10 روش هوشمند برای افزایش نظرات کاربران

10 روش هوشمند برای افزایش نظرات کاربران

آنچه در این مقاله میخوانید

در این مقاله قصد داریم روش هایی را مطرح کنیم که باعث افزایش نظرات کاربران یا در اصطلاح عامه افزایش کامنت ها میشود. اما کامنت ها چه اهمیتی برای یک وب سایت دارند؟ اصلا کامنت چیست؟  آیا کامنت ها بخشی از محتوای سایت به حساب میآیند یا نه ؟ و بسیاری سوال های دیگر از جمله مواردی هستند که در ادامه به پاسخ آنها می پردازیم. با ما همراه باشید.

کامنت یا نظرات

به دیدگاه ها, انتقادات و نظرات بازدید کننده ها در مورد یک مقاله یا محتوای ارائه شده در یک سایت کامنت (Commnet) گفته میشود. محل قرار گیری کامنت ها معمولا در بخش انتهایی مقالات است. جایی که در سایت های فارسی با عنوان (نظرات) تعبیه شده است.
کاربران میتوانند در این بخش به بیان نظرات, دیدگاه ها و انتقادات خود بپردازند.

نوشتن نظرات چه اهمیتی دارد؟

10 روش هوشمند برای افزایش نظرات کاربران
نوشتن نظرات چه اهمیتی دارد؟

اهمیت های بسیاری را میتوان برای بخش نظرات در نظر گرفت. از جمله این که کامنت ها بخشی از محتوا به حساب می آیند. ضمن اینکه بسیاری از کاربران بعد از مطالعه ی محتوای مورد نظر سراغ بخش نظرات می روند. زیرا مطالعه ی این بخش به کاربر یک آمار کلی از میزان رضایت بازدید کنندگان را نشان میدهد.

یا اگر سایت مورد نظر یک سایت فروشگاهی باشد قطعا بازدید کننده ها قبل از خرید محصول مورد نظر نگاهی به بخش کامنت ها خواهند انداخت تا ببینند سایر خریداران از کالا و نحوه ی ارائه ی محصول مورد نظر, رضایت داشته اند یا نه.

در درجه ی بعد تعداد کامنت ها برای موتورهای جستجو دارای اهمیت است یعنی موتور های جستجو از میزان کامنت ها به مشارکت زیاد کاربران در سایت مورد نظر پی می برند و رتبه ی بهتری به آن اختصاص می دهند.

برای افزایش نظرات کاربران چه کنیم؟

برای اینکه نظرات بیشتری توسط کاربران دریافت کنید لازم است که در درجه ی اول محتوای خوبی تولید کنید. سایت های بسیاری هستند که تنها ایده ی تولید محتوای آنها کپی کردن از مطالب سایر وب سایت هاست. خب در این حالت مخاطب متوجه این موضوع خواهد شد و نظری برای آن ثبت نخواهد کرد. پس تولید محتوای قدرتمند اولین نکته است.

1.فروتن بودن در برابر پاسخ گویی به کاربران

فرقی نمی کند نظر ارائه شده چیست, در هر صورت شما به عنوان مدیر سایت باید به آن پاسخ دهید. وقتی کاربر پاسخی برای نظر خود دریافت می کند حس تعامل و اعتماد پیدا خواهد کرد.

اگر نظر دریافتی یک سوال یا طرح یک ابهام است باید در پاسخ دقیقا به جواب اشاره کنید. اما در صورتی که یک نظر ساده است میتواند مثبت یا منفی باشد. قطعا در مقابل نظرات مثبت می توان تشکر کرد اما نباید نظر منفی را رد کرد یا بی پاسخ گذاشت. باید با صبر و حوصله به آن نیز پاسخ داد.

این پاسخگویی به تمامی نظرات باعث می شود که بازدید کننده هایی که خواننده ی این نظرات هستند حس مثبتی دریافت و بیشتر از سایت دیدن کنند.

2.بهینه سازی سایت

برای افزایش نظرات کاربران ابتدا باید وبلاگ خود را در دسترس قرار دهید و آن را در شبکه های اجتماعی ارتقا دهید. زیرا امروز افراد زیادی از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و این راه مناسبی است تا بازدید کننده های بسیاری از این طریق وارد سایت شوند. از طریق فعالیت در شبکه های اجتماعی افراد بیشتری جذب سیات شما خواهند شد.

برای بهینه سازی بهتر مطمئن شوید که مطالب وب سایت شما در ایندکس گوگل قرار گرفته است و تمام قوانین گوگل را رعایت کرده باشید.

3.تنظیمات دیدگاه سایت

10 روش هوشمند برای افزایش نظرات کاربران
تنظیمات دیدگاه سایت

اگر از وردپرس یا جولا و یا هرچیز دیگری استفاده می کنید دقت کنید که سایت شما باید طوری طراحی شده باشد که کاربر خیلی راحت دیدگاه خود را ارسال کند و بتواند در گفتگو شرکت کند.

یک نکته ی مهم این است که از کاربران خود اطلاعات اضافی و شخصی برای ثبت نظر درخواست نکنید. زیرا این کار باعث بی اعتمادی و کم شدن کاربران شما خواهد شد. در واقع فرآیند نظر دادن کاربران باید به ساده ترین شکل ممکن باشد. قطعا برای یک نظر ساده اگر کاربر با ثبت نام های پیچیده و فیلدهای زیادی برای پر کردن مواجه شود, پشیمان میشود و از خیر نظر دادن می گذرد.

برای اینکه افراد را به ثبت نظراتشان ترغیب کنید میتوانید یک سوال مطرح کنید یا در پایان مقاله با لحنی دوستانه آنها را به ثبت نظراتشان تشویق کنید.

4.تعیین قوانین در بخش نظرات

تعیین قوانین در بخش نظرات باعث می شود تا شما بتوانید راحت تر سایت خود را مدیریت کنید. قطعا همه ی کاربرانی که به ثبت نظراتشان اقدام می کنند انسان هایی فرهیخته و با ادب نیستند. متاسفانه هستند افرادی که هرزنامه ها یا نظرات بد را به ثبت میرسانند. برای اینکه این قبیل نظرات باعث بر هم زدن نظم حاکم در این بخش نشود بهتر است تنظیمات لازم را انجام دهید. مثلا اینکه هر نظر قبل از نمایش عمومی به تایید مدیر برسد و در صورتی که خلاف قوانین نبود به نمایش عمومی درآید.

5.نظرات و انتشار لینک

مدیران سایت باید همیشه دیدگاه ها را مدیریت کنند تا اسپم ها نامربوط در وبلاگ ها  قرار نگیرد. دیدگاه هایی که هیچ چیزی به سایت شما اضافه نمی کند را پاک کنید, زیرا این گونه دیدگاه کاربران شما را آزرده خواهد کرد. برای مثال لینک هایی در برخی نظرات وجود دارد که ممکن است مرتبط با سایت شما و محتوای ارائه شده باشد. این لینک قطعا مفید است اما در مقابل لینک های غیر مرتبط و هرزنامه را باید حذف کرد زیرا ممکن است باعث کاهش رتبه ی سایت شما شود.

مقاله ی پیشنهادی برای مطالعه ی بیشتر؛ لینک داخلی و لینک خارجی چه تاثیری بر سئو سایت دارند؟ 

6.یک چالش ایجاد کنید

وقتی شما از مخاطبان سایت خود درخواست کنید که نظرات و پیشنهادات خود را بیان کنند نوعی حس اعتماد را به آنها انتقال می دهید. از کاربران خود بخواهید که تجربیاتشان را با شما در میان بگذارند. این نشان دهنده فروتنی و حرفه ای بودن شماست.

هنگامی که نظری منفی و بد برای شما ارسال می شود کمی با شوخ طبعی آن را جواب دهید. نظرات کاربران خود را با جان و دل پاسخ دهید تا کاربران باز هم به سایت شما رجوع کنند.

10 روش هوشمند برای افزایش نظرات کاربران
یک چالش ایجاد کنید

برای افزایش نظرات, آنهایی را که توسط کاربران ارسال می شود به یک مکالمه تبدیل کنید و موضوع را به چالش و پرسش و پاسخ بکشید. اگر چالش ایجاد شده به قدر کافی جذاب باشد سایر کاربران که تمایلی به ثبت نظر ندارند هم جذب میشود و برای شرکت در آن دغدغه پیدا می کنند. البته این پرسش و پاسخ لازم نیست در همه ی بخش ها باشد. از این تکنیک گهگاهی استفاده کنید.

7.ایجاد انگیزه برای کاربران

اگر تعداد افرادی که برای شما دیدگاه ارسال می کنند کم است می توانید به آنها انگیزه دهید. مثلا کسانی که بیشترین دیدگاه را برای شما ارسال می کنند را انتخاب و برای قدردانی هدیه ای به او اهدا کنید. قدردانی کردن شما از کاربران آنها را ترغیب خواهد کرد که دیدگاه های بیشتری برای شما ارسال کنند.

8.اولین دیدگاه ها

دریافت اولین دیدگاه بسیار سخت است برای این کار از دوستان و آشنایان خود درخواست کنید تا دیدگاهی برای شما ارسال کنند این کار سبب می شود که کاربران دیگر با مشاهده دیدگاه ها ترغیب شوند تا آنها هم سوال یا مسئله خود را با شما درمیان بگذارد.

9.استفاده از فضای سفید

فضای سفید برای طراحی مناسب بسیار ضروری است. فضای سفید محتوای شما را قابل خواندن می کند و کاربر را قادر می سازد بر عناصر اطراف متن تمرکز کند. ضمن اینکه فضای سفید در اطراف متن و عناوین توجه کاربران را 20٪ افزایش می دهد.

در کل از طراحی کاربر پسند و جذاب غافل نشوید. شاید وب سایتی که طراحی کرده اید باب میل شما و دقیقا همان چیزی باشد که در ذهنتان داشتید اما نکته اینجاست که فقط 40 درصد طراحی سایت باید مطابق با میل مدیر باشد و 60 درصد بقیه باید متناسب با سلیقه کاربری باشد که مخاطب هدف آن است.

10.لینک دهی داخلی

یکی دیگر از تکنیک های مفید برای افزایش نظرات کاربران و افزایش بازدید سایر صفحات سایت, این است که در بخش نطرات و متناسب با پاسخی که به آنها می دهید از لینک های داخلی استفاده کنید و کاربران را برای اطلاعات بیشتر به سایر مطالب هدایت کنید. این کار هم باعث بهبود وضعیت لینک دهی داخلی سایت شما میشود و هم بازدید سایر مقالات را بالا می برد.

 

در پایان

آیا مطالبی که در این مقاله ارائه کردیم تمام چیزی است که باید برای افزایش نظرات کاربران انجام دهیم؟

قطعا جواب منفی است. راه های بی شماری وجود دارد که حتما شما نیز از آن استفاده کرده اید یا در ذهن تان در حال تحلیل آن هستید. این ایده ها را برای ما و سایر خواننده های این مقاله بنویسید قطعا در مقالات آینده از آن ها استفاده خواهیم کرد.

 

5/5 - (2 امتیاز)
  • برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.