسته محصولات یا خدمات یک شرکت را از طریق کانال‌های مختلف مانند وبلاگ‌ها، وب‌سایت‌ها یا رسانه‌های اجتماعی مختلف تبلیغ می‌کنند.

وقتی مشتری از طریق پیوند ارجاع منحصر به فرد شرکت وابسته خریدی انجام می‌دهد، شرکت وابسته کمیسیون دریافت می‌کند. بازاریابی وابسته به شرکت‌ها کمک می‌کند تا به مخاطبان گسترده‌تری دست پیدا کنند و از طریق تلاش‌های وابسته مستقل، فروش خود را افزایش دهند.

7. بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ یک استراتژی بازاریابی اینترنتی مقرون به صرفه می‌باشد که شامل ارسال ایمیل‎‌های هدفمند به لیستی از مشترکان است. این یک راه موثر برای پرورش سرنخ‌ها، ایجاد روابط با مشتریان و افزایش نرخ تبدیل است.

با کمک بازاریابی ایمیلی، مشاغل می‌توانند پیام‌های شخصی، تبلیغاتی،خبرنامه‌ها و بروز رسانی‌ها را مستقیما به صندوق ورودی مشترکین خود ارسال کنند.

کسب و کارها با تقسیم‌بندی فهرست‌های ایمیلی خود بر اساس جمعیت‌شناسی و ترجیحات کاربران، می‌توانند محتوای بسیار مرتبط را به مشترکین خود ارائه دهند.

8. بازاریابی نجربه کاربری (UX)

در این شیوه بازاریابی بیشتر تمرکز بازاریابان بر روی بهبود تجره کاربری و اتقای راحت و سهولت در استفاده از وب‌سایت یا اپلیکیشن تا کاربران بتوانند تجربه بهتری از تعامل با وب‌سایت و یا نرم‌افزار شما بدست آوردند.

بازاریابی آنلاین

9. تبلیغات تعاملی

امروزه رشد و پیشرفت دنیای انیمیشن و متحرک سازی باعث شده که این حرفه و صنعت به دنیای تبلیغات نیز راه پیدا کند، زیرا تصاویر متحرک و تعاملی باعث جذب بیشتر مخاطب می‌شوند و هرچه این تبلیغات جذاب‌تر باشد نظر مخاطب بیشتر جلب آن می‌شود.

10. بازاریابی هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده‌ها

استفاده از هوش مصنوعی و تکنولوژی‌های تحلیل داده‌ها باعث بهبود دقت و کارایی استراتژی بازاریابی اینترنتی می‌شود. در این شیوه بازاریابی شما با بررسی دقیق مخاطبان با درصد خطای بسیار پایین می‌توانید مخاطبان خود را آنالیز کنید و با توجه به نتیجه آن اقدام به نتخاب بهترین شیوه بازاریابی برای افزایش فروش و معرفی خود به مخاطبان کنید.

قدرت استراتژی بازاریابی آنلاین

استراتژی‌های آنلاین روشی را که کسب و کارها برای معرفی و فروش محصولات و خدمات خود را درپیش گرفته بودند متحول کرده است.

شرکت‌ها با در دسترسی وسیع به اینترنت و توانایی هدف قرار دادن مخاطبان خاص، می‌توانند به سطوح بی‌سابقه‌ای از موفقیت دست پیدا کنند. بازاریابان اینترنتی می‌توانند با ترکیب انواع مختلف از استراتژی بازاریابی اینترنتی، کسب و کار خود را در اینترنت معرفی کنند، ترافیک وب‌سایت را افزایش دهند، با مخاطبان هدف خود در تعامل باشند و در نهایت فروش بیشتری ایجاد کنند.

جمع بندی

درک و اجرای استراتژی بازاریابی محتوایی مناسب می‌تواند کلیدی برای جلوتر حرکت کردن از سایر رقبا و دستیابی به موفقیت تجاری در عصر دیجیتال باشد.

خواه شما از طریق بازاریابی SEO، SEM، رسانه‌های اجتماعی و غیره خود را به مخاطبان هدف معرفی کنید و یا از طریق دیگر؛ اما نکته مهم در بازاریابی اینترنتی پیدا کردن بهترین استراتژی می‌باشد که شما بتوانید با استفاده از آن به بازده بالایی دست پیدا کنید.

 

 

منابع:

Oberlo.com

Blueinteractiveagency

4.7/5 - (4 امتیاز)
  • برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.