حفظ  امنیت سایت برای جلوگیری از دسترسی هکرها و سارقان فضای مجازی به اطلاعات بسیار مهم است. شما به عنوان کسی که سایت فعال دارید باید مراقب حمله بدافزارها و هکرها باشید. همانطور که برای کسب وکارهای سنتی خود از دوربین ها و تجهیزات استفاده می کنید در امنیت سایت خود نیز باید از ابزارهای در این کار بهره ببرید. این نوع خدمات را باید از همان ابتدای کار دریافت کنید.

امنیت وب سایت مهم است زیرا هیچ کس نمی خواهد یک وب سایت هک شده داشته باشد. اگر یک وب سایت هک شده داشته باشید ، تا ۹۸٪ از ترافیک خود را از دست می دهید. نداشتن سایت خیلی بهتر از یک سایت هک شده است. اگر سایت شما هک شود جرایمی را برای شما به همراه دارد جرایمی مانند: نقض اطلاعات مشتری که می تواند منجر به طرح دعوا ، جریمه های سنگین شود.

 

امنیت وب سایت چیست؟

امنیت وب سایت اقداماتی است که برای تأمین امنیت وب سایت در برابر حملات سایبری انجام می شود.

 

هزینه وبسایت هک شده چقدر است؟

 

در دنیای اینترنت امروز با وجود بیش از ۱٫۳ میلیارد وب سایت و بیزینس آنلاین ، ایمنی وبسایت و پایدار بودن کسب و کار آنلاین یک مساله بسیار مهم و حیاتی است. برخلاف یک مغازه و کسب و کار محلی ، وبسایت شما ۲۴ ساعته و هر روز هفته در دسترس است. با وجود اینترنت مشتریان شما میتوانند هر زمان و هر لحظه که اراده کنند از فروشگاه آنلاین شما بازدید کنند و خریدی را انجام دهند بدون توجه به اینکه آنها کجا هستند و یا الان چه ساعتی از شبانه روز است.

اما ما در دنیایی زندگی میکنیم که بزرگترین برند ها هم ممکن است طعمه ای برای هکر ها باشند( وبسایت های بزرگی مانند آمازون و دیجیکالا) در نتیجه هک شدن وبسایت میتواند هزینه های زیادی برای شما دربر داشته باشد.

بنابراین اگه دارید به این فکر میکنید که در این دنیای شلوغ چه کسی ممکن است وب سایت مرا هک کند؟ پیشنهاد میکنم کمی بیشتر در این مورد فکر کنید. جرائم امنیت سایبری ممکن است در هر لحظه برای هر کسی و یا کسب و کاری اتفاق بیافتد. آمار ها نشان میدهد تعداد جرائم سایبری با هدف نفوذ به یک وبسایت در هر ساعت نزدیک به ۲۰۰ حمله است.

از ضرر و زیان مالی در نتیجه قطع بودن وبسایت شما گرفته تا جاییکه مجبور هستید مبالغ پرداختی مشتریان را به آنها بازگردانید. اما هزینه یک وبسایت هک شده همیشه به صورت ریالی و مبلغ مشخص نیست. سایر ضرر هایی که ممکن است برای کسب و کار شما رخ بدهد شامل، نامعثبر جلوه دادن ارزش کسب و کار شما، ضرر به برند و اعتبار آنلاین شما، از دست دادن پایگاه مشتریان وفادار و یا حتی اطلاعات مهم کاربران تان میتواند باشد.

 

 

نگاهی به آمار و ارقام جرائم امنیتی سایبری

 

 • حدود ۱٫۳ میلیارد در اینترنت وجود دارد
 • آمار دامنه های IR چیزی در حدود ۱٫۵ میلیون وبسایت را در ایران نشان میدهد
 • روزانه حدود ۳۰ هزار وبسایت با بد افزار های رایج آلوده میشوند
 • ۶۰% کاربران اینترنت در ایران به راحتی قربانی جرائم سایبری و اینترنتی میشوند
 • سالانه ۱ میلیون نفر در ایران قربانی سرقت اینترنتی اطلاعات میشوند
 • حدود ۳۰ درصد وبسایت های دنیا از وردپرس استفاده میکنند و به همین دلیل یکی از اهداف هک به شمار میرود
 • کرک کردن پسورد کمتر از ۶ کاراکتر فقط در ۱۰ دقیقه انجام میشود

 

آیا می توان سایت هک شده را برگرداند؟

 

اگر وبسایت یا سرور شما هک شده باشد و شرکت هاستینگ نیز سرور شما را در حالت آفلاین کند حدس بزنید چه اتفاقی میافتد؟ شما باید هزینه زیادی را پرداخت کنید تا وب سایت شما را برگرانند (این خوشبینانه ترین حالت است). اکثر هکر ها مبالغ هنگفتی را از شما تقاضا خواهند کرد و یا تیم امنیتی شرکت هاستینگ مبالغ زیادی را بر اساس هر ساعت کار بر روی سرور شما اخذ خواهد کرد تا این مشکل را رفع کند. این فرایند به راحتی کلیک یک دکمه ON نخواهد بود و زمان و تلاش زیادی را صرف خود خواهد کرد.

برای مثال یک حمله از Distributed Denial of Service یا DDos اتک زمانی اتفاق می افتد که هکر ها از کامپیوتر های زیادی استفاده میکنند تا یک جریان سنگین ترافیکی را بر روی یک سرور پیاده کنند. در نتیجه این حمله ممکن است وبسایت شما کند شده و یا Shutdown شود. ۳۷% وبسایت ها در سال قبل یک حمله از نوع DDos رو تجربه کردند.
این نوع حملات بسیار شناخته شده هستند اما مقابله با آنها بسیار پیچیده تر از بلاک کردن یک آدرس IP خواهد بود.  مسلما برگرداندن سایت هک شده از عهده یک نفر ساقط است و باید به متخصصان امنیت سپرد تا سایت هک شده را دوباره احیا کنند.

 

اگر امنیت تان را حفظ نکنید چه اتفاقاتی می افتند؟

 

استخراج اطلاعات

 

اگر وبسایت شما هک شود، هکر ممکن است اطلاعات حیاتی شما را نگه دارد و دسترسی شما به آن اطلاعات را مسدود کند. در این صورت شما مجبور خواهید بود مبلغ درخواستی هکر را به او پرداخت کنید تا اجازه دسترسی را مجددا به شما بدهد.

باج افزار ها گونه ای بدفزارها هستند که سیستم و یا سرور شما را رمز گذاری میکند و فقط در صورت پرداخت هزینه به شما امکان دسترسی خواهد داد و در غیر اینصورت اطلاعات شما را منتشر و یا حذف خواهند کرد.( این مورد بسته به نوع اطلاعات و اهمیت آنها میباشد)

این نوع حملات معمولا از طریق ایمیل با ارسال یک فایل کوچک انجام میشود که احتمالا یکی از کارمندان شما اشتباها بر روی آن کلیک کرده و آن را اجرا میکند.

این مدل حمله برای شرکتی به نام Rockenbok در یکی از شلوغ ترین فصل های سال( در زمان فروش شب عید) اتفاق افتاد. هکر ها به فایل های این شرکت دسترسی پیدا کردند و بعد از رمز گذاری دسترسی به آنها را مسدود کردند. هکر ها از این شرکت مبلغ هنگفتی را درخواست کردند( مبلغ منتشر نشده است). در نهایت روکنبوک نتوانست از پس پرداخت این هزینه برآید و این تیم کوچک ۷ نفره مجبور شدند ۴ روز کامل را صرف پیکر بندی مجدد سیستم کنند که این باعث ضرر مالی ۱۰ هزار دلاری در عرض دو روز شد.

 

افزایش بودجه امنیت اطلاعات

 

اگر وبسایت شما هک شده است، شما باید بودجه این کار را افزایش دهید و یک سرمایه گذاری بیشتری در این زمینه انجام دهید. بیشتر شرکت ها و تیم های کوچک تلاش میکنند درآمد خود را افزایش دهند به جای اینکه بر روی امنیت اطاعاتشان سرمایه گذاری کنند، این کار نه تنها یک اشتباه بزرگ است بلکه در نهایت باعث افزایش هزینه و ضرر مالی بسیاری خواهد شد.

 

هزینه های اطلاعات و داده ها

هک شدن وب سایت یک کسب و کار آنلاین باعث ضرر های زیادی میشود که در زمینه داده های مشتریان و اطلاعات کاربران بسیار پر رنگ تر خواهد بود. فرض کنید وبسایت شما هک شده و هکر برای بازگردانی اطلاعات از شما درخواست مبلغ هنگفتی را میکند. در اینجا دو حالت وجود دارد:

۱٫ اگر شما مبلغ را به هکر پرداخت کنید چه تضمینی وجود دارد که دوباره این کار را انجام ندهند و مجددا از شما مبلغی درخواست نکنند؟ و یا اطلاعات مشتریان شما چقدر ارزش دارد؟

۲٫ هکر ممکن است اطلاعات شما را به شرکت رقیب شما که پتانسیل رقابت با شما را دارد بفروشد و با این کار برند شما را نابود کند.

 

بلک لیست شدن توسط گوگل

 

گوگل با اختلاف بهترین و محبوبترین موتور جستجوی دنیاست. شما برای رشد کسب و کار خودتان به گوگل نیاز دارید و کاربران نیز برای یافتن چیزی که به دنبال آن هستند بر روی نتایج گوگل حساب میکنند تا بهترین انتخاب ها را برایشان نمایش دهد.

اما یک وبسایت هک شده که شامل بد افزار باشد و برای امنیت اطلاعات کاربران را به خطر بیاندازد به احتمال زیاد خیلی سریع از نتایج گوگل حذف میشود و این کار باعث مرگ کسب و کار شما خواهد شد. یک کاربر اینترنت میداند که پرچم قرمز در یک وبسایت چه معنی دارد و چه خطر هایی برای وی خواهد داشت . حتما شما هم دوست ندارید این اتفاق برای وبسایت شما بیافتد.

هک شدن وب سایت شما خیلی گران و پر هزینه است.شما مجبور خواهید بود هزینه هایی که میتوانستید برای جلوگیری از این اتفاق انجام دهید چند برابر آن را برای رفع مشکل هزینه کنید. در نتیجه ، شما پول خود را از دست می دهید. مشتری هایتان را از دست میدهید. وقت گرانبهای خود را از دست می دهید. سرمایه گذاری در امنیت وب سایت کسب و کار شما نباید اختیاری باشد، این یک الزام است.

 

برای حفظ امنیت وب سایت چه کاری می توانید انجام دهید؟

 • سایت خود را به روز نگه دارید
 • صفحات ورود خود را رمزگذاری کنید
 • از یک میزبان ایمن استفاده کنید
 • از داده های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید
 • وب سایت خود را برای آسیب پذیری اسکن کنید
 • یک کارشناس امنیتی استخدام کنید
 • گذرواژه های قوی داشته باشید
 • دسترسی و مجوزهای کاربر را محدود کنید.

 

چگونه متوجه شویم که سایتی امنیتش حفظ شده است؟

 

 1. از پسوند HTTPS استفاده شده باشد
 2. قوانین سایت را بررسی کنید
 3. اطلاعات تماس آنها را پیدا کنید
 4. مهر اعتماد سایت آنها حتما در سایت قرار گرفته باشد
 5. علائم بدافزار وب سایت را بدانید

 

هزینه خدمات امنیت سایت چقدر است؟

 

در این حوزه نمی توان قیمت مشخصی را ارائه داد به این دلیل که نوع خدمات امنیت و  سایت شما مهم است هر چه سایت از نظر امنیتی حساستر باشد هزینه نگهداری اطلاعات آن به مراتب بالاتر خواهد بود.