سئو سایت چیست؟

سئو سایت چیست؟

آنچه در این مقاله میخوانید

سئو چیست؟ و چه جایگاهی در دنیای امروز دارد؟ در دنیای امروزی به دلیل گسترش اینترنت و آنلاین شدن بسیاری از کسب و کارها دیده شدن و کسب بازده از رسانه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها کاربسیار سخت و مشکلی شده است.

اما معرفی و دیده‌شدن حرفه شما کار محال و غیر ممکنی نیست انجام این کار فقط مستلزم رعایت کردن یکسری از قوانین و اصول سئو می‌باشد.

در واقع سئو و اصول آن مفهومی پیچیده و غیرقابل درکی ندارد، بلکه قوانین و اصولی است که موتورهای جست‌و‌جوگری مانند گوگل بر اساس آن سازمان یافته شده‌اند تا شما بتوانید از جست‌و‌جوی مطالب مورد نظرتان بازخورد درستی دریافت کنید. ما در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم سئو، اصول و مفاهیم اولیه آن آشنا کنیم.

سئو چیست

سئو چیست؟

سئو مخفف کلمه Search engine optimization می‌باشد که به معنی بهینه سازی موتورهای جست‌و‌جوگر است. بهینه‌سازی موتورهای جست‌و‌جو به فرآیندی می‌گویند که در آن به بهبود رتبه‌بندی سایت‌ها، ویدیوها و صفحات مختلف وب در نتایج موتورهای جستجوگر مانند گوگل می‌پردازد.

این فرآیند با رعایت کردن یک‌سری موارد کلیدی از جمله بهینه‌سازی محتوا، کلمات کلیدی مناسب، ساخت لینک‌های با کیفیت و بهبود سرعت بارگذاری صفحات وب می‌باشد. هدف اصلی رعایت کردن اصول و قواعد سئو افزایش میزان ترافیک آگاهانه و کیفیت بالا به یک وب سایت است.

تاریخچه سئو

همانگونه که در بالا گفته شد هدف از ایجاد سئو کمک به صفحات وب برای کسب جایگاه مناسب در موتورهای جستجو می‌باشد؛ اما تاریخچه ایجاد سئو به تاریخ 1990 بر می‌گردد. در دهه 90 موتورهای جستجوگری مانند yahoo، Alta vista در بین کاربران محبوبیت داشتند، ولی با گذشت زمان و توسعه فناوری موتورهای جستوجوگر جدیدی مانند گوگل ایجاد شدند که به مرور زمان جای سایر موتورهای جستوجو را گرفت.

سازندگان موتورهای جستوجو جدید برای ساخت آنها از پارامترهای پیچیده‌تری بهره گرفته بودند، به همین منظور شرکت یاهو در سال 1995 اقدام به ایجاد اصول سئو کرد که پس از آن یعنی در سال 1998 شرکت گوگل اقدام به توسعه برنامه‌ها و الگوریتم‌هایی در زمینه سئو کرد.

با توسعه این برنامه‌ها و الگوریتم‌ها موتورهای جستوجو دستخوش تغییرات زیادی شدند، با این وجود درحال حاضر سئو یکی از اصلی‌ترین روش‌های تبلیغات و بازاریابی در دنیای اینترنت محسوب می‌شود.

اصطلاحات کاربردی سئو

در بالا ما به مفهوم اینکه سئو چیست پرداختیم، اما شما به عنوان کسی که قصد دارد سئو را آموزش ببینید و یا قصد راه اندازی سایت برای شرکت و یا فروشگاه خود را دارد بهتر است با یکسری از ابزارها و اصطلاحات رایج سئو آشنا شوید تا در مواقع ضروری بتوانید بخشی از نیازهای خود را برطرف کنید.

اگر شما می‌خواهید برای شرکت و یا فروشگاه خود وب‌سایتی راه اندازی کنید تا بتوانید از طریق اینترنت خود را به افراد معرفی کنید و همچنین بتوانید از این طریق نیز درآمد کسب کنید بهتر است با کارشناسان حرفه‌ای تیم افق وب تماس بگیرید تا شما را در این مسیر راهنمایی کنند.

برخی از رایج‌ترین مفاهیم سئو عبارتند از:

سئو کلاه سیاه

در یک تعریف بسیار ساده می‌توان گفت که سئو کلاه سیاه عبارت است از هر نوع فعالیت غیرقانونی و غیرمجاز برای کسب هرچه سریع‌تر جایگاه برتر در موتورهای جست‌و‌جو گر را سئو کلاه سیاه می‌گویند.

در واقع فعالیت‌هایی که در سئو کلاه سیاه انجام می‌شود خلاف قوانین و تکنیک‌های سئو می‌باشد. استفاده از تکنینک سئو کلاه سیاه فقط مخصوص لینک‌سازی خارجی نمی‌باشد بلکه در تولید محتوا، لینک‌سازی داخلی و… نیز سئو کلاه سیاه قابل استفاده است.

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید در نقطه مقابل سئو کلاه سیاه قرار دارد و در این روش کارشناسان سئو تلاش می‌کنند که از قوانین و اصول بهینه‌سازی موتورهای جست‌و‌جوگر به ویژه گوگل به درستی استفاده کنند تا بتوانند جایگاه قانونی و مناسبی را با توجه به لینک‌سازی مناسب، تولید محتوای با کیفیت و… بدست آورند.

سئو کلاه خاکستری

در واقع سئو کلاه خاکستری ما بین سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه قرار دارد و در این نوع سئو افراد برخی از قوانین سئو را رعایت می‌کنند و برخی دیگر را نه.

در یک عبارت ساده‌تر می‌توان گفت افرادی که از سئو کلاه خاکستری استفاده می‌کنند روشی را در پیش گرفته‌اند که توسط شرکت گوگل توصیه نمی‌شود اما استفاده کنندگان از این روش نیز توسط شرکت هنوز جریمه نمی‌شوند.

بکارگیری این روش‌ها در سئو سایت می‌تواند کمک شایانی کند و باعث کسب رتبه و جایگاه مناسبی در مدت کوتاهی برای سایت شما شود.

الگوریتم‌های مهم و کاربردی گوگل

الگوریتم‌های گوگل مجموعه‌ای از قوانین و دستوراتی هستند که گوگل برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها و نمایش بهتر و مرتبط‌تر نتایج جستجو برای کاربران استفاده می‌کند.

الگوریتم‌های گوگل بر اساس فاکتورهای مختلفی از جمله کیفیت محتوا، ارزش لینک‌ها، تازگی اطلاعات، سازگاری با ابزارهای مختلفی مانند تبلت، موبایل و…، امنیت وب‌سایت وغیره ارزیابی و امتیاز دهی می‌شود.

الگوریتم‌های گوگل به طور مداوم بروز رسانی می‌شوند تا بتوانند با نیازها و رفتارهای کاربران هماهنگ شوند و از وجود صفحات اسپم و بی‌کیفیت جلوگیری کنند.

شما به عنوان کارشناس سئو بعد از آشنایی با مفهوم سئو چیست باید با مهم‌ترین و پرکاربرد‌ترین الگوریتم‌های گوگل آشنا شوید که آنها عبارتند از:

1. الگوریتم پاندا:

الگوریتم پاندا در سال 2011 توسط شرکت گوگل معرفی شد که هدف آن کاهش رتبه وب‌سایت‌های می‌باشد که از تکنیک سئو کلاه سیاه برای افزایش رتبه خود در موتورهای جستوجو استفاده می‌کنند.

2. الگوریتم مرغ مگس‌خوار:

الگوریتم مرغ مگس‌خوار در سال 2013 معرفی شد، هدف این الگوریتم درک بهتر معنای عبارات مختلفی است که توسط کاربران جست‌و‌جو می‌شود، همچنین نمایش نتایجی است که با هدف و نیاز کاربران مطابقت دارد. این الگوریتم از تکنولوژی شبکه عصبی، بردار کلمه برای تشخیص زبان‌های طبیعی و همچنین تشخیص مفاهیم و روابط بین کلمات مختلف استفاده می‌کند.

3. الگوریتم موبایل فرندلی:

در سال 2015 الگوریتمی به نام موبایل فرندلی توسط شرکت گوگل منتشر شد که هدف آن افزایش رتبه‌بندی وب‌سایت‌هایی است که با دستگاه‌های موبایل سازگاری دارند و در مقابل کاهش رتبه صفحاتی می‌باشد که سازگار با موبایل نمی‌باشند.

این الگوریتم براساس فاکتورهایی مانند فاصله بین لینک‌ها، اندازه متن، استفاده از فلش، سرعت بارگذاری وغیره ارزیابی می‌شوند.

این موارد گفته شده در بالا فقط بخشی از الگوریتم‌های سئو می‌باشند که می‌توانند بر رتبه وب‌سایت شما تاثیر بگذارند. شما پس از مطالعه درباره مفهوم اینکه سئو چیست و خواندن چند مورد از الگوریتم‌های گفته شده در بالا به سراغ مطالب بیشتر درباره الگوریتم‌ها بروید تا بتوانید به خوبی با آنها و نحوه بکارگیری آنها آشنا شوید.

ابزارهای کاربردی در سئو سایت

شما پس از آشنایی با الگوریتم‌های مختلف گوگل باید با ابزارهایی که در سئو سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند آشنا شوید. این ابزارها برای آنالیز، بهینه‌سازی، بررسی و پیشرفت سایت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در واقع ابزارهایی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم به شما در یافتن کلمات کلیدی، اصلاح مشکلات فنی، افزایش سرعت سایت، بررسی رقبا وغیره به شما کمک می‌کنند. برخی از ابزارهای مهم و کاربردی مورد استفاده در سئو سایت عبارتند از:

ابزار سئو سایت

Ahrefs

این ابزار به شما این امکان را می‌دهد که لینک‌های صفحات وب خود و رقبا را آنالیز و بررسی کنید تا بتوانید فرصت‌های جدیدی برای لینک‌سازی پیدا کنید.

همچنین این ابزار به شما کمک می‌کند تا کلمات کلیدی مناسب برای وب‌سایتتان انتخاب کنید و رتبه خود را درنتایج موتورهای جستوجو پیدا کنید.

 

سایت Ahrefs
سایت Ahrefs

ابزارکاربردی بهینه سازی سایت

• MOZ

یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین ابزارهای سئو سایت MOZ می‌باشد که این ابزار به شما این امکان را می‌دهد تا وب‌سایتتان را از نظر فنی، لینک‌سازی و محتوایی بهینه‌سازی کنید. این ابزار یک پک کامل از ابزارهای آنالیز سئو می‌باشد که ماژول‌های مختلفی دارد مانند:

1. MOZ bar

2. Keyword Explorer

3. Link explorer

4. Rank tracker

سایت Moz
لوگو سایت Moz

• Semrush

یکی دیگر ابزار مهم و پر قدرت در سئو سایت، ابزار semrush می‌باشد، این ابزار قدرتمند به شما کمک می‌کند تا صفحات وب خود را با سایر رقبا از نظر لینک‌سازی‌ها، ترافیک، کلمات کلیدی، محتوا، تبلیغات، عملکرد و غیره آنالیز کنید.

سایت SEMrush
لوگو سایت SEMrush

ابزارهای گفته شده در بالا رایگان نیستند و برای استفاده از آنها باید هزینه‌ای را پرداخت کنید، اما ابزارهای رایگان مختلفی وجود دارند که شرکت گوگل برای بررسی بهتر و دقیق‌تر سئو سایت آن را عرضه کرده‌اند. ابزارهایی مانند:

  1. Search console
  2. Google keyword Planner
  3. Google analytics

نتیجه

در این مقاله شما با بخش کوچکی از دنیا سئو سایت آشنا شدید و این را باید بدانید که سئو سایت تنها در اصطلاحات و مفاهیم گفته شده در این مقاله خلاصه نمی‌شود.

اگر شما قصد دارید تا یک کارشناس حرفه‌ای سئو سایت شوید بهتر است اول با مفاهیم اولیه و پایه‌ای سئو آشنا شوید وسپس اقدام به مطالعه سایر بخش‌های این دنیا به انتها کنید.

اگر شما دارنده سایت هستید و یا قصد راه اندازی سایت برای شرکت یا فروشگاه خود را دارید ما به عنوان کارشناسان تیم افق وب به شما پیشنهاد می‌کنیم تا در این راه از افراد حرفه‌ای و متخصص کمک بگیرید تا در آینده دچار صدمات جدی نشوید.

5/5 - (1 امتیاز)
  • برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.